Page 70 of 70 FirstFirst ... 206067686970
Results 1,381 to 1,400 of 1400

Thread: INTEL Skylake vs AMD Zen

1. Back To Top | #1381
    Quote Originally Posted by ExtremeEdition View Post

nici 6800 ăla nu prea e popular că nu-i bun la jocuri
    Daca o invartim pe toate partile putem spune orice pana la urma chiar si ca un pentium dual core este mare scula in fata unui procesor cu 12 fire de executie.

2. Back To Top | #1382
    Registered User

3. Back To Top | #1383
    Intel a avut probleme muuult mai grave la lansarea sandy bridge si nu am vazut fanii intel sa critice deloc:

Intel P67/H67 Bug - Faulty Chipset | [H]ard|Forum

Noroc ca am asteptat si am luat rev b3 atunci cu 2500k.Ca si ryzen are buguri era de asteptat,dar daca se intampla la amd este dezastru,la nvidia 3.5gb=4gb e feature.
    Indiferent ce afinitati are vreun user ,ar trebui sa se bucure ca apare ceva nou ,numai asa vom avea preturi mai mici si alternative.Acum am r7 1700 si culmea nu am avut nici un bsod de 2 saptamani,dar poate sunt eu norocos)

4. Back To Top | #1384
    Registered User ExtremeEdition's Avatar
    Quote Originally Posted by one123 View Post
    Intel a avut probleme muuult mai grave la lansarea sandy bridge si nu am vazut fanii intel sa critice deloc:
    Acum am r7 1700 si culmea nu am avut nici un bsod de 2 saptamani,dar poate sunt eu norocos)
    da, sigur bsod tocmai de la procesor sa fie, poate doar dacă faci overclock, schimbi parametrii de funcționare. Procesoarele sunt cele mai fiabile și rezistente piese din PC și laptop. Până să se strice ălea se strică altele memoriile ram, placile video, ssd urile și hardurile, unitățile optice, mufele de pe la usb-uri și jack-urile, tastaturile, moușii, ecranele, cipuri de pe placa de baza, colerele, sursa, până și cablurile și mufele dacă tot tragi de ele și le legi strâns prin carcasă, chiar și carcasa când mai dai cu piciorul in ea ca te impiedici prin casa sau cazi peste ea la o betie, de aceea cred că procesorul ar trebui folosit mult timp. Overclock nici nu cred că e cazul, ba din contra undervolt poate daca placa de baza da tensiune mai mare. Poți pune sistemul pe noua platformă la semnatură sau la sistem specificații in profil să-l vedem că suntem sătui de 90% inteluri pentium dual core și altele, că deja de 10 ani numai pentium dual core peste tot când eu credeam că-l vor pensiona odata cu venirea core2 acum culmea să-i aud pe aceștia că spun că e un teribil bestbuy. Apoi am zis apoi că se termină cu pentium în 2009 cand au lansat nehalem prin dec 2008 (deci lansează 3 i-uri, mai e si atom si celeron poate deci adio pentium, câte naiba familii de cpu să fie pe piață), deaia am facut si nick-ul și am pus logo ăla în stânga, cam cum a făcut și domnul acela cu cyrix cpu - alt cpu disparut demult, doar că eu m-am inselat

Oricum nu va mai certati ptr cele 2 companii americane, amd a lansat ceva bun e bun si ptr munca, nu fac cei care muncesc pe pc overclock nebunesc sa destabilizeze sistemul, un pc merge cel mai bine la frecventele si parametrii nominali plus functiile de economisire activate, in cazul asta nu da bsod nici un sistem de operare chiar daca se mai blocheaza cate un soft rau facut sau ca da de o incompatibilitate cu vreun fisier sau ceva, mai multe coruri pastreaza rezerva de putere dar si de stabilitate
    Last edited by ExtremeEdition; 23-04-2017 at 22:52.
    Vand celular cu floppy cd-rom si modem adsl

5. Back To Top | #1385
    Nick anterior: revenco_andrei cyrixcpu's Avatar
    Pentium este un nume foarte popular mai ales in Asia, unde oamenii identifica brandul Pentium cu un produs de calitate, pentru care exista cerere (si va exista mereu). De aceea probabil Intel nu va renunta vreodata la acest nume.

Ca si numar de cautari/luna worldwide in google:
    - "intel pentium" -> 49.500 cautari
    - "intel i3" > 22.200 cautari

Mai degraba Intel o sa ingroape i3-ul, decat Pentium.

Intre timp una dintre cele mai mari firme ce ofera servicii de web hosting (din Germania) a lansat servere dedicate cu Ryzen 1600X si 1700X:
    Hetzner Online GmbH: Dedicated Root Server AX60-SSD

In aplicatiile multicore/server cat si in mediile de virtualizare 1700X are potentialul de a scoate la pensie aproape intreaga gama Pentium D, ceea ce este nu este un mic cutremur doar pentru Intel, ci si pentru Cavium sau alte companii ce dezvolta procesoare ARM pentru servere. Practic aduce mai multe core-uri decat gama entry level de la Intel, la un pret absolut imbatabil + performanta excelenta.

Paralela intre Pentium si Cyrix este putin gresita - in ideea in care Cyrix a fost un competitor al Intel, nu un nume de procesor. Cyrix 6x86, Cyrix M2, Cyrix 3 fiind diverse modele de porcesoare ce pot fi comparate cu Intel Pentium.

6. Back To Top | #1386
    da, sigur bsod tocmai de la procesor sa fie, poate doar dacă faci overclock, schimbi parametrii de funcționare. Procesoarele sunt cele mai fiabile și rezistente piese din PC și laptop. Până să se strice ălea se strică altele memoriile ram, placile video, ssd urile și hardurile, unitățile optice, mufele de pe la usb-uri și jack-urile, tastaturile, moușii, ecranele, cipuri de pe placa de baza, colerele, sursa, până și cablurile și mufele dacă tot tragi de ele și le legi strâns prin carcasă, chiar și carcasa când mai dai cu piciorul in ea ca te impiedici prin casa sau cazi peste ea la o betie, de aceea cred că procesorul ar trebui folosit mult timp. Overclock nici nu cred că e cazul, ba din contra undervolt poate daca placa de baza da tensiune mai mare. Poți pune sistemul pe noua platformă la semnatură sau la sistem specificații in profil să-l vedem că suntem sătui de 90% inteluri pentium dual core și altele, că deja de 10 ani numai pentium dual core peste tot când eu credeam că-l vor pensiona odata cu venirea core2 acum culmea să-i aud pe aceștia că spun că e un teribil bestbuy. Apoi am zis apoi că se termină cu pentium în 2009 cand au lansat nehalem prin dec 2008 (deci lansează 3 i-uri, mai e si atom si celeron poate deci adio pentium, câte naiba familii de cpu să fie pe piață), deaia am facut si nick-ul și am pus logo ăla în stânga, cam cum a făcut și domnul acela cu cyrix cpu - alt cpu disparut demult, doar că eu m-am inselat

Oricum nu va mai certati ptr cele 2 companii americane, amd a lansat ceva bun e bun si ptr munca, nu fac cei care muncesc pe pc overclock nebunesc sa destabilizeze sistemul, un pc merge cel mai bine la frecventele si parametrii nominali plus functiile de economisire activate, in cazul asta nu da bsod nici un sistem de operare chiar daca se mai blocheaza cate un soft rau facut sau ca da de o incompatibilitate cu vreun fisier sau ceva, mai multe coruri pastreaza rezerva de putere dar si de stabilitate
    Da,bsod de la procesor,mai citeste daca nu crezi,exista multe cazuri in trecut.Cand cumperi produsele la lansare te poti astepta la multe buguri:
    Noul agesa 1.0.0.4 rezolva bsod in anumite situatii

Ryzen 1800X - Instant system crash when running sequence of FMA3 instructions. Request for verification. - Page 3 - HWBOT forum

7. Back To Top | #1387
    Registered User
    Bug-ul FMA3 a fost rezolvat de mult. Momentan nu s-au gasit bug-uri la nivel hardware in legatura cu Ryzen incat sa ai nevoie de alt stepping sau alta placa de baza.
    In schimb Intel mai da rateuri la nivel hardware Intel recognizes the usb bug and comes with new stepping Haswell chipset | AllInfo

8. Back To Top | #1388

9. Back To Top | #1389

10. Back To Top | #1390
    Nick anterior: OutOfMyMind Out Of My Mind's Avatar
    Cum, bre, nu era prost pentru jocuri? Parca astia de la id Software stiu ce vorbesc, n-au facut nimic in viata lor...
    So much hate pentru o platforma care mai are atat pana la maturitate...

11. Back To Top | #1391
    Quote Originally Posted by cyrixcpu View Post

Ca si numar de cautari/luna worldwide in google:
    - "intel pentium" -> 49.500 cautari
    - "intel i3" > 22.200 cautari

Mai degraba Intel o sa ingroape i3-ul, decat Pentium.
    de fapt cum au renuntat si la core2. Ala a avut cea mai scurta viata se pare. Dar putin probabil cu i3-ul sa renunte. Ăla deja e un cpu mai serios decat pentium celeron atom

In aplicatiile multicore/server cat si in mediile de virtualizare 1700X are potentialul de a scoate la pensie aproape intreaga gama Pentium D, ceea ce este nu este un mic cutremur doar pentru Intel, ci si pentru Cavium sau alte companii ce dezvolta procesoare ARM pentru servere. Practic aduce mai multe core-uri decat gama entry level de la Intel, la un pret absolut imbatabil + performanta excelenta.
    deci am citit bine pentium D? adică cel dinainte de core2, mai e asa ceva in uz la nivel profesional? nu cumva xeon D?

Nu stiu exact cum sta procesul de fabricatie al Ryzen, dar presupun ca existenta in fiecare procesor de tip ryzen a 2 subunitati cu cate 4 sau 3 sau 2 sau 1 core denota faptul cel mai probabil subunitaţile ar fi produse separat si apoi asamblate cate două. Astfel chiar si cele cu un singur core bun care azi nu ar putea fi folosite ca ar fi single core si prea slabe vor putea fi asamblate cu inca unul cu 1-2 coruri bune si livrate ca dual sau triple core. Deci nu se mai arunca nimic decat cele cu toate corurile defecte iremediabil. Astfel ar fi o economie de resurse si o ieftinire a procesului de productie. O să vedem asta peste 1-2 ani când vor fi pe piaţă din nou o multitudine de procesoare AMD pe tehnica ryzen cu nr variabil de core cache si frecvente. Sunt curios ce vor oferi în gama low end sempron sau athlonul va lua locul sempronului sau vor renunta complet la cele 2 branduri că au şi ei in ultimii 7 ani foarte multe branduri chiar mai multe decat intel, mai sunt si A-uri, apu-uri si cred ca la ce cota mica de piata au unele exemplare s-au vandut doar cateva zeci de bucati sau chiar deloc.
    Last edited by ExtremeEdition; 25-04-2017 at 11:17.

12. Back To Top | #1392
    Registered User axxel4you's Avatar
    Eu ma astept ca in maxim 1 an sa scada pretul procesoarelor Ryzen cu cel putin 30%, cred ca scaderea preturilor va fi si in functie de cum scap de procesoarele pe platforma mai veche.

13. Back To Top | #1393
    Si cum ziceam in mesajul anterior, daca amd din acele subunitati cu cate un core asambleaza dualuri si mai au si ht obtin cpu chiar f bune pe piata, de fapt o varianta perfecta ptr pentium sau celeron.
    Cat despre cum pot scapa amd de cpu mai vechi, cred ca dandu-le f ieftin cine stie pe unde cu ce contracte, desi procesoare relativ bune au pierdut enorm la capitolul imagine, ca practic multi au luat i3 si pentium ptr 2 jocuri vechi you tube si feisbuc, lucruri ce mergeau perfect si cu ce oferea amd. Lafel si cu firmele care ptr un autocad sau o treaba prin photoshop si o printare de facturi au considerat ca amd nu e bun. Ce-ar mai putea sa faca amd, ar putea sa le doneze armatei americane cum au facut intel mai demult

14. Back To Top | #1394
    12c/12t?

Skylake-X.

i5 6 Core & i7 6c/12t?

Coffe Lake
    Last edited by Bogdan_P; 25-04-2017 at 14:56.

15. Back To Top | #1395
    Si pretul? Decat vreo 1700euro, slabut...
    Clap clap !

16. Back To Top | #1396
    Registered User dic1's Avatar
    deci am citit bine pentium D? adică cel dinainte de core2, mai e asa ceva in uz la nivel profesional? nu cumva xeon D?
    Sunt convins ca sunt multe servere cu Xeon D in trafic.
    Intr-un mediu controlat de data center (temperatura constanta, backup la power, fara praf) nu se strica asa de repede hardware-ul, iar daca software-ul nu o ia pe ulei, masina ruleaza ani de zile fara probleme. Am intalnit un server (care era cu Xeon D) si imi era frica sa ii dau reboot ca nu se mai ridica, avea peste 7 ani uptime.

17. Back To Top | #1397
    Registered User rachivu's Avatar
    Quote Originally Posted by EXxx View Post
    Xeon 1230 V3 parca e un 4770 nu?
    Also ce folosesti de-ti trebuie atat de multa viteza la memorie?
    Abia acum am vazut reply-ul tau, ups
    Da, este un I7 4770 cu frecventa un pic scazuta. De viteza la memorie am nevoie pentru ca de la 1600 cat am acum la 4000 e o diferenta destul de mare sa se vada in orice scenariu; In plus, lucrez zilnic cu peste 8GB de internet deschis; am internet de 500mbps, procesor I7, ssd, deci o memorie nu doar consistenta, dar si cat mai rapida, ajuta vizibil. Pe urma mai e si gamingul...
    Reality bites, wear protection

18. Back To Top | #1398
    Quote Originally Posted by MosSpanac View Post
    Si pretul? Decat vreo 1700euro, slabut...
    Pai si cine a zis ca o sa fie mai ieftin decat e acum 5950x?

Daca succesoarele de la 7600 si 7700 o sa aibe 6 core si cel de 6800k o sa vina cu 8/16, deja e un progres la aceeasi categorie de pret.
    Si cum e vorba de Coffee Lake si nu Cannon pe 10nm pe mainstream, pe viitor ne putem astepta la si mai multe.

19. Back To Top | #1399
    Registered User dic1's Avatar
    Iata ca au inceput sa scada preturile la... Ryzen R7 1800x cu 30$: https://www.techpowerup.com/232745/a...mall-price-cut
    Probabil ca se vand cel mai bine modelele mai ieftine, apoi se o/c la frecventa lui R7 1800x.

20. Back To Top | #1400

1.  
Page 70 of 70 FirstFirst ... 206067686970

Bookmarks

Bookmarks