Page 58 of 58 FirstFirst ... 84855565758
Results 1,141 to 1,145 of 1145

Thread: Olivia Steer - Vaccinarea si hepatita B

1. Back To Top | #1141
    Registered User ciocanul's Avatar
    Quote Originally Posted by Wainamoinen View Post
    Nu și obligația de a te supune unor tratamente care nu sunt in concordanță cu ceea ce inseamna libertatea ta de constiinta. Altfel e dictatura.
    Ori daca nici dupa ce a fost aici nu invatam nimic, oricum traim 'sanatosi' degeaba.

Avem exemple berechet, citim distopii pana dam pe afara si tot nu pricepem de ce e mai important sa protejam libertatea de constiinta.
    Vreau si eu libertatea de a nu plati taxe. Taxele astea sunt o dictatura.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

2. Back To Top | #1142
    Registered User cristinalps's Avatar
    Eu tot nu pricep ce naiba e libertatea de constiinta...
    Meet every day with a smile. This way, it won't suspect what you plan to do with it.

3. Back To Top | #1143
    Quote Originally Posted by cristinalps View Post
    Eu tot nu pricep ce naiba e libertatea de constiinta...
    Termen frumos pentru deturnarea discutiei.

Sent from my D6603 using Tapatalk
    All parts should go together without forcing. Therefore, if you can't get them together again, there must be a reason. By all means, do not use a hammer." -- IBM maintenance manual, 1975

4. Back To Top | #1144
    Colocvial numit "trolling".
    JDM trio.

5. Back To Top | #1145
    Registered User
    Quote Originally Posted by Rezare View Post
    Home schooling. Si nu era nevoie "sa spui ca esti impotriva vaccinarii", se observa liber.

Daca pe tine nu te intereseaza dreptul lui la viata (expunandu-l in public nevaccinat) si nici al celorlalti (pe care ii poti imbolnavi de chestii rezistente la imunizare), dreptul lui la educatie pare a fi ultima problema.
    Guess again. Al meu a făcut dar tot nu sunt de acord că ar trebui impuse. De aia zic că e lumea bolnavă de polarizare, cum auzi ceva care nu e 100% din făgașul tău de gândire, gata, e bau-bau. Nu înseamnă că sunt de acord cu doamna Știr și că visez conspirații medicale sau de alte feluri. Înseamnă că adevărul nu aparține nici uneia dintre extremele care domină discursul public. După cum spuneam, e mai complexă problema și orice poziție de impunere este o dovadă limpede de mentalitate autosuficientă. De ce să te protejeze ceilalți pe tine dacă pe tine te doare-n cot de sentimentele lor și pentru tine e prioritară propria piele și propria familie? Ha? Ce motiv ar avea? Nici unul.

Eu unul sunt liber să-mi plătesc taxele prin altă parte dacă mi se pare că deciziile sau stilul de viață din locul unde-mi fac eu veacul nu mai sunt ceva suportabil. Destinul unei comunități / țări / națiuni trebuie să fie în mâinile tuturor membrilor ei și ale fiecăruia în parte. Niciodată invers, atât cât ține de puținele alegeri pe care le putem totuși face. Orice altceva e o dictatură abjectă a minorității favorizate de contextul unei perioade date.

Atât de condiționați am ajuns încât nu căutăm dincolo de aparențe. Asta e trist. Am destule cunoștiințe care fac anual vaccinările anti-gripale și o ard câte trei-patru luni cel puțin cu exact efectele tulpinilor pe care și le bagă în ei, reacții adverse și tot nu se potolesc. Ăia nu pricep că nu-i ajută cu nimic, ba lor chiar le face rău dieta aia intramusculară. Și medicii nu se grăbesc să le zică să încerce și altfel, ci le dau și alte medicamente în neștire. Mereu cu aceleași efecte.
    Fiindcă nici în polul opus nu e neapărat bine, depinde de fapt de la un individ la altul și de la un vaccin la altul. Ăsta e un motiv suficient de bun și sper, ușor de înțeles, pentru care, indiferent ce părere ai, nu este nici optim, nici corect, să impui așa ceva altuia. Ești stăpân pe propriul corp, ai grijă de el cum te pricepi. La fel, încerci, dacă nu poți face bine, măcar să nu faci rău nici celor din jurul tău. Dar niciodată nu ai voie să impui asta ca obligație altora.

Iar comparația făcută de alții cu cu taxele e total irelevantă. Orice comunitate cere contribuții. Alea implică doar marcat cașcavalul și respectat în general proprietatea celuilalt, ca și integritatea lui fizică, nu intruziuni asupra propriului corp ( acu depinde și cu ce anume te ocupi :-) ).
    De fapt, nu e irelevantă, este complet ineptă. Dacă tu contribui activ prin activitate/taxe la o comunitate, cu atât mai mult comunitatea are obligații față de tine. Inclusiv de a-ți respecta integritatea corporală, dorința de a refuza tratamente medicale și lista poate continua. De aia cotizezi, ca să ai și drepturi. Problema apare când în special în situații de felul ăsta apar victime, majoritatea din cadrul anumitor etnii, care în general nu cotizează, ba chiar încasează.

Și cu totul altă categorie, în loc să sesizeze mai clar care e de fapt problema, se grăbesc să susțină impuneri de felul ăsta. Pe care le vor 'suferi' tot cei care își îndeplinesc și acum obligațiile, nu cei care cumva trăiesc în comunitate, dar în afara obligațiilor și standardelor ei. De asta vă zic că aiurați.
    Last edited by Wainamoinen; 23-05-2017 at 21:19.

1.  
Page 58 of 58 FirstFirst ... 84855565758

Bookmarks

Bookmarks