Page 1 of 4 1234 LastLast
Results 1 to 20 of 67

Thread: Dermatita seboreica tratament

1. Back To Top | #1
    Registered User

Dermatita seboreica tratament

Cu ce tratament,crema ati reusit sa scapati sau sa incetiniti aceasta afectiune a pielii ?

2. Back To Top | #2
    Du-te la dermatologist...nu e ok sa pui pe fata orice crema care ti recomanda pe aici. Eu in principiu am renuntat la alimentele care inflameaza (laptele de vaca/zahar(folosesc indulcitor: stevia/xilitol/eritritol)/paine/cat mai putin gluten/etc) + suplimente de biotin si pot sa zic ca am perioade destul de lungi in care nu trebuie sa ma dau cu crema.

3. Back To Top | #3
    soare mult,daca ai barba, barbiereste-te cat mai des / tunde-te cat mai mic/ creme hidratante bune (macar o neutrogena din aia la borcan mare, < nu de maini>) si grija la alimentatie. In general iarna ai probleme si vara mai putin/deloc.

4. Back To Top | #4
    Registered User AlexGP's Avatar
    Pentru mine au functionat urmatoarele:
    1. Mai putin zahar + dieta echilibrata (carne + legume + fructe)
    2. Daca esti supraponderal -> slabeste (asta m-a scapat si de alte probleme)
    3. Mai mult sport (nici nu stii cat de bine te simti)
    4. La nevoie -> nivea sau neutogena (in special iarna, cand te "taie" frigul)
    5. Renunta la orice fel de gel de dus sau alte inventii. Eu folosesc sapun doar cand ma spal pe maini; In rest, doar apa + un numit sampon anti-matreata. Rezultatul e: scalp curat, foarte putin body-odor, dusuri foarte rapide
    Disclaimer: Cum am scris la inceput, pentru mine au functionat / functioneaza astea. Nu sunt doctor. Poate nu toate o sa functioneze pentru tine. Sunt multi factori care pot influenta conditia, mie mi-a luat cam 2 ani pana am gasit produsele care functioneaza pentru mine (dar si cele care influenteaza), asa nu trebuie sa te sperii de faptul ca X nu functioneaza, mai ai alte optiuni.

Mare grija, se sterg posturi

5. Back To Top | #5
    Registered User
    O sa pun si eu in aplicare cateva sfaturi.
    Si eu prezint aceleasi simptome iarna, pe frunte si nas, atita ca nu se rosesc dupa ce se desprinde pielea alba, dar tot este deranjant.
    Eu obisnuiesc sa folosesc crema pentru fata in fiecare zi si asa tin cat de cat "in check" aceasta problema.

6. Back To Top | #6
    Registered User JohnBiggun's Avatar
    eu o am de-o viata si, din pacate, am renuntat la lupta si m-am refugiat in alifii cu corticosteroizi (Dermovate) -
    In the warriors code / There's no surrender / Though his body says stop / His spirit cries - NEVER!

7. Back To Top | #7
    Registered User
    Nu se observa decat daca te uiti foarte atent.Totusi vreau sa scap definitiv de problema asta.Credeti ca aceste produse ar fi bune ?

Ducray Kelual D.S. crema 40 ml

La Roche Posay Kerium DS Crema pentru piele seboreica cu scuame

Momentan folosesc un sapun Oilatum si o crema foarte grasa pentru fata.

8. Back To Top | #8
    Registered User lilmonkey's Avatar
    cel mai bine mergi la un dermatolog, sunt atatea produse care pot fi luate, unul poate fi bun, altul nu, eu am fost acum 4-5ani la un dermatolog si mi-a dat un tratament care nu prea a dat roade, si apoi acum vreo 1 an jumate- 2 ani la alt dermatolog (aceeasi companie medicala) care mi-a dat alt tratament care a mers mult mai bine. eu acum folosesc mediket plus ptr intretinere, si pentru cazuri de urgenta (gen reaparitii) am o crema acasa (al carei nume imi scapa, dar pot scrie diseara cand ajung acasa cum se numea).

LE: din ce am vorbit cu doctorii, asta nu se trateaza, se tine sub control doar, poate re-aparea oricand, chiar si daca folosesti un tratament cu succes o perioada. tine si de nivelul de stress, cu cat esti mai stresat din ce mi s-a zis creste riscul re-aparitie.

9. Back To Top | #9
    Registered User
    Am inteles.Sa imi spui si mie cum se cheama aceea crema te rog.

10. Back To Top | #10
    Quote Originally Posted by Whisker View Post
    soare mult,daca ai barba, barbiereste-te cat mai des / tunde-te cat mai mic/ creme hidratante bune (macar o neutrogena din aia la borcan mare, < nu de maini>) si grija la alimentatie. In general iarna ai probleme si vara mai putin/deloc.
    Uite, că în funcție de anotimp ar trebui să indice cuiva o posibilă rezolvare prin corectarea metabolizării vitaminei D. Iarna soarele este mai puțin, de aceea nu poate sintetiza corpul la fel ca în perioade de sezon cald. Mare grijă, pentru că în jurul acestei vitamine stau multe sisteme metabolice interdependente și dependente de absorbția de vitamine și minerale (toate sînt importante, dar carența unora este periculoasă), oligoelemente, chiar macronutrienți - proteine, anumiți aminoacizi esențiali, grăsimi și carbohidrați, metabolizarea zaharurilor. Mare atenție la alimentație și cu atât mai mult la produsele sintetice sau altfel administrate în regim alopat, adică de tratare a simptomelor și nu ale cauzelor principale care stau la baza afecțiunii, oricare ar fi aceasta.
    Înţelept este cel care în sine însuşi îşi găseşte adevărata plenitudine.

11. Back To Top | #11
    Ai dreptate FieryLoki, am citit ca s-au facut ceva cercetari pe tema asta si s-a vazut o imbunatatire . Nu ar fi o idee rea, luare de suplimente de vitamina D, alimentatie bogata in peste ( mai ales somon).
    Scrisase o tipa pe un forum, despre o doctorita din Buc care i-a prescris un tratament care a mers fff bine si a scapat-o de problema, fara corticosteroizi ( cel putin temporar) doctor rozalia olsavszky . N-o cunosc pe doctorita asta insa daca tot n-ai fost la medic, ai putea sa incerci la ea.

12. Back To Top | #12
    Registered User lilmonkey's Avatar
    Quote Originally Posted by Atentatew View Post
    Am inteles.Sa imi spui si mie cum se cheama aceea crema te rog.
    mi-am adus aminte, se numeste Travocort. stiu ca am urmat o schema de 3 saptamani parca, gen 1st week - in fiecare zi de 2 ori, a doua saptamana - in fiecare zi o data, a 3-a saptamana - de 2 ori pe saptamana sau ceva de genul. nu lua schema asta ad literam, nu garantez ca asa era. doctora mi-a zis atunci ca nu trebuie insistat mult cu crema asta, da dependenta or smth si am folosit-o doar in situatii majore, dupa ce am terminat programul ala.
    sfatul meu in continuare e sa mergi la un dermatolog, solutii poti afla aici 100, dar e posibil ca niciuna sa nu fie buna pentru tine.

13. Back To Top | #13
    Registered User
    Asa ar fi cel mai indicat.Sa aflu parerea unui dermatolog.

14. Back To Top | #14
    Moderator
    Mai degraba un alergolog decat un dermatolog.
    Mourrons pour des idées, d'accord, mais d'une mort lente

15. Back To Top | #15
    Dermatita e un excess de sebum(un fel de grasime a pielii sa zic asa), deci mai degraba un dermatolog, pentru ca nu e neaparat o boala auto-imuna chiar daca unii asa cred, oricum nu exista remediu. Ideea e ca sunt foarte multe creme, unele nocive care trebuiesc date strict 1-2 saptamani si altele mai "lejere" cu care te poti da la nevoie, de aceea e bine sa mergi la dermatolog dar daca nu iti schimbi stilul de viata macar un pic, exista posibilitatea ca perioadele de "activitate" a bolii sa fie destul de lungi si urate. Eu am perioade chiar si iarna cand nu ma dau 3 luni, de asemenea am observat ca apa mai calda(calda nu calduta), irita si oarecum activeaza pe moment roseata asa ca grija. As putea spune sa ai grija si la sampon...Alpecin e un sampon decent.

Pentru persoanele mai tinere cu aceasta boala, nu vreau vorbesc in necunostiinta de cauza dar ar fi bine sa fiti atenti la eventualele posibile alte simptome de acum incolo pentru ca sunt cazuri in care dermatita nu vine singura si poate fi doar un prim semn ca ceva nu e in regula, vorbesc din propria experienta.

16. Back To Top | #16
    Interesanta ultima propozitie, poti elaborezi la ce te referi?

17. Back To Top | #17
    Trance GoD ATB's Avatar
    Da, si eu as vrea sa stiu mai multe, dezvolta ideea te rog.
    "I'm ready to lose my mind but instead I use my mind / I put down the knife, and take the bullets out my nine / My only crime, was that I'm too damn kind" - Guru

18. Back To Top | #18
    de asemenea am observat ca apa mai calda(calda nu calduta), irita si oarecum activeaza pe moment roseata asa ca grija
    Alergie la variații de temperatură sau la toxinele din apă. În prima variantă sistemul imunitar este supraexcitat și/sau slăbit în același timp. Ce fel de apă? De la robinet la bloc, filtrată sau nu, în mediu urban sau rural?

Este simplu. Problemele de piele ca și oricare alte probleme de sănătate sînt de fapt consecințe sau simptome ale unor probleme mai adânci, de funcționare a organismului - de nutriție și metabolism. Medicina modernă „tratează” așa-zis problemele acestea de suprafață, adică în mod alopat, dar nu se adresează cauzei principale care a determinat o anumită afecțiune. Produsele naturiste sînt bune, în anumite condiții mai bune decât produsele sintetice farmaceutice, dar utilizarea lor tot în mod alopat are loc atunci când se recomandă produse, suplimente pentru a corecta o anumită chestiune. Vasta majoritate a medicilor recomandă ghicind sau presupunând anumite rezolvări, rata mare sau mică de succes ale unor prescripții având de-a face doar cu pura întâmplare, nefiind ceva exact, pacienții fiind doar cu funcții metabolice asemănătoare. Că iau o atitudine de oameni de vază, impozantă și infatuată se poate confunda deseori cu senzația de certitudine privind știința. Foarte puțini, din păcate, au realizat și realizează că medicinam ca orice domeniu nu are un cadru static, ci evoluează, se clarifică, adoptând strategii care se adresează complet vindecării și nu tratamentului simptomatic.

Produsele farmaceutice cu precădere, că este vorba de administrare orală sau externă (în cazul ăsta pe piele), nu fac altceva decât să suprime sau să încetinească anumite funcții sau blocheze anumiți receptori. Prin analogie, chiar dacă poate nu pe deplin potrivită, este ca și cum un generator de curent electric are fluctuații periculoase de tensiune și remediul găsit este de a stinge becul sau de a-l înlocui.
    Ceea ce sperie pe mulți deci sînt simptomele, însă acestea sînt de fapt semnale de alarmă pentru afecțiuni sau tulburări metabolice mai grave. Mai mult decât atât lipsa simptomelor sau suprimarea lor nu înlătură cauza ceea ce creează oportunitatea ca aceasta să se cronicizeze în mod periculos pentru viață, supraviețuire - prefixul supra- aici fiind inadecvat. Apar astfel pe parcurs și alte simptome care pot fi sau nu legate de cele inițiale.

Referitor la produsele naturiste este posibil ca acestea să echilibreze în anumită măsură gravitatea simptomatică, poate chiar să le elimine de tot, ajutând în mod unitar organismul să-și revină cel puțin parțial, administrate fiind tot în mod alopat. Ca modalitate de administrare, internă sau externă, prin însăși natura lor, pot avea efect benefic sau nociv sau niciun efect. Originea acestora și puritatea sursei din care provin are, deci, o foarte mare importanță, dar nu atât de mult pe cât o are unicitatea fiecărui om, individ, aceasta creând anumite predispoziții metabolice. Da, își au originea genetică, dar nu faceți confuzie că anumite boli sînt ereditare. Caracterul ereditar o are funcționarea metabolismului care este compus din mai multe sisteme interdependente cum sînt, de exemplu, sistemul imunitar, sistemul nervos vegetativ, sistemul endocrin și altele. Modul în care funcționează metabolismul este puternic influențat de modul de viață, dar cu precădere de alimentație.

Revenind, deci, că este vorba de scară macro (un aliment) sau scară micro (vitamină sau mineral) un anumit om poate prospera din punctul de vedere al sănătății, poate deveni bolnav sau poate rămâne în aceeași stare. Mâncarea unuia este otrava altuia. Este o parafrazare a unei zicale de pe vremea vechilor romani, care, atât de involuați tehnic în comparație cu prezentul au fost mult mai eficienți în recunoașterea funcționării sănătoase a trupului și minții. Alegând, deci, alimente sănătoase potrivite pentru un anumit organism se poate vindeca în toată deplinătatea cuvântului sau poate prospera în continuare în funcție de starea în care se află. De aceea unii își păstrează silueta și condiția fără a ști de ce, iar alții care se străduiesc să fie mai bine se îmbolnăvesc mai rău. Din același motiv vegetarianismul funcționează la unii, iar la alții dieta paleo bazată doar pe carne și produse aferente; acestea sînt extremele, dar între cele două se află o varietate extrem de largă de combinații în procentaje diferite dintre cele două care se potrivesc unor anumiți oameni. Chiar și în familie metabolismul copiilor poate fi asemănător dar și diferit în totalitate față de cele ale părinților.

Pe lângă acestea, exercițul fizic sau, mai degrabă, mișcarea în deplinătatea ei ajută foarte mult la revitalizarea trupului și a minții. Diametral opus se află odihna, reprezentată prin somnul la orele potrivite și în intervalul potrivit, care echilibrată în mod cât mai egal cu activitatea păstrează sănătatea și vindecă afecțiunile.
    A se conștientiza că starea de sănătate trebuiește văzută în mod integral, holistic, având în vedere cele trei aspecte interdependente: nutriția, mișcarea și odihna.

Cam asta este în linii mari problema sănătății și rezolvarea ei. Am căutat să o scriu cât mai succint și clar cu putință.
    Înţelept este cel care în sine însuşi îşi găseşte adevărata plenitudine.

19. Back To Top | #19
    Registered User Marius The Boss's Avatar
    Dermatita seboreica mai poate fi cauzata si de un dezechilibru hormonal(desi nu cred ca e cazul pe aici). Eu m-am ales cu ea dupa ce am folosit 'anumite medicamente' pentru masa musculara(nu dau nume,se subintelege pentru cine cunoaste) ,desi eram constient de efectele adverse ,folosind un PCT corespunzator ,totusi m-am ales cu dermatita seboreica cu care m-am confruntat ceva timp. Am folosit ceva extrem ca sa scap de ea si am scapat in proportie de 90%- Accutane(isotretinoin).

20. Back To Top | #20
    Registered User
    Am fost astazi la farmacie si mi-am cumparat o crema care am inteles ca este foarte buna ->

La Roche Posay Kerium DS Crema pentru piele seboreica cu scuame

1.  
Page 1 of 4 1234 LastLast

Bookmarks

Bookmarks