Page 1 of 28 123411 ... LastLast
Results 1 to 20 of 550

Thread: Cum e Popesti Leordeni?

1. Back To Top | #1
    Nick anterior: 2002angel NewBreed's Avatar

Cum e Popesti Leordeni?

Salutare forum,

Este cineva printre forumisti care sta in aceasta zona, mai exact pe langa Strada Oituz sau Amurgului?Daca da imi poate spune cum e ca zona, ca avatanje sau dezavantaje, ce ii lipseste.

Sunt in cautare pentru achizitionarea unei case(apartament), si ma intereseaza parerea unui , locuitor al zonei.
    Last edited by NewBreed; 22-10-2011 at 23:52.

2. Back To Top | #2
    Registered User Legolici's Avatar
    Avantaj este ca intri repede in Bucuresti.
    Sunt multe fabrici/ inteprinderi prin zona ..

Pe centura intri repede,nu stiu daca e vreun avantaj sau dezavantaj.
    Protanul in zona, Glina ))

3. Back To Top | #3
    Da, am auzit ca este Protanul in zona(desi am inteles ca sunt cativa km pana acolo).Chestia e ca atunci cand am fost prin zona nu pot spune ca am simtit vre-un miros dubios in aer(sau poate am nimerit eu un moment bun).
    Ma intereseaza daca mai sunt probleme cu apa potabila in zona aceea(am inteles ca au fost niste scandaluri destul de mari), daca presiunea e buna la gaz si apa, net si cablu vad ca este(si ai de unde alege...cat de cat)

4. Back To Top | #4
    Registered User metal_heart's Avatar
    Am cautat si eu sa-mi iau pe Amurgului, pana la urma mi-am luat un apartament pe langa Paraul Rece. Zona este ok ,am vedere pe spate, liniste cat cuprinde.
    Au fost ceva probleme cu electricitatea: a cazut curentul cand au fost furtunile alea asta vara.
    Eu nu folosesc masina, iau maxi-taxi pana la Big, si de acolo metroul. Este ok ca zona, imediat ajung la Carrefour Vitan sau Sun Plaza, in Popesti ai Mega Image in centru, plus alte cateva magazinase.
    Daca vrei o pizza sau o friptura, restaurantul Paraul Rece e numai bun pentru a fenta frigiderul de acasa.
    Cu mirosul de la Propan n-am avut probleme - am fost si noi in suspans, dar se pare ca am avut noroc.
    Net am de la UPC, dar exista si de la RDS, depinde de zona lor.
    Legat de apa din Popesti, si eu am auzit niste legende, tocmai de asta, constructorii au preferat sa faca put, iar apa este destul de potabila. Taxiul de la Unirii pana la mine costa cam 12 lei la 3 dimineata cand ma mai intorc din carcium. De la Plaza Lujerului pana la mine a fost 20 de lei la 4 dimineata.
    ....te abtii, te abtii, si cand nu mai rezisti, dai buzna!!!

5. Back To Top | #5
    Ocean of white Skyes's Avatar
    Am placerea/neplacerea de a locui in zona... De aproape 3 ani!

Probleme cu curentul au fost si la mine, doar in primul an ( pica MACAR o data pe seara, iarna ). Acum nu mai pica. Avem canalizare, relativ recent pusa. Internet de la o retea de cartier, dar este si RDSul aici ( am tv/tel de la ei ). Este liniste, n-am avut probleme cu cine stie ce Protan/Glina/etc. Metrou aproape, Dimitrie Leonida M2 ( 5-10 min de mers ). Un mare minus personal este strada neasfaltata, din cate stiu nici Amurgului nu este asfaltata ( parca?! ), deci daca ploua si n-ai masina iti tai venele. Alta chestie, atentie mare la caini... Sunt o groaza in zona si unii sunt si agresivi. Ai real aproape, mall/piata relativ aproape, etc. Mai nasol cu buticurile, daca te apuca dorul de ceva anume, la cine stie ce ora, trebuie sa te deplasezi macar pana la Aparatori.

Cam atat. Nu stiu ce altceva mai este. Spor la shopping!
    Fly away

6. Back To Top | #6
    Registered User metal_heart's Avatar
    Da, un mare minus pentru strazile neasfaltate si pentru cainii fara stapan.
    ....te abtii, te abtii, si cand nu mai rezisti, dai buzna!!!

7. Back To Top | #7
    E ft ok daca ai masina....practic mai elimini din neplaceri!Poate se gandeste si primaria sa asfalteze pe acolo ca doar e un cartier de vile(si tre sa recunosc ca ar arata superb daca ar rezolva problema strazilor)

8. Back To Top | #8
    Mutati-va in Fundeni, nu o sa regretati

9. Back To Top | #9
    Reasons sau ...erai ironic?

10. Back To Top | #10
    Neah, vorbesc serios.

Zona este in plina dezvoltare, pe langa cartierul vechi, recent("recent" = 10-15 ani) au iesit la iveala si doua cartiere cu vile/blocuri/apartamente chiar, toate strazile asfaltate, toate utilitatile incluse, iar pentru internet ai mai multe optiuni.Magazine/ mini marketuri deschise non-stop, lumina pe strada, fara bagabonteala, desi pe harta se afla intre Colentina/Pantelimon

Recomand pentru cei care vor sa se mute intr-o zona linistita. Un pic aglomerat pe sosea in orele de varf (ora de varf aici fiind 1-2 dupa-masa cand ies toti chinezii din Dragonul Rosu (cel mai mare complex de ciurucuri chinezesti din Romania - pentru cine nu stia).

Daca te intereseaza sa te muti, cumnatul meu se ocupa cu imobiliare in zona, da-mi un PM si cred ca te pot ajuta.

11. Back To Top | #11
    Registered Boozer Comanche's Avatar
    De nevasta primarului nu zice nimeni nimic?
    I'm all in favour of keeping dangerous weapons out of the hands of fools. Let's start with typewriters. Frank Lloyd Wright

12. Back To Top | #12
    PLS do tell?Aia ce mai face?Hope she don't kill people

13. Back To Top | #13
    Registered User Legolici's Avatar
    Quote Originally Posted by NewBreed View Post
    PLS do tell?Aia ce mai face?Hope she don't kill people
    She fuck people )

14. Back To Top | #14
    Registered User Mammuth's Avatar
    Plinde de taranoi retardati ,cocalari ,etc , personal am interactionat cu locuitori minunatul Popesti Leordeni , concluziea mea la vremea aceia a fost urmatoarea
    Nu le-ar simti nimeni lipsa daca ar pica o bomba atomica in mijlocul localitatii.
    1 + 1 = 3

15. Back To Top | #15
    Depinde de la cine cumperi, trebuie sa ai mare grija, eu am cumparat un ap. 2 cam. pe Drumul Fermei 50, de la asa zisul dezvoltator" CERCEL IULIAN" care la inceput a fost foarte amabil si de treaba asta pana am facut contractul de vanzare cumparare, dupa care a promis ca in termen de 1 luna se va face parcare, va termina scara si culoarele si va baga si gaze, dupa trei luni nici vorba de cele promise si stipulate in contract, iar acum zice sa-l dam in judecata ca oricum nu avem castig de cauza cu alte cuvinte TEAPA !!! DEZAVANTAJE: foarte mult praf, canalizarea foarte proasta, cel mai mic zgomot se aude la vecini, foarte multi caini fara stapan, iar cel mai rau noroi la greu peste tot.

16. Back To Top | #16
    Registered User
    "visul american" (suburbie linistita, civilizata, cu aer curat, multa verdeata) este aplicat romaneste. Nici o surpriza, multe altele sunt aplicate tot romaneste (din pacate si calitatea constructiilor). Plus ca nici infrastructura nu avem (ma amuza acum vreun an si ceva cand o agentie incerca sa imi vanda un teren la Corbeanca si printre avantaje era stipulat drumul rapid pana la Victoriei, de doar 12-15 minute...cu Enterprise-ul poate). Asa ca momentan visul de a locui in conditii foarte bune intr-o zona linistita, intr-o suburbie ramane doar un vis si din pacate va mai ramane asa macar inca vreo 2 generatii.

Incearca sa discuti cu un avocat care sa iti 'evalueze' contractul semnat si obligatiile la care s-a supus vanzatorul. Presupun ca nu ai semnat blind acel contract si ca ai cautat o asistenta juridica inainte de a semna. Este la latitudinea legislatiei romane (conform contractului) daca acest individ se supune unor penalitati sau nu. Consulta un avocat si vezi ce e de facut, nu te lasa intimidat de el, ca nu e chiar cum spune; multi din acesti dezvoltatori fara scrupule in general au si unele carente intelectuale sau profesionale si sigur sunt lucruri pe care nu le-au respectat din planul de pe hartie (plus alte arhitecturi/instalatii). Poti cauta si un diriginte de santier care contra-cost iti va evalua constructia si iti va spune ca nu e conform cu contractul (sigur vor fi destule lucruri; asa cum spuneam, oamenii fara scrupule fac abateri des) si atunci pe baza evaluarii, dezvoltatorul e bun de plata. Atunci nu va mai recurge la intimidari. Dar putini sunt cei care se documenteaza, multi iau de bune lucrurile spuse de acesti asa zisi constructori (multi din ei nimic mai mult decat niste amatori).

17. Back To Top | #17
    Parerea mea sincera si personala este ca asistam la un nou fenomen Pipera, dar unul mai ieftin si care include si blocuri, mai mici sau mai mari, nu stau in zona, dar partenerul meu de afaceri si-a luat un teren, a stat cam doi ani gol si anul asta se pare ca isi termina casa, de la data cand mergeam acolo si locurile erau goale, teren viran ce mai, s-au schimbat multe, au aparut foarte multe complexe imobiliare, se construieste in draci, exista o singura sosea asfaltata in zona aia care are doar cate o banda pe sens, probabil ca atunci cand se vor fi vandut toate va fi la fel ca in Pipera la ora 17, mergi ca melcul si te rogi sa nu faci mai mult de 30 de min pe km ( exagerez desigur, dar la ora aia prefer sa ocolesc Pipera chiar daca ma costa 20 de km in plus)
    Acum totul depinde de gusturi, de dorinte, de preturi, dar eu nu m-as muta acolo, oricand as alege un 20-30 de km dincolo de Bucuresti, dar repet, este doar parerea mea, este bine sa mergi acolo si sa vezi despre ce este vorba, la diferite ore.

18. Back To Top | #18
    Registered User kam1kaze's Avatar
    O zona buna de casa mi se pare mai degraba in satele de pe langa autoastrada Bucuresti-Ploiesti... Moara Vlasiei, Caciulati, Gruiu poate si mai departe spre Ploiesti. Odata terminata strapungerea in Petricani va fi facil accesul. Plus ca aerul din nord e cu totul altceva.

19. Back To Top | #19
    Atentie ! Infrastructura e la pamant, transportul in zona e mort, iar dezvoltatorii sunt niste nesimtiti aroganti - Cercel Iulian - impreuna cu Adrian Ungureanu - care nu vor decat sa va ia banii. Plus minciuna suprema '' 2 minute pana la metrou ''. Pretul in zona este foarte ridicat pentru apartamentele lipsite de utilitate practica (stalpi sustinere in mijlocul dormitorului, camere de 9-10 m2, bucatarii de nu ai cum sa deschizi usa de la frigider, nu exista spatii depozitare, parcari subdimensionate , probleme frecvente cu utilitatile.

Cascati bine ochii atunci cand cumparati ceva altfel veti avea surprize sa constatati ca imobilele au probleme cu actele, dar la notariat nu vi se spune acest lucru, chiar se intocmesc contracte de VC fara istoricul complet al imobilului iar peste cativa ani va puteti trezi evacuati;.ca unii constructori sunt dubiosi in ce priveste calitatea constructiilor dar au relatii unde trebuie si isi permit sa toarne beton iarna ,sa gaureasca grinzile, sa nu respecte proiectul sau normele sau sa nu termine la timp constructia in timp ce voi platiti rata, chirie si nu va puteti muta. Sau mai rau, patiti ca cei din blocul construit de Zangani Const la mijlocul strazii Drumul Fermei care au fost nevoiti sa indure ultima iarna in frig fiindca nu au avut gazele bransate din martie 2013 !!!

Pretul zonei este foarte ridicat pentru ceea ce se ofera. La acesti bani cu putin efort se gasesc locuite decente, spatioase, mai bine gandite, mai accesibile din punct de vedere al transportului si de ce nu si a sigurantei.

Uitati de zona asta sau fiti foarte precauti. Am observat ca acesti dezvoltatori dubiosi sunt mana in mana cu Primaria, cu notariatul din Popesti , cu agentia Sud Imoiliar Expert. Fugiti de ei !

20. Back To Top | #20

Problemele Ascunse din Popesti-Leordeni

Nu stiu daca ati aflat din presa sau din alte surse despre problemele cu apa din Popesti-Leordeni.
    Pe scurt, timp de aproape 2 ani prin reteaua de apa potabila a "orasului" a curs apa cu dejectii umane datorita faptului ca "devzoltatorii" unui complex imobiliar au racordat SCURGEREA din complex la RETEAUA de ALIMENTARE cu APA POTABILA a orasului.
    In toata acesta perioada nimeni nu a stiut nimic cu toate ca mirosul era elocvent.
    Cu vre-o 6 luni in urma au aparut niste afise prin localitate cum ca apa nu ar fi potabila.
    Dar atat...
    Acum 3 saptamani, in urma apropierii alegerilor a iesit si domul primar la rampa cu un set de analize(facute la statia de apa ,in diferite puncte nu se stie) cum ca apa este potabila.
    Dar in fine...Acum a-si dori, daca se poate, niste pareri despre cum ar putea plati vinovatii:
    -administratia publica pentru dezinteresul fata de cetateni.
    -dezovoltatorul pentru toate nenorocirile produse (intr-o anumita perioada numarul cazurilor de enterocolita grava din Popesti mai ales la copii mici, i-a speriat pe doctorii de la Victor Babes).
    -societatea de apa, care in afara dezinteresului ,a facturat si apa care nici macar menajera nu se poate numi, ca apa potabile.
    -directia de sanatate publica Ilfov.

Cred ca daca acest lucru se intampla intr-un oras din Occident sau Statele Unite valorile despagubirilor ajungeau la milioane de euro.
    Poate ar fi cazul sa le dam si noi un exemplu.

1.  
Page 1 of 28 123411 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks