brat V-ati face o casa din lemn?
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 25

Thread: V-ati face o casa din lemn?

Registered User danutzu_no1's Avatar

V-ati face o casa din lemn?

Casele din lemn sunt mult mai ieftine si mai usor de intretinut

Ce parere aveti?
    se merita?
    LyFeStyLe....

Registered User
    DHB14 - 300 - Thread
    Da, se merita. In plus sint mai calduroase si mai sanatoase. Totul e sa fie bine facute.

Registered User ciocanul's Avatar
    Da se merita dar nu din placi din talas si clei.
    Se merita daca o faci din barne groase din lemn tratat, tine si 100 de ani fara probleme.
    Faceti un calcul sa vedeti cam cat iese o asemenea casa, cred ca e similar cu cea de caramida.

Talas cu clei si vata intre ele, placile pacii, case facute la metru sa evitati, parerea mea.

Zee German Panzer_General's Avatar
    totul este ok atata timp cat materialele sunt solide si izolatiile sunt facute cum trebuie. E o alternativa foarte buna si economic. Romanul crede ca daca casa nu i din caramida nu e casa.
    Quod me non necat me fortiorem facit

Cum vad eu:

Beneficii:
    Salvezi la structura undeva la un 50%.
    Structura reprezinta undeva la 40% max din valoarea unei case, deci per total salvezi la un 20%.
    Aia daca o faci din ce e la noi pe piata, pt mine ce e acum pe piata e calitate indoielnica.
    Daca ai face una cum se face in Canada sau in locuri de traditie cred ca ai ajunge similar, paote chiar mai scump.
    In multe locuri casele se fac din barne, AIA DA ! Aia e casa adevarata de lemn si nu din placi, asa se fac inca si la noi in anumite locuri.

Riscuri:
    1) izolatie fonica mica, auzi in toata casa cum trage unul apa.
    2) lemn netrat: iti intra cariile in lemnul ala si scart, scart...
    3) risc de incendiu de nu mai gasesc din tine nici rahat pt analize daca lemnul nu e tratat bine cu ignifug.
    4) in timp lemnul lucreaza la greu, iti apar crapaturi in tencuiala, incep sa scartaie podelele.

Tentatia e mare pt ca toti zic ca imi fac repede o structura de lemn pe caca maca de bani cum am vazut pe cine stie ce site si apoi vad eu.
    Nu, trebuie gandit bine cap coada TOT cand vine vorba despre case.
    Sfatul meu e sa nu va apucati de ceea ce nu va permiteti.
    Aici includ si pe cei ce incep sa insire caramizi pe camp si apoi termina banii si stau 10 ani pana o termina, n-are nici un rost.

Registered User metal_heart's Avatar
    Am tot cautat si intrebat si eu in stanga si-n dreapta si am ajuns la concluzia ca nu prea se merita. Din ce mi-au spus toti pe care i-am intrebat, concluzia a fost una singura: daca o faci cu lemn din .ro e cam tzeapa, ca la noi inca nu sunt bine dezvoltate tehnicile de tratare a lemnului si risti sa ai probleme dupa aia, iar daca apelezi la lemn din State sau Canada, deja tratat si pregatit pentru constructie, iesi mai scump decat cu o casa din caramida. Totusi, la tzara am locuit cativa ani intr-o casa de lemn, din barne. Casa aia avea cam 90 de ani si nu avea finisarile care sunt acum: rigips, polistiren, termopane...

Totusi, odata cu criza au inceput sa apara si case din caramida la preturi mici: am gasit casa P+1 din caramida, la cheie cu 60.000 E, evident undeva la vreo 10 km de Bucuresti. Ma gandesc ca (virgula) constructia in sine nu e atat de costisitoare cat terenul de sub ea...
    ....te abtii, te abtii, si cand nu mai rezisti, dai buzna!!!

Catârul The Mule's Avatar
    Mare grija la casele "gata facute" in Romania, pentru ca am auzit niste povestiri de constructii... te ingrozesti. Aproape fara fundatie, ca deh, ce-i in pamant "nu se vede". Neaparat sa platiti un inginer sa faca o analiza structurala a casei, am uitat cum se numeste, inainte sa dati banii pe ea...
    “Sir, when a man is tired of London, he is tired of life; for there is in London all that life can afford.”

― Samuel Johnson

eu
    eu is offline
    Registered User eu's Avatar
    “Lets face it, comedy’s a dead art form. Now tragedy! That’s funny.”

Banned
    publicitate ieftina. case in stil american , ce sa-ti povestesc. placaj ieftin. alea de la ia tornada pe sus? case in stilul ala are doar pulimea in state. oamenii cu bani tot case pe baza de caramida/piatra isi iau. de fraieri...cand exista minunatiile astea de "carton"

Hardware Master nero's Avatar
    Nu te contrazic, dar când a trecut ultima tornadă pe la tine?
    Intel Core I5 2500k + Scythe Ninja 3 | ASRock P67 Extreme6 | Gigabyte GTX 670 OC 2GB | 2x 2GB DDR3 2200 Kingmax Hercules @2133MHz | 60GB Corsair Force Series F60 / 1.5TB Western Digital Caviar Black WD1502FAEX / 2TB Samsung EcoGreen F4 | Samsung SH-S222A | Seasonic X-660 | Lian Li PC-A17 | 27" Dell 2709W

Registered User helium's Avatar
    Da insa nu in Bucuresti, o zona cu grad seismic ridicat. Plus ca ti-ai strica casuta sa o vezi pe langa blocuri jerpelite, gradini pline de gunoaie sau strazi neasfaltate.
    Sent from my Bosch 509 using Barosantalk 2

Banned
    Quote Originally Posted by nero View Post
    Nu te contrazic, dar când a trecut ultima tornadă pe la tine?
    intr-o casa d-aia "elastica" probabil te-ai teme la prima furtuna

Case de carton<>case de lemn.
    Casa de lemn adevarata se face din grinzi bine uscate(pereti din grinda) si nu din placi facute din lemn cu clei amestecat.
    Ai bani sa-ti faci o casa din grinzi ?
    Daca da tot respectul.

Registered User IonutGhionea's Avatar
    NU mi-as face sub nicio forma o casa din lemn, poate avea o multime de probleme, de la cari pina la incendiu, trecind prin izolatie fonica, faptul ca lemnul lucreaza in timp etc. Mi-as face, insa, un mic garaj/sopron/foisor din lemn pentru a nu ma durea prea tare capul cu fundatia. Sigur ca un minim de fundatie trebuie si la o constructie de lemn.
    I work for the Government. I'm a teacher.

Registered User
    Voi credeti ca toata lumea face case pe structura de lemn?
    In romania nu cred ca exista in acest moment vreo firma/echipa care sa fac asa ceva.
    Nici materialele adecvate nu exista.
    Am vazut case pe structura de lemn,pe afara,unele cu 3 etaje si daca as avea materialele alea sigur mi-as face una.

Banned
    In romania nu cred ca exista in acest moment vreo firma/echipa care sa fac asa ceva.
    Exista, un amic si-a facut o casa din lemn cu o echipa de muncitori din Harghita.

Uite o firma ce se ocupa cu asa ceva Case din lemn |Executam case din lemn,cabane din lemn.Vile din lemn Harghita.

Daca din greseala as castiga la Loto mi-as face asa ceva :

Click image for larger version. 

Name:	Mark Thomas 1.JPG 
Views:	67 
Size:	1.30 MB 
ID:	739925
    Quote Originally Posted by helium View Post
    Da insa nu in Bucuresti, o zona cu grad seismic ridicat.
    Datorita elasticitatii lemnul este mult mai rezistent la cutremur decat betonul

si depinde si de stilul tau de viata si prioritati
    daca esti familstu 2000 vrei o casa care sa-ti protejeze copii si pe care sa o lasi mostenire faci din caramida
    daca doar vrei o casa pentru cativa ani cu 1 inginer si 4 muncitori ti-ai ridicat o casa din carton in 3-4 saptamani
    "If a law is unjust, a man is not only right to disobey it, he is obligated to do so." -Thomas Jefferson.

Banned
    Aia de mai sus nu e' casa de carton, si lemnu rezista 2-300 de ani*

*lemn adevarat, tratat corespunzator.

nu ma refeream la aia, ci la casele din sandwich osb+polistiren
    "If a law is unjust, a man is not only right to disobey it, he is obligated to do so." -Thomas Jefferson.

Registered User razvantt's Avatar
    eu am fost cazat vara trecuta in 2 case de lemn.

Ambele cu etaj, iar una din ele avea chiar 3 niveluri.

Cea de la mare: era o caldura aproape insuportabila, dar obligat de imprejurari nu am avut de ales... aerul conditionat este absolut necesar. Daca ai face casa din caramida/bca ai observa ca vara retine racoarea mai bine. Daca ai si un beci... e minune.

La cea cu 3 niveluri... well.. spunea cineva aici de elasticitate... eu cand am fost cazat am prins si o furtuna si cand a tunat ceva mai serios m-am trezit ca din pusca crezand ca e cutremur la ce sunet si ce vibratii a putut sa faca toata casa. Deci nu vreau sa imi imaginez la cutremur cum se simte.

Bonus poti sa porti o conversatie cu oricine din casa oriunde ar fi .

Daca e sa faci o casa ca in poze din barne de lemn GROASE... cred ca te duce cu mult mai mult decat cu caramida si chiar si asa la lemn ai probleme cu daunatorii. Oricat tratezi lemnul ala...

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 2 12 LastLast