Page 87 of 87 FirstFirst ... 377784858687
Results 1,721 to 1,726 of 1726

Thread: Shave

1. Back To Top | #1721
    Ma bate gândul să încerc briciul, dar fiind mai pragmatic, nu cred ca l-as putea gasi mai eficient decat DE.

Frumos gest, sper sa se bucure cineva de el.

Sent from my SM-A510F using Tapatalk

2. Back To Top | #1722
    Și eu. E păcat de ele. Sunt chestii foarte faine, dar care mie nu-mi trebuie. Chiar și briciul vine de la un producător britanic, dar e cu siguranță entry level. Și desigur va exista suport complet pentru utilizarea pietrelor etc. Ideea este să facă singur, să simtă ce lucrează...

N-aș vrea să îl pun pe olx, dacă nu e musai.

Eu m-am mai ras cu diverse cuțite, deci briciul nu m-a speriat foarte tare. A trebuit însă să îi învăț particularitățile, ca la orice de altfel, ele făcând diferența între o experiență finală faină sau dezamăgire completă.

3. Back To Top | #1723
    Așa mă bărbieresc și eu cu toate prostiile de DE, dar sunt destul de pretențios. Adică, nu știu câte am încercat, vreo 7-8, din care doar cu două mi se pare foarte bune, Merkur Futur și Ikon 102. R41 e destul de aproape de astea două, dar nu-l consider în aceeași categorie. În rest, nu că nu m-aș putea bărbieri, merg toate, nu mă irit cu ele, dar sunt mici chestii care mă deranjează la celelalte. Adică, dacă sunt pretențios așa la DE, slabe șanse să consider că briciul merge mai bine decât Futur sau Ikon 102.

4. Back To Top | #1724
    Corect. Trebuie o predispoziție pentru asta. E ceva de pregătit. E fain uleiul de pre-shave de la bluebeards revenge plus rutina obișnuită plus evident tăișul potrivit pentru fiecare piele. O mare parte din timp mi-a luat numai asta. S-ar putea să îți placă dacă se aliniază totul. Pe mine m-a surprins. E mai greu când ascut pentru altcineva. Lumea pietrelor este foarte interesantă în general, dar la nivelul ăsta este în mod deosebit. Și m-am gândit la 2 superbe în pachet.

5. Back To Top | #1725
    Quote Originally Posted by gojira View Post
    În rest, nu că nu m-aș putea bărbieri, merg toate, nu mă irit cu ele
    Și spunând asta, astăzi mi-am găsit nașul. Ikon Tech. Dacă vrei agresiv, cred că e greu să găsești ceva mai fioros. R41 e blând rău pe lângă ăsta.
    Primul bărbierit într-adevăr nasol în vreo doi ani. Nu mă așteptam să muște atât de rău. N-a curs sânje, dar nici mult nu mai avea.

În principiu, pe-ăsta nu l-aș considera "safety razor". Ai lama expusă foarte mult, bara nici nu face contact cu fața când îl folosești. E un fel de DEvette.

6. Back To Top | #1726
    Eh, uite aici am înțeles utilizatorii de brici și diversele tipuri de tăișuri în funcție de oțel și piatră. Chiar este o diferență între același brici pe La Veinette și Nakayama 1:1. Coticula te mângâie, japoneza lasă ca o sabie de samurai. Cu un Sheffield Silver Steel Extra Special.

1.  
Page 87 of 87 FirstFirst ... 377784858687

Bookmarks

Bookmarks