Page 78 of 79 FirstFirst ... 28687576777879 LastLast
Results 1,541 to 1,560 of 1568

Thread: IT Careers!

1. Back To Top | #1541
    Registered User klaxhu's Avatar
    Quote Originally Posted by RAN View Post
    Iti reamintesc ca e omul care nu numai ca nu stie sa scrie un printf corect, cand i se spune ca nu e corect nu vede ce nu e corect si raspunde cu "la mine merge". Deci orice zice trebuie luat cu un pic de sare
    macar sa fie consecvent in minciuni, dar dupa cum ai vazut el a trecut de la el vs 100 indieni care doar ii copiaza lui codul, la faptul ca el nu copieaza si imediat s-a contrazis ca doar se mai uita prin functiile altora da' el nu le copieaza cu commenturi.
    ce am inteles eu din toate chestia asta? nimic! absolut nimic
    "Thinking is difficult, that’s why most people judge."

2. Back To Top | #1542
    Una e să te documentezi după metoda cea mai eficientă de a face un lucru, să citești articole în care cineva a testat 10 metode și îți și arată timpii pentru fiecare ca apoi să iei rezultatul înțelegând de ce metoda e cea mai rapidă, să iei câteva linii de cod și să creditezi autorul în descrierea metodei, și complet altceva e să iei primul rezultat de pe stack și să copiez grosso-modo tot ce e acolo și să nu ai habar ce face algoritmul respectiv.
    The planet is fine, the people are fucked. -- Oh, Georgy, you goddamned truth-teller.

3. Back To Top | #1543
    Registered User
    My feelings too.

4. Back To Top | #1544
    Quote Originally Posted by RedGuard View Post
    Una e să te documentezi după metoda cea mai eficientă de a face un lucru, să citești articole în care cineva a testat 10 metode și îți și arată timpii pentru fiecare ca apoi să iei rezultatul înțelegând de ce metoda e cea mai rapidă, să iei câteva linii de cod și să creditezi autorul în descrierea metodei, și complet altceva e să iei primul rezultat de pe stack și să copiez grosso-modo tot ce e acolo și să nu ai habar ce face algoritmul respectiv.
    Deci de aici reiese ca tu scrii functii mult mai bune decat alea pe care le gasesti pe net. Am inteles bine?
    Dar nu le publici pentru ca ....

Raman la ce a zis RAN mai devreme

(In urmatorul tab in browser ma distrez lace raspunsuri dau pe un flat earth forum un tip. El explica cum zidul de gheatza de la marginea pamantului care tine apa oceanelor este pazit de pinguini si oameni de la NASA care te opresc daca vrei sa mergi prea departe sau te omoara. Nimeni care a ajuns prea departe acolo nu s-a intors! - o sa cred chestia aia inainte sa te cred pe tine ca faci cat 100 de indieni sau restul de chestii debitate)

5. Back To Top | #1545
    Quote Originally Posted by Mîtiu Ioan View Post
    My feelings too.
    mai sa fie! E plin pe aici de genii in programare care scriu cele mai eficiente functii dar refuza sa le publice. Toate astea in timp ce ei doar "se inspira" din munca altora. Dar nu copieaza!!
    Not lies, alternative facts I tell ya'

6. Back To Top | #1546
    Registered User
    Quote Originally Posted by klaxhu View Post
    E plin pe aici de genii in programare care scriu cele mai eficiente functii dar refuza sa le publice.
    ???
    Eu am atins faza supremă de genialitate babălistă: ultimul an nu am prea scris nici o funcție nimic, nici copiată nici 100% originală așa că nu înțeleg de unde atâta bășicare.

7. Back To Top | #1547
    ???
    Eu am atins faza supremă de genialitate babălistă: ultimul an nu am prea scris nici o funcție nimic, nici copiată nici 100% originală așa că nu înțeleg de unde atâta bășicare.
    pai ai zis my feelings too si din aia eu am inteles ca faci si tu la fel cu @rg

btw, cred ca se fac 15 ani de cand nu am mai scris 1 linie de cod :-)

8. Back To Top | #1548
    Registered User
    Replica aia era pentru ablium - doar lui îi mai răspund în engleză.

În rest mda... ciudat e că mi se pare o impostură ce fac dar, surprinzător, unii sunt mai mult decât încântați să plătească pentru asta.

9. Back To Top | #1549
    So, voi ce faceți în domeniul IT-ului? În idea că ați trecut de faza de dezvoltat aplicații.
    The planet is fine, the people are fucked. -- Oh, Georgy, you goddamned truth-teller.

10. Back To Top | #1550
    Acid Pimp Flat's Avatar
    capuse, vanzari, consultanta

eu intocmesc caiete de sarcini si verific pe unii care scriu cod sa le respecte
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

11. Back To Top | #1551

12. Back To Top | #1552
    Registered User
    Ședințeeee...

Noua mantră în domeniu pare să fie: 2 ore de ședință pentru cea mai pârlită funcție. Cu toată echipa, bineînțeles.

Și nu-s așa convins că e benefic: în 2009 a fost salvator faptul că nu mi-am pierdut skill-urile tehnice. Colegii care s-au complăcut cu pozițiile de șefuți au cam supt-o.

13. Back To Top | #1553
    Ședințeeee...

Noua mantră în domeniu pare să fie: 2 ore de ședință pentru cea mai pârlită funcție. Cu toată echipa, bineînțeles.

Și nu-s așa convins că e benefic: în 2009 a fost salvator faptul că nu mi-am pierdut skill-urile tehnice. Colegii care s-au complăcut cu pozițiile de șefuți au cam supt-o.
    managerii sunt primii care pleaca cand e groasa, nu prea ai ce sa ii faci. E bine sa stii sa faci ceva ca sa iti poti pastra jobul cand vine ploaia

14. Back To Top | #1554
    Registered User
    Exact.

Sau și dacă nu pleacă au stresuri zdravene deoarece o mare parte din expertiza lor tinde să fie legată de firma/domeniul respectiv. Ori dacă prinzi o mega-**** ca cea din 2008-2010, în care practic toate firmele europene din nișa telecomunicațiilor și-au luat-o în freză e chiar urât...

15. Back To Top | #1555
    Vlad Tepes Monstru's Avatar
    Ședințe fac și eu

PS se lucrează ușor de acasa si in Germania, nu zice nimeni nimic...
    -Folii Slickwraps - Iphone / Samsung Galaxy / HTC ONE / LG etc - din stoc sau pe comanda
    -Moderator "indisciplinat" ? Loc pentru dreptate
    -ATENTIE!
    Începând cu 14 octombrie 2009, orice thread nou care nu contine datele de contact ale vanzatorului / cumparatorului va fi sters, iar userul este pasibil de ban.
    -Private Message-ul nu este acceptat ca mod unic de contact si nici trecerea acestor informatii în semnătură.

16. Back To Top | #1556
    Ah, ședințele din 2008 cu americanii mei. Stăteam câte 4 ore în care nu ziceau nimic. Tot băteau apa-n-piuă ce tare o să fie produsul ăsta nou, dar mie, dezvoltatorul, nu-mi ziceau nimic din ce trebuie să construiesc.

Mi se părea amuzantă piața americană. Se fac unele lucruri pe care eu nu mi le-aș putea permite vreodată (cum ar fi să schimbe un API fără să te anunțe și după ce te chinui 3 săptămâni, să-l schimbe la loc și să zică: Nouă ne merge). Dar spun la timpul trecut pentru că acum văd cum sunt niște API-uri de pe piața europeană. Well, măcăr americanii știau să vorbească engleză.

17. Back To Top | #1557
    Quote Originally Posted by RedGuard View Post
    So, voi ce faceți în domeniul IT-ului? În idea că ați trecut de faza de dezvoltat aplicații.
    Eu preiau cereri de la parteneri (ce IT-isti au nevoie, pe ce proiect, cu ce cunostinte au nevoie), le predau fetelor de la recrutare si apoi ma ocup ca acel om cautat sa inceapa lucrul intr-un deadline stabilit de comun acord. E relativ interesant, faci mega networking. Ma rog, asta pana imi iau certificarile si trec in tabara cealalta

18. Back To Top | #1558
    Vlad Tepes Monstru's Avatar
    deci un HR BP wanna-be
    -Folii Slickwraps - Iphone / Samsung Galaxy / HTC ONE / LG etc - din stoc sau pe comanda
    -Moderator "indisciplinat" ? Loc pentru dreptate
    -ATENTIE!
    Începând cu 14 octombrie 2009, orice thread nou care nu contine datele de contact ale vanzatorului / cumparatorului va fi sters, iar userul este pasibil de ban.
    -Private Message-ul nu este acceptat ca mod unic de contact si nici trecerea acestor informatii în semnătură.

19. Back To Top | #1559
    Nici vorba. Am grija ca firmele asignate sa fie fericite cu ce le trimit recruiterii nostri, si sa le indeplinesc orice dorinta au pe IT.

20. Back To Top | #1560
    Adica ce ar trebui sa faca secretarele pe posturi de recruiteri?

1.  
Page 78 of 79 FirstFirst ... 28687576777879 LastLast

Bookmarks

Bookmarks