brat Cand e momentul potrivit pentru un copil?
Page 1 of 7 1234 ... LastLast
Results 1 to 20 of 123

Thread: Cand e momentul potrivit pentru un copil?

TheOne maxx1nsane's Avatar

Question Cand e momentul potrivit pentru un copil?

De 3-4 ani, observ ca o parte din prietenii mei au facut cate un copil (evident ca impreuna cu sotiile).
    Am fost intrebat de multe ori cand va veni si vremea mea, motiv pentru care mi-am pus o intrebare la care probabil ati ajuns multi dintre voi:

- Cand este momentul cel mai bun pentru un copil?

Eu consider ca sunt cativa care au facut acest pas mai mult din inconstienta, iar ca argumente sunt: varsta unora sub 25 ani, stare materiala nu chiar roza, relatie subreda cu sotia/iubita/logodnica, si explicatii cu privire la nevoia de a intra "in randul lumii". Ultima motivatie mi s-a parut extrem de interesanta deoarece este aplicata cu succes si in cazul justificarii unei casatorii.
    Eu sunt de parere ca decizia de a face un copil este una foarte importanta deoarece acest eveniment va influenta viata partenerilor pe termen lung.

Am sa ii rog pe cei ce au facut pasul acessta, sa incerce sa explice care au fost "motivele", daca le pot numi asa, care i-a determinat sa faca acest pas.

Deci: Cand este momentul cel mai bun pentru a face un copil?

Va rog fara explicatii la misto, sau raspunsuri idioate.
    Nu este un topic deschis pentru a face bascalie, ci incerc sa deschid un subiect oarecum evitat de multi, din punctul meu de vedere.
    "Minţile ilustre discută idei, inteligentele medii discută evenimente, iar minţile reduse îi discută pe alţii."
    ~ Proverb romanesc

Banned
    Pai daca esti stilul de om care planifica tot pana la ultimul detaliu si face un pas (firesc) doar dupa indelungi calcule si consultari, raspunsul e simplu : niciodata! Tot timpul vor fi probleme, ba ca muncesti prea mult, ba ca vrei sa cumperi nu stiu ce masina si abia mananci tu, dapoi un copil, ba mai dai de o proasta care e "cu cariera" and so on.

Banned
    Dacă n-ai nşpe mii de rate, ai un partener cu care te înţelegi ok şi trăieşti un pic PESTE decent poţi face oricând un copil.
    Dacă nu.. pregăteşte-te să suferi.

@ smoker_ul - Ai drepate, planificarea intemeiata iese din discutie tocmai din motivele insirate de tine mai sus, dar nici procreearea unui copil datorita unei conceptii enuntate in primul post ("pentru a intra in randul lumii") nu este buna.
    @ dod0 - Starea materiala intradevar este un factor de luat in serios, ca si intelegerea cu partenera.
    "Minţile ilustre discută idei, inteligentele medii discută evenimente, iar minţile reduse îi discută pe alţii."
    ~ Proverb romanesc

Animal nandu's Avatar
    Dacă ești o persoană educată, momentul potrivit pt. a avea un copil este în primul rând atunci când îi poți oferi/crea condițiile necesare pt. a crește, a se dezvolta într-un mediu decent, salubru; pt. a avea parte de o educație corectă, etc.

Dacă nu ești o persoană educată, mom. potrivit pt. un copil este, din păcate, oricând.

Banned
    Starea materială are cea mai mare pondere.
    Când vine pe lume o să ai de investit uneori chiar mai mult decât în tine. Copilul e viitorul tău şi trebuie să îl formezi în aşa fel încât să ajungă o persoană responsabilă şi de ce nu, de succes.
    Trebuie să îi asiguri toate cele necesare: de la naştere şi până atinge o anumită vârstă să îl duci la doctori buni, să îl hraneşti cu mâncare de calitate (automat scumpă spre foarte scumpă), să îi asiguri o educaţie bună (grădiniţă privată, şcoală bună, liceu bun, meditaţii când e cazul.. pentru a ajunge la o facultate bună, nu la spiru sau mai ştiu eu ce căcaturi care nu îţi oferă nicio specializare), să îl dai la un sport/să cânte la un instrument/să ştie mai multe limbi străine.

Învăţămintele astea le-am tras eu de la ai mei, care mai tot timpul m-au lăsat să îmi aleg singur calea şi care nu mi-au impus nimic. Consider că au făcut o greseală şi până la vârsta de 16 ani trebuia să-mi bage mai multe pe gât că n-aveau decât să îmi vină în ajutor mai târziu în viaţă.
    Până la o anumită vârstă trebuie să îl formezi tu, nu să-l laşi în bătaia vântului. Trebuie să te ştie de părinte şi nu de prieten. O să-ţi mulţumească mai târziu.

Când mă uit în jurul meu la cine toarnă boraci mă îngrozesc.

Aici sunt de acord cu tine, cam asa gandesc si eu in acest moment, asigurarea unor conditii decente sau chiar mai mult decat decente acelui copil sunt prioritare.
    ~ Proverb romanesc

Banned
    Întâi trebuie să fii tu bazat şi dup-aia poţi să dai drumul şi proiectului ăsta.

Din păcate majoritatea femeilor sunt bătute în cap şi ele vor rate pentru casă şi plod cât mai repede. Aşa că mare grijă în alegerea partenerului.

Banned
    Quote Originally Posted by dod0 View Post
    Trebuie să te ştie de părinte şi nu de prieten. O să-ţi mulţumească mai târziu.
    Adica increderea copilului in tine trebuie sa fie 0...well done

---------- Post added at 15:20 ---------- Previous post was at 15:15 ----------

Quote Originally Posted by maxx1nsane View Post
    asigurarea unor conditii decente sau chiar mai mult decat decente acelui copil sunt prioritare.
    Doar ca in cazul asta se poate ajunge la situatii de genul : fac copil peste 2 ani cand o sa am mai multi bani, dupa peste 5 ca parca n-am destul, dupa peste 10 ca parca mai merge si tot asa pana ajungi la concluzia ca la varsta aia nu se mai merita.

Întâi trebuie să fii tu bazat şi dup-aia poţi să dai drumul şi proiectului ăsta.

Din păcate majoritatea femeilor sunt bătute în cap şi ele vor rate pentru casă şi plod cât mai repede. Aşa că mare grijă în alegerea partenerului.
    Dap, tare, copilul e un proiect, vezi sa nu uiti sa gasesti si un project manager pentru consultanta.
    Stiu si femeile alea ce stiu, ca banii vin si pleaca, dar varsta trece.

mobutu's Avatar
    Quote Originally Posted by smoker_ul View Post
    Doar ca in cazul asta se poate ajunge la situatii de genul : fac copil peste 2 ani cand o sa am mai multi bani, dupa peste 5 ca parca n-am destul, dupa peste 10 ca parca mai merge si tot asa pana ajungi la concluzia ca la varsta aia nu se mai merita.
    Așa, și, care-i problema? Trebuie NEAPĂRAT ca cineva să facă obligatoriu copil/copii?

Copilul e viitorul tău
    viitorul tău e sub pământ, orice ai face.
    hai să ne lepădăm de lozinci sforăitoare.
    păcat că s-a pierdut _mi ... era un topic perfect pentru el

...
    De preferat sa nu se ajunga in aceasta situatie.
    De aceea planificarea copilului nu cred ca se face folosind ca target o data anume, folosinduse ca masura de timp, ani/luni/zile.
    ~ Proverb romanesc

Banned
    Quote Originally Posted by mobutu View Post
    Așa, și, care-i problema? Trebuie NEAPĂRAT ca cineva să facă obligatoriu copil/copii?
    Vorbeam de cazul in care vrei sa faci faci copii, dar nu prea esti decis cand.

De preferat sa nu se ajunga in aceasta situatie.
    De aceea planificarea copilului nu cred ca se face folosind ca target o data anume, folosinduse ca masura de timp, ani/luni/zile.
    Luni si zile sigur nu se folosesc, dar anii sunt luati in calcul indirect, prin corelare cu situatia financiara.

Registered User bonus's Avatar
    de unde mananca gura ta, mananca si a copilului lol.
    da, se poate creste un copil in orice conditii. dovada stirile de pe la sate. alearga si se joaca prin balegar si n-au nici pe draq.
    intrebarea este, vrei asta pentru copilul tau?! nu stiu despre altii, dar eu vreau sa pot sa ii ofer o viata buna, nu pur si simplu o viata. nici lux, dar nici lipsuri.
    nu as zice ca e un proiect, doar ca impreuna cu sotia "planificam" evenimentul care urmeaza sa se intample in 2013 pe la inceput. nu lasam sa fie random. nu avem "luxul" asta. afacerea este "sezoniera" si nu avem de gand sa o lasam pe mainile altcuiva.
    ideea este ca orice copil creste cheltuielile. ori ai destul sa poti sa "rupi" de la gura ta (a parintilor) pt a lui (adica renunti la cheltuieli inutile pt propria persoana), ori "rupi" de la toti. bine, sunt si cazurile in care nu se simte aparitia copilului - bogatii.

Banned
    Adica increderea copilului in tine trebuie sa fie 0...well done

---------- Post added at 15:20 ---------- Previous post was at 15:15 ----------

Dap, tare, copilul e un proiect, vezi sa nu uiti sa gasesti si un project manager pentru consultanta.
    Stiu si femeile alea ce stiu, ca banii vin si pleaca, dar varsta trece.

Trebuie să impui respect prietene, nu să fii amicul lui de bere.
    Bineînţeles că trebuie să fii şi prietenul lui, însă înainte de prieten, eşti PĂRINTE.

Femeile se ghidează după sentimente şi hormoni, nu după logică.
    În clipa asta nu vrea nimic şi e mulţumită de viaţă şi în secunda doi vede o reclamă la pampers şi vrea copil.

Care e problema că am folosit cuvântul "proiect" ?

Încearcă să gândeşti ca un bărbat

În condiţiile astea (criză financiară, foamete etc) mi se pare un gest iresponsabil să faci un copil.
    Precum a zis şi bonus mai sus: "vrei asta pentru copilul tău?". Când faci un copil ar trebui să îi asiguri un trai decent, nu îl faci ca pe un "capriciu" ca să "fii în rând cu lumea" şi să ducă tot felul de lipsuri.

...Femeile se ghidează după sentimente şi hormoni, nu după logică.
    În clipa asta nu vrea nimic şi e mulţumită de viaţă şi în secunda doi vede o reclamă la pampers şi vrea copil...
    La afirmatia asta te sustin. Nu sunt misogin, dar viata bate filmul.
    ~ Proverb romanesc

Banned
    Bineînţeles că trebuie să fii şi prietenul lui, însă înainte de prieten, eşti PĂRINTE.
    Corect, doar ca initial ai spus ca trebuie sa fii parintele lui, nu prietenul lui...vezi...exprimarea asta.

Femeile se ghidează după sentimente şi hormoni, nu după logică.
    În clipa asta nu vrea nimic şi e mulţumită de viaţă şi în secunda doi vede o reclamă la pampers şi vrea copil.
    Pana si misoginul din mine vede o problema in afirmatia asta, dar asta e, nu stiu exact ce femei ai cunoscut tu.

În condiţiile astea (criză financiară, foamete etc) mi se pare un gest iresponsabil să faci un copil.
    Precum a zis şi bonus mai sus: "vrei asta pentru copilul tău?". Când faci un copil ar trebui să îi asiguri un trai decent, nu îl faci ca pe un "capriciu" ca să "fii în rând cu lumea" şi să ducă tot felul de lipsuri.
    Pentru unii nu e criza, nu e foamete, iar traiul decent am incercat sa il definim pe alt thread...si n-am reusit.

Registered User ciocanul's Avatar
    Depinde si cat esti de "giver", cat esti dispus sa sacrifici. Pt ca vei sacrifica si aici nu intra doar banii. Un copil nu creste doar cu bani, el creste si cu educatie, cu preocupare din timpul tau, cu timp din timpul tau.
    Cum zicea un prieten, devii un mini sclav la un bot de carne.
    Dar sunt sigur ca exista si satisfactii.
    -----
    Trec peste partea materiala, un copil nu costa o avere.
    Nu trebuie sa tintesti in a-l face vreun sportiv de performanta, cantaret sau om de stiinta din gaoace, sa incerci sa-l faci ce poate tu ti-ai dorit sa fii si nu ai reusit pt ca poti sa-l faci o epava dar asta e o alta discutie.
    Ontopic:
    Lasand la o parte gluma eu cred ca pt un barbat avarage joe momentul ok pt copii este undeva in jur de 30 de ani, poate un pic peste 30 de ani. De ce ?
    Pai esti mai matur decat la 20 si un pic, ai avut timp sa incerci suficient din ce ti-ai dorit pana atunci, esti mai linistit, nu te mai enervezi ca inainte, ai mai multa rabdare ceea ce e bine si dpdv al tau si al copilului.
    Te maturizezi, observi ca unele chestii care te atrageau inainte nu te mai atrag la fel de mult gen multe iesiri, cine ce stie ce hobby-uri fantasmagorice pe care ar fi fost ok sa le fi incercat deja. Timp ai la modul relativ, resurse ar cam trebui sa ai, un copil vine ok in a canaliza propriile resurse in ceva constructiv chiar pt tine pana la urma.
    Ce beneficii vad:
    Devii mai responsabil, devii mai atent la multe, incerci singur sa te imbunatatesti in ce faci si asta te ajuta chiar la job sau si in alte domenii. Copilul vine cu urlete si zbierate dar ai satisfactii cand incepe sa mearga, sa vorbeasca, etc.
    Referitor la varsta, cred ca e ok dupa 30 dar bine e sa nu impingi mult dupa. Si nu pt ca nu ai putea ci pt ca va creste si diferenta mare de varsta isi va spune cuvantul cand tu imbatranesti si ramai fixist si nu-l prea ajuti cand se indreapta spre maturitate si are nevoie de tine.

Clar, in final tot pamantul galben te asteapta, cu sau fara plod.
    The world ain't all sunshine and rainbows. It is a very mean and nasty place. It will beat you to your knees and keep you there permanently if you let it. You, me or nobody is going to hit as hard as life. But it ain't about how hard you hit, it is about how hard you can get hit and keep moving forward, how much can you take and keep moving forward. That's how winning is done! Rocky Balboa

Dă aur Buric™'s Avatar
    Vad ca se insista incisiv pe aspectul material care in fapt ne croieste viata actuala si fara de care in teoria unora am fi pierduti. E intr-adevar o lume competitiva dar sunt si alte aspecte care isi fac simtita prezenta/influenta in caracterul si educatia gorilei.
    Eu sustin ideea ca un copil te schimba.. atat ca partener intr-o relatie dar si ca cuplu. Nu putem da o definitie a varstei si momentului optim intrucat fiecare dintre noi isi țese viata dupa propriile concluzii. E indicat cred sa poti simti momentul si puterea cu care tu poti sprijini viitoarea familie; nu vei fi perfect.. vei/veti creste alaturi de el dar armonia e un condiment al succesului pe termen lung.
    E posibil sa pun paie pe foc dar eu personal nu vad acest prag ca pe o implinire substantiala a vietii (etapa proprie a vietii.. probabil)

Concluzia mea ~ e cam pe simtitelea.
    Buricu-i necesar decît că e..vulgar!
    Te impresionează și emotionează decolteu | Dacă'ţi arzi nevasta făr' să vrea intri la viol?
    Mă inchin : Florin Salam - Bogdan Artistu' - Sandu Ciorbă - Catanga -Marinică Nămol - Romeo Fantastik - Nicolae Guță - Brazilianu' - Copilu' dă hAur
    Campaniile buricoase: Buriciada | Depiţiponcizarea | Dă casă | ŞFFP-uri | Scurgerea MARONIE | Mirosuri | Crème bonjour | Gloanțe & Clanțe | Siropoase, Mieroase si Fibroase | Bune dă cățelit | Dă zahăr | Cur-cu-Bube

Registered User
    Daca toti ar face copii cand s-ar simti "bazati" financiar....in Romania,in 10 ani am mai fi vreo 10 milioane.
    Multe basme am citit mai sus,daca vrei sa crezi un tata a 3 copii,2 baieti si o fata,iti spun sigur ca faci copil atunci cand simti nevoia sa tii in brate un copil,sa-l iubesti,sa-i oferi afectiune si sa o primesti de la el,cand simti un gol in sulfletul tau care nu poate fi umplut decat de un copil,sincer iti spun ca o sa simti singur momentul cand vrei sa ai un copil.Nu are legatura cu banii,casa,masina,parintii,prietenii,etc.
    Eu am facut copii si cand eram "tanar si nelinistit" si n-aveam de niciunele,si mai tarziu,cand aveam dar nicunuia nu ia lipsit ceva.O sa faci orice ca sa oferi cat mai multe copilului tau.
    Daca acum ai bani sa iesi la o terasa cu prietenii,daca ai diverse hobby-uri si pleci regulat in concediu,daca iti cumperi toate gadgeturile care iti plac,mai tarziu o sa renunti la ele de bunavoie pentru a nu-i lipsi nimic copilului tau.
    Pur si simplu sa sa faci asta pt ca nu o sa mai simti nimic pentru ele,nu vei mai fi atras de asa ceva ci dimpotriva.Asta vine de la sine,probabil odata cu inaintarea in varsta,si atunci o simti ca-ti lipseste responsablitatea unu parinte.
    La o varsta tanara,gasesti copiii enervanti,cicalitori,etc...mai tarziu,fara vreo explicatie anume,o sa prinzi drag de eei,o sa-i privesti cu alti ochi (chiar daca nu sint ai tai) devii mai protector cu ei,si cu timpul incepe sa-ti lipseasca copilul tau,cam atunci e momentul dar vine de la sine.
    Astia de mai sus care discuta de diverse planificari sint indoctrinati de corporatiile pe unde lucreaza,viseaza numai proiecte si planuri,de obicei copiii le sint crescuti de parinti sau rude,iar mai tarziu vor fi niste straini pentru proprii copii.Am vazut cazuri cu sutele,copiii plang cand sint luati de parinti de la bunici,etc.
    Sint multe de spus,discuta cu un parinte mai bine.Responsabilitatile cresc enorm dar niciodata nu m-am simtit mai mandru si mai implinit.
    Stima

EMI
    EMI is offline
    puturos irecuperabil EMI's Avatar
    Deci: Cand este momentul cel mai bun pentru a face un copil?
    Facutul de boraci NU e o fatalitate.

(fraza de mai sus nu are sens pentru cititoare, deh defect de fabricatie)

Toti cei ce toarna plozi sunt ferm convinsi ca ei sunt echilibrati si responsabili. Sigur. Toti fara exceptie, si nu, nu e nimic dubios, nu pute nimic. Avem chiar si pe forum colegi care nu sunt în stare sa puna o cratima corect dar se cred exemple de parinti brilianti. Doar pentru ca s-au reprodus si nevasta a nascut. Va dati seama ce nenorocire pe copiii respectivi ...

Cine a vazut idiocracy ?
    Înainte eram narcisist dar acum sunt perfect.

1.  
Page 1 of 7 1234 ... LastLast