brat Gradina&Flori de apartament
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 34

Thread: Gradina&Flori de apartament

wisepiggy's Avatar

Gradina&Flori de apartament

Am cautat ceva pe forum si nu am vazut nici un thread despre gradina , flori de apartament .

Ceva sfaturi pentru gradinarit aveti ?

Flori decorationale : Ce recomandati ? Ce va place ? Ce ingrasamant folositi ? Cum le udati ?

Am primit o floare de la cineva care sincer nu stiu cum se numeste deci nu stiu nici cum se ingrijeste . Am sa pun o poza putin mai tarziu cu floarea respectiva .

Nick anterior: Keeper_Gismo gismo's Avatar
    In temnita intunecata creata cu truda si sudoare de loialii mei supusi
    DHB14 - 300 - Thread
    Revista Gradina ?
    Reviste de specialitate sigur ai auzit.
    Mai lasa calculatorul si du-te cumparati o revista, doua !

wisepiggy's Avatar
    de ce sa dau bani pe reviste cand pot sa adun informatii direct de pe internet . Oricum eu zic ca un thread cu si despre flori este util , nu numai mie .

In fine .... Imi poate spune cineva ce planta este aceasta ? Si daca stie cum se ingrijeste...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails poza_388.jpg  

Registered User betax's Avatar
    Am primit si eu una la fel acum vreo 2-3 ani. Nu stiu cum se numeste, dar se ingrijeste f usor: udat la cateva zile + ingrasamant pt flori cu frunze.

wisepiggy's Avatar
    si cu lumina ? Tu unde o tii ?

Genie Daremyth's Avatar
    Se numeste Scheflera. Avand pete albe-galbene, se numeste varietate variegata - e mai frumoasa decat cea normala.
    In general varietatile variegate, avand zone lipsite de clorofila, sunt mai pretentioase.
    Cred ca are cerinte medii. Nu e bine sa stea in lumina intensa. Daca nu o tai, creste numai vertical, nu ramifica.

Cam asta pot sa spun - ca si considerente generale. Mai specific, sunt sigura ca se gaseste ceva amanuntit pe vreun site.
    "Stati linistiti, mai mult de o eternitate nu poate sa dureze!" - Hawkeye Pierce

Registered User betax's Avatar
    O tin pe balcon, dar nu in lumina directa a soarelui.

Registered User Verusca's Avatar
    apropo de primit...si eu am primit de la cineva un soi de trandafir mai mic... care trebuie udat periodic si trebuie tinut la soare...dar cu toate astea,bobocii nu s-au deschis si mai are putin si se ofileste de tot...stie cineva ce ar trebuie sa-i fac?

wisepiggy's Avatar
    O intrebare : Ce le fac astia de la METRO la flori de arata asa de bine la ei acolo iar cand o aduci acasa cu toate ca o ingrijesti conform recomandarilor ea se ofileste sau isi pierde din frumusete

Subterranean infiltrator Karg's Avatar
    verusca: nu cred ca trebuie tinut la soare in perioada asta, inca ar trebui sa "hiberneze" - tinut la rece, udat mai rar, alea. nu'ti fa probleme insa, trandafirii astia se regenereaza rapid.

x-white: am impresia ca nu le ingrijesc, le arunca si inlocuiesc cu altele noi.

eu am asa: un croton, un cactus, un kalanchoe, o craciunita, o craciunica si un portocal (rasarit dintr'un simbure). nu prea am timp sa ma ocup de ele ca la carte, asa ca in perioada asta le ud la 2 saptamini, vara o data la 2 zile, nu le tin in soare direct (craciunita teoretic nu ar trebui mutata fiindca nu suporta schimbari de temperatura). ingrasamint: ceva luat din metro pentru plante exotice si, din cind in cind, zat de cafea.
    [Sparkky] anybody alive?
    [Tigga] nope, the zombie apocalypse came. you would have thought we'd all be ready for it, given it's a fairly common game type
    [Tigga] but no, we all got zombiefied
    [Tigga] you're the only one left, apart from the dude who will sell you guns

wisepiggy's Avatar
    zat de cafea ? E bun pentru flori ? Chiar nu stiam . Am sa mai pun zilele viitoare poze cu ce flori mai am prin casa . Unele chiar arata bine .

karg : cat de mare e cactusul ? Face flori ?

Registered User Verusca's Avatar
    mersi,karg...m-am linistit.chiar nu vroiam sa moara

Genie Daremyth's Avatar
    Noua la cursul de floricultura ne-a zis ca astea cu zatul de cafea sau scrumul de tigara sunt niste legende urbane si nu trebuie practicate. Acum, ce sa zic, eu una n-am incercat, deci nu pot vorbi din experienta proprie. Insa cu siguranta, atata vreme cat exista ingrasamant de vanzare, cat se schimba ghiveciul/substratul periodic nu e nevoie de altceva din punct de vedere al nutrientilor.
    Cunosc o persoana care si-a omorat niste plante udandu-le cu apa minerala adusa de la nu stiu ce bai. Se gandea ea ca trebuie sa le faca bine, ca daca oamenilor le face...
    "Stati linistiti, mai mult de o eternitate nu poate sa dureze!" - Hawkeye Pierce

Subterranean infiltrator Karg's Avatar
    x-white: nu face flori inca, il am de un an jumate, e mare cam cit...un pachet de tigari.

daremyth: ce sa zic, rau nu le'a facut - oricum, cam odata pe luna le pun zat. singurul efect secundar (desi n'as baga mina in foc, ar putea fi de la schimbatul pamintului) e ca trandafirii care initial i'am luat cu boboci galbeni au inflorit la juma' de an cu flori albe.
    [Sparkky] anybody alive?
    [Tigga] nope, the zombie apocalypse came. you would have thought we'd all be ready for it, given it's a fairly common game type
    [Tigga] but no, we all got zombiefied
    [Tigga] you're the only one left, apart from the dude who will sell you guns

Nick anterior: Neo^_^ mihtac's Avatar
    am o planta semi-moarta...si vreau sa stiu ce e, ca sa pot cauta cum o ingrijesc....stie cineva? (sper ca nu sunt foarte proaste pozele); planta mare s-a uscat, dar au rasarit 3 pui....pe care sper sa ii salvez
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails img034.jpg   img035.jpg   img036.jpg  
    Walk softly, and carry a big gun

pur si simplu graS big_bum's Avatar
    muscate, ficusi, urechi de elefant.

Femeile sunt ca Linuxul. Odata ce te-ai prins cum sa lucrezi cu el, vrei sa incerci mai multe distributii.
    Nexus 5 kernel
    Bumberry Pi - a blog running on a Raspberry Pi about Raspberry Pi running a blog.

Quote Originally Posted by big_bum View Post
    muscate, ficusi, urechi de elefant.

pur si simplu graS big_bum's Avatar
    ce? asta tin eu in apartament.

this is urechi de elefant:
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 21072007133.jpg  

Femeile sunt ca Linuxul. Odata ce te-ai prins cum sa lucrezi cu el, vrei sa incerci mai multe distributii.
    Nexus 5 kernel
    Bumberry Pi - a blog running on a Raspberry Pi about Raspberry Pi running a blog.

Registered User cristinalps's Avatar
    Neo, ce ai tu acolo seamana cu Yucca. Daca e asa, schimba-i ghiveciul si pamantul (turba in amestec cu nisip e cel mai bun, dar si alta combinatie cu turba merge). Vezi sa nu stea in curent, nu-i place. Puii lasa-i acolo sau transplanteaza-i in alt ghiveci si pe ei, cu butasul de radacina din care au iesit (banuiesc ca de acolo au iesit).
    Creierul este un organ oarecum indispensabil capului

din ce am gasit eu pe net, nu prea seamana cu yucca, decat la frunze....daca e yucca, cum fac sa faca tulpina aia ca de pom?

1.  
    Jerry DHB14 - Last post
Page 1 of 2 12 LastLast