brat Case din lemn: pareri pro/contra
Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 20 of 45

Thread: Case din lemn: pareri pro/contra

Let The Music Play DJ DJ Flavio's Avatar

Question Case din lemn: pareri pro/contra

Vreau sa-mi fac o casa, undeva in mediu rural (la vreo 15km de un oras mare). Dupa indelungi cautari de case gata facute (preturi exorbitante) am ajuns la concluzia ca ar fi totusi mai ieftin sa-mi comand una de-asta.
    Acuma stau si ma gandesc: sunt totusi case de lemn... Firma respectiva lauda cladirile ca ar rezista la foc, insecte si cutremure. De vijelii insa nu zice nimic, si, serios vorbind, in ultimii ani au fost cam destule.
    Preturile sunt mici; adica poti avea o vila la pret de apartament de doua camere. Merita sau nu?
    / ?

Registered User ciocanul's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    La preturile acelea chiar nu merita.
    Eu urmeaza sa-mi fac casa din structura(beton, fier, caramida) si sa stii ca in functie de finisaje iesi undeva intre 350 si 450 MP la CHEIE ce include manopera+materiale.
    Normal ca o sa ai bataie de cap si va dura mai mult, poate o vei termina in etape, etc dar eu zic sa mergi pe casa normala.

Betonul s-a ieftinit, fierul s-a scumpit acum dar insignifiant, manopera s-a ieftinit cu criza, eu zic sa-ti faci un calcul si ai sa vezi ca diferenta nu-i prea mare iar cu o structura ca lumea nu mai ai treaba nici tu, nici "minionii" tai.

Catârul The Mule's Avatar
    Din punctul meu de vedere, cea mai mare diferenta este confortul acustic. Printr-un perete de lemn se aude mult mai tare orice zgomot decat printr-un perete mai greu (caramida/beton).

In rest, daca este construita dupa standardele impuse de lege, cu garantie si tot tacamul, nu ai ce probleme sa-ti faci de structura, rezistenta si altele asemanatoare.

La comparatie de pret nu ma bag, pentru ca nu mai cunosc deloc scorurile din ultima vreme, insa asa dupa ureche, o casa de lemn va fi in general mai scumpa decat una de caramida.

In alta ordine de idei o casa de lemn agreseaza mai putin mediul, mult mai putin decat betonul, dar asta nu este un argument, decat principial.
    “Sir, when a man is tired of London, he is tired of life; for there is in London all that life can afford.”

― Samuel Johnson

mnm
    mnm is offline
    Nick anterior: blueangel27
    Gasesti constructii din lemn si la preturi mai moderate. La Bricostore ai incercat?

Eu as face un test de cativa ani cu o casuta dinasta cosy din lemn. Intentionam si eu la un momentdat, dar inca nu am implementat ideea. Terenul , zona iar conteaza enorm. Sa nu ai combinate sau fabrici prin zona. De preferat lacuri/parcuri de agrement.

Pe de alta parte, avantajele casei din bca/ caramida si confortul + cheltuielile le cunostem cu toti. Doar suntem crescuti intre betoane, fie ele la bloc sau la casa. Iar preturile pietei si disponibilitatea, seriozitatea muncitorilor a devenit semnificativ mai mare cu criza asta. Deci moment prielnic ar fi.

Eu cred ca diferenta o face politica fiecrauia de stil de viata si cerintele de confort.

Let The Music Play DJ DJ Flavio's Avatar
    Intre timp am mai studiat cateva posibilitati.
    Sistemul Amvic este ceva interesant, parand in prima faza ieftin. Acuma cat beton intra intre cofrajele alea nu estimeaza nimeni pe site-ul respectiv, si cred ca nici n-ar avea interes. Oricum lipsesc destule componente din ofertele respective (beton, fier beton, scheletul acoperisului, etc), si nici estimarea manoperei.
    Am gasit si cateva firme care costruiesc case traditionale (caramida/bca) la preturi ok, o casa cu suprafata utila de 120mp (prea destul, zic eu) ajungand in jur de 50.000 de euro. Adica la pret de apartament de doua camere...

Casa de lemn era insa solutia rapida, gata in 3 luni. Eu imi puneam problema de rezistenta (in timp si la intemperii). Acolo scrie garantie 10 ani. Nu mi se pare firesc sa-ti faci cate o casa la fiecare 10 ani (exagerez, desigur, dar intelegeti ideea), decat daca esti cumva ruda cu Adrian NasCase sau alta somitate de-asta...

mnm
    mnm is offline
    Nu sa-ti "muti cuibul" , dar puteai s-o pastrezi de casa de vacanta .

Genetic Dwarf Korn's Avatar
    Casele de lemn prefabricate sint niste cacaturi. Patru pereti din panouri cu vata minerala la mijloc nu se cheama casa.
    Eu daca as putea sa-mi fac o casa de vacanta pe linga o padure cu siguranta mi-as face-o din lemn, cu mesteri localnici. Sigur, dureaza mai mult decit daca vine camionul si-ti descarca minunata aia de coliba prefabricata, cu peretii prinsi intre ei in 5 minute cu trei scoabe, da' se poate face o treaba cum trebuie.

Pe urma, casa din lemn nu inseamna cabana, asa cum cred in general nubii de la cimpie. Casa de lemn poa' sa fie si tencuita si tot ce vrei.

Lemnul e un material super smecher, sa-ti faci probleme ca nu tine o casa din lemn cind se locuieste in asa ceva de mii de ani e usor ridicol. Izoleaza si fonic si termic foarte bine daca e construita corect, ca nu e cotet de gaini sa aiba peretii din doua rinduri de scinduri.
    and anarchy smiles in the Royal Mile

mnm
    mnm is offline
    Padure, dar si lac . Gen "lake house". Si cu cate idei poti veni aici. Mult mai ingenioase decat la bca sau caramida. Mai bagi si cate un balansoar ,pescuit, un inot, plimbat cu barca etc. Schi nautic. Blah blah.

Daca nu ma insel, frantuzii au super vilishoare facute din lemn. Si cum arata o "gospodarie" mediocra la ei, corespunde cu super lux la noi. Watch and learn !

Nu mai stati fratilor! Nu mai stati dupa asa zisii antrepenori de cartiere rezidentiale, ca va faceti ceva super fain si singuri. Si va scoateti si mult mai ieftin la final, ramaneti cu bani de o masinuta. Pt sotie eventual :P.

Korn, cum izolezi fonic o casa de lemn? Transmisia sunetelor joase (in general cele mai poluante) este invers proportionala cu greutatea elementului "prin" care circula... Adica un perete greu, de beton/caramida vibreaza mult mai putin decat un perete usor, din lemn/gips-carton. Nu exista altfel de izolatie inafara de greutatea propriu-zisa a peretilor, pentru sunetele de frecventa joasa. Restul de izolatii sunte pentru frecvente mari, intr-adevar acopera bine vocile oamenilor, fosnitul frunzelor, vantul etc... Si o buna parte din claxoane. In rest insa, motoare, muzica, si altele... mai putin.
    “Sir, when a man is tired of London, he is tired of life; for there is in London all that life can afford.”

― Samuel Johnson

spf
    spf is offline
    Banned
    Pai daca izolarea fonica este invers proportionala cu greutatea materialului, de ce studiourile de inregistrari si de radio sunt izolate fonic cu bureti si cartoane de oua?

Izolarea fonica se bazeaza pe dispersie, reflexie, atenuare a undelor sonore. Intra si masa materialului izolator in ecuatie insa nu este conditie suficienta.

Nu faceti confunzie intre izolarea fonica din studio audio si casa/locuinta.

Intr-un studio audio/sala de spectacole/teatru izolarea fonica are ca scop eliminarea ecoului. Asa ca toate elementele reflectante se izoleaza cu materiale care absord sunetul, pentru ca e elimina ecoul, si sunetul captat de microfon sa fie cat mai mult posibil direct de la sursa SI ATAT. Singurul scop al "cartoanelor de oua" este sa nu reflecte sunetul, chiar daca il transmit mai departe in pereti, asta nu dauneaza la inregistrare...

In izloarea fonia a unei locuinte este vorba despre cu totul altceva. Acolo vrei sa nu se TRANSMITA sunetul, indeosebi dinspre inafara catre inauntru, dar si invers. Sunetul se transmite prin vibratia elementelor pe care le atinge. Prin aer, vibreaza aerul, si se transmite. Izolatorul perfect este o bucata de vid, din pacate impozibil de realizat continuu in constructii. Tot va exista un element de trecere...

Aerul, care are masa foarte mica, transmite foarte bine sunetul. Lemnul, care este evidend mai greu decat aerul, opreste o parte din sunet. Caramida, betonul, semnificativ mai grele, opresc si mai mult. Daca ai un perete de 20 de cm grosime, sau unul de 80 de cm grosime, o sa vezi ca prin cel mai mare, mai greu, se aude mult mai putin. In timp ce daca ai 20 de cm de aer, sau 80 de cm de aer, se aude fix la fel...

― Samuel Johnson

Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Ciudat cum americanii tot construiesc case de lemn si nu se plang mai de loc. Nici de zgomot nici de rezistenta. Ah, si sa nu uit, am stat cateva luni in case de genul, montate rapid din lemn. Nu pot sa spun ca am fost deranjat nici de zgomotul vecinilor si nici de cel al masinilor in trecere.
    [웃어라. 온 세상이 너와 함께 웃을 것이다. 울어라. 너 혼자만 울게 될 것이다

Pfff, am stat in America in casa de lemn (pereti autoportanti) si se aude partul de la etajul 2 din baie, pana jos in sufragerie...

Poate nu se plang din obisnuinta...

― Samuel Johnson

Axa, in primul rind folosesti gresit "masa" si "greutate", tu vorbesti despre densitatea materialui, nu despre masa lui, care e putin altceva. Poti sa zici "greutate specifica" daca-ti place asa mult cuvintul .

Pe urma, nu stiu de ce ai impresia ca densitatea ar fi elementul cel mai semnificativ cind e vorba de transmiterea sunetului. Nu exista asa o relatie direct proportionala cum ti se pare tie. O placa de metal e foarte densa, vrei sa incerci sa izolezi fonic cu ea? Sunetul e o unda, o vibratie, capacitatea materialului de a transmite acea vibratie ii da caracteristicile de izolare fonica.

Legat de izolarea studiourilor de inregistrari & stuff, aceasta nu are doar rolul de a elimina ecoul, cum gresit sustii, ci si de a impiedica patrunderea altor sunete din exterior. De aia cind asculti o emisiune la radio n-ai sa auzi cum trage unul apa la toaleta sau mai stiu eu ce.

Peretele unei case "de lemn", ca orice perete, izoleaza fonic nu doar prin grosime, ci si prin "ruperea" undei care se produce cind vibratia trece dintr-un mediu in altul sau traverseaza o discontinuitate a materialului. Cu alte cuvinte, normal ca peretele cotetului de gaini, de o scindura jumate grosime, nu izoleaza fonic. Dar daca faci sa zic o casa din birne (care e evident un tip foarte primitiv), nu pui 3 butuci unu' peste altu' si gata peretele. Izolezi cu lut, eventual tencuiesti si afara, inauntru lambriezi (cred ca asta nu-i un cuvint lol) peste tencuiala si-o sa izoleze foarte bine si fonic si cum vrei tu.

Cind vii tu cu masina pe valea Prahovei probabil 90% din casele batrinesti pe linga care treci sint din lemn. Repet, casa din lemn nu inseamna cabana sau casa din busteni.

Registered Boozer Comanche's Avatar
    Quote Originally Posted by AxA View Post
    se aude partul de la etajul 2 din baie, pana jos in sufragerie...
    Mane dar ce mănânci de obicei?

Altminteri, în calitate de posesor de casă jumate cărămidă jumate lemn, confirm că etajul cu lemn e mai zgomotos. Dar toate în viaţă au un scop: nu vreţi să auziţi susurul râului, ciripitul păsărelelor, mormăitul ursului? Rămâneţi la oraş şi uitaţi de casă de lemn
    I'm all in favour of keeping dangerous weapons out of the hands of fools. Let's start with typewriters. Frank Lloyd Wright

Korn, vorbesti tu daca vrei despre densitate... Eu vorbesc despre masa/greutate. Un perete mai greu vibreaza mai putin decat un perete mai usor. Deci transmite basii mai putin decat un perete usor. Am invatat in facultate, in cursul de materiale de constructii, daca nu ma crezi, iti caut tabelele si le fac o poza... Prima caracteristica care decide izolatia fonica a unul perete este greutatea lui. In rest este vorba de ecou, impact, sunete de frecventa mare.

Daca tot nu ma crezi, fa un experiment simplu. Ia un aparat de masura a decibelilor, pune-l intr-o cutie de lemn inchisa, si masoara un sunet. Apoi pune o greutate semnificativa pe cutia aia, 50 de kg sa zicem, si fa aceiasi masuratoare. O sa vezi ca mult mai putin sunet ajunge inauntru...

---------- Post added at 15:44 ---------- Previous post was at 15:43 ----------

Quote Originally Posted by Comanche View Post
    Mane dar ce mănânci de obicei?
    Eu eram in sufragerie, altfel n-as fi putut sti ca se aude...

― Samuel Johnson

spf
    spf is offline
    Banned
    AxA, in aceeasi logica cu cutia cu greutate deasupra, daca armezi lemnul cu niste sarme post-intinse ar trebui sa constatam o reducere dramatica a frecventei undelor sonore.

Si daca e asa atunci te contrazici. Pentru ca in cazul expus de mine, masa obiectelor interpuse in fata undelor sonore nu se schimba

Quote Originally Posted by AxA View Post
    Aerul, care are masa foarte mica, transmite foarte bine sunetul. Lemnul, care este evidend mai greu decat aerul, opreste o parte din sunet. Caramida, betonul, semnificativ mai grele, opresc si mai mult.
    Si zici ca aici tu vorbeai despre masa, nicidecum densitate? Bine, mane, cum spui tu. Aerul are masa foarte mica... Ok...

Vrei sa spui ca 1mc de aer nu e mai usor decat 1mc de lemn/caramida/beton? Explica-mi, daca-s eu prost, te rog. Pentru ca aia cu "Bine mane, cum spui tu" este total bullshit. Nu e de tine.

― Samuel Johnson

Acum e 1 metru cub? Deci vorbesti de masa pe unitatea de volum? Stii cum se cheama asta? Nu densitate, nu? Eu vorbesc aiurea, asa-i.

1.  
    Jerry DHB14 - Last post
Page 1 of 3 123 LastLast