brat Ce facultate aleg? Informatii despre facultati - Page 53

View Poll Results: Pentru cineva care vrea sa invete - AC: Iasi sau Bucuresti?

Voters
306. You may not vote on this poll
  • Iasi

82 26.80%
  • Bucuresti

224 73.20%
Page 53 of 60 FirstFirst ... 34350515253545556 ... LastLast
Results 1,041 to 1,060 of 1189

Thread: Ce facultate aleg? Informatii despre facultati

stunt junkie leonardomatei's Avatar
    Politehnica - Facultatea de inginerie in limbi straine, anyone? Ma intereseaza calculatoare si tehnologia informatie in lb engleza inginerie mecanica in lb engleza. Stiu si ceva germana, dar nu prea as merge pe germana ... Am nevoie de cat mai multe informatii despre cat de grele este facultatea, cat de incarcat este orarul, examene ... URGENT !

Multumesc anticipat!
    Honda. The power of dreams !

Registered User InuyashaWoody's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    Quote Originally Posted by Sanzor View Post
    Da pey si q electronica fara limbaj de programare stiut lucrezi ca c? repari placi de televizor?
    1. Cum poti sa torturezi in asa hal limba romana?
    2. Sunt student la Electronica, Telecomunicatii si Tehnologia Informatiei, este cea mai mare facultate din Politehnica ca numar de studenti.
    Crede-ma cand o sa termini facultatea (daca o sa o termini) pe langa faptul ca vei fi invatat o groaza de lucruri, vei fi unul dintre putini care au terminat aceasta facultate, ti se va deschide noi drumuri.
    Pe langa electronica vei invata si telecomunicatii si programare. In plus sunt foarte multe proiecte la activ, pot sa va dau exemplu, cel de la nokia invatam qt limbajul de programare care sta la baga Symbiantului, Java limbajul de programare la baza iPhone-ului.

Tin sa va amintesc ca este o facultate foarte grea, in top 5 cele mai grele din Romania . Mult succes.
    PS: nu ma lasati inselati de admitere, este precum prima doza de la "dealeri"
    "Doar două lucruri sunt infinite, universul şi prostia umană, însă nu sunt sigur despre primul."
    "Încearcă nu să fii un om de succes, ci un om de valoare."
    (Albert Einstein)

Registered User
    Va salut ! Am o problema trebuie sa urmez o facultate (nu conteaza profilul) job-ul pe care-l ocup ma constrange si am nevoie de voi de sfatul vostru. A apropo si sa nu depaseasca mai mult de 3 ani si sa fie ID. Va multumesc.

Registered User gabiibag's Avatar

Ce facultate sa aleg daca vreau sa ma perfectionez in crearea de jocuri (gen Crysis)?

sal...

As dori sa ma ajutati si pe mine ca sa pot sa deslusesc si eu dilema asta... "a mea"....

Daca eu vreau sa ma perfectionez in domeniul calculatoarelor....mai precis in dezvoltarea de jocuri...si ca angajat sa:

1.Folosind programe prin care creezi personaje sau tot felul de obiecte...(Ca program Maya Autodesk, 3DMax Studio)

2.Programand aceste personaje si lucruri cu C++ (OpenGL, DirectX)

Din astea ar iesi jocuri sau chiar filme...

Stie careva ce facultate trebuie sa urmez... pentru a ma perfectiona in astfel de domenii...?

Multumesc anticipat!
    Fa-ti viata cat mai usoara si frumoasa!

Registered User IonutGhionea's Avatar
    In orice caz ceva de gen Automatica din Politehnica Bucuresti (programare, fara grafica), arhitectura sau arte plastice. Nu exista nicio facultate sa faca numai cursuri de Max, Maya, Adobe etc. Aceste cursuri le poti urma in afara facultatii.
    Intrebarea mea e in felul urmator: te vezi la 30 de ani facind jocuri ? Dar la 60 ? Daca iti place grafica cauta o meserie din care sa cistigi bani frumosi la orice virsta si aici ti-as recomanda Arhitectura. E greu, se intra greu, dar e meserie banoasa. Si acum imi pare rau ca nu am incercat si eu sa intru la Arhitectura, mi-ar fi placut...
    Vezi ca exista si programe apropiate de genul celor mentionate de tine: AutoCAD, CATIA, Solid Works, da, sunt pentru inginerie mecanica, dar in timp poti intra in echipe de proiectare a autoturismelor, a trenurilor etc. iar satisfactiile de a vedea un astfel de produs obtinut si din munca ta sunt incoparabil mai mari si de mai lunga durata decit grafica unui joc. A face in Romania grafica de jocuri si a trai bine din acest job e foarte greu, ca sa nu zic aproape imposibil.
    Cam astea sunt sfaturile mele.
    I work for the Government. I'm a teacher.

Registered User ciocanul's Avatar
    E o facultate grea arhitectura si acum nu mai are chiar asa cautare, e foarte greu sa ajungi arhitect chiar daca termini facultatea.
    Daca iti place programarea mergi spre informatica la universitate si in 3 ani esti in pita, o pita decenta chiar, poate chiar in industria de gaming care nu stiu ce iti inchipui tu ca e.
    Cursuri de grafica am facut in facultate, cheistii de baza binenteles dar e important sa intelegi cum se face modelarea, sa intelegi si geometria din spate.
    La laboratoare s-ar putea sa se faca ce vrei tu.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

just passing... Rover's Avatar
    citeste asta, mai ales partea finala si poate mai obtii ceva idei

Registered User EsH_148's Avatar
    In primul rand ar fi bine sa stii ca ai amestecat 2 lucruri pe care nu o sa ajungi sa le faci ambele intr-o firma producatoare de jocuri. Programarea si design-ul/grafica. Pentru fiecare din aceste 2 parti exista post-uri diferite. Sunt de fapt foarte diferite.

Pentru ambele parti ai nevoie de talent si inclinatie catre asa ceva, mai ales partea de grafica. Grafica poti sa o inveti si singur, nu exista facultate care te invete direct asa ceva. Ti-ar prinde bine totusi artele (personaje), arhitectura (crearea lumii virtuale).

Pentru programare, Calculatoare la AC UPB. Si aici va fi greu, poate chiar imposibil daca nu ai background inca din liceu.

Registered User gabiibag's Avatar
    stiu ca sunt 2 lucruri diferite....

Dar la cibernetica...cu ce se ocupa cibernetica...

Te poate ajuta Faculatetea de Cibernetica sa ajungi ceea ce am mentionat...?

Si oricum..in Bucuresti am auzit ca ar fi Gameloft, Ubisoft care stiu ca au angajati in cele 2 domenii...

Am auzit si de EA...dar nu stiu daca au angajati in cele 2 domenii...

Stiu doar ca-s dinaia care raporteaza bug-uri la jocuri...si atat si stiu ca nu prea sunt multumiti de salariu...

Exista competitie foarte mare la aceste companii...?
    Fa-ti viata cat mai usoara si frumoasa!

Registered User badsykes's Avatar
    Cibernatica din cadrul ASE bucuresti este ceva economic fara legatura cu grafica sau programare..Poti sa vezi programa de materii pe site-ul lor.Am vazut ca la UPB s-a introdus un masterat pe grafica de calculator.La facultatea de automatica se face un curs de elemente de grafica..

http://www.gnomonschool.com/

uite aici o scoala de grafica si animatie..Eu am ajuns in noiembrie la Iron Curtain si Alex alvarez a prezentat cum se creaza niste creaturi in maya de la 0.Am intrebat daca exista si o varianta online de a face facultatea si a zis ca este in lucru si nu stie cand v-a fi valabila..

RAN
    RAN is offline
    Registered User RAN's Avatar
    Quote Originally Posted by gabiibag View Post

1.Folosind programe prin care creezi personaje sau tot felul de obiecte...(Ca program Maya Autodesk, 3DMax Studio)

Pentru 1 iti trebuie talent nativ, imaginatie, chestii pe care le ai sau nu, daca nu ai nu ai ce dezvolta.
    Pentru 2 iti trebuie "chemare" de inginer si Electronica sau Automatica (daca vorbim de UPB). Sunt si cazuri mai rare de Matematica sau Cibernetica, sau chiar fara facultate terminata.

Registered User tomapaul's Avatar
    Quote Originally Posted by Sanzor View Post
    repari placi de televizor?

Iesi Inginer bre...ce placi de televizor visezi?Iesi electronist, nu electrician.

Daca vreti sa vedeti ce iesiti uitati-va pe site-ul facultatilor.Si scrie clar ce specializari are si cu ce se manaca.

Ofer cateva puncte in plus automaticii la toate capitolele si punctaj maxim pt. secretariat. Electronistii stiu dc...

Astea le poti invata singur dc. ai talent. Cum vezi dc. ai talent repede? Modeleaza ceva in Zbrush/Mudbox(eu iti recomand mudbox) sau joaca-te cu Maya. Daca intr-o luna doua de munca nu iese nimic decent e destul de clar.

Automatica si calculatoare...departamentul de calculatoare.
    La master au asa:
    -Grafica, Multimedia si Realitate Virtuala
    -Tehnici Avansate de Grafica pe Calculator, Multimedia si Realitate Virtuala
    Deci sigur gasesti ceva si in cei 4 ani.

Dar fii pregatit sa inveti(fortat) si alte lucruri care s-ar putea sa nu-ti placa.
    Last edited by tomapaul; 18-03-2011 at 16:46.
    Semnatura

RAN
    RAN is offline
    Registered User RAN's Avatar
    Quote Originally Posted by ciocanul View Post
    Daca iti place programarea mergi spre informatica la universitate si in 3 ani esti in pita, o pita decenta chiar, poate chiar in industria de gaming care nu stiu ce iti inchipui tu ca e.
    Este o mica mare diferenta intre software engineer si programator, diferenta care-ti deschide cateva usi in plus. Iar ca sa fii software engineer cam trebuie sa apara inginer pe diploma, iar la diplomele de la universitate nu prea apare
    Dar daca iei facultatea ca pe un popas nedorit in drumul spre pita, du-te la facultatea scurta.

Registered User adimisu's Avatar
    Quote Originally Posted by RAN View Post
    Pentru 1 iti trebuie talent nativ, imaginatie, chestii pe care le ai sau nu, daca nu ai nu ai ce dezvolta.
    Pentru 2 iti trebuie "chemare" de inginer si Electronica sau Automatica (daca vorbim de UPB). Sunt si cazuri mai rare de Matematica sau Cibernetica, sau chiar fara facultate terminata.
    Iti mai trebuie si niste matematica/geometrie/trigonometrie/algebra. Fara niste cunostinte de baza din aceste domenii (matrice, vectori, proiectii, transformari, etc) nu prea te vei descurca.
    Keep buttwalking.

Wastelander Kindred's Avatar
    Quote Originally Posted by gabiibag View Post
    stiu ca sunt 2 lucruri diferite....

Dar la cibernetica...cu ce se ocupa cibernetica...

Te poate ajuta Faculatetea de Cibernetica sa ajungi ceea ce am mentionat...?

Si oricum..in Bucuresti am auzit ca ar fi Gameloft, Ubisoft care stiu ca au angajati in cele 2 domenii...

Am auzit si de EA...dar nu stiu daca au angajati in cele 2 domenii...

Stiu doar ca-s dinaia care raporteaza bug-uri la jocuri...si atat si stiu ca nu prea sunt multumiti de salariu...

Exista competitie foarte mare la aceste companii...?
    Eu am terminat Automatica si Calculatoare la Politehnica, dar am avut ceva background (clasa de mate-info in liceu). Despre competitie - ce pot sa spun? Fara sa lucrez in timpul facultatii (deci cu zero experienta), dupa absolvire am aplicat la doua dintre companiile mentionate de tine mai sus ca programator, am fost acceptat in ambele companii, bineinteles ca am ales una din ele. Dintre colegii mei programatori, 60% au terminat Politehnica (Automatica si Electronica), 25% Universitatea (Matematica - Informatica), 10% ASE (Cibernetica, REI), iar restul programatorilor - altele universitati. Dintre artistii 3D (Max, Maya) cu care am lucrat, unul a terminat Electronica (Poli), unul - arhitectura, unul - ASE-ul (Management), iar despre restul nu prea stiu.
    Personal am dat la Automatica & Calculatoare cu gandul sa fac gamedev, dar efortul a fost unul foarte mare, trebuie sa-ti doresti mult, inveti o gramada chestii cool dar si o gramada chestii care nu-ti vor folosi. Per total este cea mai completa experienta din Romania (cel putin ca diversitate) in ceea ce priveste ingineria software. Cibernetica te ajuta in ideea ca ai mai mult timp liber si poti invata tu in particular, extracurricular, chestii specifice, dar vorbind strict despre pachetul de materii, nu se compara cu ceea ce faci la A&C. Matematica - Informatica de la Universitate este o facultate grea, cu multa teorie, mult formalism, te invata ceva programare, dar fara varietatea de la A&C.

Registered User

AR sau TCM

Salutare ! Sunt clasa a 12-a, ma pregatesc de BAC si vreau sa stiu si eu care este diferenta intre Autovehicule rutiere(AR) si Tehnologia contructiilor de masini(TCM) din cadrul Universitatii Transilvania din Brasov, daca nu stiti informatii de la Brasov, ascult si din alte parti , e ok. Presupun ca e cam acelasi lucru.

Va multumesc !

Registered User InuyashaWoody's Avatar
    Quote Originally Posted by Kindred View Post
    Eu am terminat Automatica si Calculatoare la Politehnica, dar am avut ceva background (clasa de mate-info in liceu). Despre competitie - ce pot sa spun? Fara sa lucrez in timpul facultatii (deci cu zero experienta), dupa absolvire am aplicat la doua dintre companiile mentionate de tine mai sus ca programator, am fost acceptat in ambele companii, bineinteles ca am ales una din ele. Dintre colegii mei programatori, 60% au terminat Politehnica (Automatica si Electronica), 25% Universitatea (Matematica - Informatica), 10% ASE (Cibernetica, REI), iar restul programatorilor - altele universitati. Dintre artistii 3D (Max, Maya) cu care am lucrat, unul a terminat Electronica (Poli), unul - arhitectura, unul - ASE-ul (Management), iar despre restul nu prea stiu.
    Personal am dat la Automatica & Calculatoare cu gandul sa fac gamedev, dar efortul a fost unul foarte mare, trebuie sa-ti doresti mult, inveti o gramada chestii cool dar si o gramada chestii care nu-ti vor folosi. Per total este cea mai completa experienta din Romania (cel putin ca diversitate) in ceea ce priveste ingineria software. Cibernetica te ajuta in ideea ca ai mai mult timp liber si poti invata tu in particular, extracurricular, chestii specifice, dar vorbind strict despre pachetul de materii, nu se compara cu ceea ce faci la A&C. Matematica - Informatica de la Universitate este o facultate grea, cu multa teorie, mult formalism, te invata ceva programare, dar fara varietatea de la A&C.
    Electronica si Automatica sunt full time job, daca vrei sa si lucrezi in timpul facultati pregatestete pentru multe nopti nedormite.
    Lucrez din anul 1 ca ITSupport si Junior Programmer, si ma rupe in 2 faptul ca nu pot sa merg la toate cursurile.

Legat de gamedev cred ca trebuie sa iti placa mult programarea sau designul. Am un prieten care a lucrat la Ubisoft dupa ce a terminat Arhictura, dar el lucra cu 3d Max din liceu. Am avut si eu ceva tangente cu acest soft dar faptul ca simtul meu artistic e putin cam diferit am abandonat aceasta posibilitate.

Deci Electronica si Automatica su pentru cei care vor sa invete, asteptativa sa stati si 12 ore in facultate de la 8 la 20
    "Doar două lucruri sunt infinite, universul şi prostia umană, însă nu sunt sigur despre primul."
    "Încearcă nu să fii un om de succes, ci un om de valoare."
    (Albert Einstein)

Registered User
    deci pana la urma poate sa ma ajute cineva?

Registered User
    Quote Originally Posted by bambinuc View Post
    Salutare ! Sunt clasa a 12-a, ma pregatesc de BAC si vreau sa stiu si eu care este diferenta intre Autovehicule rutiere(AR) si Tehnologia contructiilor de masini(TCM) din cadrul Universitatii Transilvania din Brasov, daca nu stiti informatii de la Brasov, ascult si din alte parti , e ok. Presupun ca e cam acelasi lucru.

Va multumesc !
    La TCM înveţi cum se prelucrează materialele pentru a se obţine diferite tipuri de piese (care pot sau nu pot fi montate pe un autovehicul rutier) : scule aşchietoare, maşini unelte, ...
    La AR înveţi, deja, despre produsul finit (i.e. automobilul) : transporturi, reparaţia automobilului, ...

Dacă eşti cumva petrolhead te-ar coafa mai mult AR-ul, cred.
    "Fericirea se găseşte doar pe spatele cailor, între sânii femeilor şi în cărţi." (proverb arab)

Registered User meroer's Avatar
    Cineva la UFB (Universitatea Financiar Bancara)? Niste informatii generale mi-ar fi de foarte mare folos. Site'ul lor este foarte sumar si chiar nu gasesc cine stie ce informatii.

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 53 of 60 FirstFirst ... 34350515253545556 ... LastLast