brat Acoperis casa - Page 2
Page 2 of 2 FirstFirst 12
Results 21 to 35 of 35

Thread: Acoperis casa

Registered User IonutGhionea's Avatar
    Eu am pe casa de la Buzau tigla de aproape 60 ani. Unele s-au mai spart, le-am inlocuit. Nu stiu ce sa fac, daca sa o schimb sau nu, problema e de greutate care apasa pe casa. Ca rezistenta nu stiu daca poate fi egalata de tabla. Plus ca la peste 110 kg cit am pot merge pe ea fara probleme.
    I work for the Government. I'm a teacher.

Registered User Nomercy's Avatar
    Telekom - 300 - Thread
    Eu spuneam clar de tabla pe care nu se recomanda deplasarea ptr nimic (tabla fiind f subtire ) Nu stiu de ce baietii astia care vand tabla nu se duc la bmw sau audi poate asa vin si masinile astea cu o garantie mai mare pe caroserie. Durata de viata a unui acoperis este data de suportul lui de lemn/osb/ciment/etc daca in timp acoperisul nu face fata sunt 2 cauze posibile: montaj prost sau materie prima proasta sau ambele ptr ca suntem in Ro .
    Please don't go the drones need you!!!!!!

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    Romania este singura tara care mai pune tabla pe rezidential.
    Cum adica? Tigla care se pune acum tot din tabla e facuta,nu? Sau te refereai la foi de tabla?

Nu cred ca asta e o chestie nasoala (faza cu tabla pe rezidential)
    Singura chestie e ca nu arata grozav, dar ca durabilitate cred ca e una din cele mai 'long lasting'
    Tabla pe care vor ai mei sa o schimbe are vreo 40 de ani si cred ca rezista lejer inca 50 dupa cum arata. Doar ca asa cum ziceam mai sus aspectul nu e grozav.

Banned
    Quote Originally Posted by .:indie:. View Post
    Cum adica? Tigla care se pune acum tot din tabla e facuta,nu? Sau te refereai la foi de tabla?
    .
    Pentru aspect, rezistenta, absolut orice, tigla ceramica e cea mai buna. Bine, nu aia de 1.5-2 ron. M-am uitat, ca m-ai facut curios - tabla e net mai ieftina decat o tigla buna

"tigla care se pune acum tot din tabla e", lol, tu chiar cumperi doar ce auzi ca e trendy? Ma rog, parintii

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    Loleanule, oare de ce s-o numi tigla metalica?
    tigla metalica - Căutare Imagini Google

Registered User RossoNerro's Avatar
    Tabla pe care vor ai mei sa o schimbe are vreo 40 de ani si cred ca rezista lejer inca 50 dupa cum arata. Doar ca asa cum ziceam mai sus aspectul nu e grozav.
    Pai daca arata dupa cum spui, las-o asa, nu se merita sa investesti o multime de "resurse" (bani, timp, sanatate, etc.) doar asa ca e trendy.

Banned
    Loleanule, oare de ce s-o numi tigla metalica?
    tigla metalica - Căutare Imagini Google
    Reciteste, nu am zis ca nu exista tigla metalica, am zis ca te arunci la ea pentru ca e trendy, desi aia ceramica, minus greutate, e semnificativ mai buna (si mai scumpa, e drept)

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    Iti dai seama ca nu o schimb ca e trendy, aia e fabulatia lui SteakHunter.
    Trebuie schimbata pentru ca sunt unele zone in care dedesubt sunt unele gauri, probabil nu a fost foarte bine pusa si unele zone pe unde intra apa pe la imbinari.

Nu cred ca tigla ceramica e semnificativ mai buna decat una metalica. Nu ma pricep, dar nu cred ca se compara rezistenta unei caramizi cu a unui metal.
    Poate ne lamureste cineva care se pricepe.
    Da, de aratat cea ceramica mi se pare ca arata cel mai bine si e si cea mai scumpa, probabil datorita tehnologiei de producere (modelare, coacere, etc)

Deci, hai sa explicam.

Acoperisu' pe care il ai acum este invelit cu tabla, deci tot acoperisul este "tapetat" cu scandura (astereala) una langa alta, pentru a pune tigla(e) de ceramica sau de beton, trebuie sa scoti scandura si sa pui, orizontal pe capriori, "cusaci" pentru a se putea monta noua tigla. Implica multa munca, efort, depozitare, cheltuieli, etc.

Pentru acoperirea casei cu tabla, tigla metalica, (Lindab, sau echivalent), incepand din interior spre exterior, iti trebuiesc in plus urmatoarele materialele :
    - finisaj interior,
    - bariera de vapori,
    - termoizolatie (vata minerala),
    - folia anticondens,
    - contrasipci,
    - sipci,
    - tigla metalica.

Izolarea acoperisului - o adevarata bataie de cap
    DuPont™ Tyvek® Construction - Pagina de start

Eu personal as alege invelitoarea de metal (garantie 50 de ani) in defavoarea celei de ceramica/beton, ingreuneaza structura/acoperisu' (casei), cu trecerea timpului se poate sparge din cauza intemperiilor/defectelor, etc, plus ca mai si prinde lichenii/muschi. In prelabil trebuiesc inlocuite scandurile din astereala putrezite/rupte, acolo une este necesar.

Daca voi la tabla dati garantie 50 de ani mergeti pe la lexus, bmw si mercedes si poate cumpara de la voi tabla ptr masinile lor, la care nu dau garantie decat 12 ani (si cu siguranta in acest timp zic eu ca o mai ingrijeste cu o ceara un polish o spalare ).
    Nu mai confundati denumirile intre tigla metalica, tabla tip tigla, tigla ceramica etc etc etc. Conteaza materialul de baza ca daca din el se da forma unui avion cu siguranta nu o sa aveti pe casa tabla tip F16.

Da marcile mai sus mentionate sunt confectionate din cupru?, eu am precizat ca aleg invelitoarea de metal in detrimentul celeilalte (tigla/beton). Cupru dureaza si ......1.000 de ani, asta daca nu te usureaza pieile rosii.

SM
    SM is offline
    Leather SM's Avatar
    Care e treaba cu paralela cu masinile?
    Acolo tabla nu are nici o treaba cu polishul, ceara, etc, tratamentele alea se fac pentru stratul de lac si vopsea eventual, nu pentru tabla.

Tabla de pe acoperis o iei fara nici o culoare nu are nici ea o culoare pe ea?Chiar daca este prevopsita. Paralela este f simpla daca masinile care pana la urma tot tabla au pe ele ofera garantie antirugina / anticoroziune si mai stiu eu ce doar 12 ani si tabla de pe masina o mai ingrijesti din cand in cand ATUNCI cum poate un acoperis de tabla sa vina cu o garantie de 20-30 de ani (chiar 50!) nu numai pe partea de izolatie (sa nu iti ploua in casa) cat si pe partea estetica.... sa nu isi schimbe culoare etc Un acoperis trebuie sa aiba 2 functii de BAZA: sa arate bine si sa nu iti ploua in casa. Din pacate in Romania putine acoperisuri reusesc sa arate bine dupa primii 10 ani si aici tabla nu face nici o exceptie!!! fiind chiar cea care confirma regula!!! Nu zic ca nu e frumoasa este f frumoasa dar pe o hala si pusa corect nu cu folie anticondens gaurita de cui.
    l8 edit: Cupru este sfant insa costurile lui sunt pe masura!

ţacau catau's Avatar
    Daca vrei sa o schimbi ca sa arate mai cul, poti sa pui tabla subtire si ondulata peste tigla aia, probabil cu un strat izolator de vata de sticla intre.

Registered User
    Poate ma ajuta cine stie care-i faza cu manopera la acoperisul din tabla zincata plana (clasic), cum se calculeaza manopera: per mp de acoperis sau pe cati mp de tabla intra in total, adica cu tot cu pierderi.

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 2 of 2 FirstFirst 12