brat Ajutor - statie de amplificare
Results 1 to 5 of 5

Thread: Ajutor - statie de amplificare

Registered User

Ajutor - statie de amplificare

Buna. vreau sa-mi achizitionez (second hand) un amplificator vlliodor ds - 9702 (4X110W) + 2 boxe life l8992 (RMS 120W - max 200W). Nu stiu ce poate amplificatorul si cat scot boxele inca, dar vreau sa va intreb e bun pt o camera mica de apartament?? Daca il cumpar vreau sa imi iau si in subwoofer. Nu ma pricep, cum conectez subwooferul la amplificatorul acesta (daca se poate)?? ce fel de woofer imi trebuie activ sau pasiv? si care e diferenta intre ele? va multumesc!

Registered User bibi audiofil's Avatar
    DHB14 BYOC - 300 - Thread
    Subwooferul activ are amplificator incorporat. De exemplu ieși din ampul tău pe RCAuri și conectezi subwooferul în loc de "Record Equipment" din schema atașată.

Subwooferul pasiv nu are amplificare în el și trebuie să fie amplificat de amplificatorul tău (Vlliodor). Posibile probleme cu filtrarea frecvențelor și impedanța nominală aplicată la bornele amplifului (văd că nu e foarte încîntat de impedanțe sub 4 ohm)
    .
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails amplif_DS-9702-4.jpg  
    "I would never want to belong to a club that would have someone like me as a member" - Groucho Marx

standuri pentru bookshelf

Registered User
    Mai am o combina (2 boxe 50+50W) si in spate am doua gauri RCA una alba si una rosie care sunt conectate printr-un jack la placa de sunet si inca o "gaura" neagra pt RCA numita subwoofer out, ce woofer imi trebuie? pasiv? si mai scrie Speakers 6 Ohm (banuiesc ca nu are legatura cu wooferul !?) ca daca se poate sa-mi pun un woofer pe ea nu-mi mai trebuie nimic. Ma intereseaza sa se auda basul TARE nu boxele. scuze de exprimarea aiurea dar chiar nu ma pricep.

Registered User bibi audiofil's Avatar
    La ieșirea RCA (neagră) subwoofer out poți conecta un subwoofer activ (care are amplificare integrată și se bagă, separat, în priză). Impedanța de 6 ohm are legătură doar cu boxele pe care le poți folosi împreună cu combina, nu cu subwooferul.
    "I would never want to belong to a club that would have someone like me as a member" - Groucho Marx

standuri pentru bookshelf

Registered User
    ok am inteles multumesc!

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post