Results 1 to 7 of 7

Thread: info ANEVAR - cursuri & stagiu practic

1. Back To Top | #1

info ANEVAR - cursuri & stagiu practic

Salutare, am o intrebare pt cei care au urmat cursurile ANEVAR.
    Cum ati reusit sa treceti peste stagiul practic? Pt ca dansii solicita acte de la spatii comerciale, hale industriale si alte aiureli de genul asta.
    Nu inteleg cine ar fi suficient de prost sa-i ofere unui membru stagiar niste acte de proprietate pt ca acesta sa faca o evaluare care nu-l ajuta la nimic. Si nu, n-am prieteni cu cladiri de birouri, fabrici, terenuri agricole etc.

Am intrebat la o firma ce se ocupa astfel de evaluari daca ma pot ajuta ( daca imi pot pune la dispozitie documentele solicitate de ANEVAR ) si m-au refuzat pe motiv ca au o groaza de clauze de confidentialitate cu clientii si nu pot raspandi aiurea datele clientilor ( probabil nici n-ar fi legal). Sincer ii inteleg, nici mie nu mi-ar conveni sa se joace unii cu actele proprietatilor mele ( chiar si copii ). De la aceeasi firma am auzit ca imi pot alege o proprietate din ziar / de pe net si sa dau valori fictive ale suprafetelor si sa fac de capul meu o asa zisa evaluare, dar nu se potriveste cu ce am gasit pe site-ul ANEVAR:

(5) Stagiul practic se finalizează cu realizarea și susținerea unui număr
    minim de rapoarte de evaluare din specializarea pentru care s-a optat, după cum
    urmează:
    a) în domeniul evaluării bunurilor imobile - minimum 3 rapoarte de
    evaluare a unor proprietăți imobiliare diferite, printre care vor fi: un teren liber
    (diferit de cel realizat ca temă în cadrul cursului), o proprietate imobiliară
    comercială și o proprietate imobiliară industrială/agricolă.

(4) Documente minim necesare: act de proprietate, documentație cadastrală cu coordonate stereo,
    încheiere de intabulare.

(5) Responsabilitatea alegerii proprietății obiect al evaluării, precum și colectarea documentelor
    necesare, revin exclusiv în sarcina cursantului.

Paragrafele sunt luate de aici:
    http://nou.anevar.ro...16_dec_2016.pdf
    http://nou.anevar.ro...nala_2017_0.pdf

Ideea e ca de anul asta taxa e de 3800 de lei ( bataie de joc, stiu, in anii trecuti era pana in 2000 de lei) si parca n-as risca atatia bani doar pe ideea "lasa ca o-i vedea eu".

Astept idei / sfaturi / sugestii.

2. Back To Top | #2
    Indrumatorii de la curs iti vor raspunde la toate problemele tale. Cam toti au firme de evaluare, doar o vorba sa le zici si ei te vor indruma catre firma lor sau o alta firma unde poti eventual si sa faci stagiul de practica (ceea ce iti si recomand, la cursuri doar pui bazele meseriei, intr-o firma vezi exact cu cate probleme se confrunta un evaluator). Daca esti outsider si ceri acte nu vei primi, dar daca incerci sa inveti la firma respectiva si stai mai mult pe acolo, nu o sa ai probleme.
    Daca vrei sa te mai ajut cu materiale, lasa o adresa de mail in privat si rezolvam.

3. Back To Top | #3
    Nick anterior: Darius Condoiu
    Scuzati ca intervin intempestiv peste threadul dumneavoasta, am doar o singura intrebare ! Spuneti-mi va rog, chiar e adevarat ce se spune prin diverse medii... respectiv ca s-ar putea face bani grei din treaba asta cu evaluarea ? Intreb ca om care am picat la examenul scris din Noiembrie, 68 de puncte.
    Sa stiu daca trebuie in continuare sa ma oftic fiindca am dat-o atunci in bara atat de nasol, l-as fi luat daca nu ma punea dracul sa schimb raspunsul la doua intrebari care le trecusem initial corect. Examenul scris oricum a fost usor, doar un cascat ca mine cred ca-l putea pica, asta e.
    M-am resemnat de atunci, va cer totusi aceste informatii ca sa stiu daca e oportun ca sa incerc din nou si anul asta. Din ce am citit eu pe softpedia se pare ca o sa fie mare nevoie de evaluatori pentru bunuri imobiliare iar o data ce frecventa litigilor privind legea darii in plata se va intensifica, aceste rapoarte de evaluare vor deveni foarte cautate si cum breasla e destul de mica in continuare... e loc pentru toti.

4. Back To Top | #4
    Da și nu. Ține, că în orice domeniu, de cum se descurcă fiecare. Lucrând pentru o firmă îți va fi greu să ajungi sa faci bani grei, salariile sunt mici-medii, până să treci de perioada de învățăcel.
    Dacă o iei pe cont propriu la fel, tine doar de tine cât de bine te descurci să legi relații, să dezvolți ușor ușor afacerea și abia atunci poți da de banii grei, dar cu greu .

5. Back To Top | #5
    Inca nu m-am inscris, mi-e teama sa nu arunc aiurea cu banii. De partea cu actele sa zicem ca m-am mai linistit.
    Dar ideea e ca eu lucrez in cu totul si cu totul alt domeniu si nu vreau sa renunt la job.
    As incepe asta ca o activitate part-time, insemnand seara si in weekend. Credeti ca am vreo sansa in acest fel?
    Cam cate rapoarte de evaluare trebuiesc efectuate intr-o luna pt a fi pe linia de plutire? Stiu ca cererea variaza destul de mult de la o luna la alta, dar asa ca idee.
    Cotizatiile la ANEVAR nu sunt tocmai mici si n-as vrea sa ajung in situatia de a munci doar pt a plati taxe.

6. Back To Top | #6
    Need I explain? Bogotta's Avatar
    Dar cat costa defapt cursul ?
    Da, omul umbla ca o umbra, se framanta degeaba, strange comori si nu stie cine le va lua.

Psalmul 39:6

7. Back To Top | #7
    Cotizatii+cursuri obligatorii platite (12 ore platite+8 gratis), aprox 1200-1400 lei anual
    daca vrei clienti mari trebuie firma- SRL- 1700 citizatie anuala+ 1500lei intrare in asociatie ca firma
    Asigurare profesionala fct de cerinta clientilor , o banca cere asigurare de 500000euro, inseamna 2500-3000

1.  

Bookmarks

Bookmarks