Page 114 of 115 FirstFirst ... 1464104111112113114115 LastLast
Results 2,261 to 2,280 of 2288

Thread: INTEL Skylake vs AMD Zen

1. Back To Top | #2261
    Registered User dic1's Avatar
    Probabil, dar nu stiu cum sta la partea de putere de procesare (floating point performance sau texture rate). Nu cred ca este mai puternic decat RX550. Cine utilizeaza iGPU ma astept sa nu fie atat de pasionat sa investeasca in RAM scump si sa incerce sa faca o/c mare.

2. Back To Top | #2262
    Registered User axxel4you's Avatar
    Eu sunt curios ce s-o fi intamplat in testul de mai jos de a iesit asa ciudat.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails INTEL Skylake vs AMD Zen-hitman_1280x720.png  

3. Back To Top | #2263
    Quote Originally Posted by wolfenste View Post
    Da, dar jocurile nu tin cont de integrate ci de placile high end (eventual cu setari low si pentru amarati, dar tot relativ la high end). Dar de ce crezi ca va stagna progresul placilor high end (pentru gaming presupun)?
    Jocurile ţin cont de ce se-ntâmplă pe piaţa consolelor şi prea puţin de ce ţine de PC - unde oricum eşti (sau mai bine zis erai ok). Dacă mâine Microsoft şi Sony scot ceva cu un TR + echivalent de 1080ti sau mai bine, atunci vei avea şi evoluţie.

4. Back To Top | #2264
    Totusi, nu-i totuna jocul pe PC sau pe consola. Pe consola ai grafica de pe consola. Pe PC ehe ... ai grafica de PC
    ps: da. stiu, dezvoltatorii fac pentru consola si apoi porteaza pe PC si nu are cum sa fie atat de bine ca in cazul in care ar folosi potentialul PC-ului in intregime

5. Back To Top | #2265
    Vorbind de aceaşi rezoluţie, nu-i aşa mare diferenţă dintre PC şi console, mai degrabă câştigi la FPS. Eventual bagi nişte setări extra că dă bine acolo "ultra". Gameplay-ul rămâne la fel.

6. Back To Top | #2266
    Console cu grafica din ce in ce mai buna (adica dupa stilul Nintendo) exista de vreo 15 ani de zile, dar asta nu a impiedicat cu nimic progresul in gaming, atat la nivelul graficii cat si la nivelul hardware-ului. Nu s-a oprit niciodata si nici nu se va opri progresul doar pentru ca consolele fac hardware upgrades doar odata la cativa ani.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

7. Back To Top | #2267
    Pai nu se oprește, dar e strâns legat de ele.

8. Back To Top | #2268
    Asta e parerea ta (si a altora) dar nu a tuturor. Eu as zice ca e vag legat de ele.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

9. Back To Top | #2269
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Nu e doar vag. Iar progresul nu s-a oprit ci doar a ... cam stagnat. A incetinit considerabil.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

10. Back To Top | #2270
    Eu cred ca consolele depind de dezvoltarea componentelor de PC si nu invers. Sau vreti sa sugerati ca dezvoltarea de hardware PC intentionat mai bate pasul pe loc sa nu o ia prea inaintea consolelor care au parte de upgrade la intervale bine determinate?

11. Back To Top | #2271
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Consolele au un ciclu de upgrade mult mai mare. Componentele PC cam la un an, conservele cam la 4-5. Majoritatea jocurilor sunt facute pt console, imbunataririle ce apar in calitatea imaginii pe console in general apar datorita optimizarilor software, nu hardware. Si cand spun optimizari software inteleg ca programatorii folosesc in mod mai corect si judicios resursele pe masura ce invata si se obisnuiesc cu platforma.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

12. Back To Top | #2272
    Registered User slicker's Avatar
    Quote Originally Posted by Cosmin_C View Post
    Asta e parerea ta (si a altora) dar nu a tuturor. Eu as zice ca e vag legat de ele.
    Ai-ul costa resurse. Open World veritabil costa resurse. O consola NU poate tine pasul. Developerul NU se chinuie sa treaca mai departe, nu are nici un interes sa inoveze, sa imbunatateasca daca platforma tinta nu poate. Absolut totul este legat de platforma tinta. Consola este cancerul evolutiei in gaming. Consola este definitia stagnarii.

13. Back To Top | #2273
    Registered User
    Jocurile pe PC sunt limitate de hardware-ul consolelor in mod cat se poate de evident.
    Doar pentru ca mai vine nVIDIA cu un Gameworks nu inseamna ca, calitatea imaginii creste simtitor, ci doar frame-urile scad semnificativ.
    Diferenta intre consola si PC se face la rezolutie si mai ales FPS, pe consola jocurile sunt optimizate excelent dpdv al image quality-ului, astfel incat sa arate aproape la fel de bine ca versiunea PC dar fara cerinte atat de mari.
    Legat de AI, fizica, animatii s.a.m.d., treaba e cat se poate de clara -> consola = PC.

E smecher 2400G, din pacate e limitat de memoria actuala, cam are nevoie de HBM2 sau ceva similar dar in orice caz dedicat, ca sa-si arate muschii si mai bine - nu neaparat acel Vega 11, ci un Vega 16 cu performante similare cu un RX 560, care chiar e "console-class gaming".

Quote Originally Posted by slicker View Post
    Ai-ul costa resurse. Open World veritabil costa resurse. O consola NU poate tine pasul. Developerul NU se chinuie sa treaca mai departe, nu are nici un interes sa inoveze, sa imbunatateasca daca platforma tinta nu poate. Absolut totul este legat de platforma tinta. Consola este cancerul evolutiei in gaming. Consola este definitia stagnarii.
    Corect, dar nu uita ca daca stagnarea asta nu avea loc, trebuia sa faci upgrade anual ca acum 15 ani, ceea ce pentru multi nu era rentabil - de aici si ideea de "consola". In plus, mai apare o problema - fara console, developerii probabil nu mai stateau sa optimizeze deloc codul, ca oricum gamer-ul isi face upgrade anual, deci hai sa-i fortam mana.
    E similar cu management-ul RAM-ului. Cand ai cantitate garla, tentatia e sa nu mai stai sa inchizi fiecare proces inutil, ca si asa ai memorie disponibila.
    Normal, nu toata lumea face asta, exceptii exista mereu.

14. Back To Top | #2274
    Quote Originally Posted by Cosmin_C View Post
    Dă-mi te rog exemple suficiente cât să însemne un trend. Uită-te la toate prezentările din ultima vreme când e anunţat un joc, cum arată acolo şi cum arată în momentul lansării. Deşi PC-urile ar "duce", downgrade-ul e prezent pe toate platformele.

Cu o placă ce are deja 4 ani plus (şi nu era top of the line când s-a lansat), cu setări ajustate, pot juca în Eyefinity majoritatea jocurilor la 30fps +/-, din ele chiar mai sus (ca FPS). Dacă m-aş limita 1080p, probabil c-ar mai duce place liniştit vreo 2 ani (adică cât viaţa unei console ori mai bine). Aşa ceva nu prea aveai înainte.

15. Back To Top | #2275
    Registered User axxel4you's Avatar
    Consola este singurul hardware gandit special pentru gaming, sustinerea lui dx11 in 2018 reprezinta cancerul evolutiei in gaming.

16. Back To Top | #2276
    Registered User dic1's Avatar
    Ca sa fac putin offtopic:
    DX11 este inca raspandit pentru ca lumea nu trece la Windows 10. Inteleg perfect retincenta. Cum sa treci la o interfata mizerabila, plata, fara AeroGlass, plina de tonuri palide ce se preteaza pentru un monitor VGA cu 16 culori din anii '90? In opinia mea personala DX12 nu este raspandit din cauza lipsei AeroGlass.

Ontopic:
    Referitor la discutia de mai sus, cum iGPU Vega 11 din 2400G este mai rapid in Hitman 720p decat RX550 (pun link pentru ca e si poza: INTEL Skylake vs AMD Zen).
    Probabil ca sta mai bine la partea de procesare, dar nu stiu, nu am gasit o poza cu GPU-Z ca sa vedem si noi ce stie. O fi oare cat un RX460 la floating point si texture rate? La rezolutie mica incepe sa conteze mai mult puterea de procesare decat largimea de banda a memoriei. Am pus o poza cu GPU-Z pentru RX460.
    Ca si o comparatie, atunci cand a aparut RX460 avea largime de banda mai mica decat R7 265 (112GB/s vs 176GB/s), dar putere de procesare mai mare (2150GFlops si 67GTexel/s fata de 1894GFlops si 59GTexel/s). In multe jocuri, RX460 era usor mai rapida decat R7 265. Aveau cam acelasi pret atunci, apareau ambele in review-urile de la noul aparut RX460.

LE: Cred ca am gasit ceva. Este Vega11, similar cu asta mobil (diferenta e data de frecventa de lucru).
    Vega11 are 1830GFlops si 57GTexel/s fata de 1211GFlops si 37.86Gtexel/s ai lui RX550.

In concluzie noul iGPU are o limitare, memoria, prea lenta si prea scumpa. Probabil ca incepe sa se simta bine cu memorie o/c la peste 3600MHz, dar preturile devin nejustificat de mari pentru RAM.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails INTEL Skylake vs AMD Zen-gpu-z.png  
    Last edited by dic1; 14-02-2018 at 09:24.

17. Back To Top | #2277
    Registered User slicker's Avatar
    Quote Originally Posted by axxel4you View Post
    Consola este singurul hardware gandit special pentru gaming, sustinerea lui dx11 in 2018 reprezinta cancerul evolutiei in gaming.
    Consola este compromisul in a da maselor un mod de a juca cat mai ieftin posibil, sa tii cartofaru de canapea happy pana se duce in armata sa imparta freedom si sa nu se apuce de kilarit stanga dreapta cand termina freedomul ala.

Confunzi merele cu perele.

18. Back To Top | #2278
    Quote Originally Posted by axxel4you View Post
    Eu sunt curios ce s-o fi intamplat in testul de mai jos de a iesit asa ciudat.
    Asa se intampla cand testezi platforme diferite si apoi lasi impresia ca ai testat placi grafice. Puteau sa puna un GTX 1080 pe un Pentium III si sa spuna ca Ryzen 5 2400G este mai bun.
    Un test corect este asta pentru ca se foloseste aceeasi platforma: Ryzen 5 2400G APU vs GT 1030 Test in 7 Games - YouTube

19. Back To Top | #2279
    Quote Originally Posted by Micro View Post
    Asa se intampla cand testezi platforme diferite [...]
    Un test corect este asta pentru ca se foloseste aceeasi platforma: Ryzen 5 2400G APU vs GT 1030 Test in 7 Games - YouTube
    Micro, tu macar te uiti la propriile linkuri? Ai citit descrierea testului?
    AMD R5 2400G + VEGA 11 vs GT 1030 + i3 8100 in 7 Games
    Si acest test e inutil, se testeaza procesor quad core, 8threads vs procesor quad core, 4 threads.
    Normal, ar trebui sa stiu cum se comporta cele 2 procesoare comparate strict intre ele, ca sa putem trage o concluzie din teste.

Un test corect ar fi folosind acelasi procesor, deci exclusiv 2400G, in ambele pc-uri - in unul fara placa video, doar iGPU, in celalalt cu GT 1030.

Eu nu inteleg de ce se mai fac versus-urile alea, daca nu in afara de obtinere de bani din vizualizari.
    Ce folos ca faci 2 unitati complet diferite (cpu diferite, rami diferiti etc) si "cica" dai versus grafica integrata dintr-un procesor cu un GT 1030?

20. Back To Top | #2280
    Quote Originally Posted by Merdiso View Post
    Corect, dar nu uita ca daca stagnarea asta nu avea loc, trebuia sa faci upgrade anual ca acum 15 ani, ceea ce pentru multi nu era rentabil - de aici si ideea de "consola". In plus, mai apare o problema - fara console, developerii probabil nu mai stateau sa optimizeze deloc codul, ca oricum gamer-ul isi face upgrade anual, deci hai sa-i fortam mana.
    E similar cu management-ul RAM-ului. Cand ai cantitate garla, tentatia e sa nu mai stai sa inchizi fiecare proces inutil, ca si asa ai memorie disponibila.
    Normal, nu toata lumea face asta, exceptii exista mereu.
    Si pe mine m-a lovit ideea asta, ca programatorii se vor intinde cat le va fi plapuma (din ce in ce mai mare) cand vor avea mai mult hardware si tot un kkt o sa iasa. Dar depinde. Daca vrei sa faci jocul si mai tare, optimizezi. Uite ca in vremea in care programarea se face in general cu scripting (pentru a castiga viteza de dezvoltare dar cu un cost al resurselor hardware), in dezvoltarea jocurilor inca se mai optimizeaza cu assembler si sunt in general scrise in limbaje mai low level, mai apropiate de platforma.

1.  
Page 114 of 115 FirstFirst ... 1464104111112113114115 LastLast

Bookmarks

Bookmarks