Page 87 of 88 FirstFirst ... 37778485868788 LastLast
Results 1,721 to 1,740 of 1743

Thread: INTEL Skylake vs AMD Zen

1. Back To Top | #1721
    Nu exista o data de lansare, doar zvonuri si leaks cu niste pseudo-specificatii. Lipsa de informatii/specificatii/marketing sugereaza ca nu or sa apara anul asta.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

2. Back To Top | #1722
    Registered User
    Quote Originally Posted by Luc1aNo View Post
    Sistemul meu e mai rece si mai silentios cu 1700x la 3.9 fata de 2500k la 4.7 deci nu vreau sa ma gandesc cat zgomotos poate fi un sistem cu 7700k. Eu trebuie sa ma uit la led-ul de pe carcasa ca sa stiu daca am aprins sistemul. Cand am trecut la Ryzen, prima intrebare a fost "Mi-am schimbat monitorul si nu stiu eu?", input lag-ul devenise incredibil de mic. Ryzen-ul la 200 fps se simte de 10 ori mai bine ca Sendi Brigiul la 400. Pe Intel nu puteam nici macar asculta muzica sau sa stau cu browserul deschis fara microstutter si agatari, acum pe Ryzen, am bagat 3 transcodari simultan in 720p mkv, download si ma jucam CS:GO si n-am simtit absolut niciun stutter, hitching sau alte probleme. Sunt convins ca haipăr tredingul de la Intel face minuni pe quad core, mai ales cand te joci un joc (orice joc) care iti tine procesorul la 90% si mai deschizi un browser, sau cumva trebuie sa inchizi browserul sa te joci fara probleme ? Asta e problema cu Intel quad core, e foarte bun doar pentru a te juca, dar daca faci inca un lucru in plus, sughita.
    12% IPC de la Ivy la Kaby ? Intel chiar stie sa faca afaceri.
    E clar ca vorbesti din carti. De unde si pana cand un browser consuma resurse CPU cat sta in bara?
    Trei transcodari simultane, plus joc, plus altele?! Wow! Cate nu face omul pentru fanclubul lui.

3. Back To Top | #1723
    Registered User
    Quote Originally Posted by Gerwlix View Post
    Observ ca toate placile de baza AM4 sunt dotate cu mufe pentru diverse conexiuni destinate monitoarelor actuale , asta inseamna ca procesoarele Ryzen au integrata si o placa video?
    Daca da, atunci care sunt mai exact chipset-urile placilor video integrate in procesoarele Ryzen, iar daca nu atunci care mai este rolul mufelor pentru iesirile video ale placilor de baza?
    Au aparut, dar nu sunt Ryzen. Sunt Godavari FM2+ refresh.

4. Back To Top | #1724
    Registered User Luc1aNo's Avatar
    Quote Originally Posted by Mirel1999 View Post
    E clar ca vorbesti din carti. De unde si pana cand un browser consuma resurse CPU cat sta in bara?
    Trei transcodari simultane, plus joc, plus altele?! Wow! Cate nu face omul pentru fanclubul lui.
    La ce fanclub te referi ? Fac 20 euro pe zi cu acest procesor si imi scurteaza timpul de transcodare, plus ca ma mai si joc in timpul asta si nu afecteaza deloc gameplay-ul, ceea ce pe 2500K, cum am spus, chiar daca tineam browserul deschis, jocul sacada. Fiecare intelege ce vrea iar tu se pare ca n-ai inteles nimic.

5. Back To Top | #1725
    Registered User
    Inteleg ca daca cineva castiga 20 euri/zi:
    1. Nu schimba platforma o data la 5 ani. mai ales cand cea veche ii creaza probleme.
    2. Cumpara platforma HEDT, dar daca nu o face cumpara macar cel mai puternic procesor mainstream.

Si mai stiu ca un browser nu consuma resursele procesorului nici cu 50 pagini deschise. Consuma RAM si cam atat, infime resurse CPU consumand pagina afisata pe ecran, dar e cam greu sa o vezi daca joci.

6. Back To Top | #1726
    Mersi pentru info, din pacate procesoarele din lista de la PC GARAGE:
    Procesoare Socket AM4, Serie A-Series Processors - PC Garage
    detin un IGP sub IGP-ul din i7-7700k deci nu-mi ramane decat sa mai astept, in speranta ca AMD va lansa o gama de Ryzen cu placa video integrata mult mai buna.

7. Back To Top | #1727
    detin un IGP sub IGP-ul din i7-7700k deci nu-mi ramane decat sa mai astept, in speranta ca AMD va lansa o gama de Ryzen cu placa video integrata mult mai buna.

8. Back To Top | #1728
    Registered User
    Macar stim ca 200 fps AMD sunt peste 400 fps Intel. Pe thread-ul de vega veti invata ca 25 fps 4k pe amd freesync sunt mai bune decat 60 fps 4k non freesync pe nvidia.

Sent from my iPhone using Tapatalk

9. Back To Top | #1729
    Nick anterior: revenco_andrei cyrixcpu's Avatar
    Quote Originally Posted by Gerwlix View Post
    Nu stiu de unde ai scos informatia asta, dar este eronata.

Scoruri firestrike:
    - i7 7700K -> 1278 puncte (https://********/hardware-reviews/mo...gp-firestrike/)
    - A12 9800 -> 2068 puncte (AMD A12-9800 Review. Bulldozer's Last Stand. - YouTube)

Practic i7 7700K nu are decat 61% din puterea de procesare a GPU-ului de pe A12 9800.

Interesati-va inainte sa imprastiati enormitati.

10. Back To Top | #1730
    Registered User
    a) in Q3 sau mai probabil Q4 2017 va apare varianta "mobile RyZen" 4c/8t cu 8MB L3 si Vega cores legate prin Infinity Fabric;
    b) "RyZen APU" - versiunea desktop va apare cel mai probabil in Q1/Q2 2018;
    c) A12 9800, A10 9700 si alte variatiuni pe aceeasi tema sunt pe 28nm cu nucleu Carizo;
    Last edited by DavidMMM; 10-09-2017 at 14:06.
    never say never...
    K6 III+ 450@600MHz Gigabyte GA 5AX 768MB SDRAM Voodoo 3 3500 TV Tuner
    i7 980X, X5690/5680/5670/5660/5650, L5640/5639, Asus RE3, RE2+U3S6,P6X58DE-Pro,P6X58D Premium,P6TD Deluxe,P6T WS Pro, DFI X58 T3eH8, Gigabyte X58 Extreme, UD7 rev.1&2
    Dual Opteron6386@4,1GHz SMicro H8DGi-F, RyZen 1700 True BE Asus Prime X370 Asus R9 380

11. Back To Top | #1731
    Quote Originally Posted by cyrixcpu View Post
    Scoruri firestrike:
    - i7 7700K -> 1278 puncte (https://********/hardware-reviews/mo...gp-firestrike/)
    Tu poti accesa link-ul pe care l-ai postat mai sus?...
    Mai exact care este modelul IGP-ului din A12 9800?
    Mie nu-mi spune nimic Graphics Model: Radeon™ R7 Series
    Nu doresc sa pun si o placa video in PC deci testele cu CPU + GPU nu-mi sunt de folos ci doar Intel® HD Graphics 630 vs Radeon™ R7 Series doar ca, cei de la AMD ,nu specifica exact ce model anume de Radeon R7 au implementat in A12 9800
    Quote Originally Posted by DavidMMM View Post
    b) "RyZen APU" - versiunea desktop va apare cel mai probabil in Q1/Q2 2018
    Thx, deci nu mai am chiar atat de mult de asteptat.

12. Back To Top | #1732
    Nick anterior: revenco_andrei cyrixcpu's Avatar
    Hai sa incercam asa:

https://wasd. ro/hardware-reviews/mobo-cpu/intel-core-i7-7700k-review/attachment/igp-firestrike/
    (inainte sa deschizi url-ul sterge spatiul dintre . si ro -> nu este vina mea ca forumul asta cenzureaza anumite site-uri)

In comparatia de mai sus ai scoruri fix pe IGP pentru amandoua (firestrike).

Edit:
    Este un Radeon R7 cu 8 GPU Cores. Alt nume nu are.
    Daca vrei sa vezi ce poate acel procesor cu IGP ai un filmulet care are si fraps -> 16 Games AMD 12-9800 Release Celebration Gameplay Trailer - YouTube

De fapt tot canalul este plin cu domo-uri ale acestui APU: TechEpiphany
    - YouTube

Rezultate strict pe GPU mai jos.

Skyrim: Skyrim AMD A12-9800 R7 iGPU. Gameplay Test. 1080p high - YouTube
    Prey: Prey (2017) AMD A12-9800 R7 iGPU. Gameplay Frame-rate test - YouTube
    Witcher 3: https://www.youtube.com/watch?v=tgEgtQwKXvQ
    Last edited by cyrixcpu; 10-09-2017 at 14:47.

13. Back To Top | #1733
    Quote Originally Posted by cyrixcpu View Post
    Nu stiu de unde ai scos informatia asta, dar este eronata.

Scoruri firestrike:
    - A12 9800 -> 2068 puncte (AMD A12-9800 Review. Bulldozer's Last Stand. - YouTube)

Practic i7 7700K nu are decat 61% din puterea de procesare a GPU-ului de pe A12 9800.

Interesati-va inainte sa imprastiati enormitati.
    Corect, dar in jocuri nu sta deloc pe roze.
    https://us.hardware.info/reviews/720...ket-am4-review

La ce ofera, atat pe partea de GPU dar mai ales ca CPU, mai bine un build cu pentium, o placa de baza de buget si GT1030. Iesi tot cam acolo, dar nu se compara.

14. Back To Top | #1734
    Daca un browser cu 20-30 taburi deschise ruleaza continut multimedia (flash,javra,non html 5 ),atunci procesorul va sta in minim 25%.
    Daca browserul are instalat addons gen adblock,ublock,etc,atunci consumul de resurse va fi mult mai mic.

Fara suparare,dar mi se pare hipstereala sa stai pe iGpu mai mult de 3 luni fara placa video dedicata.Sunt pe piata destule placute video cu consum foarte mic.

Amd Apu intotdeauna au fost si vor fi peste Intel iGpu.Always!
    The truth is incontrovertible. Panic may resent it, ignorance may deride it, malice may distort it, but there it is.
    The fascists of the future will be the Anti-fascists. W.Churchill

15. Back To Top | #1735
    Quote Originally Posted by takada View Post
    mi se pare hipstereala sa stai pe iGpu mai mult de 3 luni fara placa video dedicata.Sunt pe piata destule placute video cu consum foarte mic.
    Exista in viata un moment cand timpul alocat jocurilor tinde vertiginos catre zero insa, daca placutele video, cu consum foarte mic, vor fi integrate in viitorul Ryzen, atunci sunt dispus sa astept oricat va fi nevoie.

16. Back To Top | #1736
    O placa video dedicata nu inseamna doar jocuri.
    Una dedicata micuta-sexy-slim este indicata pt 'Rich multimedia content' .
    The truth is incontrovertible. Panic may resent it, ignorance may deride it, malice may distort it, but there it is.
    The fascists of the future will be the Anti-fascists. W.Churchill

17. Back To Top | #1737
    Daca placa video integrata in procesor are exact aceleasi performante ca una montata in portul PCIE, atunci ce intelegi tu mai exact prin Rich multimedia content?
    Ca idee: acest clip poate fi vizionat fluent(fara absolut niciun cadru lipsa) in 8k/60Hz cu
    Intel® HD Graphics 630.

18. Back To Top | #1738
    O placa video te ajuta mai mult daca ai nevoie de multiple iesiri.
    Angajez clovn, rog seriozitate!

19. Back To Top | #1739
    Mai mult de 3 iesiri? Ca orice Intel - de cateva generatii - suporta cel putin 3 displays concomitent. Iti alegi placa de baza in functie de ce iesiri ai nevoie, exista si placi cu DVI+HDMI+DP+VGA de exemplu. Deci nu, in zilele noastre singurul motiv pentru a-ti lua placa video separata sunt jocurile, daca vrei sa vezi jocurile la potentialul lor real - minim 1080p, 60 fps sau mai mult, high-ultra settings. Altfel onboardul a devenit o solutie office/multimedia/light gaming foarte buna.

Am facut de curand un sistem pentru jocuri mai vechi, UT 2004, CS Source, Left4Dead, chestii de genul asta. Merg foarte bine in 1080p pe onboardul de pe cel mai ieftin Celeron (G3930, ~150 ron, video HD610) cu un singur modul 4gb DDR4 2133mhz. Initial ma gandeam ca va trebui sa adaug totusi un GT 1030 dar se pare ca nu a fost cazul...
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

20. Back To Top | #1740
    Intre doua procesoare cu acelasi pret, eu unul l-as alege pe cel care detine o placa video mai performanta.
    Call of Duty - Infinite Warfare
    Homefront - The Revolution
    Battlefield 1
    sunt jocuri care pot fi rulate in full HD, cu detalii grafice minime, pe Intel® HD Graphics 630.

1.  
Page 87 of 88 FirstFirst ... 37778485868788 LastLast

Bookmarks

Bookmarks