brat Ajutor masina cusut
Results 1 to 8 of 8

Thread: Ajutor masina cusut

Registered User

Ajutor masina cusut

Salut! De curand am gasit in locul unde m-am mutat, o masina de cusut Ileana 67, si ma tenteaza sa o pun in fuctiune, sa vad daca merge sau nu. Nu am avut tangente cu asa ceva niciodata si am intampinat probleme incepand cu simpla punere a atei); am cautat pe youtube, dar am gasit doar pentru alte modele si difera putin. Poseda cineva o asemenea masina sau cunostinte despre masini de cusut, si e amabil sa ma ajute putin?
    Daca am gresit sectiunea poate muta un admin la locul cuvenit

Registered User
    DHB14 - 300 - Thread
    Nimeni..??

Registered User
    Mda,indiferent unde te-ai muta este imposibil sa nu ai in preajma vreo femeie mai in varsta care sigur cunoaste singer sau ileana sau altceva.
    Nu e chiar asa simplu daca nu ai vazut niciodata cum se face.
    Se folosesc doua "surse" de ata pt a coase.In partea de sus are (sau se ridica o tija) pe care se pune o papiota cu ata.In spatele "capului" asa se zice,adica partea stanga a corpului masinii de cusut,daca te aflii in fata ei,exista o "gheara" (urca si coboara ca sa tina firul in tensiune, prevazuta cu ochi pe unde se insira asta si care ajunge apoi in urechea acului.
    Asta prima data.
    Dupa aceea,exista un transportor de material,un picior in forma de L,care se ridica cu ajutorul unei parghii din spate.Se da placa la o parte pentru ca sigur nu vei reusi pe dedesubt,si vei vedea suveica,in interiorul careia vei gasi un mosor pe care o sa infasori ata.
    Nu mai tin minte daca,fata de singer,ileana lucreaza cu greifer sau acul preia ata direct din suveica.
    Am lucrat mecanic masini de cusut acum vreo 15 ani,si oricum alte modele,Juki,pffaf,etc dar pe acasa pe la neamuri ma mai jucam cu cate un singer vechi sau o ileana.
    Oricum trebuie reglata bine ca sa functioneze corect si trebuie sa o reglezi si tu daca vrei sa o folosesti.Se regleaza transportorul in functie de grosimea materialului,se schimba acul in functie de ata/material,etc
    Stima.
    Last edited by cristi_tnt; 27-02-2012 at 22:30.

Registered User
    cristi_tnt iti multumesc ca ti-ai gasit timp sa scrii atat. Suveica avea ata deja pusa, si in partea de sus m-am chinuit putin si am pus-o cumva, nu cred ca am pus-o cum trebuie ca se rupe cand rotesc din roata, deci undeva tine.. am intampinat o problema mai mare, nu am cablu de alimentare, sincer nici nu stiam ca are nevoie de alimentare la curent, deci acuma caut si o alimentare pt ea.

Registered User
    la suveica aţa trebuie petrecuta pe sub lamela si sa iasă pe sub gheruţa aia bobina cu aţă trebe pusă încît firul să se desfăşoare în mod natural de pe bobină nu invers. Cînd bagi suveica asigura-te că intră complet în locaşul ei (se aude un "clac" atunci cînd e în poziţie. o să revin cu poze dacă te interesează. Nu ai nevoie de alimentare la curent. într'adevăr, maşina posedă un transformator care poate alimenta un bec de tip NAVETĂ (auto) care se montează în corpul maşinii ca să lumineze zona de coasere. maşina funcţionează fără probleme doar cu pedala mecanică.
    Last edited by AdiSi; 21-05-2012 at 14:55.

Registered User
    Buna,

Poate ma ajutati si pe mine.

Am o masina de cusut Ileana tip mobila ramasa de la bunica mea. Mama nu a stiut niciodata sa coasa la ea, doar a vazut-o pe bunica cosand. Am pus-o in functiune mai mult de curiozitate, insa desi in gol (fara material merge OK) cand bag material mi se aduna ata de sus in bobina inferioara si tesatura se blocheaza.
    Stiu care ata se aduna deoarece am pus culori diferite sus si jos.
    Ma puteti ajuta cumva cu o sugestie?

Suveica jos e corect infiletata, daca va ajuta pun si poze.

Registered User robotul's Avatar
    Poate expertul in domeniu sa stie raspunsul la intrebarea ta:

Click image for larger version. 

Name:	mincinos_1231672483.jpg 
Views:	34 
Size:	47.3 KB 
ID:	1008939

Registered User ranajume's Avatar
    Exista niste reglaje care modifica tensiunea in cele doua fire. Daca tensiunea in suveica este prea mare se aduna ata in partea de jos. Daca tensiunea este prea mare in firul de la bobina acesta se aduna in partea de sus si se poate chiar rupe in mod frecvent.
    Daca tensiunea este prea mica iar nu este bine deoarece cusatura arata ciudat. Nu stiu sa-ti dau detalii prea tehnice, eu am invatat de capul meu si am descoperit greselile experimental.

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post