Page 52 of 105 FirstFirst ... 2424950515253545562102 ... LastLast
Results 1,021 to 1,040 of 2092

Thread: INTEL Skylake vs AMD Zen

1. Back To Top | #1021
    Sau poate gândită din timp - nu laşi overclockingul prea liber ca să poţi vinde şi în continuare produse ceva mai bune.

2. Back To Top | #1022
    Are careva 1800 si daca da ce temperaturi are in idle? la mine sta in 70, cu un cooler bunicel si montat bine (zic eu)

3. Back To Top | #1023
    Registered User azreil24's Avatar
    Ai dat folia jos de pe talpa cooler-ului? Ai pus pasta termica? Ai verificat la ce frecventa si voltaj sta in Idle?
    Filme UHD - FOR SALE

Marantz PM6005, iFi Audio Nano iDSD, Dali Zensor 7, Mogami W3103/W2965/W2964 Cables, Nakamichi/Neutrik/RAMM Audio Connectors

4. Back To Top | #1024
    Registered User Heaven's Avatar
    Il tii overclockat manual sau ai windowsul setat pe High Performance?
    Vezi si in CPUZ, Aida64, daca in idle scade frecventa si voltajul.

Inca un video interesant despre arhitectura si de ce performanta e slaba in jocuri si app single threaded.
    The Zen in Ryzen: A Tale of Cache, Compute Complexes & Scheduling - YouTube

5. Back To Top | #1025
    Eu am 1700,ala mic si amarat si cu coolerul box am acum 31C in idle,cam pana-n 49C in cinebecnh si stress in aida 53C.Din ce am vazut pe net 1700x si 1800x sunt cam cu 20C mai calde,toate,fata de 1700,chiar si acelasi overclocking:

RYZEN OVERCLOCKING! 1700, 1700X & 1800X OC'd - Will It Help Gaming? - YouTube

6. Back To Top | #1026
    Registered User ExtremeEdition's Avatar
    Aţi luat deja cpu? tare frate, aveti problemele acelea care se spun?
    Vand celular cu floppy cd-rom si modem adsl

7. Back To Top | #1027
    Sunt,biosul pare inca beta,memoriile la mine merg maxim in 2400mhz,la 2666mhz infint loop.Abia astazi hwinfo a fost updatat sa vad si eu voltajele reale si temperaturi.Inca se "lucreaza" la ryzen,dar in 1-2 luni sigur va fi mai bine,stabilitate si performanta.

le;takada eu r7 1700+ asus b350 prime plus,ma asteptam ca placa ta high end sa fie mai in regula bios,dar se pare producatorii de mobo au fost grabiti(maxim 2-3saptamani au avut sa le puna la punct).
    Last edited by one123; 08-03-2017 at 18:22.

8. Back To Top | #1028
    Biosul este inca in faza beta,indiferent de producator.
    Asus sta cam prost,crapa placa @ Crosshair VI Hero.

Neaparat memorii DDR4 suportate de producator,Tridentz ar fi mai bune.
    Last edited by takada; 08-03-2017 at 18:31.
    The truth is incontrovertible. Panic may resent it, ignorance may deride it, malice may distort it, but there it is.
    The fascists of the future will be the Anti-fascists. W.Churchill

9. Back To Top | #1029
    Joaca cineva football manager cu Ryzen cpu?
    Sunt curios cum sta la viteza comparativ cu Intel.

Benchmarkuri aici: FM17 Performance Benchmarking Thread - Football Manager General Discussion - Sports Interactive Community
    Daca recomandarea te ajuta, poti adauga codul O13YXF5Q in comanda ta la pcgarage. Multumesc.

10. Back To Top | #1030
    Registered User ExtremeEdition's Avatar
    Cand vad ca are doar 65w si sta la 31 grade cu cooler stoc am impresia ca e vreun sempron sau athlon dinala rece dual core, dar de fapt este unul din cele mai puternice procesoare de desktop din lume.
    Daca se spune ca celelalte 2 sunt mai calde inseamna ca ai ales foarte bine asta ca nu vei avea probleme cu racirea deloc, 31 grade au alea celeron penitum athlon sau sempron la 35-45 W dual core sau single core cu video integrat de abia dechizi un browser. R5 si R3 in versiuni mai eco sigur vor fi buni de pus si in pc-uri slim cum mai sunt si i3 si unele i5. Si nu ma refer la procesoare de laptop. Daca se adevereste presupun ca in 2-3 ani cu apu-rile puse in cutii de HTPC se va putea juca jocuri mari si lucra chestii care mai demult se faceau cu unitati de 10 kg.

Insa ma gandesc ca toate astea pot fi doar un vis, ptr ca progresul este slab din cauza monopolurilor intel si M$. Sofurile nu-s optimizate ptr noile tehnici non intel si non m$ si asta e foarte rau. Am putea sa ne gandim si imaginam cum ar arata lumea telefoniei astazi daca era lafel un monopol, cred ca eram inca la telefoane cu clapeta si tastatura si ne luptam cu cracuri si virusi, pach-uri si updaturi pe la windows mobile, mufe de incarcatoare care nu se potrivesc si alte prostii.
    Last edited by ExtremeEdition; 08-03-2017 at 20:38.
    Vand celular cu floppy cd-rom si modem adsl

11. Back To Top | #1031
    Registered User
    AMD Ryzen Performance Negatively Affected by Windows 10 Scheduler Bug

"The bug has been confirmed to affect all Windows 10 versions but not Windows 7. It’s not clear yet if Windows 8.1 is affected."

12. Back To Top | #1032
    Cu coolerul stoc,destul de anemic,la 3.2ghz r7 1700 cred ca e destul de rece.In weekend sa-mi iau o placa video si osa fac si niste teste in jocuri:
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails INTEL Skylake vs AMD Zen-untitled.jpg  

13. Back To Top | #1033
    Registered User linbetwin's Avatar
    Quote Originally Posted by ExtremeEdition View Post
    Insa ma gandesc ca toate astea pot fi doar un vis, ptr ca progresul este slab din cauza monopolurilor intel si M$. Sofurile nu-s optimizate ptr noile tehnici non intel si non m$ si asta e foarte rau.
    Nici monopolul Wintel nu mai e ce-a fost.
    https://www.techpowerup.com/231346/m...erver-platform
    https://www.techpowerup.com/231359/a...cloud-hardware
    i7 8700K @ 4.7 GHz | Noctua NH-D15S | Maximus X Hero | Vengeance LPX 2x16 GB DDR4 @ 3200 MHz | MSI Radeon RX 480 8GB Gaming X | Samsung 840 Series 120 GB | 2x Seagate Barracuda 2 TB | Corsair Carbide 400Q | Corsair RM650x | Acer XF270HU | Logitech G810 | A4Tech Bloody V3 | Fiio Andes E07K + Alesis M1 Activ MK2 | Windows 10 64-bit

14. Back To Top | #1034
    Keep walking mache's Avatar
    Quote Originally Posted by ExtremeEdition View Post
    Insa ma gandesc ca toate astea pot fi doar un vis, ptr ca progresul este slab din cauza monopolurilor intel si M$. Sofurile nu-s optimizate ptr noile tehnici non intel si non m$ si asta e foarte rau.
    E prima si ultima data cand va avertizez sa nu mai postati aberatii de acest gen fara nicio argumentatie solida. De aici incolo voi incepe sa impart cartonase.
    just cruisin'...
    ATENTIE! Începând cu 14 octombrie 2009, orice thread nou care nu contine datele de contact ale vanzatorului / cumparatorului va fi sters, iar userul este pasibil de ban. Private Message-ul nu este acceptat ca mod unic de contact si nici trecerea acestor informatii în semnătură

15. Back To Top | #1035
    Registered User KodiaK's Avatar
    Quote Originally Posted by mache View Post
    E prima si ultima data cand va avertizez sa nu mai postati aberatii de acest gen fara nicio argumentatie solida. De aici incolo voi incepe sa impart cartonase.
    Vezi 3 posturi mai sus in linkul postat de olds. SMT-ul AMD nu este identifiact corect de W10, si in loc sa vada 8 core-uri fizice si 8 logice, el vede 16 fizice. HT-ul Intel functioneaza corect. Mie asta imi pare un argument suficient de solid ca MS are OS-ul optimizat pt Intel dar nu si pt AMD.
    Poate ar trebui sa definesti ce inseamna pt tine argument solid, pt ca e destul de vag termenul.
    ASUS Z170-A | Intel Core i7-6700K@4.5GHz | Thermalright TRUE Spirit 140 Power | 16GB DDR4 Corsair Vengance LPX | Gigabyte GTX 1080 Windforce OC | SSD Kingston V300 60GB | Seagate 2TB | Hitachi 1TB
    Redragon Yama Black | Logitech G500 | Sennheisher HD555 | Asus Xonar DG | Dell U2311H | Coolmaster CM 690 III | Antec True Power 650W

---------------------------------
    Foloseste voucher-ul G6TPRZ4K la orice comanda la PcGarage si ai 1% reducere

16. Back To Top | #1036
    O da cu minus OS-ului, dar nu înseamnă că-i făcută cu intenţie. Mai degrabă AMD ţinut prea mult la secretul său ori a grăbit prea tare lucrurile (că deja are experienţă la asta) şi i-a luat pe toţi pe surprindere: pe Microsoft, dar şi pe parteneri - că-i cu placa de bază, că-i cu RAM-ul, game developers, etc.

17. Back To Top | #1037
    Keep walking mache's Avatar
    Quote Originally Posted by KodiaK View Post
    Vezi 3 posturi mai sus in linkul postat de olds. SMT-ul AMD nu este identifiact corect de W10, si in loc sa vada 8 core-uri fizice si 8 logice, el vede 16 fizice. HT-ul Intel functioneaza corect. Mie asta imi pare un argument suficient de solid ca MS are OS-ul optimizat pt Intel dar nu si pt AMD.
    1. Nu exista doar Microsoft in lumea asta
    2. Nu este treaba Microsoft sa rezolve probleme care tin mai degraba de driveri & bios-uri
    3. Nu a postat niciun link colegul Extreme

Poate ar trebui sa definesti ce inseamna pt tine argument solid, pt ca e destul de vag termenul.
    ARGUMÉNT, argumente, s. n. 1. Raționament, dovadă adusă în sprijinul unei afirmații.

Nu stiu cat de vag este pentru tine termenul dar faptul ca vine oricine si arunca cu afirmatii fara dovezi pe un forum tehnic nu este un lucru tolerabil.
    Last edited by mache; 09-03-2017 at 11:31.

18. Back To Top | #1038
    Nick anterior: OutOfMyMind Out Of My Mind's Avatar
    Mache, iti gasesc link-uri ca sa sustin orice cretinatate imi trece prin minte
    Se stia din timp exact cum o sa arate si ce-o sa faca Ryzen, astfel incat sa existe si full support in OS-uri?

19. Back To Top | #1039
    Sine qua non diablo81's Avatar
    Lansarea catatrofala cred ca afecteaza Ryzen mai mult decat benchmark-urile actuale:
    - bios la placi
    - software - Windows si drivere
    - nici macar un joc optimizat

20. Back To Top | #1040
    Mie imi place sa bibilesc pe la biosuri si voltaje,acum il tin la 3.2ghz voltja full 0.99V de la 1.24v default,stabil in realbench si aida stress.Momentan nu am pl. video sa vad si in jocuri,dar urmeaza.

1.  
Page 52 of 105 FirstFirst ... 2424950515253545562102 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks