Page 1 of 75 12341151 ... LastLast
Results 1 to 20 of 1490

Thread: ♪♫♪ Muzica culta-n cap

1. Back To Top | #1

Thumbs up ♪♫♪ Muzica culta-n cap

Pentru ca ne plangeam ca pe subforumul de muzica nu e loc de asa ceva...
    Aici e locul pt recomandari de muzica de nisa, etc...
    Knock yourself out !

Incep eu cu ceva nu de nisa, dar interesant
    Sigur Ros

( daca se va dovedi util topicul poate il vom face sticky, daca doresc si ceilalti moderatori si colegii forumisti )
    Last edited by Mir; 22-03-2013 at 14:38.
    °·.M·I·R.·° ¬ Mª©hinæ IntendeÐ fºr ®epair¿ng

2. Back To Top | #2
    Alternosfera

kept my headphones busy these last few days

3. Back To Top | #3

4. Back To Top | #4
    Registered User Ikeaboy's Avatar
    Trifonic

e un fel de minimal electronic frumos.
    I am Jack's complete lack of surprise.

5. Back To Top | #5

6. Back To Top | #6
    inteleg ca muzica pe calculator deranjeaza forumistii cu gusturi elitiste, asa ca ma retrag, succes in ale muzicii adevarate
    Last edited by yWAn; 22-03-2013 at 19:47.

7. Back To Top | #7
    Quote Originally Posted by Mir View Post
    (daca se va dovedi util topicul poate il vom face sticky, daca doresc si ceilalti moderatori si colegii forumisti)
    Din punctul meu de vedere topicul s-a dat deja naibii pentru ca posturile #4 si #6 nu contin de niciun fel muzica-tinta pentru care am dorit (si ne-am dorit) acest topic. Cred ca ar trebui definit mai bine ce tip de muzica se doreste aici, pentru audiophile/melomani, adica in general instrumentala, in sensul de cu instrumente reale... cred ca muzica pe calculator, electronica in proportie de 95% (iar restul de 5% sunt samples inregistrate de altii, de obicei) nu-si are loc aici.

Nu stiu exact cum sa definesc ce-as dori eu, este genul ala de muzica care te face sa-ti doresti scule audio mai bune, pentru care poate chiar ti-ai luat scule audio mai bune. Adica si eu ascult uneori alde Safri Duo dar nu pentru ei mi-am luat sistem audio de 7k euro, pentru astia mergea perfect si Wharfedale Diamond de 300 euro...

In momentul asta e un simplu topic de muzica postata la gramada de pe youtube, la fel ca orice alt topic de la sectiunea Muzica. Neinteresant.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

8. Back To Top | #8
    Bugge Wesseltoft & Dhafer Youssef - Bugge Wesseltoft & Dhafer Youssef - 3 / 7 - YouTube

recomand călduros albumele lui Dhafer Youssef - "Digital Prophecy" și "Abu Nawas Rhapsody" (primul e mai electro-groovy, al doilea mai jazz)

samples :
    Dhafer Youssef Quartet - Les Ondes Orientales - YouTube (Abu Nawas)

Holy Lie - Dhafer Youssef - YouTube (Digital Prophecy)

9. Back To Top | #9
    Registered User Gabone999's Avatar
    Quote Originally Posted by yWAn View Post
    inteleg ca muzica pe calculator deranjeaza forumistii cu gusturi elitiste, asa ca ma retrag, succes in ale muzicii adevarate
    Ai inteles gresit. Eu unul apreciez si genul ala de muzica, chiar am luat Burial - Truant + Rough Sleeper dar numai atat am gasit. Te rog mai posteaza iar daca ai primit mesaj de la un moderator da-mi pe privat macar, desi ar fi trist momentul..

10. Back To Top | #10
    Quote Originally Posted by Gabone999 View Post
    Ai inteles gresit. Eu unul apreciez si genul ala de muzica
    Subscriu și eu, chiar dacă în ultimul timp ascult mai mult operă, mai gust cîte un IDM sau un illbient, la o ocazie

11. Back To Top | #11
    asta deja ar fi deplasat, sa primesc mesaj privat de la un administrator in legatura cu ce muzica pot posta sau nu pe un thread dedicat, ceea ce desigur ca nu s-a intamplat

mie insa nu imi plac acele personaje de pe internet care le stiu pe toate, si arunca cu mizerie in orice depaseste orizontul lor, pe sistemul ce asculti tu e naspa, asculta niste muzica adevarata

bazat pe experienta am decis ca cea mai eficienta metoda de conversa cu ei este practic sa nu o faci, scutind astfel mult timp pretios incercand sa explici un concept atat de personal precum este muzica si perceptia ei, insa daca ceilalti imi cer asta voi reposta, pentru ca, cel putin in viziunea mea activitatea de pe un forum este de a raspandi informatia

Asterisms - I'll never let you down

Ghosts - Judge

My Nu Leng - Time Goes By

Kryptic Minds - 1000 Lost Cities

Mono.Mental - Be Heard

Oathless - Inhale

Howlings - Detached

my.head - Decembere

Kubek - Last Year

Burial - Truant

Orlogin - Tomorrow

Nocow - Overnight

Stiver - Coreless

Holy Other - Touch

Unknown - #008

mai multe, aici
    Last edited by yWAn; 22-03-2013 at 21:09.

12. Back To Top | #12

13. Back To Top | #13
    Quote Originally Posted by bibi audiofil View Post
    Subscriu și eu, chiar dacă în ultimul timp ascult mai mult operă, mai gust cîte un IDM sau un illbient, la o ocazie
    Pai de ce te sfiesti sa recomanzi si aici opera?
    Pe mine m-ai convins cu recomandarile tale, ascult opera in proportie de minim 50%.

---------- Post added at 11:36 ---------- Previous post was at 10:22 ----------

Incep eu cu un album bun pentru initiere.

14. Back To Top | #14
    Registered User danyelsa's Avatar
    Intrebare ?
    Daca i-mi place Salam si am un sistem mai slabut[ ca sa zic asa] o combina Aiwa , eu ce fac , nu mai postez ?
    LIVE FLORIN SALAM NEBUNIA LUI SALAM LA GIANNI 2012 - YouTube

15. Back To Top | #15
    Registered User Necrosero's Avatar
    Quote Originally Posted by Cosmin_C View Post
    Din punctul meu de vedere topicul s-a dat deja naibii pentru ca posturile #4 si #6 nu contin de niciun fel muzica-tinta pentru care am dorit (si ne-am dorit) acest topic. Cred ca ar trebui definit mai bine ce tip de muzica se doreste aici, pentru audiophile/melomani, adica in general instrumentala, in sensul de cu instrumente reale... cred ca muzica pe calculator, electronica in proportie de 95% (iar restul de 5% sunt samples inregistrate de altii, de obicei) nu-si are loc aici.

Nu stiu exact cum sa definesc ce-as dori eu, este genul ala de muzica care te face sa-ti doresti scule audio mai bune, pentru care poate chiar ti-ai luat scule audio mai bune. Adica si eu ascult uneori alde Safri Duo dar nu pentru ei mi-am luat sistem audio de 7k euro, pentru astia mergea perfect si Wharfedale Diamond de 300 euro...

In momentul asta e un simplu topic de muzica postata la gramada de pe youtube, la fel ca orice alt topic de la sectiunea Muzica. Neinteresant.
    Tu nu esti ala de isi cumpara haine din Obor (conform propriilor spuse din threadul "De unde va cumparati haine din Bucuresti?" -
    Quote Originally Posted by Cosmin_C View Post
    De unde apuc, in general ma uit la haine peste tot pe unde merg, pentru ca rar imi place ceva suficient de mult pentru a cumpara. Acum am o camasa cumparata din Cora la pret de dumping si un pantalon de la naiba stie ce magazin din Obor; pe ambele le am de cel putin 2 ani, de fapt camasa cred ca peste 3 ani ca nu am mai fost de mult prin Cora. A si sa nu uit de geaca luata acum vreo 5-6 ani din Big Berceni...
    ) dar suferi in basini de scule de 7k euro? Tare. Cat despre threadul in cauza, sa dai la o parte muzica electronica pentru ca ti se pare tie ca nu ai nevoie de cine stie ce scule ca sa o asculti, sau ca nu o consideri tu sau nu mai stiu cine "culta-n cap", e de-a dreptul o aberatie si un atac la adresa genului. Exista o gramada de piese facute 100% pe calculator (bine ai venit in secolul 21, apropo), care, pun pariu io pe sistemu' meu de 200 RON, ca dau clasa la multe din "meseriile" elitiste pe care le asculti tu, probabil la pick-up, ca sa fie calitatea mai buna. Bleah.

Cat despre muzica, ce imi vine in cap pe moment:

https://www.youtube.com/watch?v=1jT74TkA9G0 - o formatie jazz de nota 20, cu ei mi-am inceput periplul in lumea jazz-ului
    I never seem to understand, the time the place and who I am, define a way to stay alive, it's like I'm living a lie

16. Back To Top | #16
    Registered User bogdanozaurus's Avatar
    Ce legatura are de unde se imbraca omul, cu ce discutam aici ?

17. Back To Top | #17
    Quote Originally Posted by Elwe View Post
    Pai de ce te sfiesti sa recomanzi si aici opera?
    Pentru început o să dau copy-paste de pe unde am mai scris:

Furtwängler - Don Giovanni

În opinia mea, varianta din 1953 este una de referinţă (în sens ad-litteram), prestaţiile formidabile ale lui Cesare Siepi (Don Giovanni) şi Lisa della Casa (Donna Elvira) mi se par greu de atins de celelalte distribuţii pe care le-am mai văzut. Siepi interpretează cu o uşurinţă şi naturaleţe excepţională reuşind să fie fermecător şi seducător cînd îşi abordează posibilele victime, ironic şi cinic faţă de Leporello sau răvăşit şi transfigurat în momentele întîlnirii finale cu commendatore.

Decorurile şi regia sînt în manieră clasică, nimic spectaculos aici, calitatea imaginii şi a sunetului este destul de bună, mai ales dacă ne gîndim la anul în care a avut loc înregistrarea.

Mozart - Don Giovanni - Furtwangler, Siepi, Grummer, Edelmann (Salzburg Festival 1954) - YouTube
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails ♪♫♪ Muzica culta-n cap-furtw.jpg  

18. Back To Top | #18
    Știu că am postat pe aria audio așa că voi continua prin a spune că există aceeași înregistrare și în această variantă, pe 3CD-uri.

Tot la capitolul Don Giovanni, poate cea mai bună variantă din punctul de vedere al calității înregistrării este cea făcută de Harmonia Mundi, cu Rene Jacobs la baghetă. Din ciclul celor șase opere editate de respectiva casă se mai evidențiază în mod special Le Nozze Di Figaro și Die Zauberflote
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails ♪♫♪ Muzica culta-n cap-hmc80196466.jpg   ♪♫♪ Muzica culta-n cap-nozze.jpg   ♪♫♪ Muzica culta-n cap-5110615028_be314b890c.jpeg  
    Last edited by bibi audiofil; 23-03-2013 at 16:27.

19. Back To Top | #19

20. Back To Top | #20
    Registered User
    Ceva foarte tare .
    Renaud Garcia-Fons - Oriental Bass - YouTube
    Genial tot albumul

1.  
Page 1 of 75 12341151 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks