Page 76 of 80 FirstFirst ... 266673747576777879 ... LastLast
Results 1,501 to 1,520 of 1585

Thread: IT Careers!

1. Back To Top | #1501
    Registered User klaxhu's Avatar
    Quote Originally Posted by RedGuard View Post
    Ziceam că e trist că doar locuind în România fac 3000 - 4000 de euro. Când voi pleca...
    Pai hotaraste-te. Faci 3 sau 4 mii?

Sent from my iPhone using Tapatalk
    "Thinking is difficult, that’s why most people judge."

2. Back To Top | #1502
    Depinde de ce am de făcut. O parte din munca mea e plătită pe oră. Daca lucrez 3 ore in medie, e 3000.

3. Back To Top | #1503
    Depinde de ce am de făcut. O parte din munca mea e plătită pe oră. Daca lucrez 3 ore in medie, e 3000.
    o parte ...si cealalta parte din munca ta? nu e platita pe ora? e platita in minute sau nasturi?
    sa ne intelegem: stiu oameni care fac 3-4-5 mii in romania net pe luna deci nu e ca si cum nu cred, dar inca nu l-am auzit pe nici unu din ei sa se exprime cum o faci tu.

4. Back To Top | #1504
    Mare scofală. Am doi clienți. Unul mă plătește o sumă fixă lunară, altul pe oră.

Problema e că în Europa te lovești de un maxim de 60000 brut anual. Iar soția va pleca din țară și nu vrea SUA. Poate o conving sa mergem în Canada.

Fratele meu lucrează din 1999 în SUA. El mă ia la mișto, că pentru el 60000 chiar și net nu merită nici să se ridice din pat. Oricum el e in top 0,001%.

5. Back To Top | #1505
    Registered User RAN's Avatar
    Problema e că în Europa te lovești de un maxim de 60000 brut anual
    Tu.

6. Back To Top | #1506
    Registered User Scorpio's Avatar
    Doar la bani va ganditi ?

7. Back To Top | #1507
    Nu, dar e dificil sa discutam altceva aici.

8. Back To Top | #1508
    Mare scofală. Am doi clienți. Unul mă plătește o sumă fixă lunară, altul pe oră.

Problema e că în Europa te lovești de un maxim de 60000 brut anual. Iar soția va pleca din țară și nu vrea SUA. Poate o conving sa mergem în Canada.

Fratele meu lucrează din 1999 în SUA. El mă ia la mișto, că pentru el 60000 chiar și net nu merită nici să se ridice din pat. Oricum el e in top 0,001%.
    Fix ieri discutam despre un post de sys-admin. Respectivul are acum 18k si a cerut 20k pentru noul job. Lei, net, CM. Este eligibil pentru 16%.
    Geology rocks

9. Back To Top | #1509

top 0.001% l-ar face unul din cativa milionari, se descurca bine - bravo lui

daca vrei sa ramai doar coder, da - ai diverse plafoane. asta e viata de code monkey, ce sa faci.
    in america e diferita treaba. sunt copilasi proaspeti de pe bancile facultatii care iau primul lor job la $100k-ish pe cand in londra daca iei $40k ca junior poti sa zici multumesc! pur si simplu asa e piata momentan, nu stiu de ce.(pt juniori)

sunt destui oameni cu experienta cu $200k+ in US. dar hai sa fim rai, astea sunt salarii foarte bune si nu alearga caini pe strazi cu ele in gura. te muncesc baietii pt sumele alea de nu te vezi. easy 12 ore pe zi si mai mult. la fel de repede cum ai luat jobu poti sa il si pierzi. cat mai tragi din el toate cele pt o asigurare buna, pensie, etc ramai fix am facut comparatii cu colegi de la ultimele 3 companii americane pt care am lucrat si desi la prima vedere parea ca fac cu 30% mai mult decat mine, cand puneam toate beneficiile pe hartie, puneam costuri si stil de viata, etc ies infinit mai bine in uk (cel putin la ce fac eu)

nu vad ce te-ar putea opri sa faci joburile care le faci in romania de oriunde altundeva daca sunt platite mai bine?
    canada e poate cea mai proasta optiune daca vrei sa faci bani, e ca o europa mai de cacat sunt plin de bias-uri si cacaturi gen canadian experience ca sa protejeze piata locala de munca.

10. Back To Top | #1510
    Quote Originally Posted by C3rE View Post
    Fix ieri discutam despre un post de sys-admin. Respectivul are acum 18k si a cerut 20k pentru noul job. Lei, net, CM. Este eligibil pentru 16%.
    nu pot sa zic decat ca e mega treaba in romania daca curge asa lapte si miere pt un amarat de job de sys-admin :-)
    ceva imi spune ca nu ala e salariul pe care il gasesti pe toate gardurile

11. Back To Top | #1511
    La wipronezia callcenteru'-i in toate, si-n cele ce sunt, si-n cele ce maine vor rade la soare. Managerul e doar suport L4 .

D-aia e salariile mici la europica, companii locale mari canci(comparat cu US), cativa outsourceri indieni(cu sediu in Europa mai mult pentru blazon si dat spaga), iar unele noi... nici advertorialul ala nu le face sa arate suficient de bine.

Still, nu banii-s tot, altfel nu as lua serios in calcul sa pierd din salariu printr-o mutare in Franta de oras universitar.

De acord in cazul Canadei.

Sys-adminul ala probabil o freaca in chestii semnificativ mai complicate decat Chef si Puppet.

12. Back To Top | #1512
    Quote Originally Posted by klaxhu View Post

daca vrei sa ramai doar coder, da - ai diverse plafoane. asta e viata de code monkey, ce sa faci.
    E simplu, numarul de rajahi care pot fi doar coderi rezonabili e in defavoarea lor. Numarul de rajahi care pot fi tinatori de buget si aratatori pe powerpoint excelenti e in defavoarea ta

13. Back To Top | #1513

IT Careers!

Quote Originally Posted by traforaj View Post
    E simplu, numarul de rajahi care pot fi doar coderi rezonabili e in defavoarea lor. Numarul de rajahi care pot fi tinatori de buget si aratatori pe powerpoint excelenti e in defavoarea ta
    Cumva ai ramas cu impresia ca eu sunt la concurenta cu indienii. Gresit :-) poate tu?

Nu imi fac deloc probleme ca imi scade venitul sau numarul de oporunitati. Nu stiu cum sa fac sa lucrez cat mai putin in urm 15 ani pana la pensie. Ala e targetu setat momentan, sa ies la pensie cand incepe fii-mea la facultate si sa mu-mi rup spatele pana atunci :-]

Sent from my iPhone using Tapatalk

14. Back To Top | #1514
    Registered User Scorpio's Avatar
    Voi va vedeti la pensie ? Really ? . mai am 33 de ani pana atunci. Pai daca continui cu stresu' asta... fac infarct clar.

15. Back To Top | #1515
    Pai...Spania, siesta, fiesta.

16. Back To Top | #1516
    Registered User

Problema e că în Europa te lovești de un maxim de 60000 brut anual.
    Merge și spre 80-90.000 brutul dar cu ceva skill-uri pentru middle management.
    Dar problema serioasă e pe undeva că banii ăștia îi poți lua în metropole unde și costurile sunt net mai mari. Și unde apar sau riscă să apară și alte "delicii" pe care nu neapărat le poți compensa cu bani.

17. Back To Top | #1517
    Registered User
    Quote Originally Posted by ablium View Post
    ^
    ^

From what I have heard, wage in Germany is higher than in France. Is it true?
    Not really. But it depends on many factors.

18. Back To Top | #1518
    Quote Originally Posted by Mîtiu Ioan View Post
    Merge și spre 80-90.000 brutul dar cu ceva skill-uri pentru middle management.
    Dar problema serioasă e pe undeva că banii ăștia îi poți lua în metropole unde și costurile sunt net mai mari. Și unde apar sau riscă să apară și alte "delicii" pe care nu neapărat le poți compensa cu bani.
    Si in USA te poti angaja pe 100k in satucuri idilice cu verdeata si poluare zero si costuri minime?
    Clap clap !

19. Back To Top | #1519
    Registered User dark_one's Avatar
    @MosSpanac - raspunsul la intrebarea ta este DA
    Alienware M17 R4 7820HK + 32 GB DDR 4 @ 3000 MHz + 1 TB Nvme Plextor M8Pe + 512 GB Samsung 850 Pro + GTX 1080

20. Back To Top | #1520
    Registered User
    Quote Originally Posted by MosSpanac View Post
    Si in USA te poti angaja pe 100k in satucuri idilice cu verdeata si poluare zero si costuri minime?
    Nu - dar ai alternative intermediare mai frecvente.

1.  
Page 76 of 80 FirstFirst ... 266673747576777879 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks