brat Case lemn - Page 3
Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 41 to 47 of 47

Thread: Case lemn

Registered User
    e inca la inceput... dar cu lemnul trebuie sa ai mare grija cand ti-l monteaza. Nu de alta dar spre deosebire de ciment / beton / mortar daca ramane undeva o gaura sau un defect nu se repara asa usor. La beton ai grija sa iti toarne cat mai uniform stalpii apoi la caramizi si daca sunt sparte merg. Din comoditate multi au obiceiul sa monteze ce scanduri le cad la mana , unele mai proaste care ar putea sta sa zic intr-un colt unde nu calca nimeni. Si cel mai nasol mi s-a parut mie faptul ca taiau scandurile peste cele deja montate.

Desigur ti s-a spus mai sus ca exista si cazurile extrem de favorabile dar alea sunt precum Yeti daca ma intelegi. Parerea mea , orice ai face toata ziua sa stai cu ochii pe ei altfel o sa te trezesti ca multe sunt facute de mantuiala.
    All parts should go together without forcing. Therefore, if you can't get them together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer." -- IBM maintenance manual, 1975

Registered User

Case lemn

DHB14 BYOC - 300 - Thread
    Buna ziua!
    Acum un an mi-am facut o casuta pe structura de lemn din panouri modulare la un producator din Romania si doresc sa va spun ca sunt foarte multumit de ea si ma gandesc de ce nu am facut-o mai devreme.
    La firma unde am comandat-o se poate lucra cu proiecte predefinite sau cu arhitectul si inginerii lor(asa am facut eu), raportul calitate pret este cel mai bun pe care l-am gasit, iar seriozitatea si asistenta oferita pe tot parcursul lucrarii m-au convins ca acolo trebuia sa imi fac casa.
    Cine doreste detalii suplimentare despre aceasta firma sau pur si simplu doreste sa afle mai multe despre casele de lemn construite la noi in tara poate sa imi lase un mesaj sau sa acceseze http://sinaigroup.ro/ unde de asemenea veti vorbi cu un administrator care va va raspunde la orice intrebare.
    Spor la construit!

Registered User
    Este foarte interesanta aceasta oferta..mi as dorii si eu o casuta din lemn de ce nu?

Registered User faraonu's Avatar
    pai de ce nu ii rogi pe cei la care lucrezi(case-de-lemn.org) sa iti dea una cadou pt reclama pe care le-o faci pe forum?
    nu mi-e frica, nu mi-e frica... de bau-bau !!

Registered User

Ha !

As adauga aici si proasta exprimare in limba materna.
    Casa din lemn, daca lemnul nu este tratat este o mare problema. Lemnul pentru constructii, uscat si tratat ajunge la un pret de 2300 de lei m3. Dupa acest pret urmeaza prinderile dulgheresti. Scoabele sunt la moda, cuiele asijderea. O casa se proiecteaza de sus in jos si se construieste de jos in sus. Toate intersectiile trebuiesc prinse dulghereste, fara cuie, fara scoabe. Un dulgher bun care sa stie cu unghiurile, se mai gasesc doar in teorie sau in Scandinavia. Din pacate.
    O casa din lemn, extrem de bine construita, costa mai mult decat una pe caramida. Durata de viata este de aprox 50 de ani. Daca ar fi sa ne luam dupa Hornbach, mereu e ceva de facut. Deci, intretinerea ei va fi una perpetua. Termoizolatia la o casa din lemn, inchide lemnul intr-o carcasa ermetica si nu-l lasa sa respire. Astfel, va fi catastrofa peste 10-12 ani cand va trebui schimbata o grinda. Daca aceasta a fost prost calculata, termenul va fi mai rapid la inlocuire. Am asistat in calitate de diriginte de santier la constructia multor case. Pot sa spun urmatoarele:
    Materialele raman in casa, manopera pleaca pe usa.
    Intr-un clasament de buleala (un termen in constructii ce defineste proasta calitate a manoperei si a materialelor folosite) avem urmatorul clasament:
    1. cea mai ieftina: casa din lemn executata cu scoabe si cuie si lemn verde
    2. casa bin BCA
    3. casa din structura metalica dublata de OSB
    4. casa monolit cu zidaria neportanta
    5. casa din caramida TIP poroterm (aici facem analogia brad si brad brad)
    6. casa din caramida POROTERM
    Discutiile pe aceasta tema, aici in Romania sunt interminabile de-o parte din cauza scumpetei materialelor pe de alta parte din cauza manoperei nu neaparat scumpe ci defectuoase.
    Cele mai mari dileme sunt doua.
    Prima: de ce sa-mi fac o casa care sa dureze 200 de ani? cand eu traiesc doar 65 si mai am doar 30 pentru a ma bucura de ea?
    A doua: Iarna avem -40 de grade si vara +45 de grade.
    Din a doua dilema extragem urmatoarele:
    Avem o oscilatie anuala de 95 de grade.
    Avem seceta prelungita
    Avem umiditate excesiva
    Care este cel mai sensibil material la aceste schimbari climatologice? lemnul
    Tot in calitate de diriginte de santier am vazut case construite in 1912, doar parter, cu fundatia la 20 de cm sub sol, chemat fiind in 2011 si 2012 pentru consolidare deoarece au aparut crapaturi. Acele case au 89 si 90 de ani.
    Legandu-ma de prima dilema, de ce sa construiesc o casa pentru 100 de ani cand eu mai am de trait statistic doar 30 desprind concluzia ca acea fundatie la 100 de cm sub cota 0 ca deh adancimea de inghet doare este un cost inutil impus de disciplina in constructii pentru a creste vanzarile producatorlor de la holcim, producatori ce au primit amenda de 25 milioane de euro pentru ca vand ciment in Romania la un pret mai mare decat productie+transport+vama+depozitare din orice alta tara a UE!
    Avand aceste date, avem urmatorul clasament:
    1. cea mai ieftina: fundatie discontinua, zidarie din BCA portanta, centuri 20 cm, stalpi de 20x20, tencuieli interior exterior, termoizolatie exterior 8 cm grafitat, tencuieli glet din ipsos de modelaj, vopsea semilavabila la interior, fara acoperis, hidroizolatie la acoperis cu garantia refacerii din 8 in 8 ani.
    2. casa cu zidarie tip poroterm
    3. casa pe structura metalica cu OSB de 6 dublat de OSB de 6 la interior (ca un sifonier)
    4. casa cu zidarie poroterm
    5. casa din lemn uscat si tratat antifungic, construita de dulgheri cu elemente de dulgherie din lemn.
    de la 2 la 5 avem acoperisuri.
    Eu personal, urmarind costuri mici la constructie si costuri mici la intretinere am ales sa-mi construiesc casa in urmatorul fel:
    1. Fundatia:
    discontinua, cu h la -100 cm si -20 cm fier fi 12 cu aditivi hidrofobizanti
    2. casa:
    placa turnata beton B200
    structura de rezistenta monolit de 30x30 cm ptr stalpi si grinzi pentru zidarie neportanta
    spatii umplute cu PET-uri de 2 L dublate la interior si exterior de tencuieli T100 cu plasa de buzau fi8x10x10
    glet de ipsos de modelaj (numai vechii meseriasi pot face asa ceva) cu vopsea semilavabila sau lambriu din lemn
    fara acoperis in care caz hidroizolatia o voi face cu materiale bicomponente de la sika sau mapei
    3. instalatiile:
    put la 20 m adancime, pompa de mare adancime, teava PE si PPR de 30, camin la -150 cm
    4. incalzirea:
    semineu cu combustibil solid
    alternativ, incalzire prin pardoseala, electrica.
    5. fosa septica
    1 camera de 25 m3 betonata la fundal
    a doua camera de 9 m3 cu nisa de comunicare la h -150 cu fundalul nebetonat
    pompa de recirculare a apei decantate
    Toata chestia aceasta ar trebui sa ma coste aproximativ 9000 de euro materialele si 0 munca. In 2 ani o fac. Este vorba despre o casa de 80 m2 doar parter. Trebuie sa caut si prin gunoaie! sic! Dupa Pet-uri! Sau sa beau Cola?
    Well, pana la urma ce conteaza?
    1. Siguranta
    2. Confortul
    3. Costurile de intretinere
    4. Durata de utilizare
    Sau in alta ordine?
    1. Durata de utilizare
    2. Costurile de intretinere
    3. confortul
    4. Siguranta
    Ideea e ca am ajuns la un concept clar in marketing, concept care practic tine tot acest mecanism in picioare. Pentru ca, nu-i asa? Suntem cu totii diferiti, din fericire!
    Hm. Constructiile sunt o pacoste si pentru beneficiar si pentru constructor. Pana la urma se urmareste satisfacerea dorintelor clientului. Cu ce costuri? Costuri dirijate de constructor, de meserias, de producatori, de guvern. Constructiile sunt motorul economiei. Tu le vei plati! Ce alegi? Sa dai la inceput mult sau sa dai pe parcurs mult? La inceput are profit Holcim, pe parcurs are de castigat distrigaz, renel. Ce alegi? Independenta relativa sau dependenta totala?
    Si daca mai doresti, o sa mai vorbim, doar daca vrei sa-ti construiesti o casa! Apropo, ce acoperis doresti: Bramac ce tine 100 de ani? Cati ani ai?

Registered User
    Salut!
    Principiul e simplu: lemn cu umiditate sub 15%, prelucrare corecta, tratament antiseptic, antifungicid si ignifug, conectori multicui si firma cu utilaje moderne. In acest fel durata de viata a unei case de lemn este la fel de lunga ca a unei case din caramida.
    Am 5 ani de cand locuiesc intr-o casa pe structura de lemn(45x150, dublu strat de vata minerala, placat cu OSB, si polistiren de fatada de 10cm).
    Inca nu am avut nici o problema cu casa, ci din contra, pana acum, numai beneficii. Vara e racoare, iarna se mentine caldura fara sa dau centrala termica mai mult de 40-45 grade, tot respectul pentru acest tip de constructie.
    Daca as reveni vreodata la caramida...niciodata. Am citit intr-un studiu ca acest tip de perete are coeficientul termic al unui perete de caramida de 1.5m grosime.
    Casa de lemn e un must have pentru oricine se gandeste sa isi faca un nou camin, dar trebuie facuta corect.
    Nu vreau sa fac reclama, ci doar sa spun ca eu cu aceasta firma am lucrat si nu m-au dezamagit: Case din lemn, uşi, ferestre, mobilă la comandă şi orice îţi doreşti din lemn - Sinai SRL
    Mai departe e decizia fiecaruia cu cine isi face casa.
    O zi frumoasa!

Registered User ciocanul's Avatar
    O casa in copac cred ca iese si mai ieftin.
    Lemnul bun este scump. In afara ca iti faci o cabana cine stie pe unde eu personal nu mi-as face asa ceva.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 3 of 3 FirstFirst 123