Results 1 to 7 of 7

Thread: Antifonare EFICIENTA apartament

1. Back To Top | #1
    Registered User beton armat's Avatar

Antifonare EFICIENTA apartament

Salut, ma adresez celor care se pricep sau care se ocupa cu asa ceva: exista pe lumea asta o solutie eficienta pentru antifonarea EFICIENTA a unui apartament de la parter? Nu ma intereseaza zgomotele produse de muzica, tipete sau urlete - vecinii pot sa tipe si sa asculte muzica cat vor. Vreau sa nu mai aud zgomotele de la tropaieli, scaune trase, bocaneli, scapat rahaturi pe parchet si tot ce tine de vibratii propagate prin beton (tavan). Da sau nu? Din cate am citit nu prea ar fi solutii, dar vreau sa aud pareri de la cei care au facut astfel de lucrari, daca sunt sau nu 100% eficiente pentru astfel de zgomote.
    Multumesc.

2. Back To Top | #2
    Registered User furious's Avatar
    Solutia eficienta , te muti la casa . Si pe mine ma dispera ce ai insirat acolo , din cauza asta , anul asta ma apuc de facut casa .

3. Back To Top | #3
    3dfx collector RaverX's Avatar
    Depinde ce intelegi tu prin "eficienta". Cam orice material extra pus pe pereti va atenua zgomotele. Pentru ce vrei tu (sunet transmis prin vibratii in pereti) o solutie ar fi combinatia de vata si gips-carton. Separat vata nu face mare lucru, gips-carton-ul e cat de cat ok, dar combinate devin relativ eficiente.

Insa depinde ce vrei, daca intr-adevar ai zgomote puternice in bloc si vrei sa le atenuezi o sa fie... ok. Daca te deranjeaza orice sunet n-o sa rezolvi mare lucru. Si cred ca asta e problema ta, e una mai degraba psihologica. Si n-o sa rezolvi nimic daca o sa auzi "mai incet" cum scapa pe jos vecinul furculita.

Ar mai fi de zis o treaba: zgomotul se combate cel mai eficient la sursa, adica e mult mai bine ca ala care face galagie sa se "antifoneze", dar asta nu prea se intampla.

Mi se pare ciudat ca esti deanjat doar de "bubuituri" si nu de tipete si muzica, pe mine ma deranjeaza alea cel mai mult, cand aud copiii cum tipa ca niste maimute, fara niciun motiv si parintii cretini nu zic nimic. Dar fiecare cu problememe lui, banuiesc...

Mai sus ti s-a recomandat sa te muti la casa. Asa scapi sigur de zgomotele care te deranjeaza, dar o sa dai de multe altele, latratul cainilor, masini care pleaca si vin la ore aiurea, dar tu stii daca te deranjeaza sau nu. Personal mi se pare super enervant sa auzi motorul masinii turat la 6 dimineata cand merge vecina la lucru sau la 3 noaptea cand se intoarce vecinul din schimbul 3.

4. Back To Top | #4
    Mda, pai aia e sigur ca fiecare avem "pasarelele" noastre Amandoi aveti dreptate, e "si de la mine", am capatat o sensibilitate in sensul asta pentru ca foarte multi ani am avut liniste, apartamentul de deasupra a fost gol. Cum a zis si furious, cea mai eficienta solutie e mutatul la casa, dar e mai greu de realizat din multe motive...Ma mai gandisem sa ma mut la ultimul etaj dar si acolo sunt alte probleme...desi ma gandesc serios la varianta asta. De discutat cu aia de sus am mai discutat asa la modul fin dar nu am cum sa le zic sa nu mai mearga prin casa, sa le zica copilului sa nu mai alerge sau sa isi puna mochete, practic le-as impune eu ce sa faca la ei in casa...Aia cu "3 noaptea cand se intoarce vecinul din schimbul 3" ai nimerit-o bine, de fapt dupa ora 22 apar nervii provocati de zgomote, ca si pe astia ii apuca la fel, vin acasa cam pe la ora aia si apuca de mancat (tras scaune la bucatarie), alegat (copilul catre baie si jucarii din diferite camere) si tropait (pregatit pentru culcare). Ziua e liniste, sunt plecati toti, as fi preferat sa fie invers...O sa incerc mai intai cu xanax, poate mai rezolv de la mine (kiddin')

5. Back To Top | #5
    Registered User
    Quote Originally Posted by beton armat View Post
    practic le-as impune eu ce sa faca la ei in casa..
    Cand ceea ce fac in "casa" lor ajunge la tine, nu mai e doar la ei, e la tine.
    E vorba de bun simt. Cand locuiesti la bloc, in comunitate, in mod normal, ar trebui sa tii cont ca la cativa centimetri de "casa" ta, e a altuia si sa te comporti ca atare.

Quote Originally Posted by beton armat View Post
    De discutat cu aia de sus am mai discutat asa la modul fin dar nu am cum sa le zic sa nu mai fie marlani
    fixed
    Soriciul gros nu-l mai subtiezi nici cu vorba, nici cu parul, din pacate.

Daca te muti la casa, atentie, s-ar putea sa dai de niste vecini mai galagiosi, ca deh "sunt in curtea mea si fac ce vreau".

6. Back To Top | #6
    Quote Originally Posted by trandafirdoru View Post
    Cand ceea ce fac in "casa" lor ajunge la tine, nu mai e doar la ei, e la tine.
    E vorba de bun simt. Cand locuiesti la bloc, in comunitate, in mod normal, ar trebui sa tii cont ca la cativa centimetri de "casa" ta, e a altuia si sa te comporti ca atare.
    Ai pus punctul pe Y (vorba lui Toma Caragiu). Corect, asa e...am ajuns sa fiu gelos pe astia care nimeresc sau au vecini cu obraz subtire; parca e o loterie, depinde ce noroc sau ghinion ai...

7. Back To Top | #7
    Te invit pe siteul www.seruah.com.

Adevărul despre Noua Ordine Mondială, informații despre vrăjitorie/puterile minții, spiritualitate, astrologie, creștinismul expus și altele.

1.  

Bookmarks

Bookmarks