Page 79 of 79 FirstFirst ... 296976777879
Results 1,561 to 1,568 of 1568

Thread: IT Careers!

1. Back To Top | #1561
    Registered User
    Vad ca toti sunt programatori pe aici. Nu lucreaza nimeni in Virtualizare?( Vmware, Hyper-V), Win Server, Linux, etc?

Of all the things I've lost
    I miss my mind the most

2. Back To Top | #1562
    Registered User klaxhu's Avatar
    Quote Originally Posted by MariusRZR View Post
    Vad ca toti sunt programatori pe aici. Nu lucreaza nimeni in Virtualizare?( Vmware, Hyper-V), Win Server, Linux, etc?
    aia e un fel de admin ce zici tu acolo. dupa DBA aia e persoana cea mai detestata intr-o companie :-) ..asa ca nu, nu prea suntem multi din aia pe aici
    "Thinking is difficult, that’s why most people judge."

3. Back To Top | #1563
    Registered User cangri's Avatar
    Se pune solutie de Back-up pentru astea??

4. Back To Top | #1564
    Registered User
    Quote Originally Posted by klaxhu View Post
    aia e un fel de admin ce zici tu acolo. dupa DBA aia e persoana cea mai detestata intr-o companie :-) ..asa ca nu, nu prea suntem multi din aia pe aici
    Huh, deci lumea uraste mai mult DBA decat SysAdminii? Chiar imi pare rau ca sunt asa putini pe aici. E un job frumos. Platit OK si, de regula, ai treaba doar cand iti crapa ceva.
    Sincer, nu as mai putea sa lucrez 7-8 ore pe zi. De 4 ani de zile chiar nu mai stiu cum e sa lucrezi o zi intreaga. De obicei efortul meu se limiteaza la o ora pe zi. In restul timpului trag de certificari si seriale.

Poate si d'aia ne urasc toti...
    Si am cu 1000 de lei mai putin ca un Java Developer bla bla cu 4-5 experienta la Harman Kardon. Totally not worth the extra effort. ( Si probabil o sa-l depasesc daca imi iau talpasita de aici prin primavara)

Quote Originally Posted by cangri View Post
    Se pune solutie de Back-up pentru astea??
    Lucrezi in Backup?
    Last edited by MariusRZR; 18-09-2017 at 16:51.

I miss my mind the most

5. Back To Top | #1565
    Quote Originally Posted by MariusRZR View Post
    Sincer, nu as mai putea sa lucrez 7-8 ore pe zi. De 4 ani de zile chiar nu mai stiu cum e sa lucrezi o zi intreaga.
    Nu trebuie sa fii neaparat sysadmin sau dba pentru asta. Se practica si in programare fara probleme o data ce treci de exuberanta anilor de facultate cand ai impresia ca a fi sclav 12-16 ore pe zi e ok. Cu experienta vine si cresterea de eficienta, mai ajungi sa faci mentenanta, d-astea. Daca insa lucrezi pe vreo plantatie de outsourcing cu scrum zilnic... well, ghinion.
    JDM trio.

6. Back To Top | #1566
    Registered User Scorpio's Avatar
    Dar sigur nu e o ora ... Personal bag cam 5 - 6 ore / zi. Iar daca nu am chef .. pot sa stau o zi intreaga.

7. Back To Top | #1567
    Poate fi si o ora daca faci mentenanta in diverse procese si le-ai facut bine (aka nu crapa nimic). Been there. Ma obosea frecatul mentei, nu mai aveam la ce sa ma uit pe youtube/internet, ma apucam sa muncesc de plictiseala.

E adevarat ca zona asta iese un pic din sfera dezvoltarii software pura (gen aplicatie) si mai catre arhitectura de sistem, dar ideea e ca se poate si nu e limita la sysadmins&dba.
    JDM trio.

8. Back To Top | #1568
    Registered User
    Quote Originally Posted by Rezare View Post
    Poate fi si o ora daca faci mentenanta in diverse procese si le-ai facut bine (aka nu crapa nimic). Been there. Ma obosea frecatul mentei, nu mai aveam la ce sa ma uit pe youtube/internet, ma apucam sa muncesc de plictiseala.

E adevarat ca zona asta iese un pic din sfera dezvoltarii software pura (gen aplicatie) si mai catre arhitectura de sistem, dar ideea e ca se poate si nu e limita la sysadmins&dba.
    Timpul liber la lucru a fost foarte bine venit. In 1 an si jumatate am luat MCSA Server 2012 R2 (3 examene) si VCP6-DCV (VMWare, 2 examene)
    Sunt si cateva minusuri ce-i drept. Desi se intampla destul de rar, parca nu-i amuzant cand te suna la 3 dimineata ca a picat ceva. Dar ma vait degeaba, ca am in medie un caz de genul pe luna. Poate nici atat.

I miss my mind the most

1.  
Page 79 of 79 FirstFirst ... 296976777879

Bookmarks

Bookmarks