brat Tatuaje, Piercing, Embleme & Symbols! - Page 4
Page 4 of 34 FirstFirst 123456714 ... LastLast
Results 61 to 80 of 678

Thread: Tatuaje, Piercing, Embleme & Symbols!

Registered User NiNja's Avatar
    Nu-mi zice, vrei un tribal, nu?
    "Apple Computers rose from the provincial confines of a garage. So did Hewlett-Packard in 1938. That same year, Byung-Chull Lee started exporting fish and vegetables from Korea under the name Samsung"

CBLT Cobalt's Avatar
    Va rog mai datzi odata linku lu GunX cu acel tatuaj,pt ca eu am problema si nu-mi apare!!
    COBRA ...nu-ti fa tribal....tota lumea are asa ceva...de la manelisti in jos... (sunt putzini care au tribale k-lume).
    Orice lucru bun in viata e ilegal, imoral sau ingrasa

CBR
    CBR is offline
    Moderator CBR's Avatar
    NiNja: Nu, nu vreau un tribal...

Cobalt: Nu mi-am facut si nici nu imi fac tribal. Am in schimb semnul chinezesc care este si in animatia din avatar facut pe omoplatul stang. Sergiu (pentru cunoscatori) e cel mai tare din tara la tatuaje... O sa revin mai pe seara cu o poza a tatuajului meu si al prietenului (care e un tribal... ).

Zicea cineva mai in urma in thread ca are nevoie de simboluri chinezesti... Daca mai este cazul pot sa fac rost pentru mai orice cuvant.

PS: Nici mie nu imi merge link-ul lui GunX si nici nu mai tin minte exact ce era, desi si eu laudam pe acolo...

CBR
    CBR is offline
    Moderator CBR's Avatar
    In cele ce urmeaza:

"COBRA tattoo 1" si "COBRA tattoo 2" este tatuajul meu. Calitatea pozelor este mediocra si nu este decat tatuajul in poza (am scos chestiile care nu erau necesare - tricou, etc. )

"Mihai tattoo 1" si "Mihai tattoo 2" sunt tatuajele unui prieten (cel cu care am fost sa mi-l fac pe al meu). "1" este cel nou, facut ieri pe bratul drept, iar "2" are cam 2 luni vechime, fiind pe bratul stang.

Pozele sunt facute in barul Dreamers, de acolo culoarea portocalie. Desigur, se vad mult mai bine pe viu...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails COBRA tattoo 1.jpg   COBRA tattoo 2.jpg   Mihai tattoo 1.jpg   Mihai tattoo 2.jpg  

Registered User bluesica's Avatar
    nu am citit chiar tot si nu stiu daca a mai zis vre unu de siteul asta,imi place dupa cum e facut si ca arata pe portiuni de corp : http://www.tattoos-24.de
    a da tot aici vedeti ca au si serpi inclusiv emblema cu sarpele care se musca (sadic sarpe daca e veninos :P)
    colorblind

cobra poti sa imi zici te rog si mie daca primul tatuaj inseamna ceva e in vreo limba sau doar ti-a placut cum arata..
    colorblind

CBR
    CBR is offline
    Moderator CBR's Avatar
    bluesica: Cat de stresant poate sa fie programul de pe site-ul ala... Si il intalnesc pe inca cateva site-uri de tatuaje...

Later edit: Inseamna COBRA in chineza. E tatuaj facut cu model adus de mine.

CBR
    CBR is offline
    Moderator CBR's Avatar
    BTW: Cine isi face tatuaje cu litere in alte limbi doar pentru ca arata frumos? Am auzit de unii care s-au trezit cu "faggot" sau alte chestii pe corp...

hmm las ca am sa incerc sa dau linkul direct fara chestia aia si apropo stiu eu unu care si-a tatuat ceva misto tot in chineza si care insemna cadavru asa ca sunt si de astia ...
    colorblind

CBR
    CBR is offline
    Moderator CBR's Avatar
    Eu am verificat pe 3 siteuri inainte daca litera e pe bune.

Moderator
    costa mult sa scoti un tatuaj? am inteles ca se poate scoate.. ma gandesc la o situatie de genul "faggot"..
    nimic nu mai e definitiv..

CBR
    CBR is offline
    Moderator CBR's Avatar
    La mine nu, am o prietena cu tata dermatolog. La altii da... 30€/cm² este tariful normal. Si in plus, la noi in tara pur si simplu iti arde pielea si ramai cu o cicatrice foarte urata. Afara se scot cam la acelasi pret dar in cam 1luna - 2 cu tratament cu laser 1 data pe saptamana.

Moderator
    e al drak de scump.. si cat costa sa-ti faci unul? tot /cm².. nu se pot scoate si chirurgical? transplant de piele din alta regiune a corpului..
    bineinteles.. pentru tatuaje de dimensiuni mici.

CBR
    CBR is offline
    Moderator CBR's Avatar
    Ca sa iti faci unul nu e scump. Eu il stiu pe tipul care le face si mie pe semnul chinezesc mi-a luat 100.000. Normal ia 300.000. El calculeaza pe loc. II spui ce model vrei si el iti spune cat vrea pe el. La tatuaje nu prea ai cum sa calculezi la cm² pentru ca pot fi 2 tatuaje de aceeasi dimensiuni dar unul sa fie mult mai greu de facut si sa pape mai mult tus si sa nu se merite. Cat despre scoaterea tatuajelor chirurgical... O sa ma interesez, desi ma indoiesc.

CBR
    CBR is offline
    Moderator CBR's Avatar
    M-am interesat. Am pe cineva care scoate tatuaje la perfectie (fara cicatrice, fara nimic - dovada pozele cu pacientii). Aparatul cu care le scoate este adus in tara de exact 1 luna (este singurul din Romania). ~60$/cm² Daca vrea cineva sa isi scoata, ma gasiti aici si va fac legatura.

Registered User
    Tribalele sunt cele mai marfa...
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 4bec.jpg  

Gameaholic Wiggins's Avatar
    Quote Originally Posted by Tri3all
    Tribalele sunt cele mai marfa...
    Eu sunt de parere ca un tatuaj trebuie sa te reprezinte. Si asta nu e valabil in cazul tribalelor, care acum sunt facute mai mult de frumusete.
    There is no place like 127.0.0.1

Administrator Colo's Avatar
    bluesica, nu stiu germana si nu vreau nici vreun soft pe pc. imi scoti tu un printscreen cu sarpele ala care isi musca coada? 10x

Administrator Assassin's Avatar
    Primul ajutor in caz de tatuaj

Cerceii in nas sau in buric ori tatuajele vor fi, in citeva saptamini, interzise adolescentilor. Pentru astfel de mofturi, ei vor fi obligati sa vina la cabinetul de piercing de mina cu mamica sau cu taticu’. Ministerul Sanatatii a redactat un proiect de act normativ care stabileste, in premiera in Romania, reguli pentru aceste servicii.

Potrivit proiectului ordinului ministrului sanatatii, este interzis ca minorilor sa li se introduca bijuterii in diverse parti ale corpului sau ca acestia sa se tatueze. Actul normativ specifica totusi ca regula poate fi incalcata daca adolescentul vine la cabinet cu unul dintre parinti, care semneaza un acord scris. Dar si aceasta exceptie este refuzata in cazul in care pustiul sau pustoaica vor sa-si faca piercing la nivelul organelor genitale. Mai mult, ordinul ameninta ca “piercingul organelor genitale, inclusiv al sinului, efectuat unui copil sub virsta de 16 ani este privit ca un act de agresiune asupra acestuia, similar raporturilor sexuale”. In plus, indiferent de virsta, femeile nu au voie sa-si mutileze in nici un fel organele genitale, iar daca cer asta, personalul din cabinete este obligat sa le refuze. Nu pot beneficia de serviciile unui salon de piercing ori tatuaj nici cei care au baut sau care consuma droguri.
    Este pentru prima data cind autoritatile sanitare romane reglementeaza astfel de servicii. Cabinetele de tatuaj erau deschise pina acum de orice amator care nu era obligat sa respecte decit reguli minime de igiena impuse de Oficiul pentru Protectia Consumatorului. Chiar si inspectorii Ministerului Sanatatii recunosc ca n-au verificat niciodata daca acele cu care se face tatuajul sint sterile sau daca cel care il deseneaza este sanatos.

Reguli noi si drastice

Cei care practica piercingul sau tatuajul trebuie sa stie sa acorde primul ajutor si sa faca dovada ca au absolvit un astfel de curs
    Ei sint obligati sa se vaccineze impotriva hepatitei B, sa utilizeze manusi chirurgicale de unica folosinta, sa aiba unghiile scurte si curate si sa-si spele miinile doar cu sapun lichid antibacterian
    Clientilor trebuie sa li se intocmeasca o fisa de inregistrare, care sa cuprinda, in afara datelor personale, un istoric al tuturor bolilor si informatii despre bijuteria sau colorantul care va fi utilizat
    Ei vor trebui sa semneze, inainte de inceperea operatiunii, un formular de accept si trebuie sa fie avertizati in legatura cu riscurile la care se expun
    Daca tinarul care vine la cabinetul de tatuaj a suferit vreo boala importanta, este necesara o aprobare din partea medicului de familie inainte de a fi “impodobit”
    In cabinet nu se fumeaza, iar accesul animalelor este interzis
    Instrumentarul si bijuteriile trebuie sterilizate in aparate speciale
    Este interzisa utilizarea bijuteriilor din nichel si argint deoarece produc infectii
    Nu e voie ca in cabinete sa se indeparteze tatuajele, acest lucru se poate face doar in clinicile medicale
    Proiectul nu prevede sanctiuni, acestea fiind inca in lucru.

Pericolul de imbolnaviri

Inflamatii locale severe
    Infectii locale cu bacterii
    Transmiterea de boli infectioase precum hepatita B, C sau a HIV
    Septicemie

In cit timp se vindeca

Lobul urechii, sprincenele, nasul - 6-8 saptamini
    Urechea (cartilajul), 2 luni-1 an
    limba, 4-6 saptamini
    buzele si obrajii, 6-12 saptamini
    zonele genitale, 4 saptamini-6 luni
    ombilic, 4 luni-1 an.

Rocsana Marcu
    Eu am doua tatuaje. Unul mi l-am facut acum patru ani, pentru ca mi-a placut foarte mult modelul - Steaua Nordului. La al doilea mi-au placut mult culorile, iar modelul e un fluturas. Cred ca e obligatoriu sa stii ca iti faci tatuajul in conditii igienice. In momentul cind mi-am facut primul tatuaj, m-am dus la un salon care, din cite stiam eu, era singurul care avea toate autorizatiile necesare. Era un salon cunoscut si vorbisem inainte si cu mai multi prieteni, asa ca stiam despre ce e vorba. Implinisem deja 18 ani la primul tatuaj, dar tot nu i-am cerut voie mamei. I-am spus ca e un desen temporar, care se va sterge de la sine dupa doua luni. Dupa vreo luna, mama incerca sa il stearga cu buretele... Pina la urma, mi-a spus ca ii place foarte mult si nu ii pare rau ca mi l-am facut. Dar cred ca pentru cei tineri e bine sa discute mai intii si cu parintii, pentru ca la virsta respectiva nu prea stii bine ce vrei, iar tatuajele ramin! (B.C.)

Ce spun reprezentantii cabinetelor

Cele mai noi cabinete au copiat modelul studiourilor specializate din vest si sint deja utilate conform normelor cerute de Ministerul Sanatatii. Astfel, potrivit lui Cornel Dima, managerul “Fashion Tattoo”, ordinul nu aduce reguli noi pentru studioul sau. “Noi avem patru-cinci sterilizatoare, lucram numai cu instrumentar si echipament de unica folosinta. Le facem fise de inregistrare clientilor, le cerem copii dupa actele de identitate si ii refuzam pe minori pina cind vin cu parintii. Incercam sa evitam riscul de a fi dati in judecata”, a spus Cornel Dima. El a precizat totusi ca sint norocosi pentru ca au vizitat multe cabinete din vest inainte de a incepe afacerea, iar patronul lor, fotbalistul Marius Niculae, a investit bani in studio. “Sint multi proprietari care indeplinesc cam 30 la suta din cerintele pe care le-ati spus. Pentru ei, acest ordin va insemna o cheltuiala serioasa”.

http://www.expres.ro/social/?news_id=162620
    Clientu' de azi, victima de maine

Despre carti (deocamdata).

Moderator Ivan's Avatar
    O foarte buna idee pentru incurajat piercingul la colt de strada. Neautorizat de Ministerul Sanatatii.

1.  
    Yellowstore - 728 - Last Post
Page 4 of 34 FirstFirst 123456714 ... LastLast