brat Cum ma conectez
Results 1 to 13 of 13

Thread: Cum ma conectez

Registered User

Cum ma conectez

Am internet prin cablu TV. Internetul vine printr-un modem extern apoi intra prin UTP in calculator. Pe placa de retea am setat IP si tot ce am primit de la firma.
    Pana aici totul este OK internetul merge f bine.
    Problema este ca mai vreau sa conectez inca un calculator.
    Poate sa ma ajute cineva?

Terrorist Osama's Avatar
    itzi trebuie switch in casa, si un alt ip, ca nush dak merg ambele p acelashi ip ... suna la rds shi intreaba-i, ei sigur shtiu mai bine dekt noi.
    bafta!
    0757.262.088 / [cosminake@gmail.com] / Vizitati-mi homepage-ul

Registered User drdy's Avatar
    Vezi ca exista o sectiune de networking speciala unde gasesti raspuns la intrebarea ta.
    Si nu iti trebuie switch daca ai decat 2 pc-uri, poti merge cu cablu direct !!!
    Mazda 3 Sport : Zoom-Zoom !!!

Terrorist Osama's Avatar
    cablu utp? conexiune intre cele 2 calculatoare prin retea, utp? ma indoiesc ... doar daca ai 2 placi de retea, chipseturi diferite, astfel incat sa nu fie conflict intre ele. dar nu cred ca va functiona internetul la al doilea calculator, doar reteaua ...
    personal nu am incercat ... dar nici nu cred ca va merge internetul. reteaua stiu sigur ca ar merge.

Registered User
    Foloseste Internet Connection Sharing (se instaleaza cand se instaleaza si Win XP sau daca nu ai selectat-o la instalare Add/Remove Programs.....).
    Trebuie sa ai in calculatorul care se conecteaza la Internet inca o placa de retea. Succes!

Foloseste netsh, 2 placi de retea in primu pc si 1 placa de retea in al 2-lea, restu cum am mai spus il citesti pe sectiunea de networking!!!

Registered User tufanel's Avatar
    am acelasi internet de la rds, tot 2 calc in retea, dar modemul e conectat la usb nu pe placa de retea, nu merge chestia cu sharing internet con. nici cu slujbe. Sa inteleg ca daca conectez modemul tot pe ethernet(bineinteles alta placa de retea) va merge netu' si pe al doilea fara alte IP-uri?
    intr-un vesnic upgrade........

Registered User
    iti trebuie router.asta daca nu vrei sa stai cu un calc. deschis tot timpu'.

... un fel de windows pt aia care nu au bani de mouse

tufanel - daca conectezi pe placa de retea, ai sa primesti net la al 2-lea, atata timp cat o sa fie primul pc deschis (adica serveru), daca iti convine sa ai net la al doilea pc doar cand e deschis si pc1, nu e nici o problema, daca vrei sa folosesti decat al 2-lea pc pt net, fara ca primul sa fie deschis, cumparati un router !!!

Registered User tufanel's Avatar
    nu e o problema, primul e cam tot timpul deschis, in timp ce al doilea, ocazional. Hai ca mai incerc.
    intr-un vesnic upgrade........

Registered User TKD29's Avatar
    Quote Originally Posted by tufanel
    am acelasi internet de la rds, tot 2 calc in retea, dar modemul e conectat la usb nu pe placa de retea, nu merge chestia cu sharing internet con. nici cu slujbe. Sa inteleg ca daca conectez modemul tot pe ethernet(bineinteles alta placa de retea) va merge netu' si pe al doilea fara alte IP-uri?
    Am un prieten care este la Astral si modemu este conectat pe USB si din placa de retea da net la un laptop si ii merge fara probleme.
    Intel i3-4160 ,GA-B85-HD3 , Asus GTX 660 , Corsair 8GB DDR3 , SSD 120GB, 1TB Samsung , LCD Horizon 2206SW , DVD-RW Pioneer DVR-216D , , Audigy 2 ZS Platinum, Logitech G15, Gigabyte M8000X, Magnat 880, Case CM Storm

Vik
    Vik is offline
    Registered User
    Unul dintre calculatoare va fi server. Pe acela trebuie sa ai 2 placi de retea (1 pt RDS si 1 pt retea). Pe server dai share la conexiunea de rds, iar pe celalalt calculator tr sa pui DNSul pe care ti-l spun ei.
    Asa e configurata la mine reteaua (2 calcuri ,RDS ) si merge cu mentiunea ca doar serverul va avea IP real.
    ...

Terrorist Osama's Avatar
    te-ai descurcat nicuta pana la urma? cred ca cea mai sigura varianta e asta cu un calculator server. mai bine il faci pe cel slab server, il tii tot timpul deschis, iar tu sa te folosesti de cel bun. astfel vei avea in permanenta internet in toata casa

1.