Page 77 of 80 FirstFirst ... 276774757677787980 LastLast
Results 1,521 to 1,540 of 1585

Thread: IT Careers!

1. Back To Top | #1521
    Registered User klaxhu's Avatar
    Quote Originally Posted by MosSpanac View Post
    Si in USA te poti angaja pe 100k in satucuri idilice cu verdeata si poluare zero si costuri minime?
    Cuvantul "sat" (sa mai zic “idilic”) nu are ce cauta in aceeasi propozitie cu US

Cea mai idilica chestie pe care o gasesti poate e ceva suburb pe undeva la mama naibii (texas e in voga mai nou cu preturi mai mici si joburi ok). Ceva imi spune ca scad preturile pe acolo momentan

Comparatiile 1:1 nu o sa mearga niciodata pt ca un job in SF desi poate sa iti aduca 150k vine cu o chirie de 2-3k pt o camera in share. Nu mai zic de restaurante, etc. Un amic sta la 1 ora de birou si preturile incep de pe la $1 mil pt case. Este ceva studiu care vb de statele cele mai ok ca si echilibru dintre cat castigi si cat te costa sa traiesti si respectiv cat diaposable income iti ramane in cont

Btw, e cineva prin elvetia pe aici? Sunt curios cum stau lucrurile pe acolo (Basel de ex). Imi fac niste planuri post brexit

Si ca raspuns la o intrebare de mai sus: evident ca ma gandesc la pensie. Cu cat mai repede cu atat mai bine. Daca merg chestiile bine in continuare poate ies in 10 ani, daca nu 15 sigur. Nu vad de ce as vrea sa incep sa am 100% timp liber doar de la 70 ani incolo cand nu o sa mai pot sa fac nimic

Poate cea mai mare plangere care o am mai ales legata de america dar si de uk este numraul de zile de concediu. Daca as avea 6 luni liber pe an poate m-as mai gandi de 2 ori sa ies la pensie la 50 ani

Sent from my iPhone using Tapatalk
    "Thinking is difficult, that’s why most people judge."

2. Back To Top | #1522
    Registered User
    Măcar din Basel poți face naveta în Germania la cumpărături.

3. Back To Top | #1523
    Registered User Stecheru's Avatar
    Legat de diferentele de salarii si proportionalitatea lor cu costurile vietii din US vs. Europa, nu merge lucrul "remote" in anumite domenii de IT?
    Intreb asta, pentru ca stiu un englez care s-a mutat in RO si continua sa lucreze pentru o firma IT din zona Londrei.
    Bine, el nu s-a mutat in RO din motive financiare, ci pentru ca i-a sucit capul o romanca, dar asta e alta chestie.
    Ideea e ca a putut si eram curios daca este ceva izolat/iesit din comun sau se poate face si pentru o plaja mai larga de joburi din IT.
    Gen, lucrezi remote pt. o firma din US pe aprox. 100k si traiesti in La Paz ca au costurile de viata printre cele mai scazute (sau in RO sa fii acasa).

4. Back To Top | #1524
    Registered User RAN's Avatar
    Nu vreau sa fiu atat de categoric ca cei care zic ca nu se poate pentru ca n-au vazut ei, dar cred ca e dificil sa lucrezi remote cand la fel de bine* ar lucra remote un indian pe 1/4 din bani.

*ma rog, discutabila partea de bine, ieftin e categoric

5. Back To Top | #1525
    Quote Originally Posted by Stecheru View Post
    Legat de diferentele de salarii si proportionalitatea lor cu costurile vietii din US vs. Europa, nu merge lucrul "remote" in anumite domenii de IT?
    Intreb asta, pentru ca stiu un englez care s-a mutat in RO si continua sa lucreze pentru o firma IT din zona Londrei.
    Bine, el nu s-a mutat in RO din motive financiare, ci pentru ca i-a sucit capul o romanca, dar asta e alta chestie.
    Ideea e ca a putut si eram curios daca este ceva izolat/iesit din comun sau se poate face si pentru o plaja mai larga de joburi din IT.
    Gen, lucrezi remote pt. o firma din US pe aprox. 100k si traiesti in La Paz ca au costurile de viata printre cele mai scazute (sau in RO sa fii acasa).
    treaba cu remote e relativa si nu doar pt ce zice @RAN mai jos. Tot mai tb sa dai ori pe la clienti ori pe la birou si asta in functie de unde locuiest s-ar putea sa coste scump compania sa te plimbe pe tine unde tb sa mergi si nu e neaparat de costul avionului ci de eficacitatea 1 meeting/ zi ..totul se traduce in cat $$ generezi tu per $ care il baga in curu tau (clar, totul depinde de tipul de job)

de simplii coder nu mai zic si cand vine vorba de agile si standups. nu prea aud de echipa care fac chestia aia prin teleconferinta , dar oricum noi aici vb la modul general
    am un caz la mine in companie in care un singur angajat sta in pheonix si compania e in SF, dar el circula mult prin toata lumea ca e devops practitioner asa ca nu se pune dar zboara si de vreo 2 ori pe luna la SF.

mai este o chestie: oricat de flexibil ar fi jobul, tot mai tb sa dai pe la munca din cand in cand si daca e 1 data pe saptamana. altfel tu traiesti in lumea ta si aia in lumea lor si nu o sa se lege treaba. e motivul pt care companii gen ibm si yahoo s-au dus sau se duc naibii
    Last edited by klaxhu; 11-09-2017 at 17:46.

6. Back To Top | #1526
    Problema cu lucratul la distanță ține de cât de multă încredere are firma în tine.

Sigur, sunt mulți lucrători la distanță pentru bani puțini, dar:

* unii dispar că-și dau seama că s-au băgat în ceva peste puterile lor;
    * unii nu au discliplină. Pierd săptămâni întregi să facă ceva;
    * unii dispar. Pur și simplu nu răspund la e-mail, telefon, whatever;
    * unii, dar mai puțini, caută proiecte mai bănoase. Dacă găsesc ceva mai lucrativ, uită complet de proiectul tău;
    * cei din Asia au probleme de harware. Nu au bani de microfoane cât de cât bune, nici camere video și cu siguranță nici Internet. În multe cazuri nici nu poți ține o videoconferință cu ei că microfonul distorsonează și ei n-au nici o intenție să facă ceva. Așa merge®
    * Engleza. (e.g. Because it's my passion to give clients happiness in terms of successful web presence) Cuvintele sunt acolo, dar sensul lipsește.

Nici firmele nu sunt sfinte. Nu știu să gestioneze muncitorii la distanță. Uneori cer prea multe, alteori dau prea puține detalii, deseori responsabilul dispare cu săptămânile și tu rămâi între 4 pereți să-ți imaginezi ce vrea de la tine.

Sigur, oricând poți găsi o firmă care să plătească, nu zic că $100.000 pe an, dar măcar un $36.000, însă au dat atât de des peste persoane lipsite de seriozitate încât va fi o provocare să-i convingi că tu ești ceva excepție.

Iar la venituri foarte mari, cele de $100.000 pe an, e o dinamică foarte mare. Acum compania o duce bine, peste 2 ani se dizolvă. Nu e ca și cum că te-au angajat, de acolo ieși la pensie. Și din considerentul ăsta, oamenii de acolo mereu sunt cu un picior dincolo de ușă. (Ceea ce inconștient poate duce la un eșec)
    The planet is fine, the people are fucked. -- Oh, Georgy, you goddamned truth-teller.

7. Back To Top | #1527
    Quote Originally Posted by RedGuard View Post
    Problema cu lucratul la distanță ține de cât de multă încredere are firma în tine.

Sigur, sunt mulți lucrători la distanță pentru bani puțini, dar:

* unii dispar că-și dau seama că s-au băgat în ceva peste puterile lor;
    * unii nu au discliplină. Pierd săptămâni întregi să facă ceva;
    * unii dispar. Pur și simplu nu răspund la e-mail, telefon, whatever;
    * unii, dar mai puțini, caută proiecte mai bănoase. Dacă găsesc ceva mai lucrativ, uită complet de proiectul tău;
    * cei din Asia au probleme de harware. Nu au bani de microfoane cât de cât bune, nici camere video și cu siguranță nici Internet. În multe cazuri nici nu poți ține o videoconferință cu ei că microfonul distorsonează și ei n-au nici o intenție să facă ceva. Așa merge®
    * Engleza. (e.g. Because it's my passion to give clients happiness in terms of successful web presence) Cuvintele sunt acolo, dar sensul lipsește.

Nici firmele nu sunt sfinte. Nu știu să gestioneze muncitorii la distanță. Uneori cer prea multe, alteori dau prea puține detalii, deseori responsabilul dispare cu săptămânile și tu rămâi între 4 pereți să-ți imaginezi ce vrea de la tine.

Sigur, oricând poți găsi o firmă care să plătească, nu zic că $100.000 pe an, dar măcar un $36.000, însă au dat atât de des peste persoane lipsite de seriozitate încât va fi o provocare să-i convingi că tu ești ceva excepție.

Iar la venituri foarte mari, cele de $100.000 pe an, e o dinamică foarte mare. Acum compania o duce bine, peste 2 ani se dizolvă. Nu e ca și cum că te-au angajat, de acolo ieși la pensie. Și din considerentul ăsta, oamenii de acolo mereu sunt cu un picior dincolo de ușă. (Ceea ce inconștient poate duce la un eșec)
    ceva imi spune ca la cum te exprimi cam faci pagini web(hai sa ii zicem web dev) si aplicatii de mobile mai pe cont propriu sau lucrand cu maxim alte 2-3 persoane. asta te cam pune intr-o zona mai speciala si nu neapart pentru restul de 95%
    majoritatea programatorilor de care cred ca vb noi aici adica masa din piata ..aia pe 36k lucreaza ori la client ori la un vendor ori la ceva firma de consultanta sau integrator care lucreaza cau cei 2 anterior mentionati..ori scriu la ceva softulez in sepranta ca va fi viitorul candu crush sau whatsapp (si mai rar!)

tu, in rolul ala, da ..poti sa faci treaba aia din cuchistan ca nu doare pe nimeni si iti faci conferintele pt cerinte si livrare eventual pe skype. cand lucrezi intr-o echipa de dev cu standups si poate parte din sute sau mii de developeri se schimba treaba. muncitu de acasa in genul ala de locuri e mai mult o intamplare mai mult decat ceva zilnic (nu se simti bine, e vineri, tb sa iei copilu de la scoala etc)

btw, $100k nu e venit mare deloc, cel putin nu in zona in care sunt eu si ce am vazut prin SF,dar cumva in europa salariile par cel putin mai mici din cauza taxelor.

de curiozitate, in cate firme cu mai multi de 100 dev's ai lucrat tu?
    Last edited by klaxhu; 11-09-2017 at 19:07.

8. Back To Top | #1528
    Registered User
    În UE ține și de impozitare la problemele lucratului remote.

9. Back To Top | #1529
    Quote Originally Posted by Mîtiu Ioan View Post
    În UE ține și de impozitare la problemele lucratului remote.
    hmm, este? nu stiam
    in UK sigur nu. impozitarea e capital gains tax si cam atat. doar ca la remote workers ("home based mobile" cum le zice aici) poti sa decontezi in mod normal costuri gen trenuri,taxiuri, internet, telefon etc si ceva contributie la combustibil + car allowance (dar daca ai mers cu masina evident ca pt data aia nu poti deconta tren)
    sincer nici nu mai stiu cum e cu contract la birou exact ca eu mereu au fost home based, dar nu imi aduc aminte la colegii din germania de ex sa fi avut ceva avantaje/dezavantaje la taxe ca si home based

10. Back To Top | #1530
    Registered User
    Contractele transfrontaliere ce presupun muncă de acasă sunt un coșmar legislativ pe care majoritatea departamentelor de HR le evită din start.

Plus de asta da, cerințele stupide ale SCRUM-cultului pot adăuga piedici suplimentare. Deși tehnic nu ar fi deloc probleme insurmontabile.

11. Back To Top | #1531
    Quote Originally Posted by klaxhu View Post
    de curiozitate, in cate firme cu mai multi de 100 dev's ai lucrat tu?
    Zero. De câțiva ani lucrez la un proiect care face concurență la altul unde lucrează sute de programatori, testeri fără număr și unde doar chiria serverelor e de ordinul sutelor de mii de euro pe lună. Noi avem un server de sub 50 de euro pe lună și pe mine (plus ceva indieni care nu pot să-mi dau seama ce fac - când apare un commit de-al lor, 80% din cod e copiat de la mine). Iar softul își face foarte bine treaba în contextul în care ambele își primesc datele din același loc/lucrează cu aceeași cantitate de date de prelucrat.

Singurul impediment este că nu pot optimiza și nici să testez diferite tehnologii după bunul plac.
    The planet is fine, the people are fucked. -- Oh, Georgy, you goddamned truth-teller.

12. Back To Top | #1532

IT Careers!

Zero. De câțiva ani lucrez la un proiect care face concurență la altul unde lucrează sute de programatori, testeri fără număr și unde doar chiria serverelor e de ordinul sutelor de mii de euro pe lună. Noi avem un server de sub 50 de euro pe lună și pe mine (plus ceva indieni care nu pot să-mi dau seama ce fac - când apare un commit de-al lor, 80% din cod e copiat de la mine). Iar softul își face foarte bine treaba în contextul în care ambele își primesc datele din același loc/lucrează cu aceeași cantitate de date de prelucrat.

Singurul impediment este că nu pot optimiza și nici să testez diferite tehnologii după bunul plac.
    Cred ca te supraestimezi putin. Sigur nu faci cat cat 80 de indieni la un loc. Sau cat 91? Foarte sigur pe tine ca faci cat 100 indieni ;-) este clar ca nu ai intalnit nici un indian in viata ta. Ca si romanii, ai si acolo mai buni si mai nashpa. Uita-te in SF, e plin de startupuri conduse de ei si multe au devenit companii foarte de succes (aka founders). Le absolut detest cultura la munca (minciunicile constante, lenea la unii etc) dar asta nu inseamna ca noi romanii nu le avem pe ale noastre. Uita-te la tine arianu' lu peste care crede ca e mai destept decat 100 de indieni

Si relativ la "am vazut cod scris de mine la ei" ..dude, wake up ...avem github de ani de zile, that is the whole point - de ce ai inventa o roata daca deja cineva a facut-o. Sure, o imbunatatesti, dar hai sa fim seriosi ...prostia asta mergea acum vreo 10 ani acum nu mai tine, pe bune.

Dar imi aduc aminte acum parca, romanii sunt beton la de toate mai putin la modestie :-)

Last edited by klaxhu; 12-09-2017 at 10:31.

13. Back To Top | #1533
    Quote Originally Posted by Mîtiu Ioan View Post
    Contractele transfrontaliere ce presupun muncă de acasă sunt un coșmar legislativ pe care majoritatea departamentelor de HR le evită din start.

Plus de asta da, cerințele stupide ale SCRUM-cultului pot adăuga piedici suplimentare. Deși tehnic nu ar fi deloc probleme insurmontabile.
    Doar ca firmele nu asa fac dude. Ei iau o firmulitza care are sediu si colo si colo si face putin offshoring. Ce zici tu se intampla ff rar. Cand zic eu mobile based ma refer la
    contract in aceeasi tara... sau ma rog eu cu asta sunt obisnuit ca asa am lucrat ultimii 10 ani+

14. Back To Top | #1534
    Eu nu mă stresez. Mai ales în discuțiile de pe net. Eu am scris în proiectul ăsta cod de la 0, fără dau copy-paste la nimica de pe stack sau github. Tot ce folosesc e un pachet pentru FTP și, desigur, framework-ul. Că mă mai uit cum au găsit alții soluții la diferite probleme, asta e normal. Dar nu o să vezi funcție copiată împreună cu comentariul și schimbat numele la 2 variabile la fel cum vezi în commit-urile colegilor.

15. Back To Top | #1535
    Registered User
    Doar ca firmele nu asa fac dude.
    Ba fac și așa. Depinde de situație și necesități.

Cand zic eu mobile based ma refer la
    contract in aceeasi tara... sau ma rog eu cu asta sunt obisnuit ca asa am lucrat ultimii 10 ani+
    Da - dar nu despre asta era întrebarea.
    Dar în Germania e un pic de reticență chiar și la lucratul de acasă a celor cu contracte 100% germană. Influența sindicatelor și teama de evaziune. Asta nu înseamnă că din când în când, la vreo problemă serioasă personală sau în caz de boală...

16. Back To Top | #1536
    Registered User
    Noi avem un server de sub 50 de euro pe lună și pe mine (plus ceva indieni care nu pot să-mi dau seama ce fac - când apare un commit de-al lor, 80% din cod e copiat de la mine
    Să nu fii așa nemulțumit- dacă nu altceva indienii ăia ajută la finanțare că sună mai sexy să fii lăbărțat pe mai multe continente.

17. Back To Top | #1537
    Facebook's signing bonus was $100K for new CS graduates from good universities this summer.

What's the rationale behind Facebook's 100K signing bonuses for engineers and why haven't other top software companies followed suit? - Quora

btw, $100k nu e venit mare deloc, cel putin nu in zona in care sunt eu si ce am vazut prin SF,dar cumva in europa salariile par cel putin mai mici din cauza taxelor.
    This summer, CS-major interns in unicorns of SF all have the pre-tax pays exceeding $100k/year if the biweekly pays are converted to annualized wages. My daughter's pay checks for summer internship were totally $35K for 2.5 months. These students are spoiled by the high pay. Having witnessed internet bubble in year 2000, I somewhat feel that internet bubble 2.0 is coming.
    Last edited by ablium; 12-09-2017 at 14:38.

18. Back To Top | #1538
    Quote Originally Posted by ablium View Post
    Facebook's signing bonus was $100K for new CS graduates from good universities this summer.

What's the rationale behind Facebook's 100K signing bonuses for engineers and why haven't other top software companies followed suit? - Quora

This summer, CS-major interns in unicorns of SF all have the pre-tax pays exceeding $100k/year if the biweekly pays are converted to annualized wages. My daughter's pay checks for summer internship were totally $35K for 2.5 months. These students are spoiled by the high pay. Having witnessed internet bubble in year 2000, I somewhat feel that internet bubble 2.0 is coming.
    absolutely! let's profit whilst we can
    but from inside the bubble you cannot realise it is one

19. Back To Top | #1539
    Eu nu mă stresez. Mai ales în discuțiile de pe net. Eu am scris în proiectul ăsta cod de la 0, fără dau copy-paste la nimica de pe stack sau github. Tot ce folosesc e un pachet pentru FTP și, desigur, framework-ul. Că mă mai uit cum au găsit alții soluții la diferite probleme, asta e normal. Dar nu o să vezi funcție copiată împreună cu comentariul și schimbat numele la 2 variabile la fel cum vezi în commit-urile colegilor.
    sincer nush ce imi place mai tare: faptul ca scrisul de cod de la zero e mai bine/eficient sau faptul ca te-ai contrazis in acelasi post ca tu nu copiezi cod dupa care zici ca maxim te mai inspiri de pe ici pe acolo
    u r funny

20. Back To Top | #1540
    Registered User RAN's Avatar
    Iti reamintesc ca e omul care nu numai ca nu stie sa scrie un printf corect, cand i se spune ca nu e corect nu vede ce nu e corect si raspunde cu "la mine merge". Deci orice zice trebuie luat cu un pic de sare

1.  
Page 77 of 80 FirstFirst ... 276774757677787980 LastLast

Bookmarks

Bookmarks