Page 68 of 83 FirstFirst ... 18586566676869707178 ... LastLast
Results 1,341 to 1,360 of 1653

Thread: INTEL Skylake vs AMD Zen

1. Back To Top | #1341
    Registered User
    Quote Originally Posted by rockstar1970 View Post
    Intel Pentium G4560 are 66% performanta unui Ryzen 1600 si costa de vreo 4 ori mai ieftin. Ma refeream la gaming. In continuare se vorbeste de taskuri sau taburi in background, apoi se pomeneste de aplicatiile multicore. Oameni buni, cum spuneam cu 2-3 pagini in urma, profesionistii din domeniul audio, foto, editarii video, modelarii 3D sunt foarte putini, circa 10% din utilizatorii de PC. Apoi mai sunt un procentaj cei din corporatii care achizitioneaza sisteme PC de tip office. Dupa care raman marea masa a utilizatorilor de PC, cei care-l folosesc in multimedia si gaming. In acest segment multimedia si gaming sunt inca suficiente cele 4 coruri. Cand se va schimba situatia, Intel va oferi 6-8 coruri. Asta-mi aduce aminte cand a aparut FX 8300 si unii isi luau procesor Amd ca sa fie "future-proof". Iar in final, acel FX a ramas cam in urma fata de un Intel i5. Nu spun ca se va repeta situatia. Amd triumfeaza temporar pana cand Intel va lansa in toamna o noua serie. Daca Amd nu-i va da imediat replica, Ryzen va ajunge un nou FX.
    Nu spun nimanui ce sa cumpere, dar ma indoiesc de ceea ce se afirma in unele review-uri, ca pe Intel i7 7700k sunt caderi foarte mari de framerate. Intamplator am vazut unele clipuri chiar din jocurile unde se specifica ca ar cadea framerate-ul de la 100 la 35. Ghici ce? Niciodata, contorul de fps-uri nu a scazut sub 75-80 la un joc ce duce 100 fps. Iar aia doar pret de o fractiune de secunda, fara a influenta fluiditatea jocului.
    Pentru gaming, un i5 sau Ryzen 1400 este arhisuficient. Pentru codare, arhivare, Ryzen este putin mai bun. Ramane de vazut cum va raspunde lansarii noilor procesoare de la Intel. Restul este doar o animozitate ieftina intre cele doua tabere. Si da, suntem fanii unui produs, eu n-o vad ca pe ceva rau, cat timp nu se fac atacuri gratuite la fanii celeilalte parti.

Fanboy hard core. In loc sa se bucure ca Ryzen e BUN si ii forteaza pe Intel sa scada preturile...Si eu sunt Fanboy. Pe performanta si performanta/pret.
    Eu am nevoie de Ryzen 1700 pentru daily use. Nu ma ajuta nici macar 7700k. Pentru ca ma joc si rulez si masini virtuale in background. Laboratoare de vSphere, Citrix, etc.
    Daca Intel vine maine cu un procesor ceva mai ieftin si cu aceasi capabilitate de multi-task, il cumpar imediat. Pana una, alta, Intel pentru mine e ...zero. ( Avand in vedere ca acum am un 4460 si un 4770k

Si NU, nu e okay sa fii fanboy cand n-ai dreptate. "Amd triumfeaza temporar pana cand Intel va lansa in toamna o noua serie. Daca Amd nu-i va da imediat replica, Ryzen va ajunge un nou FX."
    Asa sa fie. Dar intel au imbunatatiri de performanta de maxim 5% per generatie. Asa e cand ai monopol. Iti bati joc de lume. Acum sa le vina mintea la cap. Noi avem doar de castigat.

Una peste alta, GG AMD! Le-au aprins focul sub cur. Acum sper sa raspunda si intel cu preturi mai bune si o performanta mai buna intre generatii. Ca pana acum si-au batut joc

Of all the things I've lost
    I miss my mind the most

2. Back To Top | #1342
    Registered User
    Nu crezi ca AMD sunt cei care si-au batut joc? Inca au pe piata procesoare, situate in zona de pret 800-1150 lei, care sunt facute terci in jocuri de prapaditul ala de Pentium.

3. Back To Top | #1343
    Quote Originally Posted by Heaven View Post
    Se refera la faptul ca unele jocuri ingenuncheaza chiar si procesoarele performante cu multe core-uri/threaduri. Vezi i7 7700k care se duce in 90% in Battlefield 1 pe sisteme de benchmark care au doar windowsul proaspat instalat.

Insa un utilziator pe langa windows mai are si un browser, antivirus, geforce exprience, msi afterburner, servicii ale altor softuri care fura din ciclurile procesorului, iar acei 10% buffer s-ar putea sa nu fie de ajuns.
    Uite, cineva intelege ce voiam sa zic. Intotdeauna un sistem care are jde programele instalate se va misca mai greu ca unul curat, altfel am avea toti instalari de Vista de 10 ani, nu ne-am mai chinui sa dam cate o instalare pe curat cand incepe sa dea rateuri...

Si nu e bine sa iei un CPU care nu mai are rezerve de putere acum, ca doar il tii cam un cincinal in ziua de azi... Si daa acum sta aproape de max, cand incep astia sa considere 8t ca ceva normal si sa codeze pentru asa ceva, un i5 actual va transpira masiv pe langa un i7/R5

4. Back To Top | #1344
    Registered User axxel4you's Avatar
    In situatia in care u G4560 reprezinta 79% din performanta unui i7 7700k in jocuri cum poti sa accepti diferenta de 550% de pret intre ele, si daca se vindea un i7 7700k la maxim 500 Ron nou in magazin tot scump era in comparatie cu performanta pe care o ofera un G4560 in jocuri.
    Poate e foarte bun in altceva si atunci sa explica diferenta asa mare de pret pentru asa putin, dar majoritatea il iau pentru jocuri si la altceva e mult mai bun Ryzen cu multe coreuri si threaduri.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails INTEL Skylake vs AMD Zen-overall-rating.jpg  
    Last edited by axxel4you; 20-04-2017 at 12:52.

5. Back To Top | #1345
    Registered User
    Quote Originally Posted by Mirel1999 View Post
    Nu crezi ca AMD sunt cei care si-au batut joc? Inca au pe piata procesoare, situate in zona de pret 800-1150 lei, care sunt facute terci in jocuri de prapaditul ala de Pentium.
    Oof. Ai si tu dreptatea ta. Dar nu doar jocurile conteaza. Asta e valabil si pentru i5, stai linistit. Spre deosebire de altii, eu folosesc procesorul pentru mai multe chestii. Inclusiv jocuri.
    Sa vad acel pentium ca ruleaza 6 VM, 1 vCenter Server, 1 DC si Battlefield 1 si-l mananc.

I miss my mind the most

6. Back To Top | #1346
    Registered User droopy_ro's Avatar
    In situatia in care u G4560 reprezinta 79% din performanta unui i7 7700k
    As vrea sa vad Pentiumul ala in scena asta de mi-a ingenunchiat sistemul:
    "You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
    - Captain Jack Donovan

7. Back To Top | #1347
    Registered User ExtremeEdition's Avatar
    Quote Originally Posted by Mirel1999 View Post
    si te obliga cineva sa cumperi? Doreai sa coste ălea 150 lei cu 6 coruri, sau fa reclamatie la anpc daca consideri ca firma americana amd nu respecta standardele de calitate din romania. Poate da statul roman amenda la aia
    Daca merg rau jocurile nu-i nimic, cumpara ăia care stau pe feisbuc atunci, feisbucul are nevoie de mai multe threaduri şi daca mai merge si un player cu muzica e si mai necesar.

Pe threadul asta sunt comparate diverse feluri de procesoare atat de amatoricesc de diversi kinderi care au primit de la taticu un PC cu pentium dual core (ca si acum 10 ani aceleasi PC-uri si laptopuri cu pentium dual core si celeron umpleau rafturile) si peste un an au pus i7 7700 cu alocatiile stranse si fac statuie.
    Cred ca daca era un thread automobilistic cu lafel de aiurea comparatiile se puneau la aceleasi comparatii preturi si performante autoturisme biciclete autobuze tractoare atelaje si camioane si se comenta ca bicicleta mai scumpa decat matizul nu prinde 80 km/h.

Pai pretul ăla la unele cpu de 1200 lei este dictat de alte aplicatii unde puterea acelui procesor face banii nu de unele jocuri single thread ptr copii.
    Vand celular cu floppy cd-rom si modem adsl

8. Back To Top | #1348
    Registered User
    Nu ma mai suparati! Eu vreau sa fie Intel mai bun, il spun eu lu' mami pe Ryzen asta!INTEL Skylake vs AMD Zen-133622.gif
    Last edited by Ahbar44; 20-04-2017 at 17:49.

9. Back To Top | #1349
    Quote Originally Posted by MariusRZR View Post

"Amd triumfeaza temporar pana cand Intel va lansa in toamna o noua serie.
    da şi lansarile ălea de pentium dual core care de fapt sunt mai slabe pe o scală a performanţei actuală decât ce era pentium dual core dinăla E2160 acum 10 ani că la ăla cu OC ajungeai la core 2 e6300, la asta de acum cu oc la 10 GHz nu ajunge cât i7 decât în teste single dual sau thread.
    Probabil intel a şi facut noile procesoare, acum lucrează cu developerii de aplicaţii şi jocuri să fie gata toate la lansare să nu fie problemele de la lansarea rzyen. Probleme la lansare înseamnă automat pătarea imaginii şi lumea nu cumpără aşteptând maturarea. Şi cel mai distractiv că noul pentium dual core va fi iar 300 lei ca de obicei, adică un low-end scump
    Ryzen va ajunge un nou FX."
    Athlon FX sau de ce nu şi fx 6300 a fost bunicel şi s-a cumpărat
    AMD face salt de IPC de 52% şi se spune că tot el îşi bate joc. Când o să dea sempronul (probabil triple core) în cap pentiumului ăla mult lăudat o să lătraţi. Eu când aud de pentium (de la 5) mă gândesc la ceva super expirat, e ca şi cum ar vinde şi amd nişte intermediari de procesoare între athlon şi sempron cu nume K6

Vorbesc aici tot felul de puştani care au stat doar în faţa unui pentium dual core sau i3 sau intel şi doar jocuri jocuri şi nimic altceva şi infierează celalat producător că nu merg bine jocurile din testele ălea de parcă jocul n-ar fi jucabil deloc pe un alt procesor, dar mai vedeţi şi părerile celor care au câte 2-3 sisteme şi intel şi amd ptr munci şi o să vedeţi că vor spune că şi amd-ul (chiar fx) se descurcă la munci foarte bine şi a meritat banii. Iar cei care chiar muncesc cu pc-urile şi sunt responsabili au 2-3 pc-uri în dotare nu doar unul ca probabil nu stau la o singura camera de camin sa n-aibe loc.

Şi mai sunt cei cu 7700k si alte quaduri mai vechi care doresc să treaca la platforme mai noi şi vor să vândă vechile platforme la preţ cât mai mare că probabil nici nu şi-au amortizat costurile prea bine, astfel se explică întreaga demigrare şi dezinformare. Ptr că la o nouă lansare scad inclusiv preţurile second-handurilor nu doar ale produselor noi ale concurentului. Una e să vinzi peste 5 luni 7700 -le şi alta peste 1-2 ani când platforma aia va fi expirată va exista poate şi pentium quad core şi puştanii de atunci nu vor mai fi interesaţi de i7 vechi aşa cum nu ar lua nimeni azi un i7 920 sau 870. Uitati-va sa vedeti procesoare i5 si i7 din primele generatii la preturi de 80-200 lei ca nu se mai gasesc placi de baza ptr ele nici second hand.
    Last edited by ExtremeEdition; 20-04-2017 at 18:04.

10. Back To Top | #1350
    Pentru toţi cu i3 rullz in gaming, las asta aici (din nou ) The Witcher 3: Wild Hunt CPU Benchmark Test: FX 6300/8350 vs i7 4790K/i5 4690K/i3 4130/G3258 OC - YouTube.

În câte review-uri au apărut diferenţe de performanţă în TW3 între procesoare, deşi e clar că există? Cam aşa se chinuie stimabilii revieweri să testeze un produs în jocuri.

PS: Firefox cu câteva zeci de taburi, după ce se calmează, CPUul stă între 15-20%, uneori sare peste. Nicidecum 1-2% sau alte cifre de genu' (2500k@4.5GHz).
    Last edited by calin_banc; 20-04-2017 at 18:09.

11. Back To Top | #1351
    Registered User
    Quote Originally Posted by ExtremeEdition View Post
    da şi lansarile ălea de pentium dual core care de fapt sunt mai slabe pe o scală a performanţei actuală decât ce era pentium dual core dinăla E2160 acum 10 ani că la ăla cu OC ajungeai la core 2 e6300, la asta de acum cu oc la 10 GHz nu ajunge cât i7 decât în teste single dual sau thread.
    Probabil intel a şi facut noile procesoare, acum lucrează cu developerii de aplicaţii şi jocuri să fie gata toate la lansare să nu fie problemele de la lansarea rzyen. Probleme la lansare înseamnă automat pătarea imaginii şi lumea nu cumpără aşteptând maturarea. Şi cel mai distractiv că noul pentium dual core va fi iar 300 lei ca de obicei, adică un low-end scump Athlon FX sau de ce nu şi fx 6300 a fost bunicel şi s-a cumpărat
    AMD face salt de IPC de 52% şi se spune că tot el îşi bate joc. Când o să dea sempronul (probabil triple core) în cap pentiumului ăla mult lăudat o să lătraţi. Eu când aud de pentium (de la 5) mă gândesc la ceva super expirat, e ca şi cum ar vinde şi amd nişte intermediari de procesoare între athlon şi sempron cu nume K6

Vorbesc aici tot felul de puştani care au stat doar în faţa unui pentium dual core sau i3 sau intel şi doar jocuri jocuri şi nimic altceva şi infierează celalat producător că nu merg bine jocurile din testele ălea de parcă jocul n-ar fi jucabil deloc pe un alt procesor, dar mai vedeţi şi părerile celor care au câte 2-3 sisteme şi intel şi amd ptr munci şi o să vedeţi că vor spune că şi amd-ul (chiar fx) se descurcă la munci foarte bine şi a meritat banii. Iar cei care chiar muncesc cu pc-urile şi sunt responsabili au 2-3 pc-uri în dotare nu doar unul ca probabil nu stau la o singura camera de camin sa n-aibe loc.

Şi mai sunt cei cu 7700k si alte quaduri mai vechi care doresc să treaca la platforme mai noi şi vor să vândă vechile platforme la preţ cât mai mare că probabil nici nu şi-au amortizat costurile prea bine, astfel se explică întreaga demigrare şi dezinformare. Ptr că la o nouă lansare scad inclusiv preţurile second-handurilor nu doar ale produselor noi ale concurentului. Una e să vinzi peste 5 luni 7700 -le şi alta peste 1-2 ani când platforma aia va fi expirată va exista poate şi pentium quad core şi puştanii de atunci nu vor mai fi interesaţi de i7 vechi aşa cum nu ar lua nimeni azi un i7 920 sau 870. Uitati-va sa vedeti procesoare i5 si i7 din primele generatii la preturi de 80-200 lei ca nu se mai gasesc placi de baza ptr ele nici second hand.
    My bad. Scrisul cu rosu' nu era al meu, ci al celui de sus. Am zis sa nu mai dau quote...

Deci asta nu e a mea, ci a celui cu care ma certam : "Amd triumfeaza temporar pana cand Intel va lansa in toamna o noua serie.

I miss my mind the most

12. Back To Top | #1352
    E din citare cu roșu, așa era citatul, cum eu am fundalul închis (dark) nici nu se observă. Pe alb se vede însă, nu mi-am dat seama că-l făceam cu altă culoare.
    Oricum pentiumul ăla și orice procesor nici nu ar fi trebuit comparat în jocuri câtă vreme jocurile depind de placa video și știu să folosească 2-4 fire de execuție și aici e vorba de procesoare de 6-8-12-16 threaduri inutile la jocuri care fac ori să țină din coruri nefolosite ori să arunce sarcinile de pe un core pe altul pierzând timp și încălzindu-se degeaba. Lafel de rău, merg jocurile și pe intelurile cu 6-8-10 și mai multe threaduri și asta nu văd unii. Poți lua și un sempron din 2006 îi pui un nvidia 630 pe pcie si cu un player anume duci you tube la 1080 și 4k cu 30% utilizare de cpu si poți lauda ca cu ăla e 1/2 din forța unui ryzen și costa 5 lei.
    O soluție ar fi să scoată și amd un cpu cu 2-4 threaduri care să meargă doar în jocuri foarte bine, ptr asta ar trebui o arhitectura f buna si softurile optimizate 100% ceea ce este 70% si treaba developerilor. Însă ar trebui iar o muncă de 2 ani de lămurit capetele pătrate că și ăla e bun.
    Până la urmă că cineva zicea că amd îți bate joc, eu aș zice nuu! , softiștii își bat joc de hardware poate fără să vrea și asta e știută de mai mult timp. AMD nu are ce face în așa situație decât să facă cpu cu cât mai multe coruri și ipc cât mai mare care cumva să poată compensa lipsa de optimizare din softuri și să poată fi utilizate și să multumească clienții ăia puțini care se mai încăpățânează să ia amd si ăia care se uită la prețuri.

Intelul nu are nici o vină nici el, au tot respectul de la mine, (au făcut o mânărie prin 2005, puțin contează, alții fac mânării mai mari în alte domenii) clienții ar trebui în situația actuală să se orienteze spre alte platforme dacă văd că ce au ca pc sau laptop sunt sub așteptări ptr ce folosesc.
    Și încet încet softiștii vor îngropa acest segment ptr că se vede deja de câtiva ani migrarea spre mobile și console care sunt alte platforme mai bine optimizate.
    Oare în 2016 sigur nu v-ați fi vă așteptat ca statul să cumpere câteva mii de tablete ptr votare și nu laptopuri sau desktopuri. Nu știu ce tablete au luat dar erau lenovo cel mai probabil erau cu procesor arm și android, nu se merita investiția în mii de pc-uri sau laptopuri cu intel sau amd ptr o treabă care au făcut-o foarte bine și pe alte procesoare
    Faptul că unele jocuri mai pot satisface utilizatori pretențioși și au nevoie de un anume cpu special ptr asta 7700k să zicem, asta e un lucru trist nu un motiv de mândrie și făcut elogii cuiva, sunt la mâna unui singur producator, care nu doar că poate îl vinde mai scump (doar viciul se plătește) ci poate decide candva să nu mai facă nici ăla că nu se merită și atunci istoria lor se încheie ptr că poate și concurența să decidă lafel.

Păi tabletele s-au transformat în smartfonuri mai degraba în ultima perioadă. Au configurații asemanatăare fac cam aceleași lucruri. De fapt tableta fiind un telefon mai mare, la ce ai umbla cu 2 aparate de acest fel. Iar cele x86 cu intel evident prea putini s-au apropiat să cumpere
    De stat ziceam de ăia cu votatul anul trecut, cât de conducători nu știu dacă au tablete și la ce le-ar folosi, ar putea din banii lor să-și ia ce aparat doresc.
    Last edited by ExtremeEdition; 20-04-2017 at 21:40.

13. Back To Top | #1353
    Registered User wntd's Avatar
    Statul...la ce munca pare sa presteze stimabilii nostri conducatori nici tablete nu le-as lua.
    Cred ca un creion(neaparat unul cu guma de sters la capat) si o bucata de hartie le-ar ajunge tot mandatul.

Asta cu migratul spre platforme mobile..nush ce sa zic. Cati isi mai cumpara tablete in ziua de azi ? A fost la inceput o mica euforie(o curiozitate),insa tind sa cred ca au scazut vanzarile (neconsultand ce spune google-ul ...e doar o impresie).
    Cati isi iau pc doar pt a se juca toata ziua jocuri ? Majoritatea il folosesc la navigare,muzica,filme...

14. Back To Top | #1354
    Ba sa stii ca lumea migreaza spre laptopuri, telefoane si chiar si tablete. Asta din ce vad eu in jur si din datele de vanzari. PC mai au nostalgicii, aia care se joaca jocuri si nu vor consola si aia care lucreaza sau fac procesari/editari.

15. Back To Top | #1355
    Registered User wntd's Avatar
    Laptopuri si telefoane da(ca deh..) ,dar tablete...din cati colegi de munca am,nush daca am vazut/auzit pe vreunul sa stea pe tableta.
    Oricum si la laptopuri e discutabil ,caci ma indoiesc ca unul care s-a obisnuit sa-si petreaca mai mult timp in fata monitorului isi va lua laptop (neavand neaparata nevoie de mobilitatea oferita de acesta) si va renunta la desktop.

On Topic : tot respectul pt amd , insa am ales totusi intel

16. Back To Top | #1356
    Amd triumfeaza temporar pana cand Intel va lansa in toamna o noua serie. Daca Amd nu-i va da imediat replica, Ryzen va ajunge un nou FX.
    WOW fanboy hardcore.
    Probabil ca esti tipul ala care tot si-a luat ban de pe softpedia.

17. Back To Top | #1357
    Registered User rachivu's Avatar
    Deci nu fac inca upgrade la Xeon 1230 V3 (3.3-3.6 ghz)? Desi m-ar coafa pentru mai multe situatii memoria ddr4 la 4000....Poate din toamna de la Coffee Lake
    Reality bites, wear protection

18. Back To Top | #1358
    Registered User
    Quote Originally Posted by Rocky8Times View Post
    WOW fanboy hardcore.
    Probabil ca esti tipul ala care tot si-a luat ban de pe softpedia.
    Iar tu probabil esti un looser. Nu am nimic de-a face cu cineva de pe softpedia, dar faptul ca asemenea turmei, te legi de un text care este adevarat, spune multe despre tine. Ce am spus gresit despre AMD? Nu este adevarat ca momentan, in unele teste a triumfat? Nu este adevarat ca asta este doar temporar, pana cand Intel ii va da replica? Nu este adevarat ca daca la randul sau, AMD nu scoate altceva, risca, datorita cotei foarte mici de piata, sa ramana doar un producator de procesoare ieftine? Prin ce am gresit spunand ca Ryzen risca sa ajunga similar cu FX-ul (care se lauda cu 8 cores, dar in toate testele isi lua bataie la greu de la un i5 cu 4 cores), daca nu sunt pregatiti sa mentina competitia cu Intel?
    Fanboysm? In niciun caz. Ca sunt fidel unei marci din 2009 se datoreaza calitatii oferite, dar mai ales suportului oferit de Intel, iar la capitolul asta AMD este, cu blandete spun, deficitar. Iar cand vine cineva ca @MariusRZR si afirma :

Quote Originally Posted by MariusRZR View Post
    Oof. Ai si tu dreptatea ta. Dar nu doar jocurile conteaza. Asta e valabil si pentru i5, stai linistit. Spre deosebire de altii, eu folosesc procesorul pentru mai multe chestii. Inclusiv jocuri.
    Sa vad acel pentium ca ruleaza 6 VM, 1 vCenter Server, 1 DC si Battlefield 1 si-l mananc.

si uita ca pentru asta exista procesoarele Xeon, nu o putem considera fanboysm AMD? Chiar hard-core?

Exista undeva vreun text prin care eu indemn opamenii sa nu cumpere procesoare Ryzen? Din punctul de vedere al profesionistului (lucrez cu PC-ul din 1992), care vrea un procesor stabil, cu suport permanent, care schimb anual procesorul, va trebui ca AMD sa scoata vreo 2 generatii stabile si mai performante ca Intel, pentru a ma determina sa trec in tabara lor. Sa aibe un serviciu cu clientii ireprosabil, sa aibe drivere actualizate permanent cum fac cei de la Intel, sa vina macar la un an si jumatate cu un procesor competitiv, nu sa stea cu o platforma 5-6 ani (si nu ma refer prin asta la socket). Doar asa as putea trece iar la AMD. Pana atunci zic pas, nu din reavointa sau fanboysm cum ii spuneti voi, ci din perspectiva de a vedea si raspunsul Intel.

Quote Originally Posted by AlienSquare View Post
    1. G4560 sa fie 66% din Ryzen am vazut ca te referi la gaming. Prin comparatie poate sa fie 66% din i5, sau 50% din i7. la un pret de 7 ori mai putin. Nu inteleg de ce te limitezi la comparatia cu Ryzen cand se poate compara si cu alte procesoare de la Intel la fel de bine. Oricum nu mi se pare relevanta comparatia de la inceput (fiind segmente diferite), dar in fine...
    2. Nu cred ca este nici bine cand lauzi atat de mult un singur producator, fara niste criterii palpabile. Acest lucru poate duce la fanboysm, care nu e sanatos.
    Ia si reciteste ce am spus mai devreme, dar si asta (in special ultimele 2 randuri) :

Intel Pentium G4560 are 66% performanta unui Ryzen 1600 si costa de vreo 4 ori mai ieftin. Ma refeream la gaming. In continuare se vorbeste de taskuri sau taburi in background, apoi se pomeneste de aplicatiile multicore. Oameni buni, cum spuneam cu 2-3 pagini in urma, profesionistii din domeniul audio, foto, editarii video, modelarii 3D sunt foarte putini, circa 10% din utilizatorii de PC. Apoi mai sunt un procentaj cei din corporatii care achizitioneaza sisteme PC de tip office. Dupa care raman marea masa a utilizatorilor de PC, cei care-l folosesc in multimedia si gaming. In acest segment multimedia si gaming sunt inca suficiente cele 4 coruri. Cand se va schimba situatia, Intel va oferi 6-8 coruri. Asta-mi aduce aminte cand a aparut FX 8300 si unii isi luau procesor Amd ca sa fie "future-proof". Iar in final, acel FX a ramas cam in urma fata de un Intel i5. Nu spun ca se va repeta situatia. Amd triumfeaza temporar pana cand Intel va lansa in toamna o noua serie. Daca Amd nu-i va da imediat replica, Ryzen va ajunge un nou FX.

Pentru gaming, un i5 sau Ryzen 1400 este arhisuficient. Pentru codare, arhivare, Ryzen este putin mai bun. Ramane de vazut cum va raspunde lansarii noilor procesoare de la Intel. Restul este doar o animozitate ieftina intre cele doua tabere. Si da, suntem fanii unui produs, eu n-o vad ca pe ceva rau, cat timp nu se fac atacuri gratuite la fanii celeilalte parti.

Intel i7 7700k, Gigabyte Z270M-D3H, KINGSTON HyperX Fury Black 16GB DDR4, 2400MHz, Gigabyte Geforce GTX 1060 6G OC Edition, Seagate BarraCuda PRO 4TB, case Cooler Master CM 690 III, Power COOLER MASTER B-Series B600 v2, 600 watts.

19. Back To Top | #1359
    Registered User EXxx's Avatar
    Quote Originally Posted by rachivu View Post
    Deci nu fac inca upgrade la Xeon 1230 V3 (3.3-3.6 ghz)? Desi m-ar coafa pentru mai multe situatii memoria ddr4 la 4000....Poate din toamna de la Coffee Lake
    Xeon 1230 V3 parca e un 4770 nu?
    Also ce folosesti de-ti trebuie atat de multa viteza la memorie?
    Earth rotation is created by penguins running in circles around the south pole. Prove me wrong...

20. Back To Top | #1360
    Registered User
    Ha, ha! Pentru cei cu W7 si W8.1 care vor compatibilitate extinsa: User Patch Unlocks Windows 7 and 8.1 Updates for Core "Kaby Lake" and Ryzen

1.  
Page 68 of 83 FirstFirst ... 18586566676869707178 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks