brat curatare ecran laptop
Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 20 of 24

Thread: curatare ecran laptop

Nick anterior: ZenDel

curatare ecran laptop

salut
    spuneti-mi si mie cu ce curat un ecran de laptop fara sa-i provoc cine-stie-ce daune si fara un "kit de curatare ecran laptop"
    mersi

Forensic Engineering Jaxx's Avatar
    DHB14 - 300 - Thread
    Depinde de ce vrei sa-l cureti. Exista mai multe tipuri de jeg. Poate sa fie rahat de musca, deseuri rezultate in urma stranutului in directia ecranului, sau pur si simplu praf...scamele aceleaminuscule care plutesc in atmosfera.

Pentru primele 2 tipuri de jeg, nu stiu ce se utilizeaza, pentru ca laptopul meu e prea nou.

Pentru praf simplu, am aplicat procedeul caciulii. Acest procedeu se invata daca te uiti atent la bunicul tau in timp ce curata de praf scaunul pe care intentioneaza sa se aseze, cu caciula. Fara nici un fel de caterinca...foloseste o caciula din lana, mohair (crosetata de mana...maxim 100 g)...etc. Da rezultate excelente. Apropo...dai cu caciula in asa fel incat sa stearga razant ecranul...nu te apuca sa freci ca si cum ai spala vase. 5-6 miscari pe fiecare axa sunt suficiente.

Bafta.
    Perfect Planning Prevents Pathetic Performance

Nick anterior: ZenDel
    nuu
    e vorba de ceva "noroi" lipit care nu se ia cu o carpa uscata
    acu serios, cu ce sa umezesc carpa? ca sa curat petele alea de suc uscat ce-o fii..

Registered User Anjelics's Avatar
    cel mai bine si usor il cureti cu Clin (il gasesti lo orice magazin). Dai pe un servetel (batista) de hartie cat sa se umezeasca usoar si stergi ecranul ushor. DAca pui prea mult o sa se scurga pe sub rama display-ului si o sa ajunga in invertor ceea ce inseamna adio iluminare la display
    Oamenii sunt si ei niste animale. Doar ca se cred mai inteligenti.

Registered User iuliand's Avatar
    IBM recomanda o solutie 50% alcool izopropilic si 50% apa distilata (se usuca repede si nu apuca sa se prelinga). Dar trebuie sa folosesti o tesatura care sa nu lase scame cand stergi. Eu cu asta mi-am curatat ecranul pana cand am descoperit servetelele Bantex pt sters LCD-uri (care sunt de departe cea mai indicata solutie pt curatat praful si urmele de degete).

Forensic Engineering Jaxx's Avatar
    Urme de degete???? Pai eu ii atrag atentia si sefului meu daca are cea mai vaga intentie sa apropie degetul de display-ul laptopului. Pe unu de pe strada il omor cu bataia daca se atinge de display-ul de la laptop. (jumate gluma, jumate serios).
    Perfect Planning Prevents Pathetic Performance

Registered User
    Orice detergent si o carpa fara scame -un rest de tricou este PERFECT- poate fi folosita dupa o extrem de bine stoarcere, pentru a evita prelingerea excesului pe display.
    Folosesc tehnica asta de sapte ani fara gres.

Registered User muzicabuna's Avatar
    Unde ati citit fratilor de detergent ? Ca eu pe unde am cititi, inclusiv in manualul Dell-ului meu, zice pe dos ! Fara detergenti, solventi ec. !
    Ce folosesc eu si recomand este: Apa + Servetel moale/ carpa moale fara scame + muuuulta rabdare = display ca nou (in 10-20 min).

dragalash s.i.m.p.l.u.'s Avatar
    Chiar nu inteleg cum cineva care a dat niste bani seriosi pe un laptop nu vrea sa auda de "kit de curatare"....
    La mine cel mai bine a functionat un kit de la 3M - spray+cirpa de bumbac - si cred ca nu e cazul sa umblati cu solventi si alte inginerii tipice romanesti la display - e pacat de banii dati pe laptop...
    PS...Jaxx - good point...
    Man wake up as good-looking as they went to bed. Women somehow deteriorate during the night...

dude KillerOPS's Avatar
    "if you're gonna touch my screen, i'm gonna smash your head!!!"

eu folosesc carpa cu shpray de spalat geamuri, desigur, nu il las sa curga inauntru ca asta se numeshte iara desfacut laptop, curatzat laptop, pus la loc laptop (3 ore aprox) ceea ce nu prea am kef. Se mai poate cu spirt shi cu grija. Sau cu parfum. Vorbesc foarte serios. "Velviamo" ii cea mai buna solutzie de curatzat monitoare, ecrane de laptop, potentziometre, contacte etc.
    "daca pui 3 huburi de 10 mb unu dupa altu cele 2 capete o sa comunice cu viteza luminii. In cauciuc."
    "Never argue with an idiot. They drag you down to their level then beat you with experience"

Registered User
    Este evident ca nu bine sa folosesc vreun solvent organic si nici chestii abrazive dar nici sa fac pe mine si sa imi tremure mana cand sterg un amarat de display LCD. Cine are bani de dat pe cleaning kit sa o faca, dar eu sunt sigur ca producatorii avut grija ca suprafata aia sa fie dintr-un material aproape inert dpdv chimic. Asa ca stati linistiti ca un scuipat pe monitor si sters cu carpa nu va declansa o reactie in lant si nici nu va deteriora displayul. Asa ca merge si cu carpa inmuiata in apica si sapun.(neaparat PH 5.5 )

Degetele!!! ce ne facem cu degetele de pe display? Catastrofa!
    Hmm..stiu niste monitoare care desi nu sunt samsung se pot numi digitALL Si nu le pasa. Odata sterse se vad ok

Solutia 1:
    http://www-306.ibm.com/pc/support/si...id=MIGR-4A2P54

Solutia 2:
    http://www.pmelink.pt/catalog/index/...=productDetail

Dar eu zic ca nu e cazul sa te zgarcesti si sa alegi solutia 2, adica Bantex 1633-00. Sterge foarte bine orice urme de pete. Iti face TFT-ul ca nou. Nu cred ca exista nici o solutie "artizanala" care sa obtina aceleasi rezultate.

PS: Scuze ca am postat cam acelasi lucru a doua oara, dar am vrut sa fac niste clarificari si sa-mi subliniez punctul de vedere cu niste link-uri.

Registered User
    dupa atatea metode de curatare cred ca o sa fac caca pe el si il las murdar

Registered User mudpie's Avatar
    De unde se pot procura servetelele alea Bantex?
    Women might be able to fake orgasms, but men can fake whole relationships.

Eu le comand la servici prin top birotica, care ne aprovizioneaza cu papetarie ( http://www.topbirotica.ro/ - pe site nu le au listate pe astea pt LCD, dar le aduc pe comanda).
    Cred ca se gasesc si al metro, dar nu sunt sigur (aveau mai demult).
    Nu le-am cautat niciodata prin magazine in mod special.

Flawlessul High Octane's Avatar
    Intrucat topicul acesta este destul de vechi iar solutiile de curatare de atunci au devenit obsolete, readuc in actualitate acest thread cu o intrebare simpla:

Cu ce curatam (mai nou) ecranul la monitorul LCD? Sau cu ce il intretinem? Ce folositi? De ce folositi ceea ce folositi? Cat de bune sunt rezultatele?
    I am not discriminating anybody! I hate everybody equally! Eee...vulpea cand nu ajunge la struguri, zice ca sunt acri!

75% apa Doctor Bonez's Avatar
    Servetele umede de sters ochelarii.
    Nashpa...

"In the beginning the Universe was created. This has made a lot of people very angry
    and has been widely regarded as a bad move." (Douglas Adams)

LR
    LR is offline
    Registered User LR's Avatar
    Cu ce curatam (mai nou) ecranul la monitorul LCD? Sau cu ce il intretinem? Ce folositi? De ce folositi ceea ce folositi? Cat de bune sunt rezultatele?
    Mie mi-a recomadat un amic un spray de curatat LCD/CRT dar pt. TV (am si incercat metoda pe un laptop) si dat rezultate neasteptat de bune. Nu mai stiu cum se numea dar l-a luat din comert pt. a-si curata LCD-ul insa este important sa stergi imediat ceea ce pulverizezi cu hartie speciala sau cu o carpa curata care nu lasa scame. Anexez cum arata display-ul inainte de a-l curata si dupa ce am efectuat operatia de curatire arata ca nou (eventual o sa anezez poza si cum arata dupa ce l-am curatat dupa ce imi incarc acumulatorul sa aparatul foto ca nu am card reader ).
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails DSC00494.jpg  
    | i5 2500k | GA-P67A-UD4-B3 | 2x2GB OCZ Blade DDR3 1600 |SSD INTEL 330 |HDD Seagate SV35.5 1TB | Sapphire HD6850 | 2 x Pioneer DVR-215BK | LG W2286L |

R4W_SX Slang's Avatar
    Eu v-as recomanda sa cautati o solutie antistatica dupa curatare, ca sa nu se mai depuna praful dupa aceea. Stranuturile in directia ecranului si degete pe el nu le practic.

Edit: vai de capu` meu, birou + laptop + broderii, priceless. Arata ca masuta cu televizor a lu bunica.

Mi-am dat singur report, nu va obositi, ahaha.
    Daca eram un pic mai prost, eram fericit

pfft's Avatar

Thumbs up Curatarea unui ecran tft/lcd !

salut,
    iata cum imi curat eu ecranul laptopului Thinkpad in fiecare zi si mai rar pe cel al tft-ului de la PC, ingredientele sunt:

1. pachet de servetele nazale (recomand Paloma Anti-Stress, le gasesti in comert la preturi de la 2 ron prin hypermarketuri pina la 5 ron la magazinele de cartier, miros foarte frumos daca le lasi unde lucrezi :P)

2. spray de curatare tft/lcd (acum folosesc un spray nemtesc luat din Auchan parca, dar in orice hypermarket decent ar trebui sa fie la raionul IT, atentie, trebuie sa scrie pe el ca se foloseste la curatarea LCD/TFT neaparat!, preturile variaza de la 10 ron si pina la 17 ron si ceva, dar merita..)

procedura e simpla si de bun simt: se ia un servetel parfumat anti-stress si se stropeste de cateva ori cu spray-ul (nu se spray-eaza direct ecranul, se poate scurge lichidul unde nu trebuie..) si se sterge usor suprafata.

eu folosesc 2 servetele, cu unul sterg ecranul cu grija, fara sa apas excesiv iar cu al doilea sterg tastatura, palmrestul si touchpad-ul + mini mouse-ul atasat.

un mini video pe youtube:
    [ame="http://www.youtube.com/watch?v=G1J7m8gIKTU"]YouTube - cum se curata un ecran de laptop[/ame]

pe masa am si un suflator Giotto de curatat lentile de foto, il folosesc sa curat praful de pe tastatura..
    am avut un minunat Nikon D300 cu Nikkor 18-70, am avut și un D7000 cu un 16-85..
    si 18-55, 35 f1.8, 55-200, 70-210 si tokina 12-24 si tammy 90 f2,8, 60mm f2.0 ..
    m-am jucat și cu un mirrorless Panasonic G5..
    dar acum m-am dat pe Canon 650D cu 18-55

1.  
    DHB14 - 728 - Last Post
Page 1 of 2 12 LastLast