Page 45 of 59 FirstFirst ... 354243444546474855 ... LastLast
Results 881 to 900 of 1163

Thread: INTEL Skylake vs AMD Zen

1. Back To Top | #881
    Doamne ce zice unu pe pagina anterioară cine vrea gaming de buget alege ryzen =)) mă întreb ce înseamnă gaming pentru cei cu buget, dacă ryzen e pentru aia fara buget... Deci gaming de buget înseamnă aproximativ, 25 de milioane doar proc+mobo+8GB RAM. Înseamnă că dacă ai 20 de milioane și vrei sa îți faci un PC întreg. E clar nu ai cum. Dacă ryzen de adresează celor cu buget redus... Doamne ce perle, cât fanboysm zace in cate unul. Măcar de ar câștiga ceva de pe urma ăstora. Dar nu câștigă nimic și doar bate câmpii.

2. Back To Top | #882
    Lol, ryzen are modele si 4c8t pt buget.

3. Back To Top | #883
    Sine qua non diablo81's Avatar
    Era vorbe de r3 si r5.

4. Back To Top | #884
    Unii nu vor sa înțeleagă ca adevăratul concurent pentru un 4c8t de la Intel care costa 350$ va fi un 4c8t care va costa doar 175$. Cine cumpăra acum r7 îl cumpăra și pentru ceva aplicații sau cu gândul la viitor însă target ul acestuia sunt procesoarele x99. Trebuie sa fii dement în segmentul asta de preț sa plătești fix dublu pentru același nr de thread-uri și 10 maxim 15% performanta în plus.

5. Back To Top | #885
    Acel 4core 8threads de la ryzen va fi foarte mult sub i5 in gaming. Ce sa mai vorbim de i7. E logic dracu, dacă vârful de gamă atât poate, un procesor mai slab din aceeași serie nu poate să îl întreacă.
    Putem spune că va avea un preț mai bun, dar nu că ăla va fi mai performant în gaming, pentru că nu va fi. Probabil va fi la același nivel cu actualul ryzen, dar mai slab pe partea de multitasking, cum e și normal.
    Și din nou ajungem la aceeași concluzie. Ca în acest moment cine vrea gaming cu cele mai bune performante alege Intel.

6. Back To Top | #886
    Registered User cosmin-jojo's Avatar
    Quote Originally Posted by hopamitica View Post
    Unii nu vor sa înțeleagă ca adevăratul concurent pentru un 4c8t de la Intel care costa 350$ va fi un 4c8t care va costa doar 175$. Cine cumpăra acum r7 îl cumpăra și pentru ceva aplicații sau cu gândul la viitor însă target ul acestuia sunt procesoarele x99. Trebuie sa fii dement în segmentul asta de preț sa plătești fix dublu pentru același nr de thread-uri și 10 maxim 15% performanta în plus.
    +1

7. Back To Top | #887
    Neageo.. În jocuri, și mai ales jocurile ce nu prea știu multithreading care sunt încă majoritatea r3 4c8t va fi perfect egal cu r7 1800x. Nu are sens sa cumperi nici măcar r7 1700 dacă tot ce faci e sa te joci. Iei un r3 1300 cu o placa de baza b350, ii faci oc la 4ghz și ai 90% din performanta lui 7700k, fix același nr de thread-uri și toate astea la 1/2 din preț.

8. Back To Top | #888
    Quote Originally Posted by hopamitica View Post
    Neageo.. În jocuri, și mai ales jocurile ce nu prea știu multithreading care sunt încă majoritatea r3 4c8t va fi perfect egal cu r7 1800x. Nu are sens sa cumperi nici măcar r7 1700 dacă tot ce faci e sa te joci. Iei un r3 1300 cu o placa de baza b350, ii faci oc la 4ghz și ai 90% din performanta lui 7700k, fix același nr de thread-uri și toate astea la 1/2 din preț.
    A aparut cumva r3 de stii tu ca ai 90% din 7700k?

Ia uite cum "ar fi" r3,r5,in niciun caz 90% din KL:

Attention Required! | Cloudflare

Google Translate
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails INTEL Skylake vs AMD Zen-ryzen-r7-1800x-test-cpu-core-scaling-battlefield-1-pcgh.png  

9. Back To Top | #889
    Registered User west1785's Avatar
    R3 e 4/4 nu 4/8 si in nici un caz nu va avea 90% din performanta unui i7. Probabil ai vrut sa zici R5, care e 4/8. Nu stiu de unde ai ajuns la 90% in gaming, chiar si daca ar rula la 4 GHz, in conditiile in care IPC e mai slab si un 7700k are turbo clock 4.5 GHz, nu mai vb de OC.

In fine, asta cu 90% performanta la jumate de pret parca le-am mai auzit, la fel cum am mai auzit si cum 1800/1700 o sa spulbere i7, intel o sa scada preturile, o sa dea faliment si sa planga in colt. Pana una alta nici macar preturile la i5 n-au scazut, rx480 e o placa buna dar se bate in segmenul ei de pret, in nici un caz cu segmente de pret superioare, etc.
    INMORTALES COMO EL TIEMPO, INALTERABLES COMO LA HISTORIA.

10. Back To Top | #890
    Tot ce este cert, este faptul că AMD au scos o alternativă viabilă la Intel. Acum avem de unde alege. E logic să fie puțin mai slab, dar este și mai ieftin.
    Avem cele mai noi tehnologii disponibile și pe amd iar pentru cei care fac editări video/foto la nivel profesional e mană cerească. Așa pentru home userii un i7 e mai mult decât suficient indiferent de domeniu.
    Ryzen aduce amd-ul la zi din toate punctele de vedere.
    În rest, nu va mai motivați achiziția cu eu mi-am luat ryzen că bate 6900k procesor de 2 ori mai scump.
    Poate îl bate însă viața și așa are unele lipsuri fata de el, mai puține pci-e lane-uri quad chanel vs dual s.a.m.d.

11. Back To Top | #891
    Ca detinator de 1070 pot spune ca performantele au crescut cu cel putin 20% in orice joc de cand am achizitionat placa video, fie prin optimizari ale jocului in sine, fie prin optimizari drivere nVidia.
    Asta pt. aia cu " AMD e mai bun long-term decat nVidia/intel".
    Si eu sunt anti-fanboy (am avut AMD si video si procesor, si intel/nVIDIA actualmente). Si faptul ca un Ryzen 1800X se bate cu 6900k la dublu pret nu poate decat sa ma bucure. Sa speram ca asta e doar (re)inceputul pentru AMD pe procesoare, si ca va urma aceeasi chestie si pe placi video (unde deocamdata nVIDIA = monopol pe enthusiast).

12. Back To Top | #892
    Quote Originally Posted by omul_maimutza View Post
    Problema asta cu memoria e de la placa de baza sau de la procesorul in sine?
    E normal sa fie limitata frecventa cpu de frecventa ram?
    Eu pe al meu intel 4690k nu am nici o problema si am controlerul de memorie integrat pe procesor, am avut ram la 1600 a mers totul perfect acum am ram 2400 merge totul perfect cu procul ridicat la 4500mhz.
    Problema de Bios a placii de baza,unii revieweri au facut teste cu un Bios standard,altii cu Bios updatat.De aceea in unele teste sunt discrepante.

Placile Asus B350 suporta doar DDR4 2.6,Gigabyte suporta DDR4 3.2 (OC).Depinde de Biosul fiecarui producator.Pana apare R5 se va rezolva si problema asta.
    Edit: pe situl magazinelor online Asus suporta doar DDR4 2666,dar pe situl oficial suporta DDR4 3200.Asus a facut update de Bios.

Unii nu accepta sau nu vad ca diferenta este intre 4 cores vs 8 cores.Si nu vorbim doar de jocuri.
    Targetul lui R7 este piata aplicatiilor Cad,Cam,Cae,editari audio-video,etc.Au venit cu un pret mai mic vs Intel 6800-6900k.

R5 se va adresa pietei sub 200$,jocuri si multimedia.
    Conteaza ca piata este impinsa,mai de la spate,spre evolutie.nu spre stagnare, ca pana acum.

Diferenta dintre R7 si 7700k in Watch Dogs 2. i7 7700k sta in 100% cu,aproape,toate nucleele:

Guru3D.com Forums - View Single Post - Review: AMD Ryzen 7 1800X processor
    Last edited by takada; 04-03-2017 at 12:08.
    The truth is incontrovertible. Panic may resent it, ignorance may deride it, malice may distort it, but there it is.
    The fascists of the future will be the Anti-fascists. W.Churchill

13. Back To Top | #893
    In acest moment sunt 3 modele de placi de baza, pe stoc, la pcgarage. Cea mai accesibila, GIGABYTE GA-AB350-Gaming 3, are etajul de alimentare pe 7 faze, dar lumineaza frumos............. Nu am ce sa aleg. Personal, urmaresc doua modele de ASRock si daca nu voi gasi in viitorul apropiat, returnez procesorul. In Germania ai de unde alege.
    Edit: Deja devine prea scump upgrade-ul asta. A crescut foarte mult si pretul memoriilor, probabil au speculat.
    Last edited by FireMan; 04-03-2017 at 12:25.

14. Back To Top | #894
    Cred ca este un mic short in distributie.

Partener direct Gigabyte
    IT Direct - Furnizorul tau de IT
    The truth is incontrovertible. Panic may resent it, ignorance may deride it, malice may distort it, but there it is.
    The fascists of the future will be the Anti-fascists. W.Churchill

15. Back To Top | #895
    Registered User cosmin-jojo's Avatar
    Quote Originally Posted by NeaGeo View Post
    Tot ce este cert, este faptul că AMD au scos o alternativă viabilă la Intel. Acum avem de unde alege. E logic să fie puțin mai slab, dar este și mai ieftin.
    Avem cele mai noi tehnologii disponibile și pe amd iar pentru cei care fac editări video/foto la nivel profesional e mană cerească. Așa pentru home userii un i7 e mai mult decât suficient indiferent de domeniu.
    Ryzen aduce amd-ul la zi din toate punctele de vedere.
    În rest, nu va mai motivați achiziția cu eu mi-am luat ryzen că bate 6900k procesor de 2 ori mai scump.
    Poate îl bate însă viața și așa are unele lipsuri fata de el, mai puține pci-e lane-uri quad chanel vs dual s.a.m.d.
    Ba chiar asa si este , vrei jocuri iei 6700k si multilaudatul 7700k , vrei pentru randari si alte chestii 1700, 1700x, 1800x numai sa fii batut incap sa iei 6900k la ceeasi performanta dar la pret dublu , ce dq este greu de inteles nu va obliga nimeni sa luati acum ryzen .
    Daca scoatea acum ceva amd ul sa se bata cu 7700k sau cu 6700k iara nu era bine , ca intel are 6800k , 6900k adevarate procesoare bla bla are nu stie cite coruri etc.

16. Back To Top | #896
    Registered User error8's Avatar
    Quote Originally Posted by FireMan View Post
    In acest moment sunt 3 modele de placi de baza, pe stoc, la pcgarage. Cea mai accesibila, GIGABYTE GA-AB350-Gaming 3, are etajul de alimentare pe 7 faze, dar lumineaza frumos............. Nu am ce sa aleg. Personal, urmaresc doua modele de ASRock si daca nu voi gasi in viitorul apropiat, returnez procesorul.
    Dar tu ce te asteptai? La 2 zile de la lansare sa gasesti in Romania 20 de tipuri diferite de placi de baza? Cand vreodata s-a intamplat asa ceva?

Mie nu mi se pare coerent sa cumperi in prima zi de la lansare orice hardware nou, fie ca vorbim de componente PC, telefoane sau altceva. Posibil ca preturile sa fie umflate, stocurile clar sunt mici, bios-urile proaste s.a.m.d. Astepti 2-3 luni macar sa se linisteasca piata si apoi cumperi. Eu unul sunt curios ce se va intampla si cu Intel daca va scadea ceva preturi, eventual daca AMD gaseste "buba" performantei proaste in jocuri.

17. Back To Top | #897
    Registered User droopy_ro's Avatar
    A crescut foarte mult si pretul memoriilor, probabil au speculat.
    Nu, se anuntase de ceva timp scumpirea memoriilor.
    "You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
    - Captain Jack Donovan

18. Back To Top | #898
    Memoriile au luat-o razna din cauza cererii mari de DDR4 pe mobile. Nu neg ca exista si un pic de specula, dar cauza principala acolo e

19. Back To Top | #899
    Registered User
    Mie imi este teama ca dupa ce se vor linisti apele se va ajunge la concluzia ca 8 core nu ajuta efectiv la nimic iar existenta unor dinozauri gen 6950 va fi pusa pusa sub semnul ...disparitiei si nu datorita pretului mare ci a lipsei de eficienta.

20. Back To Top | #900
    De ce? Pana si Intel vrea sa bage pe mainstream (inlocuitorul i7700k) 6 core. Asta spune exact inversul aceea ce spui tu acolo. Cresterea performantei IPC devine din ce in ce mai grea, singura cale de a avansa ca performanta este trecerea catre cat mai multe core. Asta e viitorul. Frecventele nu cred ca vor sari de 5GHz, se cam ating limitele siliciului si la dimensiuni, asta e, ce era usor de facut s-a cam facut. Ramane ca si cei din software sa iasa din modul de lene si sa optimizeze aplicatiile pentru multicore. Cele care se pot face.

1.  
Page 45 of 59 FirstFirst ... 354243444546474855 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks