Page 68 of 80 FirstFirst ... 18586566676869707178 ... LastLast
Results 1,341 to 1,360 of 1585

Thread: IT Careers!

1. Back To Top | #1341
    $17 pe oră e lux. După cum ziceam, un prieten care este excelent pe C++/MFC făcea $10 pe oră după 7 ani de experiență de și-a băgat picioarele în toată programarea și firmele din România. Și tu ești doar la început și fără să te freci că trebuie să știi 100 de tehnologii doar ca să fii angajat ca junior software developer.

Da, cu toată mia de euro ce o făceam, ajungeam în fiecare lună să ies în pierdere cu vreo 600 de lei. Și o dată la trei luni: plata impozitului pe venit și sănătate care e vreo 500 de euro.

Dacă lucram doar la americanii ăștia, care mi-au mărit salariul, așa, în scârbă, ajungeam la miraculoasa sumă de 9 dolari pe oră. După 10 ani de experiență și după n cazuri în care le-am oferit soluții în 10 - 30 de minute la chestii cu care se luptau de zile.
    The planet is fine, the people are fucked. -- Oh, Georgy, you goddamned truth-teller.

2. Back To Top | #1342
    Registered User RAN's Avatar
    un prieten care este excelent pe C++/MFC făcea $10 pe oră
    Adica 1600$ fara beneficii si impozite si CAS/CASS platite? Nu se poa, poate nu era atat de excelent prietenul tau.

3. Back To Top | #1343
    Nu pun taxele în calcul fiindcă în România nu primești nimic de ele. Au reparat strada unde stau, a rămas fără gropi 2 zile. A trecut un camion plin cu ciment, a făcut gropi din cimentul pe care l-a lăsat în urmă. Și așa a rămas de vreo 4 ani.

Sănătate: nu există. Mama prietenei mele a fost diagnosticată cu cancer de sân după ce doctorii din sistemul medical de stat 2 ani s-au uitat la un nodul și au zis că e cool. Că n-are nimic. Și după 2 ani -> metastaze osoase. Când să vină la institutul de oncologie au zis că abia peste 3 luni pot începe investigațiile (că era vară și toți erau în concediu). Până atunci era moartă. A mers în privat. Radioterapia 60 de milioane, chimioterapia 6 milioane pe tură. Plus taxi și altele (RMN-uri, ecografii, scintigrafii, etc.).

Pensii: Acum primești 33% din venitul mediu realizat pe toată viața. Din 2030 o să fie 25%. Prin 2050 când voi ieși la pensie probabil o să fie 10%. Maică-mea are vreo 12 milioane pensie și asta fiindcă a tras tare în ultimii 5 ani înainte de pensioanare și a lucrat, ca mine, în mai multe locuri. Altfel avea 9 milioane ca mătușă-mea. Pe mama prietenei mele după o viață de medicină (e doctor) o așteaptă o pensie de 6-7 milioane.

Învățământ: Ce să zic? Profesoara de matematică preda pentru olimpici și restul de 20 de persoane erau lăsate în urmă. Într-a XII-a era concurs de rezolvat probleme din culegerea albastră de la Politehnică. Toți luau ore în particular pentru minunata sumă de 50 de lei pe ședință.

Deci pentru mine, plătit taxe = bani aruncați.

Și vine colegul de forum din Canada să ne spună că e stresat și că vrea să vină în România unde te externează de la o intervenție pe coloană în 3 zile (suficient cât să te ridici să mergi să iei un taxi), sau după o histerectomie după 6 zile. Și asta e bine că nu vrei să stai într-un spital prea mult și să prinzi vreo infecție cu ceva bacterie ultra-rezistentă. În spitalul unde lucrează prietena mea au tăiat ușa în 2 (că era ușă de 4 metri de lemn că, deh, toate spitalele sunt case burgheze din secolul XIX luate de comuniști)
    Last edited by RedGuard; 14-06-2016 at 11:44.
    The planet is fine, the people are fucked. -- Oh, Georgy, you goddamned truth-teller.

4. Back To Top | #1344
    Nu pun taxele în calcul fiindcă în România nu primești nimic de ele
    Nu asta era idea, nu discut cat de bune sau rele sunt taxele. Un programator C++ bun ia in Romania 2000E in mana + 1500E taxe la stat, deci firma plateste pentru un programator bun minim 3500E costuri cu salariile plus cheltuielile curente gen chirie calculatoare scaune si birouri si personal auxiliar. In total probabil pe la 5000E pe luna.

5. Back To Top | #1345
    Atunci, sucks. Eu personal nu o să mă duc să lucrez 8 ore la o firmă ca să primesc doar 2/5 din totalul cheltuielilor. O să rămân contractor până când nu o să mai fie decât indieni.

Iar apoi calculatul performanței în funcție de salariu mi se pare foarte ciudat. Dacă 2000 de euro înseamnă programator bun de C++, eu la 3000 de euro ar trebuie să fiu ceva zeu al PHP-iștilor. Însă nu sunt. Sunt doar un tip care scrie programe/rutine în acest limbaj.

6. Back To Top | #1346
    Pai nici nu e greu sa fi zeu al PHP-ului, orice programator mediocru de C/C++ poate sa fie daca se coboara la scris PHP.

7. Back To Top | #1347
    Registered User Scorpio's Avatar
    2000 euro intr-o firma. Nu freelancer.

8. Back To Top | #1348
    Ca freelancer ma astept sa iei mai mult de atat daca bagi 8 ore pe zi 5 zile pe saptamana. Semnificativ mai mult daca bagi mai mult.

9. Back To Top | #1349
    Între 2000 la firmă și 3000 ca freelancer, ce o să fie ales?

Pe site-urile de freelancing măcar ai un istoric, poți oricând să renunți la un client și să lucrezi pentru altul pe mai mulți bani. Ca angajat trebuie să îți dai demisia, mai lucrezi 3 luni, treci în CV că ai lucrat la ăia, altundeva unde te poți angaja o să vorbească cu primii cât te plăteau, ce ai făcut, ah, te-ai cărat tu, ok, pa, pa, pa.

10. Back To Top | #1350
    Daca bagi 8 ore pe zi, 5 zile pe saptamana ca freelancer si scoti doar 3000 brut nu pare chiar asa win. Programatorul ala pe 2000 intr-o firma lucreaza sustinut max. 4 ore pe zi.
    JDM trio.

11. Back To Top | #1351
    Stie @Rezare ce stie .

V-ati calculat cat lucrati efectiv in 8 ore ? Fara sa luam in calcul peak-urile ... (livrari / buguri majore de la clienti etc).

12. Back To Top | #1352
    Lucrez între 4 și 12 ore pe zi (desigur, nu o săptămână întreagă de 12 ore pe zi). Pe partea de freelancing e înregistrată fiecare apăsare de tastă/mișcare de mouse.

Însă întrebarea era: Angajat în Canada sau în România? Angajat în Canada sau freelancer în România? În ce variantă poți trăi liniștit, să-ți iei mașină și casă și să nu fie nevoie să dai bani la părinți?

BTW, la ultima firmă la care am lucrat (în 2009) stăteau în spatele meu/făceau capturi de ecran, nu puteai să te ridici 5 minute să-ți întinzi picioarele fără să se uite șeful la tine cu privirea aia, „de ce te-ai ridicat de pe scaun?”.

13. Back To Top | #1353
    Sunt si angajat in romania, si freelancer in romania si traiesc linistit de multicei ani. Cred ca 1000 euro aveam deja prin 2006.
    JDM trio.

14. Back To Top | #1354
    @RedGuard ... doar ce bagai un tenis de masa . Iar daca am o zi in care nu am chef sa nu fac nimic ... pai nu fac nimic .Cat timp respect deadline-urile etc... nimeni nu are treaba.

Nu mai folosesc bani de la parinti de prin facultate.

@Rezare.. 2006 1000 euro ? Pai acum sari de 10k :d.

15. Back To Top | #1355
    dai bani părinților (că pensiile lor sunt apă de ploaie), nu să primești bani de la ei.

16. Back To Top | #1356
    "să-ți iei mașină și casă și să nu fie nevoie să dai bani la părinți?". M-am gandit ca zici de varianta in care parintii te ajuta cu ceva bani pt casa/masina .... dupa care returnezi.

17. Back To Top | #1357
    Eu și prietena mea suntem în cazul ăsta, în care dăm bani părinților. Maica-mea a avut norocul unei dezlipiri de retină, a fost operată la stat, că numai acolo se face, și a dat (adică eu am dat) vreo 20 de milioane. Că, deh, ea a plătit 40+ ani sănătatea și acum e pensionară. Deci, să moară.

18. Back To Top | #1358
    Quote Originally Posted by Scorpio View Post
    @Rezare.. 2006 1000 euro ? Pai acum sari de 10k :d.
    Eh, nici chiar asa. Omu' mai tre' sa aiba si timp liber sa poata cheltui banii In plus in criza din 2009 a fost totusi un freeze si in IT pentru 2-3 ani.

Dar, in spiritul subiectului, exceptand firmulite de apartament, tratament de genul "nu te scoli de pe scaun" sau bani de seminte nu cred ca mai e relevant de ani de zile pe domeniul programarii. Sau cel putin, la ce deficit de munca e si cat de mica e concurenta actuala pe piata (read: multi incompetenti), n-ar trebui sa fie nici o problema sa gasiti un loc mai bun daca stiti ce faceti.
    JDM trio.

19. Back To Top | #1359
    Conteaza si echipa .. eu mai stiu cazuri in firme mari in care nu se vorbeste nimic etc. Cred ca m-as urca pe pereti ...

cred ca prin 2006 am inceput sa lucrez in it (programare). 1200 ron + bonuri .

20. Back To Top | #1360
    Pff, nimeni nu da mai mult de 6000 de lei pe programator, a se vedea undelucrezi punct ro.

1.  
Page 68 of 80 FirstFirst ... 18586566676869707178 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks