Page 100 of 100 FirstFirst ... 5090979899100
Results 1,981 to 1,989 of 1989

Thread: Audio DIY

1. Back To Top | #1981
    Jah Rastafarai bonzo_catalin's Avatar
    Da , MA e pe lista , de fapt imi facea cu ochiul 12p dar pretul... Ar mai fi Visaton B200 , dar trebuie modat sa scoti beamingul .

2. Back To Top | #1982
    Up-grade time .

Trec de la 2 difuri per channel , la 3 ( 2W si 1FR ) OB . Ascult muzica via PC ( printr-un DAC Ifi Nano DSD ) . Amplificatorul e un power , Koda KD-269 . Cum ies mai bine pasiv ( presupunand ca nu trebuie EQ ) sau activ ? Linkwitz are 6NCore pentru LX521.4 , nu , merci . PA-urile cum suna , gen Behringer NU3000 ?

3. Back To Top | #1983
    Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    Probabil suna de toti banii. De ce nu te uiti si la kiturile Hypex?
    Elac 210CE C2 de vanzare la 11.799ron http://forum.computergames.ro/217-mu...l#post49226610

4. Back To Top | #1984
    Prea scumpe . Prefer un lampas pentru FR si powerul pentru W plus miniDSP de exemplu . Sau power plus 2 amp plate .

5. Back To Top | #1985
    Registered User H_O_N_D_A's Avatar
    Prea scumpe? Ar trebui sa urmezi propriile sfaturi pe care le dai pe forum, sari pasii intermediari si ia din prima ceva decent, nu carpeli cu PA-uri in speranta ca dai de audio-nirvana.

Ai avut ocazia macar sa asculti ceva apropiat de ce iti doresti? De scris basme online sunt multi capabili, mai ales cand vine vorba de laudat munca proprie. Cititul ajuta pana la un punct, dupa trebuie sa vezi daca se apropie de ce iti doresti.
    Last edited by H_O_N_D_A; 05-02-2018 at 12:16.
    Elac 210CE C2 de vanzare la 11.799ron http://forum.computergames.ro/217-mu...l#post49226610

6. Back To Top | #1986
    Am citit de multe ori postul tau dar nu am inteles nimic .

Cred ca nu ai ascultat PA-uri . Sau , cel putin , nu cu aplicatia potrivita . Face ( Dave ) de pe diyaudio are Crown , zice ca suna binisor .

Si mai sunt multi pe acolo .

7. Back To Top | #1987
    Acum lucrez la tuningul unei perechi de boxe care a ajuns la mine nu in cea mai buna forma. Parte a tuningului e si schimbare TW.

Audio DIY-tw2.jpg

Dupa cum se vede, in stanga, ca urmare a schimbarii TW, acesta are in jurul sau un canal de aprox 2-3mm. In imaginea de mai jos am sa va arat ce impact are asupra raspunsului in frecventa dupa ce canalul respectiv a fost acoperit cu banda adeziva:

Audio DIY-tw-comparatie.png

Cu Rosu SPL - fara banda adeziva.
    Cu albastru SPL - cu banda adeziva.
    Ca sa vezi lucrarile mele DIY da clic pe Homepage !

8. Back To Top | #1988
    Audio DIY-20180208_142646.jpgAudio DIY-20180208_142401.jpgAudio DIY-20180208_142703.jpg
    salutare. e vreo modalitate sa folosesc boxele de la un sistem philips 5.1 (lx3900sa modelul) separate de player ? ca nu mai scoate sunet pe toate porturile alea. doar front left se aude. si orice boxa bag in portul ala , se aude perfect. deci cred ca a cedat amplifcatorul din dvd player. boxele au impedanta de 4 ohm si au iesire cu doua fire argintii. nu imi dau seama care e pozitiv si care e negativ. cum le pot folosi ca auxiliare ? sau pe jack sau ce o fii?

9. Back To Top | #1989
    Registered User audiofun's Avatar
    Quote Originally Posted by vannouyd View Post
    Audio DIY-20180208_142646.jpgAudio DIY-20180208_142401.jpgAudio DIY-20180208_142703.jpg
    salutare. e vreo modalitate sa folosesc boxele de la un sistem philips 5.1 (lx3900sa modelul) separate de player ? ca nu mai scoate sunet pe toate porturile alea. doar front left se aude. si orice boxa bag in portul ala , se aude perfect. deci cred ca a cedat amplifcatorul din dvd player. boxele au impedanta de 4 ohm si au iesire cu doua fire argintii. nu imi dau seama care e pozitiv si care e negativ. cum le pot folosi ca auxiliare ? sau pe jack sau ce o fii?
    La boxele de genul asta difuzorul de bas nu e trecut de obicei prin filtru prin urmare (daca poti sa scoti mastile sa vezi excursia membranei basului), pui o baterie de 1,5 V (nu mai mare ca sa nu distrugi difuzorul prin aplicarea unei tensiuni continue prea mari pe difuzor) pe bornele boxelor (pentru fractiuni de secunda cat sa se miste membrana) si daca membrana difuzorului de bas iese in afara (inspre tine) ai nimerit plusul si minusul (conform bateriei) daca membrana se deplaseaza spre interiorul boxei plusul si minusul sunt pe dos.
    Numai bine.

1.  
Page 100 of 100 FirstFirst ... 5090979899100

Bookmarks

Bookmarks