Page 1 of 85 12341151 ... LastLast
Results 1 to 20 of 1684

Thread: INTEL Skylake vs AMD Zen

1. Back To Top | #1

INTEL Skylake vs AMD Zen

Au aparut primele teste cu viitoarea generatie Intel. Sper k AMD le va depasi.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails INTEL Skylake vs AMD Zen-87b.jpg   INTEL Skylake vs AMD Zen-87d.jpg   INTEL Skylake vs AMD Zen-87f.jpg  

2. Back To Top | #2
    Registered User Zamaskus's Avatar
    skylake astea cu ce vin nou?
    din graficele alea, daca sunt corecte, nu vad niciun motiv sa imi fac upgrade prea curand. nu am 4790k, dar sunt destul de aproape..

3. Back To Top | #3
    Vin cu DDR4 si Tdp mai mare.

4. Back To Top | #4
    Niste grafice de cacat. La procesoarele "comparate" acolo in jocuri nu ai bottleneck la procesor, evident ca ce vedem in graficele alea este absolut marginal influenta proacelor. De la 4790 la skylake o sa fie MAXIM 30% diferenta in computing power. Mai degraba ceva gen 15-20%. Va fi diferenta foarte mare la GPU power si la capabilitati "future proof". Daca vrei accelerare hardware la HEVC cu proaca va trebui sa faci upgrade cel putin la 5***

5. Back To Top | #5
    Banned
    Un upg bun pentru băietii mai mici asa ca mine . Am 3570k.

6. Back To Top | #6
    Registered User EXxx's Avatar
    Quote Originally Posted by wicer View Post
    Au aparut primele teste cu viitoarea generatie Intel. Sper k AMD le va depasi.
    Quote Originally Posted by Zamaskus View Post
    din graficele alea, daca sunt corecte, nu vad niciun motiv sa imi fac upgrade prea curand. nu am 4790k, dar sunt destul de aproape..
    Quote Originally Posted by Johnny View Post
    Niste grafice de cacat. La procesoarele "comparate" acolo in jocuri nu ai bottleneck la procesor, evident ca ce vedem in graficele alea este absolut marginal influenta proacelor. De la 4790 la skylake o sa fie MAXIM 30% diferenta in computing power. Mai degraba ceva gen 15-20%. Va fi diferenta foarte mare la GPU power si la capabilitati "future proof". Daca vrei accelerare hardware la HEVC cu proaca va trebui sa faci upgrade cel putin la 5***
    graficele alea sunt luate de pe un site turcesc, unde scrie clar ca sunt estimate bazate pe cresterile de performanta ale procesoarelor in ultimele 3 generatii.
    si ti-as propune pe urmatoarea data cand vii cu o stire @wicer arunca si un link cu sursa.
    Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole. Prove me wrong...

7. Back To Top | #7
    AMD Announces Zen, 40% IPC Improvement Over Excavator - Coming In 2016

A 40% increase in IPC would represent the largest jump in IPC ever for the company. We’re not particularly surprised but still very excited about this huge improvement.

Mark Papermaster also made it a point to highlight that this 40% performance improvement figure is independent of the manufacturing process. So it’s a permanent architectural performance improvement that will always be present regardless of the process node flavor chosen to make a Zen based product.

To put this massive leap in performance into perspective a 40% IPC improvement would put Zen on par with Haswell according to the aggregate single threaded PassMark database.
    Mai lipseşte preţul.

8. Back To Top | #8
    cu un IGP nou (seria 6xxx) -> TDP mai mare

9. Back To Top | #9
    Intel is going all-out with its integrated graphics implementation on Core "Skylake" chips, including onboard graphics that leverage eDRAM caches. The company is promising as much as 50% higher integrated graphics performance over "Haswell.

10. Back To Top | #10
    Banned
    Daca nu imi baga gtx 970-le in procesor nu ma incalzeste cu absolut nimic. In schimb căldură, potential de overclocking ... Astea sunt afectate.

11. Back To Top | #11
    Registered User Identity's Avatar
    Quote Originally Posted by DaveMirra View Post
    Daca nu imi baga gtx 970-le in procesor nu ma incalzeste cu absolut nimic. In schimb căldură, potential de overclocking ... Astea sunt afectate.
    Nu mai stiu unde am citit insa pe viitor cu ajutorul lui dx12, gpu integrat va lucra in paralel cu cele dedicate pentru a aduce un spor de performanta.

12. Back To Top | #12
    Ma indoiesc ca AMD Zen va fi la nivelul lui Intel considerand ca este o arhitectura proaspata si putin grabita (chiar daca nu pare daca ne gandim ca se lucreaza la ea de pe cand au lansat buldozerul). Dar oricum o sa fie mult mai buna decat ce este pe piata acum de la AMD, deci probabil o sa fie alegerea corecta pana la nivel de I5 poate chiar I7 blocat. Am fost surprins sa vad ca cel mai ieftin I5 acum a ajuns la peste 900 de lei pe PCGarage, sunt preturi ridicole.

Uitati un articol despre ce au zis cei de la AMD la Investor Day AMD Readies 14nm Zen - up-to 40 percent faster IPC performance

40% Imbunatatiri in IPC fata de ultima iteratie a arhitecturii Buldozer (Excavator) nu e rau considerand ca Excavator are cam ~20% peste Vishera.

13. Back To Top | #13
    Registered User skerbyte's Avatar
    Intel are un avantaj considerabil de IPC, spuneau unele zvonuri din media ca au chiar mai mult decat ARM, si altele... Sa zicem ca intel are 120% IPC perf acum, Excavator ar avea dupa parerea mea vreo 70-80% IPC in cel mai bun caz in comparatie...
    Se ajunge la nivelul curent al intelului, dar asta nu ar putea lua in considerare ce poate avea pe banda rulanta pregatit intelul si ce prototipuri nelansate are concurenta de pe toate planurile.

14. Back To Top | #14
    40% imbunatatiri pentru IPC ar aduce performanta core per core a lui amd undeva la nivelul sandy - haswell.
    Intel va fi tot in fata pentru ca ei vor scoate Skylake, deci core per core Intel va fi mai puternic.
    Insa conteaza cu cat si mai conteaza ca vedem ce alte noutati scot atat cei de la Intel cat si cei de la AMD pe planul core/ multi threading.

ramane de vazut la sf. anului cum se prezinta Skylake si anul viitor Zen.
    Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole. Prove me wrong...

15. Back To Top | #15
    Registered User skerbyte's Avatar
    Si cand nu a lansat intel un chip sa nu surprinda cererea si oferta cu produse pe masura, la 1000$ bucata... Astia de la amd probabil tintesc mai la nivel de consumer, chiar si cu proiect de noua generatie. Foarte tarziu si cu un avantaj de cel putin 4 ani pt. Intel din pacate... au si 7nm daca vor; ceea ce este cam sci-fi deja.

16. Back To Top | #16
    Registered User omul_maimutza's Avatar
    Poate or mai scade preturile pe la sfarsitul lui 2016 sa ne luam si noi ceva mai potent.

17. Back To Top | #17
    Quote Originally Posted by EXxx View Post
    40% imbunatatiri pentru IPC ar aduce performanta core per core a lui amd undeva la nivelul sandy - haswell.
    Intel va fi tot in fata pentru ca ei vor scoate Skylake, deci core per core Intel va fi mai puternic.
    Insa conteaza cu cat si mai conteaza ca vedem ce alte noutati scot atat cei de la Intel cat si cei de la AMD pe planul core/ multi threading.

ramane de vazut la sf. anului cum se prezinta Skylake si anul viitor Zen.
    Va trece lejer de Sandy Bridge dar intre 2600K si 4790K e o diferenta considerabila iar Intel mai are si platforma cu DDR4 lansata anul trecut. AMD are de recuperat foarte mult teren.

18. Back To Top | #18
    Quote Originally Posted by MosAndrusca View Post
    Va trece lejer de Sandy Bridge dar intre 2600K si 4790K e o diferenta considerabila iar Intel mai are si platforma cu DDR4 lansata anul trecut. AMD are de recuperat foarte mult teren.
    intre sandy si haswell e o diferenta de 15-20% si diferenta se face intre 2700k, 3770k, 4770k clock per clock.
    platforma cu ddr4 e haswell.

19. Back To Top | #19
    Pai si cine a zis sa-ti fac upgrade la Skylake daca ai 4790k?

In al doilea rand, nu stiu cat de pe bune sunt testele alea, 5820k pe Haswell-E e > 4790k in Crysis? Wtf, stiam ca 5820-ul e sub 4790 in gaming.

20. Back To Top | #20
    Registered User
    Nu si-n Crysis 3, care foloseste eficient cel putin 6 nuclee, daca nu si mai multe (cred ca scaleaza foarte bine si la 8).

1.  
Page 1 of 85 12341151 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks