brat Masina de spalat. De care? - Page 4
Page 4 of 6 FirstFirst 123456 LastLast
Results 61 to 80 of 118

Thread: Masina de spalat. De care?

Fyl
    Fyl is offline
    Fyl's Avatar
    dupa cum scrie si in topic, cautam masini de spalat cu uscator inclus, linkul ala merge spre un uscator separat, speram sa nu fie nevoie sa cumpar inca un dispozitiv care sa ocupe loc suplimentar , loc pe care nu-l am decit in balcon si acolo s-ar preta si uscator cu burlan ca de hota

EMI
    EMI is offline
    puturos irecuperabil EMI's Avatar
    Am dracie din aia cu uscator. Sa fiu sincer, am folosit uscatorul cam de 3 ori pe ani. Pare ca l-am luat degeaba, dar în alea 3 dati a fost salvator. Daca nu arde, prefer sa usuc rufele lasându-le întinse, clasic. Nu regret ca am dat niste bani în plus pe uscator, chiar daca îl folosesc putin, prefer sa stiu ca-l am decât ca nu-l am.

Uscarea consuma cam de 3 ori mai mult curent decât spalarea (cel putin la mine). S-a pomenit mai sus ca uscatorul scoate rufele prea uscare pentru a fi calcate bine, pai nu te opreste nimeni sa programezi o uscare lejera si sa-ti scoata rufele usor umede. Si merge si bumbacul, dar evident ca trebuie setat program f lejer de uscare.

Daca iei o dracie cu uscator, sa ai grija ca stoarcerea sa fie la cât mai multe rpm, 1500 e ideal. De ce ? Pentru ca orice strop ramas îti va mânca curent si timp la uscare, în timp ce orice stoarcere mai eficienta va economisi procesul.

Habar n-am daca se strica sau nu, din câte am ciulit urechile nu prea sunt multe piese în miscare în timpul uscarii, totul e mai mult electric. Nu e ca la spalare. Si oricum, aparatele de genul asta, nu le iau fara 5 ani de garantie on-site.
    Înainte eram narcisist dar acum sunt perfect. Cel mai obiectiv user CG.

Registered User singlexyz's Avatar

Recomandari Masina de spalat

Ma gandeam sa discutam aici despre masini de spalat rufe...
    Ma gandeam la ceva de la gorenje sau electrolux desi sit-urile lor sunt jalnice.
    Cum sunt masinile cu incarcare verticala aveti probleme cu ele, de cat timp le aveti ?
    Are cineva o recomandare pentru o masina de spalat best buy?
    De preferat cu incarcare verticala sau slim daca sunt fiabile...

Ma asteptam sa mai scada preturile la masinile de spalat dar nu s-a intamplat asa, se va intampla? Cel putin in curand (1-2 luni)?
    Nu-ti mai consuma energia doar ca sa te bagi in seama...

Registered User Daisy's Avatar
    Baile Átha Cliath, Éire (Poblacht na hÉireann)
    Whirlpool, Zanussi sunt printre cele mai bune masini de spalat. Am folosit ambele marci si nu am avut niciodata probleme. Best buy nu stiu ... ar trebui sa mergi prin magazine sa vezi oferte. Cred ca preturile difera de la magazin la magazin.
    Trust kills faster than bullets.

Need I explain? Bogotta's Avatar
    O colega si-a luat Indesit cu incarcare verticala. A preferat din asta pentru ca nu are prea mult spatiu in baie. Deocamdata e multumita. A costato in jur de 10 milioane si i-au aduso acasa.
    „ internetul este subconştientul societăţii. Ni-l putem imagina ca pe reţeaua de canalizare a unui oraş, unde se deversează toate dejecţiile. ”

Mircea Cărtărescu

gospodar RE|XX's Avatar
    e clar ca aici fiecare va lauda ce are acasa, mai ales daca n-a avut probleme cu ea
    cel mai bine ar fi daca ar raspunde cineva de la un service ceva, sa-ti puna care se intorc cel mai des si care cel mai putin

Functia asta anti sifonare are vreun efect sau este doar marketing?

gospodar RE|XX's Avatar
    io zic ca are

nostalgic/fabrici şi uzine nokia2010's Avatar
    Just curios, şi-a mai cumpărat careva maşină de spălat automatică românească în ultima vreme?
    Lucrurile vechi dăunzează grav gunoaielor moderne (cu câteva excepţii ; ex: I.T. stuff, sist. de învăţămant din Ro., pedeapsa cu moartea)
    Ştefan Tel. 0721.240.479/0749.28.38.15 h 9.30-23.00 (fără BEEP-uri , S.M.S. da).
    Paul Anka Anii '90 în România Industria în vechiul Bucureşti Cumpăr cărţi de telefon vechi

1. Am citit ca nu este asa importanta folosirea calgonului pt. ca o rezistenta costa pana la 100 ron
    iar daca cumperi calgon cheltui mult mai mult... ce parere aveti ?

2. Ma intreb daca spal in mod obisnuit doar cateva rufe sa spunem 2-3 tricouri - 0.5 Kg are vreo influenta negativa asupra masini?
    Am cumparat o gorenje WA 62101 urmeaza sa o instalez.
    Apropo prima utilizare tre sa mearga fara rufe doar cu apa si detergent nu?

Multumesc.

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    De exemplu Ariel deja are substanta anti-calcar, deci nu mai e nevoie de Calgon.

Vezi in manual faza cu prima rulare. Masina mea, desi nu e noua, e de prin 2000, marca ARDO are un buton pt `cantitate redusa de rufe` Nu cred ca o gorenje mai noua sa nu aiba.

Registered User
    cele mai bune masini de spalat rufe sunt de marca MIELE, fabricatie nemteasca, durata de viata intre 20 si 30 de ani, din pacate nu prea se gasesc in romania

Quote Originally Posted by .indie. View Post
    Masina mea, desi nu e noua, e de prin 2000, marca ARDO are un buton pt `cantitate redusa de rufe` Nu cred ca o gorenje mai noua sa nu aiba.
    Modelul asta chiar NU are, decat spalare rapida.
    Daca pun mai putine rufe pot sa pun si mai putin dero sau trebuie sa fie aceiasi cantitate ca si pt. 6 kg de rufe ?

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    vezi ce scrie in manual.
    eu cred ca te complici inutil
    eu nici macar nu am citit manualul alei mele si merge flawless si azi.

Grandfather of all Knowledge C05T1N's Avatar
    Proaspat posesor de:

http://www.domo.ro/Electrocasnice/Ma...lux_EWF_12670W

Dupa prima folosire va anunt cum merge
    Ni dyar'izuba, Rizagaruga, Hejuru yadju, Nduzaricyeza ricyeza...

Yahoo: costinnitescu

Apropos de masini de spalat. Eram azi la Practiker cu niste treaba si imi cad ochii pe niste filtre magnetice anti-calcar; se pare ca sunt special concepute pentru masini de spalat rufe/vase, montandu-se pe furtunul de alimentare cu apa rece. Montajul e facil si intuitiv. Acum se pune problema de ce nu se mediatizeaza nimic despre ele, daca sunt asa bune. Voi stiti ceva despre asta ? Merita luat unul ?
    „ internetul este subconştientul societăţii. Ni-l putem imagina ca pe reţeaua de canalizare a unui oraş, unde se deversează toate dejecţiile. ”

Mircea Cărtărescu

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    Pentru ca sunt cam useless.
    Masina mea merge impecabil din 1999 sau 2000 fara asa ceva.
    E alimentata cu apa din Bucuresti (adica nu foarte curata). ce-i drept am folosit numai detergent de calitate,dar nu cred ca are asta importanta.

Cine stie ce-o fi prin maruntaiele ei ... ai tu impresia ca merge bine pana o face "infarct". De unde stii ca filtrele alea magnetice sunt useless ? Nu zic neaparat ca nu e asa insa cer o explicatie.

Mircea Cărtărescu

Eu mi-am cumparat filtrul despre care spuneam. Am facut un scan dupa hartiuta cu care vine in pachet. Nu stiu ce efect are insa o sa vad in timp.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails filtru magnetic.jpg  

Mircea Cărtărescu

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    Quote Originally Posted by Bogotta View Post
    Cine stie ce-o fi prin maruntaiele ei ... ai tu impresia ca merge bine pana o face "infarct". De unde stii ca filtrele alea magnetice sunt useless ? Nu zic neaparat ca nu e asa insa cer o explicatie.
    Pai atata timp cat nu a avut probleme de 8 ani - si merge cam o data la 2 zile,deci destul de frecvent - (totusi si-a depasit termenul) ba mai mult,inca functioneaza aproape la fel de bine ca in prima zi, filtrul ala mi se pare mai mult marketing.
    Adica nu o sa vezi nici un efect pozitiv, dar nici negativ, astfel incat ai sa crezi ca totusi a meritat investitia
    Un fel de placebo.
    Oricum, banuiesc ca filtrul n-a costat deloc o avere.Dar sigur masinile moderne nu sunt already dotate cu asa ceva?

1.  
Page 4 of 6 FirstFirst 123456 LastLast