brat Cum scap de coropisnite?
Results 1 to 7 of 7

Thread: Cum scap de coropisnite?

Registered User Anamaria's Avatar

Cum scap de coropisnite?

Nu stiu ce sa mai fac sa scap de coropisnite. Imi mananca gazonul... (((((((((
    Am pus in toate gaurile pe care le-am gasit graunte din alea de porumb cu otrava albastra pe ele (nu mai stiu cum se numesc) dar nu dispar. Adica frumusetea de gazon pus acum 2 luni are o gramada de pete galbene. In fiecare dimineata gasesc 10-15 coropisnite moarte pe gazon si la marginea lui, dar ele tot apar...
    Acum vreo 3 luni, inainte sa pun gazonul, am adus pamant negru de padure si am inaltat nivelul solului. O fi avut pamantul ala coropisniste sau oua de coropisnita in el?
    Aveti vreo solutie care a functionat? Vreun aparat cu unde/vibratii care sa le alunge? Ca din cate observ ce se gaseste in Romania nu prea functioneaza...

/DRIVE R@Z0R's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    eu le inundam si am scapat de ele ( imi taiau rosiile parca ) , bagi o sticla/furtun cu apa si dai presiune
    This kid also enjoys vitamin H .

O sa incerc zilele astea. Sper sa functioneze

Registered User RossoNerro's Avatar
    Incearca cu : Mesurol 4 G Substanta activa : Metiocarb 40 g/kg

Insecticid/moluscocid pentru combaterea limacsilor si coropisnitelor din culturile de legume
    Grupa Xn de toxicitate (toxicitate moderata).

Modul de actiune

Prin ingredientii pe care îi contine alaturi de substanta activa, Mesurol are un efect atractant puternic asupra limacsilor si coropisnitelor. Acesti daunatori sunt omorati la scurt timp dupa ingestia granulei sau a unei parti din granula. Mesurol are efect rapid si de durata, protejand legumele împotriva daunelor cantitative si calitative produse de limacsi si coropisnite. Actiunea sa nu este influentata de precipitatii sau temperaturi ridicate. Produsul are un efect repelent foarte bun asupra pasarilor.

Modul de utilizare

Mesurol se utilizeaza în doza de 3-6 kg/ha (3-6 g/10 m2) pentru combaterea limacsilor la culturile de legume si pentru combaterea coropisnitelor la culturile de legume în camp. Se poate utiliza la plantare prin încorporare usoaraîn sol sau în timpul vegetatiei prin împrastiere uniforma la suprafata solului, printre plantele de cultura. Pentru culturile de varza tratamentul se efectueaza la începutul formarii capatanii sau atunci cand limacsii sunt activi. Este necesar ca la administrare sa nu patrunda granule între frunze pentru a nu afecta valoarea comerciala a capatanilor. Pentru celelalte culturi, tratamentul se efectueaza la semanat, înaintea plantarii, sau la aparitia primelor daune. Se efectueaza cel mult 2 tratamente într-un sezon, de preferinta dupa-amiaza sau seara înainte ca melcii sa fie activi. Daca s-a folosit doza minima la o infestare puternica si dimineata s-a constatat ca toate granulele au fost consumate, se va repeta tratamentul.
    Sunt combatuti de asemenea melcii cu cochilie. La 24 de ore de la tratament se înregistreaza o diminuare a pagubelor de 80 - 85%.
    Timpul de pauza: 14 zile.

P.S. Faza cu apa se aplica doar la cartite, pentru coropisnite nu e viabil. Aaaaa sa nu uit, coropisnita este protejata de lege (e pe cale de disparitie).

Pe cale de disparitie? Sa mor de ras si alta nu. Am eu in gradina suficiente coropisnite sa nu mai dispara niciodata. Si cam tot satul are probleme...
    Am cautat un magazin online care sa vanda Mesurol 4G, si nimeni nu mai are pe stoc. Ai idee daca se mai gaseste/fabrica? Si eventual de unde as pute cumpara?
    Eventual un magazin in Bucuresti? (poate sa fie si orice localitate pe o raza de 100 km de Bucuresti...)

Need I explain? Bogotta's Avatar
    Dar in ce sat stai mai fata ? Sa stiu si eu unde este cea mai mare concentratie de coropisnite din Ro ...

Aparat cu ultrasunete ai incercat ? Exista la Dedeman diverse aparate contra daunatorilor. Arunca un ochi si poate gasesti solutia potrivita pentru problema ta.
    „ internetul este subconştientul societăţii. Ni-l putem imagina ca pe reţeaua de canalizare a unui oraş, unde se deversează toate dejecţiile. ”

Mircea Cărtărescu

Registered User
    salutare,

am citit acum ceva vreme, pe un forum de pescari, cum facea rost de coropisnite un baiat: sapase o groapa aprox. de 40cm adancime/latime/lungime langa gradina, in care turna multa bere (8-10 litri); dupa o zi doua, groapa era plina de coropisnite (chiar si de la vecini spunea el ). acum nu stiu daca este o gluma (am vrut sa incerc si eu metoda) dar daca-ti ramane ceva bere trezita prin sticle poti sa faci o incercare.

1.