brat Amenajarea de la zero a unui apartament
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 51

Thread: Amenajarea de la zero a unui apartament

Registered User asteriXXX's Avatar

Amenajarea de la zero a unui apartament

Am si eu o problema .... In cateva luni voi dispune de un apartament gol golutz si urmaza sa il iau de le zero si sa il fac cum vreau eu. Acum problema e ca eu nu stiu cum vreau sa fie pentru ca sunt lipsit total de idei. Am mai vazut pe la diversi indivizi apartamente care mi-au placut, dar nu stiu cum vine pe cel care il am eu.
    Acu intrebarea mea e daca exista vre'un program care sa imi simuleze de la daramat pereti, constructie pereti falsi si pana la mobila in fiecare camera.
    Multam anticipat.
    Dell Insipron 6400 Intel® CoreTM 2 Duo Processor T7200 (2GHz/667MHz FSB/4MB Cache) 15.4" Ultrasharp WUXGA display with TrueLife 1680x1050 2048 MB DDR2 533MHz RAM in dual channel mode Ati Mobility Radeon X1400 - 256 mb (memorie dedicata)320 GB 5400 RPM SATA Hard Drive 8X DVD +/- dual layer recorder Bluetooth Wireless 9-cell battery Windows Media Center

Registered User bogrado's Avatar
    Telekom - 300 - Thread
    Chief Architect

Registered User Bisti's Avatar
    pana sa te apuci sa demolezi ... ar fi cazul sa te interesezi ce hartii ai nevoie de la primarie si alte institutii pentru mutat peretii sau diverse conducte. costa destul de mult proiectele astea si dureaza cam 1 luna.
    Eu nu sunt nebun, eu nu fac decat sa va sfidez ! James Oliver Huberthy

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    Poti angaja o firma de amenajari sa se ocupe de tot (au si arhitect/designer). dar te costa in jur de 10.000-15.000e amenajarea.

Registered User
    Parerea mea este sa nu te apuci sa bagi bani in apartament fara sa ai un arhitect care sa te indrume in ceea ce vrei sa faci. Cat despre daramatul peretilor la fel, exista masuri f drastice daca te apuci sa-ti faci casa dupa gustul tau sau dupa placul meseriasilor. Nu am auzit de cazuri placute in care ai putut sa demolezi si sa nu-ti vina primaria peste cap in caz ca nu ti-ai rezolvat cu autorizatia de constructii. Daca ai nevoie iti pot recomanda o firma de arhitecti unde lucreaza unul din arhitectii care se ocupa cu restaurarea Arcului de Triumf. Este un tip, tanar, plin de idei, care mi-a facut si mie apt.

Laters.

Registered User
    Nu, fa-l tu. Du-te undeva intr-un peisaj frumos.. ia-ti un carnetel si noteza-te ce-ti imaginezi...

Este visul meu sa amenajez un apartament, d-abia astept la toamna.

N-ar strica sa faci o casa in jocul SIMS CITY.

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    Visati deja prea mult.
    Un apartament nu ai cum sa il amenajezi decat prin daramarea unor dependinte facute din pereti de non-rezistenta gen debara si schimbarea usilor, geamurilor, tencuielii, reamenajarea baii, a bucatariei, pus parchet daca nu e, gresie, faianta, eventual alta mobila, alte calorifere.
    Iti ia lejer peste 15.000 e pt ceva de calitate dar si atmosfera e cu totul alta, e o atmosfera de an 2007
    Iar tu poti furniza niste idei constructorilor, altfel, daca nu esti expert in domeniul asta iese o varza.

Pt chestii `asa cum vrei tu` iti faci o casa a ta.

Registered User
    Quote Originally Posted by GBantigua View Post
    Nu, fa-l tu. Du-te undeva intr-un peisaj frumos.. ia-ti un carnetel si noteza-te ce-ti imaginezi...

Este visul meu sa amenajez un apartament, d-abia astept la toamna.

N-ar strica sa faci o casa in jocul SIMS CITY.
    Din pacate esti subiectiv. As vrea sa cred ca cel de mai sus are nevoie de parerea constructive

Registered User
    Quote Originally Posted by .indie. View Post
    Visati deja prea mult.
    Un apartament nu ai cum sa il amenajezi decat prin daramarea unor dependinte gen debara si schimbarea usilor, geamurilor, tencuielii, reamenajarea baii, a bucatariei.
    Iti ia lejer peste 10.000 e pt ceva de calitate.

Pt chestii `asa cum vrei tu` iti faci o casa a ta.
    Cum ma omule ?

Unde pui canapeaua...unde pui patul...tvul.... se asorteaza aia cu aia ? draperiile, covorul, poate fara covor in sufragerie... etc

sunt o groaza de chestii ce depind de tine.

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    Alea sunt cele mai usoare lucruri ale unei amenajari, si se fac dupa ce totul e gata.

Registered User asteriXXX's Avatar
    inevitabil am sa ajung din pacate si pe la primarie, dar pana atunci trebuie sa vad ce dau jos si ce construiesc. o data cu vizita la primarie am sa ma interesez si de constructia unui balcon (apartamentul este la parter) ca sa maresc bucataria.
    mersi bogrado pt program. am sa il incerc.
    mi-a trecut prin cap si varianta cu firma de amenajari. oare scorul pe care l-a dat .indie. este cu tot cu proiect, materiale si mana de lucru sau doar ideile si mai departe ma intereseaza??? daca ar fi doar pentru idei imi pare cam maricel pretzul.
    Dell Insipron 6400 Intel® CoreTM 2 Duo Processor T7200 (2GHz/667MHz FSB/4MB Cache) 15.4" Ultrasharp WUXGA display with TrueLife 1680x1050 2048 MB DDR2 533MHz RAM in dual channel mode Ati Mobility Radeon X1400 - 256 mb (memorie dedicata)320 GB 5400 RPM SATA Hard Drive 8X DVD +/- dual layer recorder Bluetooth Wireless 9-cell battery Windows Media Center

Registered User
    Alea sunt cele mai usoare lucruri ale unei amenajari, si se fac dupa ce totul e gata.
    Intr-adevar...si cele mai placute

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    Eu sunt in cautare de firma de reamenajat buna,pentru ca nu am de gand sa imi fac apartamentul cu taica-miu si nici cu diversi mesteri (e cea mai proasta afacere)
    Poate stiti emisiunea aia de pe antena 1 ``misiunea casa`. Ei bine,i-am intrebat acum cateva luni prin mail pt un apartament de 2 camere cat ar fi o amenajare completa.
    Asta-i raspunsul
    Costul amenajarii poate varia in limite destul de largi. Noi am lucrat apartamente de 2 camere cu pret cuprins intre 12000 - 28000 RON. Acest pret cuprinde de regula materialele inglobate, manopera, inclusiv TVA. Nu se cuprinde costul pentru gresie, faianta, parchet, ferestre, usi, obiecte sanitare, aparate electrice.
    Vezi si siteul lor www.misiuneacasa.ro
    Au si un forum special dedicat, cred ca e cel mai bun din domeniu.

However nu am avut timp sa caut dupa firme sau sa ma interesez cat de bine lucreaza mesterii lor.

Registered User
    Quote Originally Posted by GBantigua View Post
    Intr-adevar...si cele mai placute
    Daca vrei sa faci ceva cap coada si sa-ti iasa bine ai nevoie de cineva specializat in amenajari interioare. Nu cred ca te pricepi la cromatica indeajuns de mult incat sa stii care sunt cele mai bune combinatii de culori, nu cred ca stii fiecare nuanta ce efect are asupra omului, la fel cum nu cred ca stii care sunt "trendurile" in materie de mobila, etc.

Registered User Mendex's Avatar
    dar iti pot amenaja si sa nu iti convina, atunci ce rost mai are?
    Yesterday was the past, tomorrow will be the future,but today is a gift, that’s why we call it PRESENT

Registered User
    Eu sunt in cautare de firma de reamenajat buna,pentru ca nu am de gand sa imi fac apartamentul cu taica-miu si nici cu diversi mesteri (e cea mai proasta afacere)
    Poate stiti emisiunea aia de pe antena 1 ``misiunea casa`. Ei bine,i-am intrebat acum cateva luni prin mail pt un apartament de 2 camere cat ar fi o amenajare completa.
    Asta-i raspunsul
    Vezi si siteul lor www.misiuneacasa.ro
    Au si un forum special dedicat, cred ca e cel mai bun din domeniu.

However nu am avut timp sa caut dupa firme sau sa ma interesez cat de bine lucreaza mesterii lor.

deci astia sunt hoti la drumul mare cu suma medie de 20 de mii de euro.....imi storc creierii sa gasesc ce fel de materiale inglobate poti sa folosesti la un apartament, in afara de vopsea si un picut de chit. restul? manopera. exagerata. supraexagerata. enorma.

Registered User Komissar's Avatar
    Quote Originally Posted by asteriXXX View Post
    inevitabil am sa ajung din pacate si pe la primarie, dar pana atunci trebuie sa vad ce dau jos si ce construiesc. o data cu vizita la primarie am sa ma interesez si de constructia unui balcon (apartamentul este la parter) ca sa maresc bucataria.

Intr-o ţară sănătoasă la creier nici cu interventţia Sfântului Duh nu o să reuşeşti să-ţi obţii aprobare pt. a adăuga un balcon ... şi în RO există o legislaţie de genul - se pune praful pe ea -şi din când în când ne mai jucăm cu ele la facultate (urbanism) în scop didactic ...

În fine... să nu dărâmi pereţi de rezistenţă că o să ai un bloc întreg pe conştiinţă... ( şi e şi ilegal ) .
    1965 Volkswagen "Typ 1" 1200 - daily driver "scandalagioaica urbana"
    1972 Volkswagen "Typ 3" 1600 Squareback - stock.
    1989 Volkswagen "Typ 2" T3 1600 D

just passing... Rover's Avatar
    1. Daca nu ai 2 balcoane sa nu faci prostia sa spargi balconul ca sa maresti sufrageria (oups, acuma vazui ca stai la parter si nu ai nici un balcon )
    2. Gandeste-te foarte bine daca vrei sa darami debarale si camari. Analizeaza-te ce fel de om esti, cat mult tii sa pui la camara diverse chestii (de la dulceata la varza murata). La fel in cazul spatiilor de depozitare, cat de mult iti place sa strangi diverse lucruri (pantofi, tzoalele de celalat sezon).
    3. La baie, gandeste-te bine cum vrei sa ai tzevaraia (ingropata sua ce mult mascata). Eu la ap, cand l-am cumparat, am avut totui ingropat (si lucrat, cu destul de mult bun gust, zic eu) dar daca va fi vreodata sa am vreo scurgere in baie o sa dau de dracu, pt ca va trebui sa sparg faianta (nici nu stiu pe unde sunt tevile). La fel am avut cablaraia (telefon si cablu) si s-a dus dracu ca a fost proasta, asa ca am fost nevoit sa pun satelit ca nu mai "dadea bine" sa trag cablu prin casa.
    4. La faianta sa cumperi in plus sa ai de rezerva...daca peste cativa ani vei vrea sa spargi 3 placi ca ai nu stiu ce probleme, o sa albesti pana mai gasesti acelasi model de faianta.
    5. Este foarte important sa nu te grabesti, chiar daca diversi binevoitori iti vor spune cum au renovat ei apartamentul in 3 saptamani. Si analizeaza cu atentie toate propunerile eventualei sotii . Lor le place foarte mult ce vad in reviste, dar de la revista pana la situatia din teren, executia propriu zisa si potrivirea cu apartamentul tau s-ar putea sa fie cale lunga

Komissar, de ce anume spui chestia cu balcoanele?
    se sparg pereti de rezistenta sau ce?

R4W_SX Slang's Avatar
    Quote Originally Posted by asteriXXX View Post
    Am si eu o problema .... In cateva luni voi dispune de un apartament gol golutz si urmaza sa il iau de le zero si sa il fac cum vreau eu. Acum problema e ca eu nu stiu cum vreau sa fie pentru ca sunt lipsit total de idei. Am mai vazut pe la diversi indivizi apartamente care mi-au placut, dar nu stiu cum vine pe cel care il am eu.
    Acu intrebarea mea e daca exista vre'un program care sa imi simuleze de la daramat pereti, constructie pereti falsi si pana la mobila in fiecare camera.
    Multam anticipat.
    Iti trebuie un arhitect cu inclinatii spre design interior si expert in simulari 3D. Se fac poze si masuratori in apartament, apoi se modeleaza apt-ul tridimensional, iar de aici e alegerea ta daca vrei colaje 2D cu 3D sau apt. remodelat si reamenajat (cu mobila, cu ce vrei tu) total tridimensional. Daca vrei ceva profesional, ai nevoie de cineva care face treburi de astea in fiecare zi, daca te apuci tu cu "programe de daramat pereti & stuff" ceva mai atractiv si placut decat un buncar subteran nu stiu daca ai sa obtii. Te pot ajuta chiar eu.

Registered User faraonu's Avatar
    vreti firme, platiti

trebuie sa constientizati insa ca firmele aduc o oarecare doza de responsabilitate in realizarea lucrarii si ofera garantie, dar si costurile sunt pe masura

parerea mea o cunosti indie, eu prefer sa fac aproape totul singur. pt cei ce nu pot sa faca asta cred ca bugetul determina cine va executa lucrarea

asadar, vezi ce bani ai, cauta prin recomandare firme sau persoane care executa lucrari, apoi asigura-te ca dupa ce ai stabilit ceva cu executantul asta se va intampla( material si calitativ)
    nu mi-e frica, nu mi-e frica... de bau-bau !!

1.  
    Telekom - 728 Last Post
Page 1 of 3 123 LastLast