brat Daca stai la casa sau vrei, intra aici. - Page 16
Page 16 of 48 FirstFirst ... 61314151617181926 ... LastLast
Results 301 to 320 of 951

Thread: Daca stai la casa sau vrei, intra aici.

CyberGOD Ace Master's Avatar
    Quote Originally Posted by betax
    prima poza: 2004
    a doua poza: 2006
    frumos....

mai pun si eu ceva update-uri, dar din pacate de acum vor fi facute cu telefonul, ca nu mai am aparat foto.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Image095.jpg   Image096.jpg   Image097.jpg   Image098.jpg   Image099.jpg  
    Cine se scoala de dimineata, casca toata ziua si se culca mai devreme.

Registered User Kidu's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    daca ma poate ajuta cineva, cu aproximatie macar, vreau pret la:

fier striat fi 18, 16, 12, fier colac fi 8, plase de fi 8 si 6.

mersi

wisepiggy's Avatar
    @Ace master : Ce suprafata are casa si ce suprafata are terenul ?

Quote Originally Posted by X-White
    @Ace master : Ce suprafata are casa si ce suprafata are terenul ?
    pai amprenta casei este de 80 mp si terenul de 300 mp. Sa stii ca pare mica din poze, dar cand esti acolo sus pe placa nu mai este asa mica. Suprafata locuibila totala este de aprx. 130 mp, care pentru mine este mai mult decat suficient.

Un vecin de al meu a vrut casa super mare (acum este la rosu), si mai vine pe la casutza mea, si acum regreta putin ca a facut-o asa mare. I-l costa foarte mult.....

poze cu zidaria....
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Image105.jpg   Image102.jpg   Image106.jpg   Image107.jpg   Image111.jpg  

Banned
    creste .. creste..

Banned mRzv's Avatar
    Ace Master chiar pare accentuat mica

Nu stiu de ce dar cred ca "apartamentul" lui Barracuda o sa lase in urma multe "vile(case)"...E vorba de gust

Btw,nu am treaba cu arhitectura...de ce le faceti din caramida rosie si nu din BCA?

wisepiggy's Avatar
    e mai buna caramida asta e clar

SainT Lunatic : Nu toata lumea are banii lu Barracuda . O casa foarte mare e greu de intretinut . Cine face curatenie in atatea camere , cat dai la gaze sa o incalzesti .. etc .

Construiesti cat iti este strictul necesar .

Registered User valh's Avatar
    frumos ti-au lucrat baietii.
    Cand cineva, pe care il admiri si il respecti foarte mult, pare sa gandeasca profund, probabil se gandeste la masa de pranz.

Banned mRzv's Avatar
    Mie mi se pare cam firava in comparatie cu o bucata de BCA,dar am spus,n-am nici o cunostiinta in domeniu,spun doar vazuta de ochiu' nestiutorului

Probabil ca nu are toata lumea banii lui Barracuda,dar eu n-am pomenit de bani,am pomenit de gust.
    Ex: 'palatele' rromilor...iti plac?MAAAREEE si de prost gust

Sa nu-mi zici ca tu platesti la casa aia gazele,lumina cat consumi cu adevarat(si chiar daca nu ai face-o nu ai fii atat de prost sa recunosti)

wisepiggy's Avatar
    SainT Lunatic nu am inteles ultima parte cu gazele si lumina ...

Dar iti zic ca palatele rromilor sunt de bun gust pentru ei . Nu poti sa te duci in japonia si sa ii acuzi ca au gusturi proaste . Daca asa e stilul la ei

Cat despre gust ... Apartamentul lui Barracuda are 700 de mp adica aproape dublu cat are curtea Ace Master . Iar in al doilea rand : Ace master nu a ajuns inca la finisaje iar Barracuda mai avea putin si termina .

P.s. : Eu am vazut macheta casei lui Ace Master si garantez ca va iesi ceva cu bun gust si frumos ( daca va arata exact la fel cu macheta )

Moderator
    Imi place cum arata casa pana acum ... interesant ca ai facut treptele din prima (bine gandit) ...

Sunt mari si frumoase geamurile!
    Ce caramida folosesti la exterior? 25? si interior de 11.5?
    Sunt convins ca solutia aleasa a dus la niste costuri umane! Eu sarisem de un miliard la cota 0! Felicitari! ... Tine-o tot asa!
    ForteGames este cel mai tare icafe din Cta ... "din Ro" ... "din SE Europei"!
    Gazda pentru ESWC 4-5 iunie 2005, WCG 2-4 septembrie 2005, ECG 18-19 februarie 2006, WGT 9-10 septembrie 2006, ECG 24-25 februarie 2007, WCG 2-3 iunie 2007 si KODE5 8-9 decembrie 2007
    Constanta, B-dul Tomis 235, et.1, Complex Dacia, Tel:0241-551251
    13 septembrie 2010 - 1998 = 12 ANI de FORTE!

Need I explain? Bogotta's Avatar
    Cine crede ca o casa mult mai mare este de preferat uneia mici se inseala. Ganditi-va nu doar la pretul constructiei in sine (care este semnificativ mai mare) dar la pretul incalzirii pe timp de iarna. Nu cred ca v-ati dori vreunul din voi sa platiti caldura pentru 200 m.p, sincer.

Mi se pare foarte buna asa cum e , succes in continuare.
    „ internetul este subconştientul societăţii. Ni-l putem imagina ca pe reţeaua de canalizare a unui oraş, unde se deversează toate dejecţiile. ”

Mircea Cărtărescu

wisepiggy's Avatar
    pot sa va spun ca in galati la o casa de cam 500-600 metri cubi factura la gaz pe o luna de iarna depaseste 10 milioane

Forte tu ai facut cu demisol ? Sau de ce te-a ajuns asa de mult ?

Registered User
    Salut.
    Dupa indelungi ganduri si sperante ca voi reusi, iata ca ma vad din ce in ce mai aproape.

Am posibilitatea cumpararii unui teren de ~500 m.p. in ghencea (la 1 Km de petrom, pt. cine stie). Sunt gaze si curent. Apa nu.

Ce am in plan este o casa de approx. 150-170 m.p., parter+etaj. Fara subsol, garaj sau piscina. Pur si simplu un loc de locuit. Nu vreau sa bag cine stie ce bani, mai ales ca terenul e approx. 25 000 Euro. Pentru inceput voi fi multumit si cu un simplu parter locuibil, urmand ca finisarile la etaj sa le fac ulterior.

Intrebarea de baza: Ace, cat te-a costat pana la urma toata treaba pana in momentul de fata? Consider ca ar trebui sa fie destul de relevant, avand in vedere ca zona e cam aceeasi (distanta fata de beton, fier, etc.) si amprenta cam aceeasi 80-90 m.p.

Mersi

Multam tuturor pentru sprijin.

In primul rand, comparatia intre ce face Barracuda si ce fac eu este cam aiurea. La 700 mp ala nu mai este apartament, sincer. Omu si-a cumparat un etaj intreg pe care l-a amenajat ca si cum ar fi apartament.

A doua chestie, fiecare casa este ecoul posibilitatilor celui care a facut-o. Eu nu am avut bani decat pentru 130 mp. Asta e. Nu am fost in situatia sa zic...sa fac piscina rotunda sau patrata? ...nu.....eu am avut de ales intre un apartament de 50-60 mp sau o casuta de 130 mp. Am preferat casuta.......

Cred ca va dati seama ce inseamna o casa de 700 mp. Ar trebuii sa aiba o amprenta de 150 mp (adica destul de mare), sa aiba subsol, parter, etaj si eventual o mansarda, si tot nu se ajunge la 700 mp. Ar fi o casa imensa !!! Cam de 4 ori mai mare decat casa mea. Daca as fi avut bani mai multi, si un teren mai mare, probabil o faceam de 200-220 mp locuibili (fata de 130), dar in nici un caz de 700mp. Doar daca eram milionar in roni

Scarile au fost facute odata cu placa de jos.

Caramida este Poroterm WIENERBERGER de 25 la exterior si la interior parca 11 ...nici nu mai stiu exact.

In momentul de fata, eu tin o agenda cu toti banii bagati in casa. De la constructie pana la taxe , spagi, tevi, hidrofor, furtune, coturi de plastic...etc...

@Undemerg, maine ma uit in agenda si iti zic exact cat am cotizat. Insa DOAR casa "la rosu" va fi undeva pe la 26-27.000 Euro.
    Unde anume in ghencea ai gasit terenul? La 50 euro pe mp mi se pare foarte mic pretul. Nu stiu exact de care petrom zici.
    Last edited by Ace Master; 04-06-2006 at 08:01.

Moderator
    Quote Originally Posted by X-White
    pot sa va spun ca in galati la o casa de cam 500-600 metri cubi factura la gaz pe o luna de iarna depaseste 10 milioane

Forte tu ai facut cu demisol ? Sau de ce te-a ajuns asa de mult ?
    Casa mea are subsol pe 60mp! Ce fac cu el? Loc depozitare! De ce-mi trebuie un astfel de loc? Pentru ca vin de la bloc si am complexul locurilor de depozitare! Probabil ca am exagerat si asta m-a costat enorm!

Parterul + mansarda au un volum de peste 600mc! Deci si eu voi sari de 10mil la gaze! Iar gazele in 2-3 ani se vor tripla! Peste 30mil gazul pe luna ... este absolut enorm! Am fost tentat sa pun o pompa de caldura geotermala (investitie 12 000Euro)... dar nu aveam destul de mare putere instalata pe electric!
    Gazda pentru ESWC 4-5 iunie 2005, WCG 2-4 septembrie 2005, ECG 18-19 februarie 2006, WGT 9-10 septembrie 2006, ECG 24-25 februarie 2007, WCG 2-3 iunie 2007 si KODE5 8-9 decembrie 2007

Moderator
    Quote Originally Posted by Ace Master
    Caramida este Poroterm WIENERBERGER de 25 la exterior si la interior parca 11 ...nici nu mai stiu exact.
    Si eu am ziduri exterioare de 25 ...
    Pe 2 laturi (NE si NV) le-am izolat cu 10cm si pe celelalte (SE si SV) cu doar 5cm de polistiren!
    Tu cum vrei sa le izolezi?

wisepiggy's Avatar
    Forte eu am vb serios cu factura la gaze .

alceva ce poti mai incerci este o instalatie de incalzit apa solara (http://www.solara.ro/) sau poti renunta la gaze in schimbul unei centrale pe combustibil solid (lemn sau carbune ).

Eu unul ,asta iarna , m-am incalzit cu 2 tone de carbune si vreo 12 milioane investiti in lemne + calorifer electric in camere de dormit. Eu zic ca m-a ajuns mult ieftin decat as fi platit la gaze . Centrala este una destul de veche si consuma foarte mult lemn cu un randament scazut insa sunt acum centrale cu gazefiere care au un randament de 80-90% . Caloriferele le bagam seara ca spre mijlocul noptii se ducea focul si se facea cam frig .

Registered User
    zona bulgarus, daca iti suna cunoscut. Pe partea opusa de Group4Falk, chestia aia cu soldati in colturi, cam la 8-9 sute de metri departare, spre soseaua alexandriei

Apropos, n-am reusit sa inteleg din ce e scris mai sus, ai facut-o in regie proprie sau cu firma?

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 16 of 48 FirstFirst ... 61314151617181926 ... LastLast