Page 1 of 79 12341151 ... LastLast
Results 1 to 20 of 1571

Thread: IT Careers!

1. Back To Top | #1

Smile IT Careers!

Salutare ComputerGamesForum!

Am nevoie de ajutor din partea persoanelor ce stiu IT`ul si iubesc ceea ce fac. Eu vreau sa incep o cariera in IT. Nu cunosc nimic despre IT, inafara de faptul ca stiu cum sa instalez un Sistem de operare pe pc desktop sau leptop. Nu mi sa pare ceva important si de viitor.
    Eu vreau sa stiu pe ce drum e bine sa o iau pentru a incepe o cariera in IT. Ceva ce se cere pe piata munci si as putea lucra acolo pentru un timp. Dupa care pot invata X(pasu vostru recomandat pentru IT si altu cu care pot continua pe viitor). Mie imi place Computerul, imi place sa invat despre el si vreau sa imi castig existenta lucrand cu el. Dar nu stiu cu ce sa incep pentru a gasi ceva de lucru rapid in domeniu IT. Daca va intrebati daca am bacu luat si cu cat? Atunci este Da, si ca medie genera este 8.20+.

Multumesc pentru intelegere si astept cu nerabdare pasii vostrii recomandati pentru o cariera in IT. Salutare si numai bine va doresc
    .

2. Back To Top | #2
    /DRIVE R@Z0R's Avatar
    Articuleaza cuvintele. Poti incepe pe testare si vezi daca te prinde. Trebuie sa iti placa sa rezolvi probleme fara sa iti dea cineva mura in gura si sa cauti sau sa iti imaginezi orice rezolvare posibila. Trebuie sa iti faca placere in primul rand. Din scoala te poate ajuta doar programarea.
    This kid also enjoys vitamin H .

3. Back To Top | #3
    Registered User moguai's Avatar
    Ubi, gameloft sau ea abia asteapta carlani ca tine...

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

4. Back To Top | #4
    Registered User Centrala's Avatar
    IT-ul e vast, poti face o gramada de chestii de la programare la administrare baze de date, retele sau servere.

De unde sa incepi, nu stiu, depinde foarte mult de ce vrei sa faci exact.

Pentru retelistica, pentru inceput, poti merge la un curs Cisco si sa iti dai CCNA-ul la final. Alternativ, poti citi carti pentru certificare (Wendell Odom sau Todd Lammle imi vin in minte), insa tot va trebui sa exersezi cumva, fie cumparand/inchiriind echipamente fizice, fie folosind un simulator precum Packet Tracer sau GNS3. Certificarea nu iti garanteaza ca vei fi chemat la un interviu (mai ales ca ai experienta 0), probabil va trebui sa mergi la un internship ca sa poti prinde experienta practica, dar e un inceput. Vezi ca toata treaba asta presupune o investitie din partea ta (cel putin examenele va trebui sa le platesti daca faci rost de materiale si echipamente moca).

Pentru alte variante ii las pe altii sa vina cu idei.

5. Back To Top | #5
    Nick anterior: WCg BMF's Avatar
    Quote Originally Posted by RobertPascaluta View Post
    Salutare ComputerGamesForum!

Am nevoie de ajutor din partea persoanelor ce stiu IT`ul si iubesc ceea ce fac. Eu vreau sa incep o cariera in IT. Nu cunosc nimic despre IT, inafara de faptul ca stiu cum sa instalez un Sistem de operare pe pc desktop sau leptop. Nu mi sa pare ceva important si de viitor.
    Eu vreau sa stiu pe ce drum e bine sa o iau pentru a incepe o cariera in IT. Ceva ce se cere pe piata munci si as putea lucra acolo pentru un timp. Dupa care pot invata X(pasu vostru recomandat pentru IT si altu cu care pot continua pe viitor). Mie imi place Computerul, imi place sa invat despre el si vreau sa imi castig existenta lucrand cu el. Dar nu stiu cu ce sa incep pentru a gasi ceva de lucru rapid in domeniu IT. Daca va intrebati daca am bacu luat si cu cat? Atunci este Da, si ca medie genera este 8.20+.

Multumesc pentru intelegere si astept cu nerabdare pasii vostrii recomandati pentru o cariera in IT. Salutare si numai bine va doresc
    .

Let me guess: ai avut 10 pe linie mai putin la Romana de ti-a iesit 8.20 ala, dupa cum vad eu ca scrii. Fir-ar mama lui de limba romana ca este tare grele.
    I've never had problems interacting with smart people. Can't say the same about the others.

6. Back To Top | #6
    Registered User Sennin's Avatar
    Cand o sa fii pregatit o sa gasesti calea... Pana atunci bani multi se fac in Telecom si e nevoie doar sa vrei sa calatoresti,nu dormi noaptea si sa nu ai rau de inaltime in prima faza. De obicei ajunge si bacu daca esti foarte curajos si nu iti pasa de craciun si pasti acasa.
    https://www.facebook.com/imtengineer
    Nisu suze za srbina

7. Back To Top | #7
    E nevoie si de un curs de alpinism utilitar si cel mai probabil va incepe de jos neavand experienta, stand pe langa altii pana prinde meserie. Instalare + azimutare antene, calculat incarcare pe turn, cablat + conectori, construit suporti etc Nu e un job pentru toata lumea, dar depinde ce prinde. Eu prefer sa raman langa rack-uri, dar banii sunt buni, mai ales afara.

8. Back To Top | #8
    Fa o facultate de profil. De unde esti?

9. Back To Top | #9
    Multa lume lucreaza in IT/telecom fara a avea facultate in domeniu, asa ca nu este obligatoriu. Daca nu are facultate, sigur, dar daca a facut deja una, poate trai si fara. Decat trei ani de facultate, mai bine un an de internship si doi munciti full-time in domeniu.

Eu unul nu vad de ce as mai face inca o facultate (presupunand ca as avea chef) doar pentru a fi licentiat intr-un domeniu in care lucrez de cativa ani. Noroc ca firmele normale la cap sunt interesate de ceea ce stiu sa fac, nu de diploma lu' peste.

10. Back To Top | #10
    Registered User RAN's Avatar
    Nu mai da sfaturi aiurea, pentru cariere gen SW Engineer este nevoie de facultate.

11. Back To Top | #11
    RAN, nu inteleg unde am dat sfaturi aiurea. Am constatat faptul ca se poate lucra in IT/Telecom fara a avea facultate in domeniu, nu am spus ca e valabil pentru TOATE job-urile. Tehnician retea, NOC, programator, helpdesk, administrator sistem si altele. Am aruncat o privire pe Bestjobs si am gasit un post scos de EA "Tools Software Engineer" unde se specifica "Minimum BS in Computer Science/Engineering or equivalent industry experience". Sper ca nu este nevoie sa caut alte JD-uri in sensul asta.

Nu zic, exista posturi pentru care se cere expres calificarea de inginer/etc, dar de ce sa nu recunoastem ca exista posturi fara aceasta cerinta. Idem si afara.

Ca o paranteza apropo de studii, tu ai invatat RAN in facultate inainte de a lucra efectiv? Cel mai probabil ai invatat niste notiuni teoretice, calificarea facandu-se la locul de munca. Dar daca merg pe ideea asta, pot citi si eu o carte (sau mai multe) ca sa aflu teoretic, printre altele, cum se manifesta si cum pot evita efectul de pilot pollution, dar de la teorie la practica e cale lunga. Daca exista o facultate unde se fac laboaratoare in care te invata sa lucrezi practic cu echipamente, nu stiu, Huawei, zi-mi si mie, promit ca ma inscriu si eu!

E normal sa existe o departajare intre candidati cand sunt la inceput, dar de ce sa-i ceri unui om cu cinci ani de experienta echivalenta sa fie inginer/etc, doar pentru a avea deosebita onoare de a candida pe postul respectiv? Beats me, nu fac eu regulile, insa nici nu as vrea sa lucrez intr-o astfel de firma pentru care conteaza o hartie in locul experientei.

In concluzie, exista ambele posibilitati.

12. Back To Top | #12
    Eu am lucrat 3 ani la multinationala pe partea de IT (infrastructura, aplicatii, contracte, securitate) si pot sa-ti spun ca sunt zeci de cai pe care o poti lua nu am facut facultate, momentan fac soft development la o alta multinationala (nu de IT), si castig de 2 ori mai mult ca inainte, iar colectivul e mult mai ok se poate.. poate ca e greu pana prinzi ceva experienta si te iau angajatorii in serios, dar eu la interviul pt jobul actual am avut o experienta cat se poate de ok, si am fost sunat a 2-a zi cu oferta (cu 40% mai mult decat am cerut).

alegerea o faci in functie de ceea ce iti place sa faci, iti recomand sa inveti networking (ccna) pt inceput si apoi uita-te peste comptia security+, invata conceptele de securitate in retele, uita-te si peste niste cod ,daca ai facut programare c/c++ in liceu, invata html si vezi si putin c#/javascript, sunt asemanatoare ca si limbaj cu c/c++, si iti va fi mai usor. ce te motiveaza pe tine, aia fa. eu planuiesc o migrare la un nou sistem pentru 20.000 de oameni, si seful meu ma "ameninta" ca va fi greu, multe probleme etc, dar eu abia astept sa incep saptamana viitoare merg la un planning meeting in uk

there's hope

13. Back To Top | #13
    Registered User moguai's Avatar
    Quote Originally Posted by Centrala View Post
    Multa lume lucreaza in IT/telecom fara a avea facultate in domeniu, asa ca nu este obligatoriu. Daca nu are facultate, sigur, dar daca a facut deja una, poate trai si fara. Decat trei ani de facultate, mai bine un an de internship si doi munciti full-time in domeniu.

Eu unul nu vad de ce as mai face inca o facultate (presupunand ca as avea chef) doar pentru a fi licentiat intr-un domeniu in care lucrez de cativa ani. Noroc ca firmele normale la cap sunt interesate de ceea ce stiu sa fac, nu de diploma lu' peste.
    nici eu nu am facultatea terminata (am facut ceva non IT related, n`am dat licenta) si lucrez in QA de 8 ani la o multinationala mare pe un salariu decent, zic eu. intredevar, daca aveam ceva facut in acest domeniu, aveam scutirea de impozit si 16% in plus la salariu.

14. Back To Top | #14
    Vad ca s-a pomenit de Comptia Security+, a mai dat cineva relativ recent examenul asta ?

15. Back To Top | #15
    Registered User L2Trader's Avatar
    cum a spus si moguai, incearca ubi/gameloft... stai 1-2 ani pe testare... te agiti putin sa para ca ai activitate... si ti se deschid mici portite - dev tester, QA/QC, software tester
    Intre timp, poti sa mai inveti pe cont propriu c#/c++ si unrealscript, gasesti pe net tutoriale pentru cum sa lucrezi cu engines gen unreal engine, cry engine sau chiar dunia.
    Si brusc ai acces la un job de level designer(repet, acces, nu un job garantat).
    E doar o optiune.
    Alege sa incepi de jos intr-o multinationala in defavoarea unui job putin mai bine platit la o companie micuta, oportunitatile sa te dezvolti intern sunt mai mari.
    Dar, daca mergi pe ideea romaneasca "timpul trece, banul merge", incearca sa colectionezi un teanc de diplome care sa le fluturi prin fata dudui de la resurse umane cu care probabil ti se va programa interviul.
    Daca te

16. Back To Top | #16
    Ai mult mai mari sanse la o cariera frumoasa in IT daca ai diploma, deci ia-o acum, cat esti tanar si n-ai obligatii. Chiar daca exista si variante alternative, diploma si facultatea iti deschid mai multe usi. Cei care iti zic aici ca au reusit fara nu realizeaza ca pe langa ei mai sunt sute, mii, care se lovesc de lipsa diplomei. In timpul facultatii cauta sa prinzi internshipuri la firme care fac chestii interesante, sunt destule in Bucuresti.

---------- Post added at 01:36 ---------- Previous post was at 01:30 ----------

@Centrala, am ratat postul tau la vremea lui, se aplica ce am zis mai sus. Faptul ca tu nu vrei sa lucrezi la firmele care cer neaparat diploma nu inseamna decat ca-ti limitezi cariera la cele care nu cer. Care nu sunt multe. Si e dificil sa aduni experienta relevanta in locul diplomei cand nu ai diploma. De asta am zis ca dai sfaturi aiurea.
    Eu personal am lucrat part time din anul 2, dar erau alte vremuri atunci, nu as recomanda altora ce am facut eu. Am lucrat pe bani putini la o firma din Pipera care fusese de stat, deci nu ma freca nimeni prea mult la cap, dar macar am facut ceva chestii interesante si oarece networking(in sensul de relatii ).

17. Back To Top | #17
    Registered User
    Quote Originally Posted by RobertPascaluta View Post
    {...} Eu vreau sa incep o cariera in IT.{...}
    Ai absolvit liceul sau nu încă ?

Eu vreau sa stiu pe ce drum e bine sa o iau pentru a incepe o cariera in IT.
    Depinde de mai mulți factori - unii care nu au nimic de-a face cu școala/ce înveți deși trebuie să ai în vedere că studiile universitare SUNT PRACTIC OBLIGATORII !!

Personal ți-aș recomanda să eviți sectorul de telecomunicații - deși o spun cu oarecare durere că în această zonă am avut una din cele mai fertile perioade - deoarece în Europa pur și simplu acesta a fost ras sau e pe curs să se întâmple asta datorită unei combinații fatale de autosuficiență la nivelul companiilor, idioțenie la nivel european și competiție feroce ( și incorectă, dar asta ) din partea asiaticilor.
    Așa că dacă ai tăi au posibilități financiare ți-aș recomanda automatica iar dacă nu programarea propriu-zisă.

Dacă dai mai multe detalii putem continua discuția.

18. Back To Top | #18
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Quote Originally Posted by RAN View Post
    Faptul ca tu nu vrei sa lucrezi la firmele care cer neaparat diploma nu inseamna decat ca-ti limitezi cariera la cele care nu cer. Care nu sunt multe. Si e dificil sa aduni experienta relevanta in locul diplomei cand nu ai diploma.
    Mai e si chestia ca daca ai o diploma in domeniu ai o scutire la impozit, care ajuta firma sau sa iti dea un salariu mai bun sau sa salveze niste bani.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

19. Back To Top | #19
    Da, e si asta, daca nu le-o trece prin cap sa o scoata...

20. Back To Top | #20
    Stiu ca poate e o intrebare ciudata dar eu as fi curios daca ca programator se merita sa pleci afara, lasand la o parte salariul care poate fi oarecum direct proportional cu nivelul de trai, dar asa in general, ca si conditii de munca, program, sanse de promovare,etc ? Pe afara se "practica" Agile ? Thx.

1.  
Page 1 of 79 12341151 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks