Page 21 of 21 FirstFirst ... 1118192021
Results 401 to 407 of 407

Thread: Starcraft II - Legacy of the Void

1. Back To Top | #401
    Acum inteleg de ce am rejucat de 4 ori campania din Wings of the Liberty, de doua ori Hearts of the Swarm si am tot amanat sa joc campania din Legacy of the Void in ultimii 2 ani si nu prea vreau sa o termin acum ca m-am apucat de ea.

E plictisitoare de-a dreptul povestea.
    Personaje fade, fara emotie, fara expresivitate, fara caracter fiindca ai sa fim seriosi, chiar asa de plictisitori pot fi niste extraterestri telepatici psionici ultra-avansati cu o istorie de cateva miliarde de ani de evolutie si dezvoltare in spate?
    Imi amintesc cand am jucat cu ei prima oara in SC1 si ce senzatii de intalnire de grad 3 aveam!
    Dar aici sunt doar niste umbre a ce au fost protossi odata care "telepatizeaza" niste dialoguri prost scrise de copii mici si plictisitoare de iti vine sa dai "skip". Sa nu uitam ca avem si niste cutscene-uri dupa cutscene-uri enervante la pachet de ti se face rau. Nava spatala "Spear of Adun" are numai trei sali limitate si fara prea multe optiuni. Misiuni secundare - ioc!
    Misiunile principale parca au loc pe aceeasi planeta cu aceleasi decoratii, nimic variat, in care te mai duce si de mana si te invata cum sa construiesti si sa recrutezi (cu toate ca poti juca cu protossii inca din WoL) , toate misiunile avand aceleasi obiective : construieste o baza, spameaza cat mai multe unitati si baga sistem defensiv la greu sa te aperi de valurile de inamici, fara sa existe o confruntare reala, fara sa te pregateasca pentru multiplayer, toate contratimp.
    Joc cate trei misiuni, si dupa ma opresc sa iau pauza de cateva ore fiindca efectiv imi provoaca greata la cat de plictisitoare e povestea si la cat de jenibile sunt misiunile. Nici misiunile cu Zeratul nu au putut salva ceva.
    Sa nu uit ca povestea pare in intregime plagiata dupa Mass Effect 3 : cicluri, extinctii, o rasa straveche care cica a creat si imprastiat viata in tot universul...chiar nu va suna cunoscut?

Pai in Wings of Liberty jucam cate 10 misiuni consecutive fara PAUZA pentru ca aveau personaje captivante, cu bune si cu rele. cu optiuni de alegeri cu toate ca erau ignorate in urmatorul expansion. Cu toate ca arata a telenovela SF western, tot mi s-a parut mai buna. Si erau misiuni extrem de variate : mai o planeta cu lava, mai o planeta din roca, mai o misiune cu supernova, mai o misiune in care te puneai noaptea sa omori terrani infestati etc.
    Despre Heart of the Swarm nu am mare lucru ce sa zic, in fond era o poveste despre zergi, despre niste gandaci spatiali si Kerrigan cea sexoasa.
    Dar zau de nu aveau zergii ca alde Kerrigan, Abathur, Izsha,Zagara, Stukov sau Dehaka mai multa personalitate decat alde Artanis, Vorazun, Alarak, Karax , Fenix sau Rohana care te baga in depresie rau de tot.
    Pe deasupra, au abuzat rau de tot cu vocile alea de imi omoara timpanele.....bai, nu aveau voci cu ecou in halul ala in SC1 de sa-ti sparga timpanele, ce pana mea? Chiar e ceva special ca o rasa avansata sa vorbeasca asa cu ecou tocmai cand comunica doar telepatic ?
    De final nu mai zic, stiu la ce sa ma astept.

Bataie de joc modul cum au incheiat franciza asta. Si mai rau e tigania aia de DLC cu Nova (culmea, am cumparat editia BattleChest cu toata trilogia, dar nu mi-au inclus si Nova Covert Ops care trebuie musai cumparata separat la 15 euro).
    Mai nou aud ca pregatesc un MMO World of StarCraft in acelasi mod in care au ruinat seria Warcraft. Mda, viitor "luminos" se anunta la orizont.
    Last edited by jokercroker67; 13-01-2018 at 23:42.

2. Back To Top | #402
    Parcă eu aș fi scris...

3. Back To Top | #403
    Registered User Scorpio's Avatar
    mhm .. campania ... am jucat doar o misiune. Un joc focusat pe mp .... sa joci campania si sa tragi niste concluzii .. ie ceva

4. Back To Top | #404
    Nu ie, că am mai avut discuția asta.

5. Back To Top | #405
    Quote Originally Posted by Scorpio View Post
    mhm .. campania ... am jucat doar o misiune. Un joc focusat pe mp .... sa joci campania si sa tragi niste concluzii .. ie ceva
    Bineinteles ca am cumparat jocul mai mult pentru multiplayer .
    Mi-am zis sa joc si storyline-ul si Co-Op sa mai invat cate ceva pentru multiplayer, dar surprinzator, nu ma invata mai nimic. Sunt mai mult misiuni de tip Challenge decat vreun tutorial.
    Iar in Co-Op dau mai mereu de taranoi care pleaca la mijlocul meciului, lasandu-ma pe mine sa inchei misiunea de unul singur, preluand comanda si bazei sale.

Mai multe invat cand ma uit la meciuri live-stream.

6. Back To Top | #406
    Registered User Scorpio's Avatar
    pai oricum din livestream-uri inveti.

7. Back To Top | #407
    Terminat campania.

Campania protossilor clar a fost mult mai slaba decat campaniile precedente, dar a avut cateva momente bune pentru ca PROASTA in totalitate chiar nu a fost:
    -a inceput in forta cu Zeratul in prolog
    -cum a disparut Zeratul din scena si Artanis a preluat fraiele, povestea s-a dus doar in jos calitativ
    -au urmat o serie de misiuni repetitive si plictisitoare in care implinesti aceleasi obiective contracronomoetru, cu dialoguri ultraplictisitoare de iti venea sa te zgarai pe ochi, cu tot felul de personaje irelevante ca Karax, Fenix, Rohana si Vorazun, precum si explicatii puerile despre originea vietii in univers
    -cam de cand a venit Alarak , brusc, povestea a inceput sa devina mai interesanta, iar misiunile mai variate si captivante...as zice ca abia atunci a inceptu cu adevarat campania principala
    -misiunile 17,18 si 19 au fost foarte spectaculoase, cu toate ca trebuia mai mult sa rezisti valurilor de inamici
    -finalul misiunii 19 a fost superb, povestea trebuia incheiata ACOLO, fiind poate cel mai canonic si potrivit final pentru o trilogie....dar NUUU, au trebuit sa o lungeasca cu 3 misiuni idioate in epilogul ala cu Kerrigan care devine Clopotica si telenovela dintre ea si Raynor, abia cand jocul se salvase de la mediocritate
    - epilogul pueril cu 3 misiuni ce m-au bagat in depresie si care efectiv a ingropat saga de tot

Personal, preferam mai degraba sa continue povestea intr-un World of StarCraft decat asta.

1.  
Page 21 of 21 FirstFirst ... 1118192021

Bookmarks

Bookmarks