brat Cazare gratuita prin Programul de Dezvoltare al Turismului Individual European PDTIE
Results 1 to 17 of 17

Thread: Cazare gratuita prin Programul de Dezvoltare al Turismului Individual European PDTIE

Registered User

Cazare gratuita prin Programul de Dezvoltare al Turismului Individual European PDTIE

Buna ziua!
    Nu stiu sectiunea la care ar trebui sa postez si imi cer scuze pentru asta.

Am primit un email prin care sunt anuntat ca am castigat un sejur gratuit la unul din hotelurile cuprinse intr-o campanie a Programului de Dezvoltare al Turismului Individual European (PDTIE). Desi la inceput am ras, pe principiul "cei prea bine pt tine sa nu crezi", am intrat mai apoi pe siteul lor si am vazut ca pare a fi ceva serios. Ce ma intereseaza e daca si altii au avut de aface cu un astfel de mesaj si cat de serios a fost?
    Astept raspunsuri si va multumesc!

Registered User
    DHB14 BYOC - 300 - Thread
    Salutare,

Am primit si eu un e-mail identic si am dubii mari in ceea ce priveste constructia site-ului si faptul ca nu exista absolut nici un contact direct (nr. de telefon). Orice institutie publica sau privata serioasa nu se prezinta cu un site in care nu este un contact direct si cu greseli de redactare si nici nu conditioneaza intrarea pe site cu inregistrarea unui cod sau chestionar! Din cate stiu, programele nationale trebuie sa aiba prezentare transparenta si usor de accesat. Dintr-un mic research, am descoperit o firma de turism care pare din Cipru, deci o combinatie cel putin ciudata!

Dar, ca sa nu fiu total negativist, sfatul meu este sa aveti grija la ce date furnizati, pentru ca eu cred ca invariabil se va ajunge ori la un avans (o suma infima...de care te poti dispensa usor) sau date despre conturi sau carduri si nu recomand oferirea datelor personale.

Toate cele bune!

Registered User
    Buna.
    Am primit email-ul de la aceasta presupusa companie si subscriu celor spuse de #baban ovac. Ar trebui sa aiba mai multe informatii despre firma. Si de ce ar incuraja turismul in Europa o firma cu sediul in USA? Ciudat. Mi se pare ca vor sa pacaleasca oamenii pt a le trimite avansuri pe asa-zisele mese ce se platesc in avans.
    O zi buna.

Registered User Licaon_Kter's Avatar
    Programul de Dezvoltare al Turismului Individual European PDTIE teapa fals ?

n-au numar de telefon sau email nimic = teapa

Registered User aeon's Avatar
    teapa
    se pare ca cer plata pentru macare in avans, plus bani pentru emitere "certificat cazare gratuita"
    eventual te invita sa platesti cu cardul
    #aeon#

Imobiliare Alex2007's Avatar
    Si prietena mea a primit azi mail.
    Visele iau forma casei tale!

Registered User speeder1979's Avatar
    E tzeapa. Am primit si eu mail si am sunat la hotelul la care vroiam sa ma cazez inainte sa completez acel formular.
    Nu au auzit de acest program, nu au participat si nu participa.

Deci linistiti-va ca nu e nimic gratis.

Registered User
    Buna ziua!

Sunt proprietarul Pensiunii Tirol din Harghita Bai.
    Acceptam vouchere Eurorest, nu este teapa, lucram cu aceasta firma de 4 ani, pana acum au venit turisti din Ungaria si Cehia.
    Avem multe solicitari recent si din tara. Cazarea este gratuita, insa trebuie sa platiti 79 RON/zii/persoana pentru demipensiune.

Registered User
    Tare asta, cazarea este gratuita insa trebuie sa platiti 79 ron/zi, ce semnifica acesti bani? Teapa clara ...

Registered User
    1. Sunt atat de putine hoteluri/pensiuni in Romania inscrise, din pacate
    2. M-am uitat la Bulgaria, si plata meselor incepe de la 10 euro/persoana, de 2 ori mai ieftin.
    3. In Franta, de exemplu, e pe la 40 euro/persoana/zi ))))))
    mai bine va faceti calcule si apoi hotarati daca vreti prin program sau nu. Plus ca e si conditionare de perioada....

Registered User
    Quote Originally Posted by deme1965 View Post
    Buna ziua!

Sunt proprietarul Pensiunii Tirol din Harghita Bai.
    Acceptam vouchere Eurorest, nu este teapa, lucram cu aceasta firma de 4 ani, pana acum au venit turisti din Ungaria si Cehia.
    Avem multe solicitari recent si din tara. Cazarea este gratuita, insa trebuie sa platiti 79 RON/zii/persoana pentru demipensiune.
    Intradevar exista programul EUREST, la care participati si dumneavoastra, dar cea ce intrebam eu e daca faceti parte si din Programul de Dezvoltare al Turismului Individual European (PDTIE).

---------- Post added at 09:05 ---------- Previous post was at 09:02 ----------

Quote Originally Posted by jitariu View Post
    Buna ziua!
    Nu stiu sectiunea la care ar trebui sa postez si imi cer scuze pentru asta.

Am primit un email prin care sunt anuntat ca am castigat un sejur gratuit la unul din hotelurile cuprinse intr-o campanie a Programului de Dezvoltare al Turismului Individual European (PDTIE). Desi la inceput am ras, pe principiul "cei prea bine pt tine sa nu crezi", am intrat mai apoi pe siteul lor si am vazut ca pare a fi ceva serios. Ce ma intereseaza e daca si altii au avut de aface cu un astfel de mesaj si cat de serios a fost?
    Astept raspunsuri si va multumesc!
    Programul de Dezvoltare al Turismului Individual European (PDTIE) nu e EUREST

Acum am reusit sa-mi dau seama ca acesti tovarasi din PDTIE sunt defapt niste tepari care au aflat de Eurest si prin confuzia creata, trimit aceste mesaje. Daca primesti aceste mesaje si intrebi la un hotel, din cele pe care ti le dau ei pe site, reprezentantul hotelului iti va spune ca face parte din Eurest dar daca va uitati, acesti nemernici fac parte din programul PDTIE!

DECI E TIAPA!

Registered User robotul's Avatar
    De ce nu faceti reclamatie la politie, cei care ati primit email-urile ?!

Registered User
    VA OFER CHEIA!!!
    Astia sint si tzepari, si dobitoci!! Fiti un pic atenti: Va sa zica ei trebuie sa distribuie TOATE rahaturile astea pina diseara la ora 23:59. De aceea te obliga sa renunti (sau sa confirmi) pina diseara la 23:59 CA SA AIBA TIMP SA LE REDISTRIBUIE. HI, HI, HI! Pai cind sa le mai redistribuie, daca termenul dat voua pentru confirmare (sau renuntare) este acelasi cu termenul pina la care ei trebuie sa termine de distribuit TOATE alocarile? Ne concentram putin?

Registered User
    Anonimule, ce cheie ne oferi? De la camera de hotel?

Citat din maretul site... "Certificatul: Cec hotelier Eurorest pentru cazare gratuită pentru 2 persoane valid 6 luni."... subliniez, euroRest. Adica pomenesc si de ceva asemanator cu ce zicea lumea mai inainte.

Oricum, mistocut site-ul.

phm
    phm is offline
    Registered User phm's Avatar
    Astazi am primit si eu "superoferta" si m-am interesat peste tot ,de asa zisa oferta.Au primit si altii acelasi cod ca si al meu si cu toate ca nu au refuzat,eu am primit acelasi cod,probabil cu intentia de a pica cineva in plasa.E.mailul l-am primit de la ROL. ro <editor-rol@nletters2.rol.ro> si cred ca am sa ma dezabonez de la ei.

Registered User
    Buna ziua!

Si eu am primit emailul cu pricina si m-a bufnit rasul fiindca sistemul este cunoscut in mai multe tari din Europa. Numai ca este o afacere, nu are legatura cu faptul ca" cineva castiga ceva"...este pur si simplu o afacere in care clientul poate sa aleaga sau nu ofertele...
    In Olanda acest sistem exista de cel putin 10 ani...si sunt peste 1000 de hoteluri inscrise din toata Europa inclusiv Romania. In Romania exista acest sistem prin thediscountcard.ro ( gasit pe facebook) . Diferenta este ca pe site-ul acestor companii este explicat clar, ce ofera , cat trebuie sa platesti pt aceste oferte ...iar preturile meselor sunt intotdeauna hotarate de pensiuni sau hoteluri si nu trebuiesc platite in avans ci la sfasitul sejurului. Eu impreuna cu sotul meu am folosit ani de zile genul acesta de card pt diferite tari...Germania, Austria si Elvetia si in ultima perioada in Romania. Nu am avut niciodata probleme, iar pt noi, fiindca ne place sa mergem mai des in weekenduri, este convenabil. Majoritatea ofertelor sunt facute pt minivacante extrasezonale cand hotelurile si pensiunile nu sunt colindate de turisti... Este doar un sistem de a umple camerele de hotel atunci cand nu sunt turisti si este valabil numai pt cei care au restaurante.... Pacat ca cineva vrea sa faca ca acest sistem sa para o "teapa" spunanad ca 60 de lei sunt costuri postale sau administrative... In general se cumpara un card sau un bon , depinde ce cate ori pleci pe an.... Acum fiecare dupa posibilitati...esti obisnuit sa pleci in vacanta cu pachetelul si jumatate din bucatarie, iesi mult mai ieftin fara aceste oferte, dar daca in general iti place si permiti sa mananci la restaurant, atunci cu aceste oferte poti iesi mult mai ieftin...depinde si de ce hotel ( de cate stele) iti alegi! Fiecare dupa posibilitati

---------- Post added at 18:04 ---------- Previous post was at 17:57 ----------

Buna ziua!

Si eu am primit emailul cu pricina si m-a bufnit rasul fiindca sistemul este cunoscut in mai multe tari din Europa. Numai ca este o afacere, nu are legatura cu faptul ca" cineva castiga ceva"...este pur si simplu o afacere in care clientul poate sa aleaga sau nu ofertele...
    In Olanda acest sistem exista de cel putin 10 ani...si sunt peste 1000 de hoteluri inscrise din toata Europa inclusiv Romania. In Romania exista acest sistem prin thediscountcard.ro ( gasit pe facebook) . Diferenta este ca pe site-ul acestor companii este explicat clar, ce ofera , cat trebuie sa platesti pt aceste oferte ...iar preturile meselor sunt intotdeauna hotarate de pensiuni sau hoteluri si nu trebuiesc platite in avans ci la sfasitul sejurului. Eu impreuna cu sotul meu am folosit ani de zile genul acesta de card pt diferite tari...Germania, Austria si Elvetia si in ultima perioada in Romania. Nu am avut niciodata probleme, iar pt noi, fiindca ne place sa mergem mai des in weekenduri, este convenabil. Majoritatea ofertelor sunt facute pt minivacante extrasezonale cand hotelurile si pensiunile nu sunt colindate de turisti... Este doar un sistem de a umple camerele de hotel atunci cand nu sunt turisti si este valabil numai pt cei care au restaurante.... Pacat ca cineva vrea sa faca ca acest sistem sa para o "teapa" spunanad ca 60 de lei sunt costuri postale sau administrative... In general se cumpara un card sau un bon , depinde ce cate ori pleci pe an.... Acum fiecare dupa posibilitati...esti obisnuit sa pleci in vacanta cu pachetelul si jumatate din bucatarie, iesi mult mai ieftin fara aceste oferte, dar daca in general iti place si permiti sa mananci la restaurant, atunci cu aceste oferte poti iesi mult mai ieftin...depinde si de ce hotel ( de cate stele) iti alegi! Fiecare dupa posibilitati

Registered User
    nu e chiar tzeapa pt ca cazarea este gratuita dar iti platesti transportul care este destul de scump si mancarea la fel! si ajungi cam tot acolo daca iti iei de la agentie concediu sau asa cu aceste cecuri castigate! eu am fost anul acesta in turcia cu toate ca nu e in ue dar se poate si am platit pe bilete de avion de la targu mures car emau costat 500euro si am platit mancarea din fericire am putut rezolva la hotel si pt all inclusive am mai platit 250euro! mai am o cunostinta care a fost in muntenegru anul trecut dar au iesit cam scump ca au mers cu masina si si-au platit fiecare masa cate 15 euro pe pers si au depasit 1000 de euro asa ca nu e foarte rentabil

1.  
    LCS - 728 - Last Post