Page 28 of 80 FirstFirst ... 18252627282930313878 ... LastLast
Results 541 to 560 of 1585

Thread: IT Careers!

1. Back To Top | #541
    Registered User Scorpio's Avatar
    Tipul vrea sa-i invete pe altii sa ajunga .. zei.

2. Back To Top | #542
    Quote Originally Posted by RAN View Post
    Dupa impresiile de zeu si dupa faptul ca considera scriitorii de javascript programatori nici nu trebuie sa caut ca sa stiu cine e

Baietii astia ii invata pe altii frontend insa site-ul lor de prezentare este ... Wordpress... O fi facut de indieni?
    Geology rocks

3. Back To Top | #543
    Nu văd problema. Toată lumea începe cu C++. Că apoi face scripting în PHP/Ruby/Python/Javascript sau continuă cu C#/Java/C++, gândirea algoritmică nu cred că se schimbă.
    The planet is fine, the people are fucked. -- Oh, Georgy, you goddamned truth-teller.

4. Back To Top | #544
    Quote Originally Posted by klaxhu View Post
    peste 3,5=/=4k

mediu de lucru fara manageri ..am ras ca sa te lase sa o arzi pe forum, nu ? :-)
    oameni: omu vrea munca fara stres si crestere salariala anuala, dar? si fara manager si fara perf review ...ca doar stim, el e mini zeu programator si merita
    am ras..de era sa cad de pe unicorn
    Nu vreau, am deja. Dar faza naspa e ca n-am 4-20k pe luna

5. Back To Top | #545
    Registered User klaxhu's Avatar
    Quote Originally Posted by lowlife View Post
    Nu vreau, am deja. Dar faza naspa e ca n-am 4-20k pe luna
    Pai exact! Si te astepti la ceva diferit? E si visul luo Emi, stiu :-)
    "Thinking is difficult, that’s why most people judge."

6. Back To Top | #546
    Registered User
    UBB versus UT Automatica si Calculatoare ? Career wise.

7. Back To Top | #547

8. Back To Top | #548
    Registered User
    Prin career wise ma refeream fix la diploma, pentru cineva care doreste sa profeseze strict pe partea de software, merita sa trudesti la Poli pentru diploma de inginer?
    Din cate am inteles la UBB e mai flexibil programul.

9. Back To Top | #549
    Dacă ai nevoie doar de diploma mergi la una privata gen Titu Maiorescu, Hyperion, Spiru.
    Asta în cazul în care ai experienta, știi meserie dar îți lipsește doar hârtia de facultate de automatica/informatica.

10. Back To Top | #550
    Registered User RAN's Avatar
    Diploma de inginer de la Spiru nici de facut avioane nu e buna

11. Back To Top | #551
    Registered User
    Asta ma gandeam si eu, prin diploma ma refer la certificarea in domeniu, care are o pondere mai mare in CV, care este mai apreciata de angajatori.
    Meseria e mai mult treaba de auto-didactica, dupa ce stapanesti bazele.

12. Back To Top | #552
    Registered User RAN's Avatar
    Meseria e mai mult treaba de auto-didactica
    Mai am un pic si renunt sa lupt cu ideea asta. Doar daca prin meserie intelegi web developer care scrie "cod" prost in limbaje de scripting, poate.

13. Back To Top | #553
    Registered User Osmium's Avatar
    Quote Originally Posted by Catalinptu View Post
    Meseria entry-level e mai mult treaba de auto-didactica, dupa ce stapanesti bazele.
    Fixed.
    Hate is more lasting than dislike.

14. Back To Top | #554
    Și senior vine după multi ani de experienta de stăpânit bazele

Ca în orice domeniu în continua schimbare (medicina, inginerie, it samd) trebuie sa investești mereu în tine.
    Deci degeaba ai o facultate dacă nu progresezi prin munca după ce o termini.

Cine e cu ADEVARAT pasionat poate face development cu orice facultate. Dar aici intervin alți factori.

15. Back To Top | #555
    Bă, ce te uiţi ? omgwtf's Avatar
    Caz real, lucrez cu un echipament de 1-2 luni, nu cunosc foarte bine comenzile, cum functioneaza..a picat reteaua intr-o joi, distractie placuta Scoala nu te pregateste pentru situatii criza de genul asta lol...nici n-are cum.

16. Back To Top | #556
    Registered User
    Quote Originally Posted by Catalinptu View Post
    Prin career wise ma refeream fix la diploma, pentru cineva care doreste sa profeseze strict pe partea de software, merita sa trudesti la Poli pentru diploma de inginer?
    Din cate am inteles la UBB e mai flexibil programul.
    Nu merita dupa mine, am incercat eu automatica in conditiile in care doream sa ma axez pe parte de soft si dupa un an am renuntat, nu stiu cum e in alte orase, dar cel putin la mine pe parte de programare dupa primul an totul se rezuma la facut niste instante plus o mostenire simpla dintr-o clasa banala, la Mate-Info in schimb am deja proiecte mai complexe decat orice "automatist" din anul 2, chiar daca, ce-i drept, cel mai bun prieten al meu e Google-ul tocmai pentru ca imi sta la dispozitie 24/7 .
    Evident, viitorul injiner mai stie si niste fizica, ceva electrotehnica, cum functioneaza un robotel, mai are la activ si un curs de matematici speciale, lucreaza cu circuite s.a.m.d., dar strict pentru soft, consider ca nu merita sa-ti bati capul cu automatica, diploma de inginer e evident mai valoroasa dar nu necesara. In plus, degeaba esti inginer daca stii mai putina programare ca unul care a facut mate-info (UBB in cazul tau), cel mai probabil ala-ti ia locul, pentru ca la mate-info sigur se face mai multa programare (sau cel putin ai mai mult timp liber pentru asa ceva, daca te pasioneaza domeniul) decat la automatica. Totusi, conteaza si ce ramura iti alegi. Daca vrei Embedded system programming atunci automatica s-ar putea dovedi mai utila, altfel alege Mate-Info fara sa stai pe ganduri.

17. Back To Top | #557
    Quote Originally Posted by omgwtf View Post
    Caz real, lucrez cu un echipament de 1-2 luni, nu cunosc foarte bine comenzile, cum functioneaza..a picat reteaua intr-o joi, distractie placuta Scoala nu te pregateste pentru situatii criza de genul asta lol...nici n-are cum.
    evident ca nu. scoala e acolo sa iti arate cum sa inveti si sa incerce sa te ghideze in gandire (cel putin cea din romania, dupa experiente personale cel putin)
    asta e si cea mai mare prostie a sistemului de invatamant unde punem copii in clase dupa varsta si nu dupa capacitate intelectuala

poti sa te caci pe ea diploma daca esti varza si nu se prinde nimic de tine...
    diploma te ajuta sa te diferentiezi de multimea de care nu are diplome si cam atat. e o bifa ..daca o ai, treci la interviui ca si restu si peste 5-10 ani o sa conteze doar experienta si foarte foarte putin diploma

18. Back To Top | #558
    Registered User
    Fara diploma pare ceva mai greu sa ajungi la interviu, plus ca, cu ceva noroc, daca arati ceva potential, poti fi recrutat direct de pe bancile facultatii (evident, pe bani putini, ca doar si firmele trebuie sa profite, mi se pare foarte logic) si nici nu-ti mai bati capul cu eJobs.

19. Back To Top | #559
    Quote Originally Posted by Merdiso View Post
    Nu merita dupa mine, am incercat eu automatica in conditiile in care doream sa ma axez pe parte de soft si dupa un an am renuntat, nu stiu cum e in alte orase, dar cel putin la mine pe parte de programare dupa primul an totul se rezuma la facut niste instante plus o mostenire simpla dintr-o clasa banala, la Mate-Info in schimb am deja proiecte mai complexe decat orice "automatist" din anul 2, chiar daca, ce-i drept, cel mai bun prieten al meu e Google-ul tocmai pentru ca imi sta la dispozitie 24/7 .
    Evident, viitorul injiner mai stie si niste fizica, ceva electrotehnica, cum functioneaza un robotel, mai are la activ si un curs de matematici speciale, lucreaza cu circuite s.a.m.d., dar strict pentru soft, consider ca nu merita sa-ti bati capul cu automatica, diploma de inginer e evident mai valoroasa dar nu necesara. In plus, degeaba esti inginer daca stii mai putina programare ca unul care a facut mate-info (UBB in cazul tau), cel mai probabil ala-ti ia locul, pentru ca la mate-info sigur se face mai multa programare (sau cel putin ai mai mult timp liber pentru asa ceva, daca te pasioneaza domeniul) decat la automatica. Totusi, conteaza si ce ramura iti alegi. Daca vrei Embedded system programming atunci automatica s-ar putea dovedi mai utila, altfel alege Mate-Info fara sa stai pe ganduri.
    depinde foarte mult si te cat te impingi pe tine de la spate. colegii de liceu care au ales automatica la cluj si carora le-am urmarit "dezvoltarea" in paralel cu ce se intampla la ubb pareau mult mai implicati in ce faceau decat noi,dar in final majoritatea au ajus fix la aceleasi firme facand ori java or c ...si din punctu asta de vedere, da, la ubb se face mult mai multa programare pura fata de autmatica

din ce ziceau generatiile anterioare, adica unii fosti studenti care au devenit profi/lectori/etc la universitate, inainte de 2000 multi absolventi plecau afara, in general in vest, unii la microsoft, altii prin industria auto prin europa samd. putini ramaneau in invatamant si unii mai mergeau la bucuresti. dupa 2002 a fost o mica explozie de firme in cluj si de atunci mult mai multi raman in cluj pe joburi.

de aici si sfatul meu: daca din anu 3 sau 4 poti prinde un job, este ideal. te invata mai mult decat te poate invata scoala

20. Back To Top | #560
    Quote Originally Posted by Merdiso View Post
    Fara diploma pare ceva mai greu sa ajungi la interviu, plus ca, cu ceva noroc, daca arati ceva potential, poti fi recrutat direct de pe bancile facultatii (evident, pe bani putini, ca doar si firmele trebuie sa profite, mi se pare foarte logic) si nici nu-ti mai bati capul cu eJobs.
    ti-ai dat singur un exemplu de unde nu e nevoie nici de experienta si nici de diploma ca sa iei job!
    cine a spus ca poti sa ai si pretentii la nivelul asta cand tot ce poti trece pe CV e numele si adresa?

baga-te la o firma pe salariu de nimic si termina-ti facultatea. bucati de proiecte de la firma le poti folosi ca proiecte pt laboratoare la faculta si experienta vice-versa (multi profi au deja firmele lor, asa ca daca esti bun doar tb vorbit cu ei si te culeg, fi fara grija)

o sa ne multumesti peste cativa ani cand o sa iti dai seama ca ai primit training gratuit ...mai bine, ai mai primit si bani de buzunar!
    oportunitatea sa stai langa cineva sa inveti nu trebuie aruncata la gunoi. cu ce stiu acum, as merge si gratis, la naiba..as da si bani doar sa stau 1 an langa cineva destept ca sa imi accelerez cariera.

1.  
Page 28 of 80 FirstFirst ... 18252627282930313878 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks