Results 1 to 17 of 17

Thread: Alegere Facultate

1. Back To Top | #1

Question Alegere Facultate

Salut prieteni, am ajuns intr-un impas si as avea nevoie de ajutorul vostru, cei mai experimentati ca mine in acest domeniu.

Inca din clasele mici imi doresc sa fiu programator, fiind la un profil de mate-info cu engleza intesiv. Oscilez intre Universitatea Babes-Bolyai pe Informatica sau Universitatea Politehnica din Bucuresti pe Calculatoare (accept si alte propuneri) si am urmatoarele intrebari:
    1) Care dintre aceste 2 facultati ma pregatesc pentru progamare intr-o companie, capabil sa invat orice limbaj de programare de care am nevoie, adica sa-mi ofere mentalitatea si bazele necesare, nu doar o diploma.
    2) Care imi ofera un plan B mai bun in caz ca piata din Romania se suprasatureaza in aceste 2 cazuri:
    a. plec in strainate (am un Cambrige la mana - am facut engleza intesiv dupa cum am mentionat mai sus) sa prestez aceiasi munca de programator.
    b. raman in tara si imi schimb domeniul de activitate, in caz ca ma va leaga ceva personal de Romania.

Multumesc anticipat persoanele care-si vor face timp sa-mi raspunda si sa-mi explice exact cum sta treaba!
    Last edited by theevengard; 12-11-2017 at 10:38.

2. Back To Top | #2
    Am terminat Automatica la UPB acum vreo 10 ani. 5 (4 dupa noile norme) ani pierduti si eu mi-am vazut cat de cat de scoala. Nu-s lucruri atat de mult schimbate nici acum din cate am mai vorbit cu unii proaspat absolventi.

Sfatul meu e sa nu mergi la niciuna, cel putin nu pentru a deveni programator. Poti merge sa ai viata de student si cam atat . Era o stire zilele astea cu locul pe care e clasata cel mai sus o universitate de la noi ... in jur de 600 si era vorba de UPB. Pe acolo e nivelul nostru, niste gunoaie. Sunt bune poate pentru putin networking si ceva profi OK dar chiar si asa nu merita.
    Cursurile care se gasesc acum online sunt mult mult mai bune decat orice facultate. Si diploma nu-ti mai cere nimeni. Sau nimeni pentru care ai vrea sa lucrezi. Vezi ca sunt chiar si cursuri pe bani cam ca la scoala, nanodegree-uri de la Udacity de ex. care-ti garanteaza un loc de munca dupa ce le termini sau iti dau banii inapoi. Sebastian Thrun dupa ce a tinut primul mooc acum cativa ani cu niste sute de mii de "studenti" si-a dat demisia de la Stanford University si a facut Udacity, atat de tare l-a marcat experienta. Si pe mine la fel - nivelul a fost foarte sus si din partea lor (Thrun si Peter Norvig) cat si din partea studentilor si am ramas socat - asta e viitorul.

Am colegi care n-au facut facultate, colegi care au terminat teologia, biologia, istoria, automatica, informatica. Nu e diferenta intre skill-urile noastre. Am avut si colegi care au plecat sa lucreze la google sau facebook sau alte nume d-astea pe val.

Nu te gandi ca a pleca in strainatate e vreo mare branza. Cel putin nu la nivel de skill-uri. Sunt si ei oameni ca si noi.

3. Back To Top | #3
    Registered User Kidu's Avatar
    Nu te crampona in facultate si in orice caz nu de o facultate "de stat". Cu mici exceptii te vor ajuta minim in cariera. Dar as puncta cateva aspecte:

1. alege Bucurestiul, stiu, este mizerabil, dar ai oportunitati mai multe.
    2. alege camin, networkingul este extraordinar si ai sanse sa prinzi mai multe tips&tricks de la colegi decat din cursuri.
    3. nu are cum sa se suprasature piata in urmatorii 20 ani, uita te un pic in spate, consider ca este enorm de mult loc.
    4. mizeaza pe relocare in alta tara in orice moment, situatia in Ro se deterioreaza zi de zi, un programator va fi necesar oriunde, cu cat vei fi mai tanar cu atat va fi mai usor.
    5. uita de diploma, nu te ajuta cu nimic, nu intereseaza pe nimeni. Skills 1st, capacitate analitica 2nd, chef de munca 3rd.

4. Back To Top | #4
    Quote Originally Posted by Kidu View Post
    Nu te crampona in facultate si in orice caz nu de o facultate "de stat". Cu mici exceptii te vor ajuta minim in cariera. Dar as puncta cateva aspecte:

1. alege Bucurestiul, stiu, este mizerabil, dar ai oportunitati mai multe.
    2. alege camin, networkingul este extraordinar si ai sanse sa prinzi mai multe tips&tricks de la colegi decat din cursuri.
    3. nu are cum sa se suprasature piata in urmatorii 20 ani, uita te un pic in spate, consider ca este enorm de mult loc.
    4. mizeaza pe relocare in alta tara in orice moment, situatia in Ro se deterioreaza zi de zi, un programator va fi necesar oriunde, cu cat vei fi mai tanar cu atat va fi mai usor.
    5. uita de diploma, nu te ajuta cu nimic, nu intereseaza pe nimeni. Skills 1st, capacitate analitica 2nd, chef de munca 3rd.
    Atunci o facultate în afară? Am timp pentru un SAT (clasa a XI-a) și Cambrige-ul e C1, și costul nu e o problemă (spre exemplu Harvard oferă taxe 0 pentru studenți care au venituri ale familiei pe un an mai mici de 60.000$ - lucru care nu se aplică în cazul meu).

5. Back To Top | #5
    Registered User faraverete's Avatar
    Proaspat iesit din facultate si eu, confirm ce au spus colegii mai sus - nu ai nevoie de diploma neaparat, dar te ajuta pentru ca te scuteste de impozit (aka 10 sau 16% in plus la salariul in functie de firma, ceea ce se simte la 2-3k euro )
    Nu fa prostia sa mergi in Bucuresti cand Clujul e orasul care se dezvolta cel mai mult la momentul actual dpdv al IT'ului - da, incepe sa se suprapopuleze, dar pe langa oameni mai civilizati, ai si locuri de munca berechet.

Eu am terminat UBB la Cluj, informatica engleza; scurt pe 2 sta in felul urmator:
    - stii ca vrei 100% software si programare? du'te la UBB pentru ca atat se face acolo, nu te baga in hardware decat minimal spre deloc
    - nu esti convins ca vrei doar soft sau vrei sa experimentezi? du'te la poli si ai un an in plus in care inveti si fizica, hardware si software

Facultatea te ajuta cu o singura chestie, daca nu crezi ca esti foarte descurcaret sau daca nu te poti tu orienta foarte rapid: Iti simuleaza ce va urma. Te va ajuta sa'ti gasesti job pentru ca trebe sa faci o practica, iti arata cum e sa ai deadlineuri, ai treaba ta pe care trebuie sa o faci si inveti cateva tehnici de programare ce se folosesc destul de mult acum (MVC patterns, SCRUM, AGILE programming vs waterfall sunt cateva exemple ce'mi vin acum in cap)

Pe langa treaba cu te pregateste putintel asa de viitor, mai e si chestia de studentie care e chiar faina si merita ca orice om sa treaca prin ea
    Diablo 3 battle tag: Faraverete#2252

6. Back To Top | #6
    Quote Originally Posted by theevengard View Post
    Atunci o facultate în afară? Am timp pentru un SAT (clasa a XI-a) și Cambrige-ul e C1, și costul nu e o problemă (spre exemplu Harvard oferă taxe 0 pentru studenți care au venituri ale familiei pe un an mai mici de 60.000$ - lucru care nu se aplică în cazul meu).
    Nu privesc programarea legata de facultate E nevoie de studiu si MULTA munca, nu inveti pana nu dai cu capul de pragul de sus. O diploma de studii superioare iti va prinde bine totusi, azi ajuta, peste niste ani depinde de cretinii care ne conduc. DAR, daca vei face o facultate afara ai sanse mult mai mari sa ramai prin decor, recomandabil privind situatia din tara ( stiu, ma repet ).

Si incate doua precizari uitandu ma la comentariile colegilor: nu sunt de acord cu clujul, este un boom de moment, orasul este deja ultra agomerat, chiriile sunt pana la cer si vor urcat exponential, asta cu oamenii faini a functionat excelent pana a inceput sa se aglomereze Faravete o spune excelent "Facultatea te ajuta cu o singura chestie..."

7. Back To Top | #7
    cred ca asta e cea mai buna optiune.
    nu ca ar conta mai mult o diploma din afara (fata de una de la o facultate din romania), ci pentru ca ai mult mai multe oportunitati acolo
    Ignore list: Stagirioritic

8. Back To Top | #8
    Registered User Stecheru's Avatar
    Daca vrei programare si nu altceva din domeniul IT, in Buc. mai ai Sectia de Info din Fac. de Mate-Info de la Univ. Buc. si Sectia de Info Econ. din Fac. de Cibernetica de la ASE.
    La Aut. din UPB faci si hardware, bun daca te axezi pe programare masini si utilaje.
    La Info din UB faci cea mai multa si mai diversa programare.
    La Info Ec. din ASE se fac mai mult baze de date.
    Despre Cluj nu stiu nimic.

9. Back To Top | #9
    Nu privesc programarea legata de facultate E nevoie de studiu si MULTA munca, nu inveti pana nu dai cu capul de pragul de sus. O diploma de studii superioare iti va prinde bine totusi, azi ajuta, peste niste ani depinde de cretinii care ne conduc. DAR, daca vei face o facultate afara ai sanse mult mai mari sa ramai prin decor, recomandabil privind situatia din tara ( stiu, ma repet ).

Si incate doua precizari uitandu ma la comentariile colegilor: nu sunt de acord cu clujul, este un boom de moment, orasul este deja ultra agomerat, chiriile sunt pana la cer si vor urcat exponential, asta cu oamenii faini a functionat excelent pana a inceput sa se aglomereze Faravete o spune excelent "Facultatea te ajuta cu o singura chestie..."
    UB sau Poli?
    (Bucuresti)

10. Back To Top | #10
    Aici sa auzim pareri de la cei care au iesit din sistem mai de curand, eu am 40+

11. Back To Top | #11
    As dorii perceptia din perspectiva cuiva care e pe piata muncii si stie ce se cere la momentul actual.
    Last edited by theevengard; 13-11-2017 at 23:02.

12. Back To Top | #12
    Registered User faraverete's Avatar
    Dupa cum am zis si mai sus, sunt abia iesit de pe bancile facultatii si intre timp am fost angajat la 2 firme (una pentru practica iar cealalta e jobul meu acum) si pot sa'ti zic ca in niciuna din locatii nu era obligatorie licenta de la facultate, atata vreme cat iti mergea capul in rezolvarea problemelor si stiai basicuri despre functia pe care vrei sa o ocupi.
    As putea sa'ti zic ca am fost la mai multe interviuri, dar nu s'a prea ajuns la etapa de a discuta ce se intampla daca am licenta sau nu.

Dupa cum ziceam si mai sus, faptul ca mergi la facultate te ajuta pe 2 planuri: social si'ti faci o idee despre ce va urma si cam ala mi se pare cel mai bun sens al unei facultati - sa te pregateasca de ce va urma.

P.S. Eu am terminat facultatea, nu am (inca) licenta si sunt angajat
    Diablo 3 battle tag: Faraverete#2252

13. Back To Top | #13
    As dorii perceptia din perspectiva cuiva care e pe piata muncii si stie ce se cere la momentul actual.
    se cere ce a spus Kidu mai sus:
    Skills 1st, capacitate analitica 2nd, chef de munca 3rd.
    nu-i pasa nimanui ce facultate ai terminat.
    Ignore list: Stagirioritic

14. Back To Top | #14
    Ce se cere.. depinde ce te intereseaza, la ce nivel vrei sa ajungi. La mine se cer oameni care sa nu fie brain dead. De obicei, astia fac o facultate de profil sau au abilitati excelente in a face ceva sa mearga messy, ne-nimic, dar rapid.
    Problema e ca majoritatea skillurilor obligatorii le deprinzi in facultate. Nu cred ca vrea nimeni code monkeys, ci doar se multumesc cu ei, ca astia suntem toti, iar de munca e mult. Sintaxa unui limbaj o poate invata oricine sa arunce 3 butoane si un checkbox, astia sunt necalificatii lumii IT care lucreaza pe cat lucreaza si primesc fisierul cu specificatii, eventual si o interfata scrisa pt implementat si dau si ei din taste cu ochii pe ceas. Ideea e ca prin facultate treci prin tot lifecycle-ul unui proiect, inveti sa lucrezi cu altii, inveti sa iti cauti singur rezolvari la probleme, nu sa plangi dupa mami, inveti cate putin din toate, astfel ca daca te saturi de jobul tau Java sau PHP sau whatever sa poti lucra si in alt domeniu, ai habar de ce e ala registru, ce e aia intrerupere, ce presupune un sistem distribuit/scalabil, sa nu zici "pai eu nu pot lucra la voi ca n-am dadaca sa-mi faca design la DB, sa-mi faca setup la servere, sa-mi faca deploy pe ele" samd.

Facultatea in afara in domeniul IT mi se pare un mod excelent de a toca banii si atat

15. Back To Top | #15
    Registered User Irenicus's Avatar
    Nu te orienta pe ce se cere acum, incearca sa previzionezi ce o sa fie peste 4-5 ani cand termini.
    Clujul incepe sa o ia in jos, prea multe firme, prea mult zgomot de fundal. deja multe firme au inceput sa se mute in oradea, arad, etc.

Facultatea e buna doar pentru reducerea aia de impozit, sa iti dea o directie daca esti ultra noob ca mine si pentru ca te ajuta sa iti gasesti de lucru foarte usor. Grosu programarii o sa il inveti acasa si la practica.
    Daca chiar vrei sa alegi una eu sunt anul 3 la poli la oradea si facem exact la fel de multa programare ca si aia de la mate-info, poate chiar un pic mai multa.
    N-ai cum sa faci ceva dintr-o tara in care 7,4 milioane sunt spalati pe creier

16. Back To Top | #16
    Registered User
    Salut,

Nu sunt programator, ci SysAdmin, dar cred ca-ti pot da un sfat. Nu iti bate prea mult capul cu facultatea. Nu zic sa n-o faci deloc. Pentru unii angajatori, conteaza.
    Eu am terminat Agronomia. Nu stiu nici cum se culege o rosie...Am prieteni programatori...Unul din ei cred ca e a 3-a oara in anul 3 la Automatica. Asta nu-l impiedica lucreze la o corporatie mare pe un salariu frumos. E bine sa ai o diploma de studii superioare, dar orienteaza-te spre skills si experienta. Du-te la cursuri, da-ti certificari. Lucreaza pe unde poti, numai sa fie pe ce limbaj vrei tu sa mergi mai departe.

Eu am luat MCSE Server Infrastructure si VCP6-DCV si faptul ca sunt Inginer Agronom licentiat e un ice-breaker la interviuri si sursa a catorva glume.

Vezi ca toata lumea e in limba dupa DevOps. O struto-camila de Sysadmin, Coder, Automatizare. In romania sunt mai bine platiti decat Senior Software Developers.
    Last edited by MariusRZR; 21-11-2017 at 16:56.

Of all the things I've lost
    I miss my mind the most

17. Back To Top | #17
    Registered User west1785's Avatar
    In general, daca tot ai posibilitati materiale sa alegi (costul nu e o problema), eu as zice sa te orienteazi spre locuri unde nivelul de trai e ridicat si ai posibilitatea de a experimenta lucruri noi, sa cunosti oameni noi, locuri si culturi variate, etc. Eu as alege o facultate in afara, mai ales ca in momentul asta nu ai nevasta si copii acasa si inca nici nu ai posibilitatea sa ai un job care sa-ti permita sa calatoresti si sa faci toate lucrurile astea. Eu lucrez intr-un domeniu care are fix 0 legatura cu facultatea terminata si iti garantez ca in final o sa depinzi de abilitatile tale infinit mai mult decat de facultatea terminata, mai ales in IT. Si cum zicea cineva, o sa inveti mult mai mult lucrand si interactionand cu oamenii, nu din carti.
    INMORTALES COMO EL TIEMPO, INALTERABLES COMO LA HISTORIA.

1.  

Bookmarks

Bookmarks