Page 50 of 51 FirstFirst ... 404748495051 LastLast
Results 981 to 1,000 of 1010

Thread: Olivia Steer - Vaccinarea si hepatita B

1. Back To Top | #981
    Registered User
    Quote Originally Posted by prodygal View Post
    Cele mai bune lucruri pe care le-am facut pentru sanatate au fost investitiile in ...igiena...apa calda, sapun...

Cel mai bun lucru care il putem face este sa investim in... igiena. Mai devreme eram in tramvai, s-a urcat un om nenorocit de soarta care miroase ingrozitor si si-a lasat microbii inclusiv pe scaun si pe barile de sustinere. Mai mult de atat, amaratul asta umbla peste tot pe unde umblam si noi: intra in restaurant sa cerseasca mancare, doarme pe gardul gradinitei, doarme pe scarile blocului, intra in supermarket, in piata etc. - cati ne imbolnavim de pe urma lui..

Atentie, vin pe scena sa ii dau calculatorul peste cap!

Daca te speli prea des iar nu e bine, cica. Dsitrugi flora microbacteriana ce traieste pe tine.

Is showering everyday bad for you? New research says yes | The Independent

Is showering every day BAD for you? | Daily Mail Online

Omul ala nenorocit, care mirosea ingrozitor, e posibil sa fie mai rezistent ca tine la diverse chestii, din cauza ca are corpul antrenat sa lupte cu diverse chestii ce il pot ataca.

In genul in care antrenezi organismul pentru luptele viitoare, vaccinandu-l.

2. Back To Top | #982
    Registered User prodygal's Avatar
    Quote Originally Posted by Szeth View Post
    Stiu ca hipstareala asta cu intoarcerea la natura vegan & shit da bine la self esteem insa in acelasi timp, corporatiile care umbla dupa profit iti permit tie sa cumperi masina de spalat pe care o laudai mai devreme la in pret absolut decent, tenisi la 15 lei si haleala ptr toata familia. iar guvernul ala rau ti-a tras canalizarea pe care iarasi o lauzi.
    Cat despre "suntem din ce in ce mai bolnavi" nu ma fa sa rad. Uita-te la speranta de viata doar pe ultimii 20 de ani si o sa ai niste surprize mari.
    Toata expunerea asta spre media negativista ne face sa traim cu impresia ca traim niste vremuri groaznice pe cand suntem in cea mai buna perioada din istoria acestei tari by far.
    Corporatia aia umbla doar dupa profit, atat o intereseaza adica sa faca bani. Corporatia nu a inventat masina de spalat ci o schema prin care sa faca profit de pe urma ei. Daca acestei corporatii si guvernului i-ar fi pasat de cetatean, ar fi inventat o schema prin care sa asigure fiecare fiinte umane si cu titlu gratuit: casa, caldura, apa calda, sapun si masina de spalat - pentru binele tuturor cetatenilor. In acest moment, majoritatea oamenilor de pe pamant nu au si nu isi permit nici macar masina de spalat.

Cat despre perioada asta asa buna cum o vezi tu, sigur e mai buna comparativ cu altele (razboi etc.) si pentru ca am mai evoluat putin (apa calda, masina de spalat etc.) dar suntem in urma tare in raport cu posibilitatile actuale comparativ cu cat de buna era viata in alte perioade in raport cu posibilitatile de atunci. Aici este problema.
    Cat despre speranta de viata, am mai discutat pe aici. Iti sugerez sa faci o plimbare pe la tara si sa vorbesti cu cei mai batrani - sa iti povesteasca ei cam cat traiau oamenii pe vremea parintilor si a bunicilor lor, intra si la biserica si pe la primarie sa vezi niste rapoarte, apoi fa si o plimbare intr-un cimitir si uita-te pe cruci sa vezi cam cat traiesc oamenii in ziua de azi - apoi compara cu statisticile alea care ti le baga sub nas corporatiile pe care inteleg ca tare mult le indragesti.

3. Back To Top | #983
    Registered User ciocanul's Avatar
    Au noroc ca ii apara Constitutia: dreptul la invatamant nu poate fi luat prin nici o lege.
    Ma mir ca nu se cauta insa o alta metoda de constrangere. M-am gandit: poate sunt si cazuri in care copilul e alergic. O fi unul din 23232323232. Hai sa zicem ca se mai poate face exceptie. Dar asa ?
    Pe Steer nu ai cum sa o o impusti sau sa o strangi de gat. E dreptul ei sa scrie ce vrea si asta nu se poate lua ca da, atunci poti ajunge la dictatura.
    --
    Se intampla acum ca orice retardat isi gaseste acum validarea propriei prostii. Sunt sigur ca daca eu cred ca Hitler a fost un mare leader si un bun conducator o sa gasesc o turma de prosti si niste leaderi de opinie gen Olivia Steer care sa-mi valideze ca Hitler a fost cel mai liminat conducator. Piun pariu ca voi gasi alti tampiti care cred ca martienii exista. Sau ca dacii erau luminati si avem tuneluri sub Bucegi. Sau ca traim intr-un calculator si suntem toti programe.
    --
    Inainte era greu sa ai acces la validat tampenii. Acum e liber la balarii. Si pb e ca nu sunt chiar cazuri izolate, sunt cohorte de prosti. Validatul asta de prostie naste si mai multi prosti. Prostii capata certitudini la tampeniilor lor si prostia creste in dimensiune.
    Trebuie facut ceva ca altfel in timp belim pulul.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

4. Back To Top | #984
    Registered User RAN's Avatar
    Eliminarea din sistemul public de invatamant nu e incalcarea dreptului la educatie.

5. Back To Top | #985
    Quote Originally Posted by Tzeb View Post
    Atentie, vin pe scena sa ii dau calculatorul peste cap!

Daca te speli prea des iar nu e bine, cica. Dsitrugi flora microbacteriana ce traieste pe tine.

Is showering everyday bad for you? New research says yes | The Independent

Is showering every day BAD for you? | Daily Mail Online

Omul ala nenorocit, care mirosea ingrozitor, e posibil sa fie mai rezistent ca tine la diverse chestii, din cauza ca are corpul antrenat sa lupte cu diverse chestii ce il pot ataca.

In genul in care antrenezi organismul pentru luptele viitoare, vaccinandu-l.
    Ai dreptate intr-un fel - si am mai discutat pe subiectul asta aici pe forum. La un moment dat era un subiect despre cum sa iti alegi partenerul si de ce sunt atatea divorturi. Mai pe scurt: ne alegem partenerul de viata ghidati de simturile noastre: vizual, auditiv, tactil, miros- dar mirosul.. nu mai functioneaza pentru ca nu mai mirosim a oameni ci a parfumuri, sapun... drept urmare este mai greu sa ne gasim un partener pe masura.

Celelalte mamifere nu sunt asa bolnavicioase ca noi oamenii si cu siguranta nu eram nici noi. Dar am devenit mai bolnaviciosi si mai sensibili prin modul nostru de viata. De exemplu cand ne-am mutat in localitati mai mari si inclusiv cand am inventat canalizarile, wc-urile - erau o nenorocire pentru noi, focare de infectie ce au omorat poate sute de milioane de oameni. Cu timpul le-am facut mai bune, practic am eradicat focarele respective intr-o masura foarte mare. Una peste alta ne-am asigurat un confort sporit de viata asa cum ne-am dorit dar clar suntem mult mai sensibili timp in care amaratul ala este mult mai rezistent la o gramada de chestii care pe noi ceilalti ne-ar omori. Ala e un fel de Rambo iar noi ceilalti niste printese care dormim in puf dar daca scoatem capul pe usa.. dam coltu'.

6. Back To Top | #986
    Nick anterior: thor76 Szeth's Avatar
    Corporatia aia umbla doar dupa profit, atat o intereseaza adica sa faca bani. Corporatia nu a inventat masina de spalat ci o schema prin care sa faca profit de pe urma ei. Daca acestei corporatii si guvernului i-ar fi pasat de cetatean, ar fi inventat o schema prin care sa asigure fiecare fiinte umane si cu titlu gratuit: casa, caldura, apa calda, sapun si masina de spalat - pentru binele tuturor cetatenilor. In acest moment, majoritatea oamenilor de pe pamant nu au si nu isi permit nici macar masina de spalat.

Cat despre perioada asta asa buna cum o vezi tu, sigur e mai buna comparativ cu altele (razboi etc.) si pentru ca am mai evoluat putin (apa calda, masina de spalat etc.) dar suntem in urma tare in raport cu posibilitatile actuale comparativ cu cat de buna era viata in alte perioade in raport cu posibilitatile de atunci. Aici este problema.
    Cat despre speranta de viata, am mai discutat pe aici. Iti sugerez sa faci o plimbare pe la tara si sa vorbesti cu cei mai batrani - sa iti povesteasca ei cam cat traiau oamenii pe vremea parintilor si a bunicilor lor, intra si la biserica si pe la primarie sa vezi niste rapoarte, apoi fa si o plimbare intr-un cimitir si uita-te pe cruci sa vezi cam cat traiesc oamenii in ziua de azi - apoi compara cu statisticile alea care ti le baga sub nas corporatiile pe care inteleg ca tare mult le indragesti.

Sigur, scopul oricarei asocieri comericale este profitul - si asta de cand lumea si pamantul cand mercurialul era 2 porci ptr o banita de grau. Ptr restul exista NGO's. Acele corporatii rele, intrucat concureaza intre ele, sunt obligate sa inoveze si sa scada costurile ptr a rezista pe piata si a face mult hulitul proft. Si inoveaza inventand masina de spalat, casetofonul, calculatorul si alte cacaturi pe care tu le folosesti for granted si crezi ca au fost inventate de a bunch of tree-huggers.

Vezi ca casa, masa si nevasta filatoare ptr toata lumea au incercat unii - comunisti le spunea si daca stii nitica istorie, stii cum a sfarsit asta. Mai rezista in vreo 2 regiuni, Coreea de Nord si Venezuela - feel free to travel there and benefit.

Cat despre viata la tara - dude, you're preaching to the choir. Pana la 10 ani am trait la tara 100% iar dupa aia pana printr-a 8-a cam toate vacantele tot acolo.
    So don't sell me the bullshit, poate in visele tale umede cu clip-uri pe youtube vezi viata la tara pastorala cu pasuni insorite si oameni imbracati national fericiti. Bullshit I say. Stii cum era si inca e la tara?
    - violenta domestica maxima, nu exista femeie care nu si-o lua peste ochi ci cat de des si-o lua. la fel si minorii - toti prietenii mei si-o lua de la parinti grav si vorbesc de batai cu cureaua sa biciul cei mai putin norocosi.
    - alcoolism in floare - se bea groaznic, prost si des. Se bea orice te poate imbata. carciumile erau pline de dimineata pana seara punct ce ducea la punctul anterior.
    - lipsa asistenta medicala. oamenii nu mergeau la doctor decat in ultima instanta. nu exista ceva numit vizita medicala periodica. mergeau doar cand ciroza le facea praf ficatul sau erau cu metastaze. Si dupa aia toate lumea se mira - vai saracu, acu 6 luni mergea singur pe drum acu e mort, cum dracu se poate, sigur l-o fi blestemat cineva
    - lipsa utilitati - nu exista Canalizare, apa calda sau colectare gunoi menajer. electricitatea e luxul maxim
    - ignoranta maxima. Vorba lui Brancusi, cand am plecat de acolo I-am lasat saraci si prosti, acum sunt tot saraci si prosti. Voteaza cu PSD in continuare, strainii e rai, noi suntem romani, daca primarul fura banii de drumuri dar le face zilele satului unde la da 2 mici si o bere e bine.

So STFU. Plimba-te tu printre cruci sa iti faci o opinie fundamentata cat traiau oamenii, eu imi iau informatiile din surse sigure gen...
    Life expectancy at birth, total (years) | Data

Olivia Steer - Vaccinarea si hepatita B-untitled.jpg
    10 ani din 60 pana azi. ZECE ani.
    Truthless of Shinovar

7. Back To Top | #987
    Quote Originally Posted by _-livio-_ View Post
    Vezi ca tocmai ziceau la tv ca o sa se intample asta.
    Totusi nu inteleg de ce te contrazici cu atata lume, toti ti-au spus ca esti in alt cod postal decat subiectul dar perseverezi, nu intelegi tu cum functioneaza imunitatea si vaccinurile si te informezi exact din locurile gresite, asa ca nu-ti vaccina copiii wcgw.
    Cu totii avem niste granite de confort personal iar subiectul acesta este dincolo de granitele mele adica pentru mine este o discutie foarte inconfortabila. Dar din anumite motive pe care nu ma pricep sa ti le descriu, simt nevoia sa-mi depasesc granitele de confort si sa particip la aceasta discutie cu toate ponoasele care le trag pe aici. Cate jigniri si ban-uri am luat pe acest topic, sincer nu mi s-a mai intamplat niciodata. Dar fac asta pentru ca ma ajuta cumva personal, este despre adaptibilitate si intelegere.

8. Back To Top | #988
    Foarte bine , omul stie ca are niste probleme si incearca sa le trateze.
    EGO quaeso lux lucis tutela pro mihi secundum mei quod ego mos invado is orbis of tutela

9. Back To Top | #989
    Sigur, scopul oricarei asocieri comericale este profitul - si asta de cand lumea si pamantul cand mercurialul era 2 porci ptr o banita de grau. Ptr restul exista NGO's. Acele corporatii rele, intrucat concureaza intre ele, sunt obligate sa inoveze si sa scada costurile ptr a rezista pe piata si a face mult hulitul proft. Si inoveaza inventand masina de spalat, casetofonul, calculatorul si alte cacaturi pe care tu le folosesti for granted si crezi ca au fost inventate de a bunch of tree-huggers.

Vezi ca casa, masa si nevasta filatoare ptr toata lumea au incercat unii - comunisti le spunea si daca stii nitica istorie, stii cum a sfarsit asta. Mai rezista in vreo 2 regiuni, Coreea de Nord si Venezuela - feel free to travel there and benefit.

Cat despre viata la tara - dude, you're preaching to the choir. Pana la 10 ani am trait la tara 100% iar dupa aia pana printr-a 8-a cam toate vacantele tot acolo.
    So don't sell me the bullshit, poate in visele tale umede cu clip-uri pe youtube vezi viata la tara pastorala cu pasuni insorite si oameni imbracati national fericiti. Bullshit I say. Stii cum era si inca e la tara?
    - violenta domestica maxima, nu exista femeie care nu si-o lua peste ochi ci cat de des si-o lua. la fel si minorii - toti prietenii mei si-o lua de la parinti grav si vorbesc de batai cu cureaua sa biciul cei mai putin norocosi.
    - alcoolism in floare - se bea groaznic, prost si des. Se bea orice te poate imbata. carciumile erau pline de dimineata pana seara punct ce ducea la punctul anterior.
    - lipsa asistenta medicala. oamenii nu mergeau la doctor decat in ultima instanta. nu exista ceva numit vizita medicala periodica. mergeau doar cand ciroza le facea praf ficatul sau erau cu metastaze. Si dupa aia toate lumea se mira - vai saracu, acu 6 luni mergea singur pe drum acu e mort, cum dracu se poate, sigur l-o fi blestemat cineva
    - lipsa utilitati - nu exista Canalizare, apa calda sau colectare gunoi menajer. electricitatea e luxul maxim
    - ignoranta maxima. Vorba lui Brancusi, cand am plecat de acolo I-am lasat saraci si prosti, acum sunt tot saraci si prosti. Voteaza cu PSD in continuare, strainii e rai, noi suntem romani, daca primarul fura banii de drumuri dar le face zilele satului unde la da 2 mici si o bere e bine.

So STFU. Plimba-te tu printre cruci sa iti faci o opinie fundamentata cat traiau oamenii, eu imi iau informatiile din surse sigure gen...
    Life expectancy at birth, total (years) | Data

Olivia Steer - Vaccinarea si hepatita B-untitled.jpg
    10 ani din 60 pana azi. ZECE ani.
    Da, ai o sursa foarte de incredere, Banca Mondiala.

Nicolae Văcăroiu despre Banca Mondială și Fondul Monetar Internațional: [3][4]
    „ Personal, nu cunosc vreo țară care să fi obținut succese în urma aplicării măsurilor de ajustare structurală impuse de FMI și Banca Mondială. Din contră, au avut ca efect adâncirea crizei economice, agravând situația deja critică a celor săraci.”

Povestea Lucrurilor

Nae Nicolae

10. Back To Top | #990
    Am observat ceva: nu ai nici cea mai mica sansa sa-i vindeci de idei crete. Poti sa-i arati si sa-i explici ca oamenii pesterilor mancau doar bio si traiau 30 de ani, ca doar in 50 de ani "big pharma" ne-a marit speranta de viata cu 10-30 de ani. Degeaba le zici. Multa lume e si dereglata psihic, paranoia e endemica. Daca esti paranoic (nu mult ca atunci e grav) mereu vei cauta surse de informare ce sa-ti alimenteze paranoia. Mereu ceva nu e bine. Ce nu e bine ? Simti ca cineva te urmareste, ca cineva te otraveste sau iti vrea raul. Aia vorbesc despre mine ? Ceva nu e ok. Mergi in alimentara si iei la purecat o eticheta. Hopa... uite glutamat de sodiu. Google. Vai ? Dar e otrava. De ce ne otravesc ? Uite un master plan sa ne omoare. In masa.
    --
    Singura sansa sa se mai limiteze mizeria asta o vad in gigantii mari: motoarele de cautare. Cumva subiecte de rahat ar trebui trimise in strafundul cautarilor. Cand caut pe Olivia Steer sa dea zero found pe google si altele.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

11. Back To Top | #991
    Nick anterior: thor76 Szeth's Avatar

Nicolae Văcăroiu despre Banca Mondială și Fondul Monetar Internațional: [3][4]
    „ Personal, nu cunosc vreo țară care să fi obținut succese în urma aplicării măsurilor de ajustare structurală impuse de FMI și Banca Mondială. Din contră, au avut ca efect adâncirea crizei economice, agravând situația deja critică a celor săraci.”

Povestea Lucrurilor

Nae Nicolae
    Stiu si eu in a fight between vacariu, plimbatul prin cimitire si World Bank cine crezi ca va castiga?

Pe principiul asta orice forma de autoritate e respinsa din start apriori - care e motivul tau pentru a a nu crede intr-un raport al bancii modiale despre speranta de viata? Ce motive oculte at justifica asta?
    Truthless of Shinovar

12. Back To Top | #992
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Zise el citand din "pesurse.ro". Geee, parca ar merita un ban sa-i spun cateva
    “It seems like people don’t actually want democracy anymore, they want a dictator who agrees with them.”

13. Back To Top | #993
    Stiu si eu in a fight between vacariu, plimbatul prin cimitire si World Bank cine crezi ca va castiga?

Pe principiul asta orice forma de autoritate e respinsa din start apriori - care e motivul tau pentru a a nu crede intr-un raport al bancii modiale despre speranta de viata? Ce motive oculte at justifica asta?
    Pentru ca eu am facut lucrurile alea pe care ti le-am sugerat (cimitirul etc). De asemenea, parintii, unchii, vecinii, cunostiintele mor pe la 55-65 de ani (de cancer, de cancer de cancer) chiar si mai tineri in timp ca bunicii, bunicii lor... 85 ani. Eu scriu aici despre oameni din jurul meu, to scrii despre ce gasesti pe internet. Sugestia mea este sa te mai uiti in jurul tau.

Pentru ca Banca Mondiala se lauda ca asigura asistenta financiara si tehnica tarilor sarace dar realitatea este fix invers: cei bogati devin mai bogati, cei saraci devin mai saraci, se moare de foame si de sete in continuare, practic aceasta banca nu exista ca sa ii ajute ci ca sa ii exploateze. Asta e realitatea.

14. Back To Top | #994
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    De asemenea, parintii, unchii, vecinii, cunostiintele mor pe la 55-65 de ani (de cancer, de cancer de cancer) chiar si mai tineri in timp ca bunicii, bunicii lor... 85 ani. Eu scriu aici despre oameni din jurul meu,
    Daca nu s-au vaccinat la timp.

Ciudat, statistic vorbind speranta de viata a tot crescut in timp ce pe langa tine mor din ce in ce mai tineri ... poate e problema la tine?
    “It seems like people don’t actually want democracy anymore, they want a dictator who agrees with them.”

15. Back To Top | #995
    De cancer se moare intr-adevar si asta pt ca nu s-a descoperit un tratament serios din pacate. Se moare si pt ca romanul pana nu tuseste, vomita sau caca sange nu prea merge la doctor. Daca il prinzi din timp cancerul il lungesti mult si bine.
    Pe vremea lui Ceasca nu se faceau operatii simple pe inima gen bypass si nu erau atatea medicamente. Voi stiti ca mureau gramada de inima mai ales barbati intre 40 si 50 de ani ?
    Trecem peste discutia ca nu exista 'cancer', sunt vreo 300 de maladii destul de complexe insa e de stiu ca boala asta e de cand lumea si pamantul. Si nu ocoleste pe nimeni: batrani, tineri, animale, rechini, etc. Datorita faptului ca am eliminat multe din boli, mai ales cele infectioase traim suficient de mult majoritatea cat sa dezvoltam cancer. Inainte gaindeste-te ca mureau la 40, nu mai apucau sa faca 'cancer'. Ai avut in copilarie amigdalita ? Mort. Ai avut apedincita ? Mort. Ai facut pneumonie ? Mort. Varicela, dizenterie, febra tifoida, Mort. 20-30% dintre copiii sub 7 ani mureau.

16. Back To Top | #996
    - nu avem cunostiinte suficiente despre cum functioneaza organismul uman, practic vaccinarea este o loterie, nu stim ce inseamna pe termen lung, ce modificari poate produce, cum poate afecta generatiile viitoare.
    [..]
    Dar in acelasi timp, ne sabotam cu mancare slaba calitativ si medicamente - uite ca suntem din ce in ce mai bolnavi, dependenti de farmacii si spitale.
    Cel mai bun lucru care il putem face este sa investim in alimentatie (mancare cat mai naturala), sport, confort si in igiena.
    Adica nu stim cum functioneaza vaccinurile si nu stim cum ne poate afecta generatiile viitoare... Dar stim ca alimentatia ne afecteaza... Cum? Explica-mi te rog cum ne influentiaza alimentatia.

Vezi ca si tu ai preluat unele sloganuri pe care ti le servesc firmele alea de la tine din frigider

17. Back To Top | #997
    Quote Originally Posted by AStateOfMind View Post

Ciudat, statistic vorbind speranta de viata a tot crescut in timp ce pe langa tine mor din ce in ce mai tineri ... poate e problema la tine?
    Pai daca cica la el se aduna 4 familii ca sa creasca un porc, poate e de la saracie atipica si pentru romania.

18. Back To Top | #998
    Quote Originally Posted by wisepiggy View Post
    Adica nu stim cum functioneaza vaccinurile si nu stim cum ne poate afecta generatiile viitoare... Dar stim ca alimentatia ne afecteaza... Cum? Explica-mi te rog cum ne influentiaza alimentatia.:
    El bate câmpii, dar exista un sâmbure de adevăr acolo ca în orice conspirație.

Exista câteva studii care descriu efectele epigenetice ale alimentației și cum pot afecta chiar și descendenții unui grup.

deadspin-quote-carrot-aligned-w-bgr-2
    Beyond DNA: Epigenetics | Natural History Magazine

19. Back To Top | #999
    divagam de la subiectul de baza, dar fie.

prodygal esti un troll de joasa speta, sper pentru ca cealalta varianta e ignorant. Adica tu aduci in discutie cancerul despre care te plangi ca omoara oameni si vai nu exista tratament curativ, big pharma vrea sa te suga de bani pana cand crapi oricum, dar cand ti se vorbeste despre vaccin spui no, e o minciuna big pharma vrea sa ne omoare. Cum ai avut acces la net in 2006 si sa ai o gandire atat de inchistata, nu ma prind.
    All parts should go together without forcing. Therefore, if you can't get them together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer." -- IBM maintenance manual, 1975

20. Back To Top | #1000

1.  
Page 50 of 51 FirstFirst ... 404748495051 LastLast

Bookmarks

Bookmarks