Page 254 of 257 FirstFirst ... 154204244251252253254255256257 LastLast
Results 5,061 to 5,080 of 5137

Thread: Nvidia - Arhitectura Pascal

1. Back To Top | #5061
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar

Nvidia - Arhitectura Pascal

Nu, a spus clar: "filme de ANIMAȚIE curente". Recitește postul. Ai dat si quote exact la partea aia ...

Tocmai ca diferența dintre complexitatea scenelor este imensa între animație si "realism".

Sent from my iPhone using Tapatalk
    Last edited by AStateOfMind; 14-09-2017 at 13:10.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

2. Back To Top | #5062
    Registered User KodiaK's Avatar
    Olds, nu ma refeream la grafica foto realista de nu o poti distinge de realitate, ci la grafica gen Despicable Me 3, Moana, Trolls. Cred ca pt asa ceva este mult mai usor de realizat, decat Gravity

Mai exact sa vad randat 3D pamantul, parul, frunzele, iarba, apa, etc, cum e in filmele de animatie curente.
    ASUS Z170-A | Intel Core i7-6700K@4.5GHz | Thermalright TRUE Spirit 140 Power | 16GB DDR4 Corsair Vengance LPX | Gigabyte GTX 1080 Windforce OC | SSD Kingston V300 60GB | Seagate 2TB | Hitachi 1TB
    Redragon Yama Black | Logitech G500 | Sennheisher HD555 | Asus Xonar DG | Dell U2311H | Coolmaster CM 690 III | Antec True Power 650W

---------------------------------
    Foloseste voucher-ul G6TPRZ4K la orice comanda la PcGarage si ai 1% reducere

3. Back To Top | #5063
    Registered User
    Man, de ani de zile sunt jocuri care arata mai bine decat filmele alea. Nu inteleg ce te impresioneaza la ele dpdv al "graficii". Credeam ca te referi la chestii serioase.

4. Back To Top | #5064
    Sunt sigur ca Despicable Me 3 are in orice scena mai putine poligoane si in general mai putine "orice" decat ultimul Tomb Raider on max settings. Nici la animatii nu sta mai bine.

Jocuri cu grafica de acel stil si calitate vizuala foarte asemanatoare exista pe Steam, de obicei sunt indie.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

5. Back To Top | #5065
    Da, dar nu si ultimul FF

Care e tot animație.

"Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

6. Back To Top | #5066
    Quote Originally Posted by Cosmin_C View Post
    Sunt sigur ca Despicable Me 3 are in orice scena mai putine poligoane si in general mai putine "orice" decat ultimul Tomb Raider on max settings. Nici la animatii nu sta mai bine.

Jocuri cu grafica de acel stil si calitate vizuala foarte asemanatoare exista pe Steam, de obicei sunt indie.
    Hmm, zi-mi si mie unul pls.

Doar la par am vazut ceva progrese in Witcher 3, ca in rest tot texturi avem in loc de fire individuale. In rest, arata-mi mie un joc cu frunze sau iarba 3D
    ASUS Z170-A | Intel Core i7-6700K@4.5GHz | Thermalright TRUE Spirit 140 Power | 16GB DDR4 Corsair Vengance LPX | Gigabyte GTX 1080 Windforce OC | SSD Kingston V300 60GB | Seagate 2TB | Hitachi 1TB
    Redragon Yama Black | Logitech G500 | Sennheisher HD555 | Asus Xonar DG | Dell U2311H | Coolmaster CM 690 III | Antec True Power 650W

7. Back To Top | #5067
    Registered User
    Quote Originally Posted by KodiaK View Post
    In rest, arata-mi mie un joc cu frunze sau iarba 3D
    Man, cred ca astazi esti obosit sau ceva de genul. Arata-mi tu un joc cu frunze sau iarba care sa nu fie 3D, ci doar texturi!

8. Back To Top | #5068
    Am copii mici si ma uit la cam toate animatiile. Totodata mi-au trecut prin maini si cam toate titlurile de jocuri cu grafica buna din ultimii 20 de ani. Chiar si Cars 1-2006 are unele efecte mai bune/reale/complexe decat orice joc din 2017.

https://www.youtube.com/watch?v=gLYF9NCI1eY

9. Back To Top | #5069
    In rest, arata-mi mie un joc cu frunze sau iarba 3D
    Arata-mi tu un film la care fiecare fir de iarba este 3D, are volum si e format din sute/mii de poligoane. De ce crezi ca ar avea, cine ar putea observa asa ceva?

Si eu m-am uitat la toate filmele cu dublare in romana. Din pacate. Se mai intampla uneori sa apara unele efecte speciale / detalii iesite din comun, dar sunt exceptii de la regula.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

10. Back To Top | #5070

Nvidia - Arhitectura Pascal

Quote Originally Posted by Cosmin_C View Post
    Arata-mi tu un film la care fiecare fir de iarba este 3D, are volum si e format din sute/mii de poligoane. De ce crezi ca ar avea, cine ar putea observa asa ceva?

Si eu m-am uitat la toate filmele cu dublare in romana. Din pacate. Se mai intampla uneori sa apara unele efecte speciale / detalii iesite din comun, dar sunt exceptii de la regula.
    As zice ca finding nemo/dory au mai multe poligoane decât tomb rider. Si scene mai complexe. Si revenim la final fantasy, filmele.

11. Back To Top | #5071
    Discutabil, se pot face minuni din shadere, mai ales cand stii exact din ce unghiuri o sa fie vazuta scena, cum e la animatii. Final Fantasy incearca sa arate cat mai real, caz in care intra in aceeasi categorie cu CGI-urile din filmele cu actori.

12. Back To Top | #5072
    Registered User
    Din 2009: Real-Time Rendering and Animation of Trees
    .............................................................

PHOTOREALISTIC 4K Unity Adam Tech Demo - 2016 Nvidia GTX 1080 60 fps

"This video was captured in 4K from my computer equipped with:
    Zotac GTX 1080 AMP! Edition
    i7 4790K
    24 GB Ram 2400 mhz"

Super calitate cu ce avem acum (GTX 1080 fiind deja depasita).
    Last edited by oldshooterman; 14-09-2017 at 15:50.

13. Back To Top | #5073
    Registered User droopy_ro's Avatar
    Da, ma rog, era vorba de 9 si 10, nu 8 si 9
    O sa caut diseara, ca am screenshoturi facute, si diferenta esta foarte mare intre ele. Poate confund jocul, dar sunt 99% sigur ca de crysis era vorba.

Oare sa dam vina pe console, ca evolutia graficii este asa lenta in ultimi ani? Eu inca sper sa apucam grafica in jocuri cum este cea din filmele de animiatie curente.
    "You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
    - Captain Jack Donovan

14. Back To Top | #5074
    Quote Originally Posted by oldshooterman View Post
    Man, cred ca astazi esti obosit sau ceva de genul. Arata-mi tu un joc cu frunze sau iarba care sa nu fie 3D, ci doar texturi!
    Uite-te cu atentie in orice joc si o sa vezi ca frunzele sunt desenate pe un plan 2D si acel plan 2D se misca cu totul. La fel si iarba. De departe arta suficient de realist, dar de aproape se vede f usor ca sunt o gramada de suprafete 2D care se misca usor in vant.
    Legat de iarba, nu stiu sa existe joc in care sa ai un impact asupra ei. Adica daca calci iarba sa ramana culcata la pamant de exemplu.

15. Back To Top | #5075
    Problema nu e tehnica. E plin youtube de tech demos cum e cel postat mai sus și chiat mai bune de atât. Problema rămâne de ce totuși nu se fac jocuri care sa arate la nivelul acelor demos. Rămân în continuare la părerea ca ce vedem noi în animații acum e cu cel puțin 10 ani în fata gamingului.

16. Back To Top | #5076
    Registered User
    (KodiaK) Da Men, dar iarba aia are geometrie 3D in care sunt mai mult sau mai putine poligoane pe care se aplica texturi, ca urmare reactioneaza ca si corpurile 3D, adica se poate misca in bataia vantului, face umbra, reflecta lumina intr-un mod complex, doar ca nu are grosime si nici n-ar folosi la nimic sa aiba grosime. Sunt jocuri in care elemente mai mari din vegetatie interactioneaza intr-o oarecare masura cu ce faci pe acolo (in Crysis de ex.).

Daca se vrea se poate si ce vrei tu, depinde de cate resurse consuma raportat le efectul practic asupra jucatorilor: "Interactive plants" for Unity Engine

17. Back To Top | #5077
    "You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
    - Captain Jack Donovan

18. Back To Top | #5078
    Ca sa ce?
    Lol, cum ca să ce? Ca să îmbunătăţeşti grafica, detaliile acelei lumi, experienţa în sine (adică să ai jocul cum e prezentat, nu downgrade - in cazurile respective).

19. Back To Top | #5079
    (KodiaK) Da Men, dar iarba aia are geometrie 3D in care sunt mai mult sau mai putine poligoane pe care se aplica texturi, ca urmare reactioneaza ca si corpurile 3D, adica se poate misca in bataia vantului, face umbra, reflecta lumina intr-un mod complex, doar ca nu are grosime si nici n-ar folosi la nimic sa aiba grosime. Sunt jocuri in care elemente mai mari din vegetatie interactioneaza intr-o oarecare masura cu ce faci pe acolo (in Crysis de ex.).

Daca se vrea se poate si ce vrei tu, depinde de cate resurse consuma raportat le efectul practic asupra jucatorilor: "Interactive plants" for Unity Engine

Mie nu-mi par 3D deloc. Stiu ca au umbre individuale, dar cand te uiti la frunze ele nu sunt deloc individuale.
    Tehnologic se pare ca se poate, cum ai aratat si tu, inca din 2008-2009. Dar sincer sa fiu nush daca am vazut copaci asa de bine detaliati in vre-un joc pana acum. Si vorbim totusi de ceva ce era posibil acu 10ani de zile dpdv hardware. Deci mi se pare cel putin ciudat ca acum asa ceva nu e standard.

Pt mine conteaza mai mult atentia la detalii, decat o grafica super realista. Adica inca avem texturi (e drept ca la rez foarte mare) in loc de pamant cu adevarat 3D, pe care sa poti sa-l deformezi. Sau vegetatie cu adevarat interactiva care se rupe realist cand tragi in ea, sau o tai cu sabia. Vorba ta, aveam in Crysis acu vreo 10 ani de zile vegetatie care se deformeaza cand treci prin ea, si nu mai avem acum asa ceva. Poate or fi cateva jocuri care au implementat asa ceva, dar totusi, trebuie sa fie ceva la fel de comun ca AA-ul acum

De asta zic ca nu mi se pare un avans tehnologic asa de mare in ultimi 10 ani, fata de cum a fost intre 2000 si 2010 de ex.

20. Back To Top | #5080
    Vezi ce am pus mai sus, trebuie sa te chiorasti sa vezi diferentele la grafica vs console. Desi as vrea o 1080Ti, diferenta de bani e mult prea mare ca sa justifice trecerea de la 980Ti in raport cu grafica primita.
    Intr-un fel e bine ca pot baga banii aia in alte hobby-uri, dar in alt fel imi lipsesc zilele cand faceai upgrade anual ca sa tii pasul cu jocurile si avansul tehnologic.
    - Captain Jack Donovan

1.  
Page 254 of 257 FirstFirst ... 154204244251252253254255256257 LastLast

Bookmarks

Bookmarks