brat Ce trebuie stiut despre liceul militar.....
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 32

Thread: Ce trebuie stiut despre liceul militar.....

Registered User

Post Ce trebuie stiut despre liceul militar.....

Am si eu o dilema......vreau sa ma inscriu la un liceu militar dar nu stiu exact care sunt probele care trebuiesc date(si in ce consta),cand se vor da aceste probe,cerinte minime pentru acest liceul...gradul de dificultate al probelor eliminatorii si testarile....Ce ar mai trebui sa stiu?M-am decis ca pana la urma se merita sa ma duc la un liceu militar unde exista disciplina si seriozitate....Saptamana viitoare ma voi duce la Casa Armatei din Focsani pentru a ma inscrie si vreau tare mult sa stiu exact ce trebuie sa fac(si ce documente imi trebuie pentru inscriere)...

just passing... Rover's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    valhala99, incearca sa faci rost de un nr de telefon de acolo si sa intrebi pe la secretariat

uite ce se mai gaseste
    Comunitatea candidatilor, elevilor, absolventilor de Liceu Militar

sapa si tu pe site-ul ala

Registered User
    @Rover mersi.....chiar akm ma voi uita pe acel site..De asemenea,cine ma mai poate ajuta cu ce am intrebat eu,il rog sa o faca........

made in romania Laur's Avatar
    Tu vrei sa termini cu copilaria la 14 ani?

Registered User
    @Laur eu consider ca Liceul Militar iti intareste carcaterul,devii mai rezistent,mai intelept,mai bun in tot ce faci......Nimic din lumea asta nu este usor.....Dar depinde numai de tine insuti daca vrei sa iti usurezi viata...Iar eu intentionez sa termin Academia Mlitara...Sa fiu cativa ani in armata iar apoi,voi merge in alta parte(poate ca agent,cine stie)...Ideea e ca as vrea sa primesc niste detalii dar pana acum nimeni nu a vrut/putut sa ma lamureasca si pe mine....Poate ca va posta cineva ceea ce am intrebat eu...

Banned MYSTIK's Avatar
    not really. cand ma gandesc la armata, nu ma gandesc la ceva tocmai intelept. de multe ori armata te tacaneste. te face intolerant, rasist, violent. nicidecum mai bun. devii mai bun ca unealta pt armata, dar nu pentru societate.
    parerea mea, nu e nevoie sa tragi dupa mine.

Registered User
    Poate in urma unui soc...Dar ideea este ca eu vreau doar sa ma duc la liceul militar si sa fac academia militara si decand tot ma rog sa ma ajuntati in legatura cu niste informatii..........

---------- Post added 15-04-2010 at 19:21 ---------- Previous post was 14-04-2010 at 21:09 ----------

mai aveti ce sfaturi sa imi dati?

Registered User Crystyxn's Avatar
    stiu ca trebuie sa fii in conditie fizica foarte buna

also, de ce intrebi asemenea lucruri pe un forum de gaming?

cR1
    cR1 is offline
    Registered User cR1's Avatar
    Daca asta crezi ca ti-ar placea, mergi acolo. E plina tara de copii care intra la "mate-info" pentru ca asa e cool sau asa vor parintii.

Quote Originally Posted by valhala99 View Post
    (poate ca agent,cine stie)...
    Agent?! Cred ca ai vazut de prea multe ori 007 sau Bourne.
    Pur si simplu termini cu copilaria si viata linistita la 15 ani. Habar nu ai cu ce se mananca un liceu militar. Este mai al dreaq decat N ani de armata, ca acolo dupa cateva luni esti veteran, aici vei fi biban toata viata...Brrr..
    Parintii tai ce zic?

Registered User Crystyxn's Avatar
    Nu-i un semn bun daca parintii tai sunt de acord

Banned
    Nu stiu de ce vi se pare asa anormala o cariera militara, sunt multi oameni care nu au o situatie materiala grozava si un liceu militar iti ofera tot, cazare hrana imbracaminte,profesori mut mai bine pregatiti si seriosi, faci carte nu gluma in liceul militar fata de batjocurile care au ajuns liceele "civile" care livreaza analfabeti si drogati pe banda rulanta.

Iar daca vrei sa urmezi academia militara,normal ca te ajuta mult un liceu militar absolvit. Ce e prost la un liceu militar e ca nu ai libertatile(prost intelese in 99% din cazuri) din civilie. Daca vrei totusi sa faci ceva cu viata ta, go for it.

Registered User dani129ro's Avatar
    +1 la ce a zis l3fTy

L3fTy si cu dani129ro sunteti in aceeasi necunostiinta de cauza ca si initiatorul acestui topic.
    Acolo e un fel de puscarie mascata in haine militare, te uiti la tv, mananci, dormi, esti liber, te caci, net, etc, cand vor ei nu cand ai tu chef. Desteptarea e pe la 6 cu inviorare de dimineata, nema tigari, suc, bere, femei, etc..
    Faci plantoane, smotru, bucatarie, instructie, exact ca un militar in termen.
    Habar nu aveti ce soc au restrictiile si programul asta asupra unui copil de 14-15 ani; stiu, din fata compului e foarte bine; iti da haleala si haine...ma umfla rasul...
    Nu mai spun ca daca ai calcat usor pe bec, te da afara si nu mai treaba cu haina militara never.
    Parerea mea este sa faci un liceu normal si apoi de la 18-19 ani poti intra daca esti capabil la o scoala de ofiteri si academia militara, asta daca mai vrei sa devi militar de cariera.

Registered User Arwen's Avatar
    Quote Originally Posted by Laur View Post
    L3fTy si cu dani129ro sunteti in aceeasi necunostiinta de cauza ca si initiatorul acestui topic.
    Acolo e un fel de puscarie mascata in haine militare, te uiti la tv, mananci, dormi, esti liber, te caci, net, etc, cand vor ei nu cand ai tu chef. Desteptarea e pe la 6 cu inviorare de dimineata, nema tigari, suc, bere, femei, etc..
    Habar nu aveti ce soc au restrictiile si programul asta asupra unui copil de 14-15 ani; stiu, din fata compului e foarte bine; iti da haleala si haine...ma umfla rasul...
    Nu mai spun ca daca ai calcat usor pe bec, te da afara si nu mai treaba cu haina militara never.
    Parerea mea este sa faci un liceu normal si apoi de la 18-19 ani poti intra daca esti capabil la o scoala de ofiteri si academia militara, asta daca mai vrei sa devi militar de cariera.
    Din pura curiozitate, citind acest topic, am intrebat cum stau lucrurile de vreun an-doi incoace. S-au schimbat, cica in bine. Am inteles ca umilintele au disparut, deci ar trebui sa fie ok.

Am putea obtine un raspuns pertinent de la cineva care urmeaza in prezent scoala respectiva.
    From the ashes a fire shall be woken,
    A light from the shadows shall spring;
    Renewed shall be blade that was broken'
    The crownless again shall be king

Banned
    Quote Originally Posted by Laur View Post
    Ai uitat in ce an traiesti, acum 15 ani da, asa era. S-au schimbat lucrurile. In bine.

Registered User doma's Avatar
    Quote Originally Posted by L3fTy View Post
    Ai uitat in ce an traiesti, acum 15 ani da, asa era. S-au schimbat lucrurile. In bine.
    Vad ca ai multe informatii....lucrezi la un liceu militar sau esti elev acolo ?
    1. ARAD is not banat !
    2. ild nu ma bana, traiasca familia ta
    3. Trollin', trollin', trollin'/ Though the streams are swollen/ Keep them dogies trollin'/ Rawhide!

Banned
    Quote Originally Posted by doma View Post
    Vad ca ai multe informatii....lucrezi la un liceu militar sau esti elev acolo ?
    Da, sunt profesor de educatie fizica la fete.

Registered User dani129ro's Avatar
    Laur cred ca vorbeste din auzitele de dinainte de 1989.

Si daca astea sunt cool "nema tigari, suc, bere, femei, etc.." pentru un pusti de 14 ani something is wrong ... iti doresc sa-i arati la pustoaicei (e mai tragic decat pusti) tale cand va avea 14 ani arta sex-ului fumatului si bautului ca si distractie, de ce sa cultivi alte preocupari doar

Ma intreb ce reactie ai avea cand sti ca fata ta e mai experta ca si nevastata de la 14 ani, ma intreb ce reactie ar avea parintii fetelor in ziua de azi daca ar sti cu adevarat ce fac ele.

O tara are nevoie de armata profesionista +/- si mi se pare perfect normal ca sa-i de mici copii "masini de ucis" unii trebuie sa faca si meseria asta la nevoie doar.

Daca ar incepe un razboi maine poimaine am smotrui toti cu periuta de dinti veceurile numai sa nu ne ia in armata asa ca mai bine sa fie doritori care sa fac armata la modul profesionit.

Iar daca intram in detalii sa nu-mi ziceti mie ca un job de 12h/zi nu te distruge pe plan social.

Asa cum o dai nu o dai prea bine in societatea de azi fiecare alegere are ups and downs doar difera procentu lor

Registered User
    @dani129ro ai mare dreptate..Plus ca acolo este disciplina..Si da,daca ai calcat stramb te cari de acolo in secunda 2 ca nu se tolereaza prostia.....Si asa si trebuie....Parerea mea este ca un liceu militar face mult bine unei persoane...o intareste...o invata cum sa traiasca mai bine....il pregateste de orice.....etc.....

1.  
Page 1 of 2 12 LastLast