brat Saltele Ortopedice!!!
Page 1 of 6 1234 ... LastLast
Results 1 to 20 of 105

Thread: Saltele Ortopedice!!!

Registered User

Saltele Ortopedice!!!

Vreau sa cumpar o saltea ortopedica care sa coste pana in 600ron. Problema e ca sunt atatea saltele incat nu stiu ce sa aleg, pentru ca specificatiile nu sunt foarte edificatoare pt mine.

Am gasit un topic pe softpedia, si mi-a atras atentia un topic unde se spunea ca saltele de la mobexpert sunt bune, si cele la domus. Tot acolo se vorbea si de Dormeo, o saltea ortopedica facuta din nush ce material "smecher" numit eliocel.
    Cred ca la inceput o sa fie f faina, da imi fac probleme cum se comporta in timp, mai ales ca fiind un produs care apare la tv-shopping nu am incredere f mare

Registered User asmvax's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    eu mi-am luat o saltea ortopedica....si e destul de rigida....
    acuma cred ca vreau pat cu apa deoarece de la salteaua rigida ma doare spatele.....
    Stupid people make things impossible.

DG
    Eu am o Dormeo si pot sa zic ca este cea mai buna saltea pe care am avut-o vreodata. Si am avut, pret de cativa ani buni, o saltea ortopedica cu arcuri si nu se compara. Dormeo o am de aproape un an si pot sa zic ca materialul ala chiar functioneaza ca in prima zi, indiferent ce i-ai face, revine la forma initiala. Oricum te inteleg cand zici ca nu ai incredere in produsele de la tv shop, si eu eram la fel si inca mai sunt, dar salteaua asta chiar face ce spune la tv.

Registered User CAlex's Avatar
    Mergi la Previ in Pipera, acolo unde au fabrica. Vei ramane uimit de calitatea buna si de preturile mici. Acum un an am luat eu o saltea 200x160 de la ei cu 800RON, din aia cu arcuri independente invelite in saculeti separati, saltea care la Mobexpert este 2000 RON iar la IKEA 2600 RON.

Registered User
    F fain, incepe sa-mi faca mai mult cu ochiul Dormeo, desi recunosc ca inca sunt sceptic

Umm .. in sfarsit niste informatii interesante.

Si eu trebuie sa cumpar doua saltele 200*90 si vazusem ca la IKEA au garantia aia fabuloasa mult mai mare decat in alte parti .. si scorurile erau aproape de ce se gaseste pe piata .. la ce se referea de fapt garantia aceea doar la arcuri ?

Acum cativa ani am mai luat niste saltele dar care au devenit foarte inconfortabile dupa putin timp de folosire .. evident de proasta calitate.

Care este diferenta practica si concreta intre toate aburelile alea de marketing ortopedica superortopedica si celelalte bazaconii?

Previ este locul unde se fabrica Dormeo sa inteleg ?

Va rog nu fiti zgarciti cu detaliile caci cu cat citesc mai mult prin diverse brosuri cu atat devin mai confuz.

Registered User
    Nici eu nu stiu f bine, salteau superortopedica stiu ca este mai tare decat cea fara "super" si ca ar fi recomandata cand ai probleme serioase.

A mai cumparat careva salteaua Dormeo? cel mai mult ma intereseaza cum se comporta in timp.

De unde ai scos legatura dintre Previ si Dormeo nu stiu, insa nu au nici o legatura.

Pentru informare mergi intr-un magazin si vezi exact fiecare tip de saltea, plus o sectiune. Astfel o sa intelegi diferentele. E exact ca o masina, nu poti sa o cumperi doar citind ofertele pe net, trebuie sa mergi la drive-test. Merg in magazine si stai pe fiecare. Dupe 3-4 o sa simti diferentele, si atunci vei stii sa le apreciezi.

Aha am inteles .. in concluzie cu Previ din Pipera care era combinatia ?

nu e nici o combinatie, doar ca au fabrica acolo si fabrica ce tip de saltea vrei tu, la niste preturi mult mai bune ca in oras. In Obor unde mai gasesti de la ei sunt numai alea ieftine ca d-astea vrea poporul, insa iti recomand sa mergi la ei la fabrica, in Pipera.

Registered User
    Mai are cineva pe acasa saltea Dormeo?

Registered User
    TVland, si eu cautam date despre Dormeo si am dat de postul tau.
    La noi si-a luat o matusa din Sibiu, e foarte multumita de saltea (a comandat o dimensiune gresita si a trebuit sa ceara sa i trimita alta saltea, eu sincer nu am crezut ca va reusi sa rezolve, ca adica ii vor schimba salteaua, pentru ca stiam ca saltelele Dormeo sunt ambalate in vid, deci ei nu au cum sa mai vanda o saltea odata ce e desfacuta)...In fine, ideea e ca a durat un pic panca cand a retrimis salteaua si a primit alta in loc, dar chiar i-au schimbat produsul, ceea ce pe mine m-a lasat masca...
    Ea are salteaua de cam 1 an, e foarte multumita de ea, mi-a spus ca i-a luat 3 zile sa se acomodeze dar dupa aceea a dormit excelent.
    Eu am de cumparat 3 saltele - 2 pentru noi si una pentru o amica si sunt in cautari. Evident, ma intereseaza o saltea la un pret normal, nu de alea de costa cat o nava spatiala. In 2 saptamani ar cam trebui sa ma decid.
    deci, daca nu va suparati, o sa mai trec pe aici, sa vad ce mai scrieti...

Registered User faraonu's Avatar
    poti incerca si domusflex.
    eu am o "roma" si sunt f multumit. e vreo 9 mil aia de 204x140.
    nu mi-e frica, nu mi-e frica... de bau-bau !!

Daca te duci sa o vezi pe aia de Roma de la DomusFlex mergi si la Previ in Pipera sa o vezi pe aia Pocket de la ei. Nu spun nimic mai mult, te las pe tine sa alegi si sa ne spui concluzia --> www.salteleprevi.ro

Si eu am fost in aceeasi dilema, si am preferat sa dau 800 RON pe Pocket 200x160 de la Previ, pe care dorm si acum minunat :-)

Registered User
    Ok, deci as avea deja 3 variante....Pot sa va rog sa imi spuneti ce garantie au saltelele voastre? As vrea sa fac o minima comparatie, pt ca diferenta e destul de mare de pret - intre Dormeo, care la cred ca la aceeasi dimensiune e 599 ron , din ce am vazut pe www.dormeo.ro
    Ma rog, cred ca oricum salteaua e o alegere personala - fiecare are propriile obiceiuri/preferinte de dormit. Eu stiu sigur ca vreau ceva de duritate medie/mare, deci in nici un caz ceva foarte soft.
    Incerc evident, sa imi iau ceva care sa mi se potriveasca, dar tare imi doresc sa nu ma trezesc ca intr-un an/doi iar trebuie sa o schimb! Are dreptate CAlex ca e nevoie de drive-test!

Nick anterior: marqq MarcBarbu's Avatar
    Multe...foarte multe saltele semi/hiper/ortopedice atat pe net cat si in magazine.Cum fac diferenta? unele sunt foarte moi(nu prea ma atrag), altele sunt mai tari....dar la ce trebuie sa ma uit pt a alege o saltea buna?
    Marc Barbu, fotograf.

ţacau catau's Avatar
    Saltea cu apa de pe ebay, duce la max 7mil cu solutie antialge incalzitor si husa. Mai simplu de atat nu se poate. Revin cu poze pe viitor dupa achizitie. Ah si inca ceva, nu cred ca vezi gasi pat la amarastenii astia(Crapexpert, N'aikea) care sa suporte 400kg+.

Eu o pun direct pe jos si imi fac cadru de pat dupa ea,imi plac paturile joase rau.

P.S: Daca stie cineva unde gasesc cadruri de pat care sa tine o greutate monstru sa imi spuna si mie macar informativ.Si nu somiere, aia e o mai mare tampenie.

cadre de pat nu gasesti, tre sa iti faci pe comanda.
    imi place ca esti foarte optimist. eu unu nu vreau sa stiu cum e sa stai pe 300L de apa. la mine in pat ajung aproape zilnic surubelnite, bricege si alte obiecte contondente.

ai dezavantaju ca apa aia se incalzeste greu, ca daca ai aer inauntru face un zgomot care nu e prea placut pt anumite persoane.

nu ai animale de casa, nu?

raz
    raz is offline
    raz's Avatar
    faraonu: la tine in pat animalele aduc cutite si bricege ?

Puteti sa va uitati si la neoset pentru saltele, la calitate sunt foarte buni, au 3 sau 4 modele de ortopedice cu mii de arculete micute in ele, si tratate antiacarierni parca, dar sunt destul de scumpe.

nu man, eu sunt singurul animal care intra la mine in camera.

oricum, oricat de optimist esti...tot trebuie sa minimizezi sansele ca orice obiect contondent sa-ti ajunga pe salteaua cu apa, altfel nici tu si nici vecinii tai de dedesubt nu o sa mai dormiti linistiti o vreme.

1.  
    Jerry DHB14 - Last post
Page 1 of 6 1234 ... LastLast