Page 79 of 79 FirstFirst ... 296976777879
Results 1,561 to 1,577 of 1577

Thread: IT Careers!

1. Back To Top | #1561
    Registered User
    Vad ca toti sunt programatori pe aici. Nu lucreaza nimeni in Virtualizare?( Vmware, Hyper-V), Win Server, Linux, etc?

Of all the things I've lost
    I miss my mind the most

2. Back To Top | #1562
    Registered User klaxhu's Avatar
    Quote Originally Posted by MariusRZR View Post
    Vad ca toti sunt programatori pe aici. Nu lucreaza nimeni in Virtualizare?( Vmware, Hyper-V), Win Server, Linux, etc?
    aia e un fel de admin ce zici tu acolo. dupa DBA aia e persoana cea mai detestata intr-o companie :-) ..asa ca nu, nu prea suntem multi din aia pe aici
    "Thinking is difficult, that’s why most people judge."

3. Back To Top | #1563
    Registered User cangri's Avatar
    Se pune solutie de Back-up pentru astea??

4. Back To Top | #1564
    Registered User
    Quote Originally Posted by klaxhu View Post
    aia e un fel de admin ce zici tu acolo. dupa DBA aia e persoana cea mai detestata intr-o companie :-) ..asa ca nu, nu prea suntem multi din aia pe aici
    Huh, deci lumea uraste mai mult DBA decat SysAdminii? Chiar imi pare rau ca sunt asa putini pe aici. E un job frumos. Platit OK si, de regula, ai treaba doar cand iti crapa ceva.
    Sincer, nu as mai putea sa lucrez 7-8 ore pe zi. De 4 ani de zile chiar nu mai stiu cum e sa lucrezi o zi intreaga. De obicei efortul meu se limiteaza la o ora pe zi. In restul timpului trag de certificari si seriale.

Poate si d'aia ne urasc toti...
    Si am cu 1000 de lei mai putin ca un Java Developer bla bla cu 4-5 experienta la Harman Kardon. Totally not worth the extra effort. ( Si probabil o sa-l depasesc daca imi iau talpasita de aici prin primavara)

Quote Originally Posted by cangri View Post
    Se pune solutie de Back-up pentru astea??
    Lucrezi in Backup?
    Last edited by MariusRZR; 18-09-2017 at 16:51.

I miss my mind the most

5. Back To Top | #1565
    Quote Originally Posted by MariusRZR View Post
    Sincer, nu as mai putea sa lucrez 7-8 ore pe zi. De 4 ani de zile chiar nu mai stiu cum e sa lucrezi o zi intreaga.
    Nu trebuie sa fii neaparat sysadmin sau dba pentru asta. Se practica si in programare fara probleme o data ce treci de exuberanta anilor de facultate cand ai impresia ca a fi sclav 12-16 ore pe zi e ok. Cu experienta vine si cresterea de eficienta, mai ajungi sa faci mentenanta, d-astea. Daca insa lucrezi pe vreo plantatie de outsourcing cu scrum zilnic... well, ghinion.
    JDM trio.

6. Back To Top | #1566
    Registered User Scorpio's Avatar
    Dar sigur nu e o ora ... Personal bag cam 5 - 6 ore / zi. Iar daca nu am chef .. pot sa stau o zi intreaga.

7. Back To Top | #1567
    Poate fi si o ora daca faci mentenanta in diverse procese si le-ai facut bine (aka nu crapa nimic). Been there. Ma obosea frecatul mentei, nu mai aveam la ce sa ma uit pe youtube/internet, ma apucam sa muncesc de plictiseala.

E adevarat ca zona asta iese un pic din sfera dezvoltarii software pura (gen aplicatie) si mai catre arhitectura de sistem, dar ideea e ca se poate si nu e limita la sysadmins&dba.
    JDM trio.

8. Back To Top | #1568
    Registered User
    Quote Originally Posted by Rezare View Post
    Poate fi si o ora daca faci mentenanta in diverse procese si le-ai facut bine (aka nu crapa nimic). Been there. Ma obosea frecatul mentei, nu mai aveam la ce sa ma uit pe youtube/internet, ma apucam sa muncesc de plictiseala.

E adevarat ca zona asta iese un pic din sfera dezvoltarii software pura (gen aplicatie) si mai catre arhitectura de sistem, dar ideea e ca se poate si nu e limita la sysadmins&dba.
    Timpul liber la lucru a fost foarte bine venit. In 1 an si jumatate am luat MCSA Server 2012 R2 (3 examene) si VCP6-DCV (VMWare, 2 examene)
    Sunt si cateva minusuri ce-i drept. Desi se intampla destul de rar, parca nu-i amuzant cand te suna la 3 dimineata ca a picat ceva. Dar ma vait degeaba, ca am in medie un caz de genul pe luna. Poate nici atat.

I miss my mind the most

9. Back To Top | #1569
    ce-mi plac discutiile astea despre timp liber/youtube/plictiseala
    daca vrei sa faci ceva iti folosesti tot timpul "liber" la munca sa depasesti locul in care esti si sa cresti, sa faci ceva peste ce iti scrie in fisa de post

ca si programator: destule tech noi de invatat, poti optimiza chestii la care ai lucrat, poti ajuta colegi. nu cred ca poti stii niciodata prea multe in domeniu in care lucrezi la cate chestii noi. mai inveti un ruby si python daca stii java si invers, etc un mongodb daca stii sql ...

ca si om pe infra: sunt mereu chestii de rezolvat peste incidente ...automation/upgrades/te uiti inveti un salt/bosh/ansible ceva nou, docket,kubo. daca stii bine linux inveti niste windows, daca stii bine win inveti niste linux samd

pe backup: te uiti putin in afara jobului de zi de zi la alte tehnologii care nu fac doar un simplu backup/restore. te uiti la un veeam, delphix, rubrik la mounts - automat alea de obliga sa inveti despre baze de date si cum poti sa faci un mount in cateva secunde in loc sa faci un restore de cateva ore

vc expert? puppet certification, cissp, togaf, etc (puppet: unul din cele mai grele examene care exista probabil momentan cand vine vorba de automation nu pt ca puppet ci pt ca te face sa inveti atatea chestii legate ecosistem fara de care nu poti folosi un tool similar, plus ca inveti chestii despre ruby fara sa vrei) mai inveti ceva pe securitate daca nu, in afara jobului gen cissp cum ziceam mai inainte si devii full stack

ideea e ca sunt o groaza de chestii ce poti face cu timpul tau in loc sa o arzi aiurea si daca esti destept o faci si pe banii firmei la care lucrezi

da e ok si asa cum faceti voi, doar ca nu o sa ajungeti prea departe si o sa va ia la interviuri cand vreti sa schimbati unu care a facut ceva din cele de mai sus pt ca se diferentieaza prin ce a facut peste fisa postului

chestiile de genu asta o sa faca diferenta dintre ala care ajunge manageru tau tehnic/nontehnic sau omu care o sa faca cu 50% mai multi bani decat tine si tu nu o sa intelegi de ce

10. Back To Top | #1570
    Acid Pimp Flat's Avatar
    sau intri in politica si ajungi numit pe functie cu 50% mai multi bani decat omul ala care face cu 50% mai multi decat primul
    Quote Originally Posted by sradu View Post
    Secretul succesului nu e democratia, cat un lider luminat.

11. Back To Top | #1571
    Quote Originally Posted by Flat View Post
    sau intri in politica si ajungi numit pe functie cu 50% mai multi bani decat omul ala care face cu 50% mai multi decat primul
    eu vb despre realitate, tu vii cu fictiune
    nu te duci tu mai bine inapoi la youtube si te prefaci in continuare ca muncesti in timp ce noi ne prefacem ca te platim?

12. Back To Top | #1572
    Registered User
    ce-mi plac discutiile astea despre timp liber/youtube/plictiseala
    daca vrei sa faci ceva iti folosesti tot timpul "liber" la munca sa depasesti locul in care esti si sa cresti, sa faci ceva peste ce iti scrie in fisa de post

ca si programator: destule tech noi de invatat, poti optimiza chestii la care ai lucrat, poti ajuta colegi. nu cred ca poti stii niciodata prea multe in domeniu in care lucrezi la cate chestii noi. mai inveti un ruby si python daca stii java si invers, etc un mongodb daca stii sql ...

ca si om pe infra: sunt mereu chestii de rezolvat peste incidente ...automation/upgrades/te uiti inveti un salt/bosh/ansible ceva nou, docket,kubo. daca stii bine linux inveti niste windows, daca stii bine win inveti niste linux samd

pe backup: te uiti putin in afara jobului de zi de zi la alte tehnologii care nu fac doar un simplu backup/restore. te uiti la un veeam, delphix, rubrik la mounts - automat alea de obliga sa inveti despre baze de date si cum poti sa faci un mount in cateva secunde in loc sa faci un restore de cateva ore

vc expert? puppet certification, cissp, togaf, etc (puppet: unul din cele mai grele examene care exista probabil momentan cand vine vorba de automation nu pt ca puppet ci pt ca te face sa inveti atatea chestii legate ecosistem fara de care nu poti folosi un tool similar, plus ca inveti chestii despre ruby fara sa vrei) mai inveti ceva pe securitate daca nu, in afara jobului gen cissp cum ziceam mai inainte si devii full stack

ideea e ca sunt o groaza de chestii ce poti face cu timpul tau in loc sa o arzi aiurea si daca esti destept o faci si pe banii firmei la care lucrezi

da e ok si asa cum faceti voi, doar ca nu o sa ajungeti prea departe si o sa va ia la interviuri cand vreti sa schimbati unu care a facut ceva din cele de mai sus pt ca se diferentieaza prin ce a facut peste fisa postului

chestiile de genu asta o sa faca diferenta dintre ala care ajunge manageru tau tehnic/nontehnic sau omu care o sa faca cu 50% mai multi bani decat tine si tu nu o sa intelegi de ce
    Pai cam asta incerc si eu sa fac... Am luat 2 certificari decente in ultimul an si jumatate. Si am studiat cam 90% la birou.

I miss my mind the most

13. Back To Top | #1573
    Boss, nu-mi mai numara tu banii, sunt destul de sigur ca fac mai multi ca tine, in timp ce muncesc mai putin ca tine. Dintre buzzword-urile alea pe care le-ai insirat am lucrat cu 90% din ele deja si probabil cu inca pe atat de care multi nici n-au auzit. M-ai amuzat cu aia cu "nu ajungeti prea departe", probabil in jobul tau nu prea trebuie sa te bazezi pe perspicacitate. De altfel, de stat in sedinte de middle management unde niciodata nu se ajunge la o concluzie poate oricine, amirite?

Iar la discutia asta cu "invatatz, invatatz" se mai poate adauga faptul ca avansand tehnic de obicei te plafonezi managerial. Nimeni nu vrea sa promoveze omul care tehnic rezolva problemele foarte bine ca e bun acolo unde e, iar ca manager nu skill setul tehnic e ceea ce-ti trebuie, majoritatea de obicei nu prea au habar de ce vorbesc dpdv development. Avansarea tehnica trebuie s-o faci pana la nivelul la care iti faci treaba foarte bine si ti-ai dezvoltat capacitatea de a invata ceva nou rapid, nu trebuie sa inveti toate tehnologiile pamantului care azi apar si maine dispar.
    Last edited by Rezare; 20-09-2017 at 18:40.
    JDM trio.

14. Back To Top | #1574
    Vlad Tepes Monstru's Avatar
    De aia am renunțat la a mai da în taste.... Navighez mai ușor între arhitectura, proiecte, sla, suppliers,bugete, people management... Am adunat suficiente pălării încât sa ma pot schimba în funcție de nevoile

15. Back To Top | #1575
    Boss, nu-mi mai numara tu banii, sunt destul de sigur ca fac mai multi ca tine, in timp ce muncesc mai putin ca tine. Dintre buzzword-urile alea pe care le-ai insirat am lucrat cu 90% din ele deja si probabil cu inca pe atat de care multi nici n-au auzit. M-ai amuzat cu aia cu "nu ajungeti prea departe", probabil in jobul tau nu prea trebuie sa te bazezi pe perspicacitate. De altfel, de stat in sedinte de middle management unde niciodata nu se ajunge la o concluzie poate oricine, amirite?

Iar la discutia asta cu "invatatz, invatatz" se mai poate adauga faptul ca avansand tehnic de obicei te plafonezi managerial. Nimeni nu vrea sa promoveze omul care tehnic rezolva problemele foarte bine ca e bun acolo unde e, iar ca manager nu skill setul tehnic e ceea ce-ti trebuie, majoritatea de obicei nu prea au habar de ce vorbesc dpdv development. Avansarea tehnica trebuie s-o faci pana la nivelul la care iti faci treaba foarte bine si ti-ai dezvoltat capacitatea de a invata ceva nou rapid, nu trebuie sa inveti toate tehnologiile pamantului care azi apar si maine dispar.
    nu am generalizat, am punctat la youtuberii care ziceau ca se plictis la munca. daca ti-ai ales sa te complaci si fix problema ta. dar totusi raspunsul tipic romanesc...tu ai lucrat cu 90% din tech alea! wow, esti un zeu. eu recunosc can nu am facut-o

PS: ma bucur ca faci mai mult ca mine, acum ca stiu o sa dorm muuult mai bine
    PS2: acum pe bune, si asa brexitu o sa isi bata joc de lira aici in uk, zi si mie unde esti si cum ai facut sa castigi atat de bine ca de mult caut ceva in afara uk care sa fie platit mai bine de 150k si in afara de elvetia nu am gasit

16. Back To Top | #1576
    Registered User NarcisGoPro's Avatar
    Recomandare pentru un curs bun ilustratie simpla / vectori please ? De asemeni, as vrea sa stiu ce parere aveti in legatura cu ilustratia, as freelancer; as putea sa castig ok din ilustratie fizica fata de ilustratie vectoriala cu soft ? tx

17. Back To Top | #1577
    Registered User
    Nu trebuie sa fii neaparat sysadmin sau dba pentru asta. Se practica si in programare fara probleme o data ce treci de exuberanta anilor de facultate cand ai impresia ca a fi sclav 12-16 ore pe zi e ok. Cu experienta vine si cresterea de eficienta, mai ajungi sa faci mentenanta, d-astea.
    Bine punctat.

Daca insa lucrezi pe vreo plantatie de outsourcing cu scrum zilnic... well, ghinion.
    Acum depinde: SCRUM-ul poate fi și forma supremă de micromanagement și forma ultimă de "comunism utopic IT-ist"... depinde de conjunctură.

1.  
Page 79 of 79 FirstFirst ... 296976777879

Bookmarks

Bookmarks