Page 107 of 109 FirstFirst ... 75797104105106107108109 LastLast
Results 2,121 to 2,140 of 2177

Thread: INTEL Skylake vs AMD Zen

1. Back To Top | #2121
    Registered User dic1's Avatar
    Este afectata doar partea de virtualizare (VT-d). Pe aceleasi server fizic pe care ruleaza mai multe VM-uri, un VM poate accesa memoria altui VM. Este o problema de securitate pentru ca un VM al unui client poate accesa si vedea continutul memoriei (parole etc) unui alt VM al altui client care ruleaza pe acelasi server.
    Sunt afectati (din punct de vedere al securitatii) marii provideri de cloud gen Google, Amazon sau Microsoft care ruleaza multe VM-uri care au clienti diferiti pe acelasi server.
    Nu sunt afectati utilizatorii casnici, nu vad de ce ar fi afectate companiile care detin propriile data centere si isi ruleaza doar VM-urile lor pe serverele lor.

Problema mare pentru Intel este ca din zona enterprise vin banii adevarati (unde un procesor de server costa mii de $ si se populeaza sute/mii de procesoare intr-un data center). Daca aplicatiile enterprise vor avea de suferit 30% impact de viteza, clientii vor da in judecata Intel si se vor orienta catre AMD. Este enorm 30%. Daca ai 100 de servere pe carea ruleaza (zeci) de mii de VM-uri, iti trebuie vreo 130 de servere cu problema rezolvata si sa mentii aceeasi capacitate de procesare. Iar marii provideri de cloud nu cred ca au doar 100 de servere, cred ca au cu zecile de mii de servere.

2. Back To Top | #2122
    Nick anterior: OutOfMyMind Out Of My Mind's Avatar
    Veniturile anuale ale Intel pe partea de solutii pentru servere sunt de vreo 20 de miliarde. Da, e lovitura.

3. Back To Top | #2123
    Quote Originally Posted by Out Of My Mind View Post
    Nah, mi-e greu sa cred asa ceva. Oricum, asta e huge news.
    Nu e niciun news, problema e veche, acum doar s-a spart buba.

Intel finds critical holes in secret Management Engine hidden in tons of desktop, server chipsets

Disabling Intel ME 11 via undocumented mode

INTEL Skylake vs AMD Zen-intel1.png
    Last edited by GeX; 04-01-2018 at 12:32.
    Nu sunt moderator la Publicitate, nu-mi dati PM! Cititi Regulamentul General si Regulament Publicitate.

4. Back To Top | #2124
    Registered User LR's Avatar
    Cred ca mai sunt o gramada de „portite” de natura hardware in procesoare prin care NSA isi executa codurile si de care inca nu se stie public (probabil nici nu se va sti). Cine crede ca in procesoarele AMD nu exista ceva similar si cumparand doar Ryzen va fi ferit de asa ceva se insala amarnic.
    ...

5. Back To Top | #2125
    Registered User
    Quote Originally Posted by dic1 View Post
    Este afectata doar partea de virtualizare (VT-d). Pe aceleasi server fizic pe care ruleaza mai multe VM-uri, un VM poate accesa memoria altui VM. Este o problema de securitate pentru ca un VM al unui client poate accesa si vedea continutul memoriei (parole etc) unui alt VM al altui client care ruleaza pe acelasi server.
    Sunt afectati (din punct de vedere al securitatii) marii provideri de cloud gen Google, Amazon sau Microsoft care ruleaza multe VM-uri care au clienti diferiti pe acelasi server.
    Nu sunt afectati utilizatorii casnici, nu vad de ce ar fi afectate companiile care detin propriile data centere si isi ruleaza doar VM-urile lor pe serverele lor.

Problema mare pentru Intel este ca din zona enterprise vin banii adevarati (unde un procesor de server costa mii de $ si se populeaza sute/mii de procesoare intr-un data center). Daca aplicatiile enterprise vor avea de suferit 30% impact de viteza, clientii vor da in judecata Intel si se vor orienta catre AMD. Este enorm 30%. Daca ai 100 de servere pe carea ruleaza (zeci) de mii de VM-uri, iti trebuie vreo 130 de servere cu problema rezolvata si sa mentii aceeasi capacitate de procesare. Iar marii provideri de cloud nu cred ca au doar 100 de servere, cred ca au cu zecile de mii de servere.
    VMWare Inter-VM TPS este disabled by default. Deci sunt oarecum safe sau cel putin mai greu de exploatat. Dar din cauza lor, nu a Intel

Of all the things I've lost
    I miss my mind the most

6. Back To Top | #2126
    Hmm, pai si daca in VMWare e safe, nu inteleg de ce atata circ? Eu credeam ca acum s-a descoperit si ca sunt probleme de securitate nerezolvate.

7. Back To Top | #2127
    Registered User
    E mai mult o "furtuna intr-un pahar cu apa" relativ la pericolul pentru utilizatorii "casnici". Problema e cunoscuta de mai mult timp, doar ca n-a fost facuta publica.

8. Back To Top | #2128
    Dar cu CEO-ul ce a vandut ceva shares cum sta treaba? S-a speriat de furtuna din paharel?

9. Back To Top | #2129
    O fi cumparat bitcoin.
    A vandut la 44.555$/actiune, iar acum a scazut la 43.93$ si a crescut din nou la peste 45$/actiune:
    intel stock price - Căutare Google

10. Back To Top | #2130
    Registered User
    Quote Originally Posted by gyorg View Post
    Dar cu CEO-ul ce a vandut ceva shares cum sta treaba? S-a speriat de furtuna din paharel?
    Nu, a fost smecher si a anticipat o speculatie profitabila.

11. Back To Top | #2131
    Quote Originally Posted by oldshooterman View Post
    Nu, a fost smecher si a anticipat o speculatie profitabila.
    In caz ca nu stiati, olds ii admira pe baietii smecheri care fac bani, ce conteaza ca insider trading e ilegal. Includem aici psd, putin, nvidia, etc etc...
    Furtuna intr-un pahar cu apa. Wow.

12. Back To Top | #2132
    Registered User droopy_ro's Avatar
    ce conteaza ca insider trading e ilegal.
    La nivelul ala cred ca cel putin trei sferturi din afaceri se fac asa.
    "You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
    - Captain Jack Donovan

13. Back To Top | #2133
    Registered User
    Quote Originally Posted by dic1 View Post
    Hmm, pai si daca in VMWare e safe, nu inteleg de ce atata circ? Eu credeam ca acum s-a descoperit si ca sunt probleme de securitate nerezolvate.
    Nu e chiar safe. Doar ca exista un extra layer de protectie. Problema inca exista in firmware-ul procesorului si poate fi exploatat altfel.
    VMWare ajuta atunci cand vrei sa ataci un VM din alt VM. In rest, tot e o problema majora

Of all the things I've lost
    I miss my mind the most

14. Back To Top | #2134
    Nu stiu cum puteti sa spuneti ca nu este o problema majora.
    Daca nu va afecteaza pe voi la "gaming" sau personal work, asta nu inseamna ca nu este grav.

Uite aici:

Securing Azure customers from CPU vulnerability | Blog | Microsoft Azure

"The majority of Azure customers should not see a noticeable performance impact with this update. We’ve worked to optimize the CPU and disk I/O path and are not seeing noticeable performance impact after the fix has been applied. A small set of customers may experience some networking performance impact. This can be addressed by turning on Azure Accelerated Networking (Windows, Linux), which is a free capability available to all Azure customers. We will continue to monitor performance closely and address customer feedback."

Amazon se pregateste si ea de update, toti cei au servicii enterprise pe platforme intel vor face update in curand.

15. Back To Top | #2135
    Registered User LR's Avatar
    Pentru cei care au Windows 10 si Windows 2016 au aparut update-uri de securitate. Sper sa nu scada performanta chiar asa de mult pe cum scriau unii pe aici.
    ...

16. Back To Top | #2136
    Nick anterior: revenco_andrei cyrixcpu's Avatar
    Pentru oricine administreaza servere linux, problema este catastrofala, mai ales in cazul in care au masini virtuale multiple pe acelasi sistem.

In cazul meu... pot spune ca am avut noroc, datorita migrarii tuturor masinilor virtuale pe Ryzen, insa platforma AMD s-a dovedit si ea problematica datorita unor bug-uri ale aplicatiilor de virtualizare si a lipsei de maturitate a platformei. Una peste alta... am regretat migrarea la AMD, in ciuda faptului ca am castigat performanta (practic am dublat numarul de threaduri disponibile) din cauza ca pe parcurs am intampinat mici probleme marunte ce s-au dovedit a fi consumatoare de timp.

Insa acum este un motiv foarte bun pentru ca firmele de gazduire web sau firmele ce ofera masini virtuale sau servicii de tip cloud sa adopte servere AMD, mai ales ca majoritatea bug-urilor software au fost deja corectate.

17. Back To Top | #2137
    Registered User
    Si eu de exemplu daca rulez mai multe VM pe pcul meu care este riscul? Conteaza VMware, Virtualbox? Pentru ca rulez destule pe ambele platforme.
    "I always felt that I had to work harder than the next guy, just to do as well as the next guy. And to do better than the next guy, I had to just kill. And you know, to a certain extent, that's still with me in how I work, you know, I just... go in"

18. Back To Top | #2138
    Registered User EXxx's Avatar
    toate VM-urile sunt afectate.
    VMWare si VirtualBox sunt si ele afectate, insa problema e mai delicat de hackuit.
    Ce e mai la indemana de hackuit sunt lucruri gen docker, apollo(amazon) samd. Adica tooluri care iti fac spin up la un vm on demand.
    problema se pune cum lucreaza kernelul VM-ului in raport cu kernelul serverului.
    VMWare si VirtualBox ar trebui sa isi ruleze instante diferite (prost explicat, i know) si atunci sunt mai "safe", dar daca iti iei putin timp si citest olecuta despre probleme, ai sa iti dai seama ca nu e nimic safe.
    Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole. Prove me wrong...

19. Back To Top | #2139
    Quote Originally Posted by cyrixcpu View Post
    Pentru oricine administreaza servere linux, problema este catastrofala, mai ales in cazul in care au masini virtuale multiple pe acelasi sistem.

In cazul meu... pot spune ca am avut noroc, datorita migrarii tuturor masinilor virtuale pe Ryzen, insa platforma AMD s-a dovedit si ea problematica datorita unor bug-uri ale aplicatiilor de virtualizare si a lipsei de maturitate a platformei. Una peste alta... am regretat migrarea la AMD, in ciuda faptului ca am castigat performanta (practic am dublat numarul de threaduri disponibile) din cauza ca pe parcurs am intampinat mici probleme marunte ce s-au dovedit a fi consumatoare de timp.

Insa acum este un motiv foarte bun pentru ca firmele de gazduire web sau firmele ce ofera masini virtuale sau servicii de tip cloud sa adopte servere AMD, mai ales ca majoritatea bug-urilor software au fost deja corectate.
    Si acum ai recomanda Ryzen in loc de Intel pentru un setup de home workstation cu masini virtuale ? Mi se pare ca in continuare setul de intructiuni Intel e favorizat de producatorii de solutii de virtualizare si am o dilema intre un i5 8400 sau 8600K si un ryzen 1700.

20. Back To Top | #2140
    Registered User EXxx's Avatar
    compari 6c/6t cu 8c/16t. Ceva e șubred.
    Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole. Prove me wrong...

1.  
Page 107 of 109 FirstFirst ... 75797104105106107108109 LastLast

Bookmarks

Bookmarks