Page 1 of 89 12341151 ... LastLast
Results 1 to 20 of 1771

Thread: AMD "Vega" architecture

1. Back To Top | #1
    Registered User tphase's Avatar

AMD "Vega" architecture

AMD's next-generation high-end graphics card, based on the "Vega" architecture, was showcased at an event in Sonoma CA, earlier this week. While the architecture is being debuted with the Radeon Instinct MI25 deep-learning accelerator, a prototype graphics card based on the silicon was exhibited by the company, showing Vulkan API gaming.
    Apparently, the chip has a floating point performance of 25 TFLOP/s (FP16), and 12.5 TFLOP/s (FP32, single-precision). On paper, this is higher than the 11 TFLOP/s (FP32) of NVIDIA TITAN X Pascal. The other important specification that emerged is that the card features 8 GB of HBM2 memory, with a memory bandwidth of 512 GB/s. This, too, is higher than the 480 GB/s of the TITAN X Pascal.
    https://www.techpowerup.com/228635/a...oma-california

AMD’s Vega Cube Is A 4×3 Inch 100 TFLOPS Monster – Meet The Mini-Nuke Of Supercomputers
    AMD's Vega Cube Is A 4x3 Inch 100 TFLOPS Monster - Meet The Mini-Nuke Of Supercomputers

ZEN & Radeon Instinct:
    AMD Ryzen (Zen) And Vega In Action Live For The First Time - YouTube
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails AMD "Vega" architecture-0151ea94a2b4.jpg  
    BLOG-UL MEU DE TEHNOLOGIE
    http://www.openturing.com/

2. Back To Top | #2
    Registered User
    Marea problema cu AMD e ca tot ce fac mai nou, fac cu viteza melcului. Despre disponibilitatea pe piata a placilor de gaming cu cip Vega se discuta ca ar fi spre sfirsit de Q1=martie cel mai devreme, Q2 cel mai probabil. Din diferite motive memoriile HBM2 se probuc in cantitati insuficiente si sunt scumpe, de unde rezulta ca si numarul disponibil de unitati la vanzare ar putea fi insuficient in primele luni de la lansarea pe piata, cum a fost in cazul Fury X. Daca punem la socoteala si un pret pe masura, nu rezulta ceva impresionant in sensul pozitiv.
    Dar poate reusesc sa surprinda cu o miscare neasteptata.

3. Back To Top | #3
    Nu ca Pascal ar fi avut o lansare perfecta, cu stocurile pline la preturile anuntate...Melc melc codobelc

4. Back To Top | #4
    Așteptam Vega-ul dar în ritmul ăsta mai bine iau un RX 480 până apare. Mai ales că aici în Franța pot lua un Nitro+ 8GB cu boost de 1342 Mhz la 240 euro (vreo 1100 de lei).
    The planet is fine, the people are fucked. -- Oh, Georgy, you goddamned truth-teller.

5. Back To Top | #5
    Just do it!
    The truth is incontrovertible. Panic may resent it, ignorance may deride it, malice may distort it, but there it is.
    The fascists of the future will be the Anti-fascists. W.Churchill

6. Back To Top | #6
    Registered User
    AMD vor introduce o serie intreaga de placi video bazata pe arhitectura VEGA (se vehiculeaza a fi seria 5xx), placa de varf in mod sigur fiind dotata cu HBM2, celelalte cu variante de GDDR5.

7. Back To Top | #7
    Registered User tphase's Avatar
    Daca VEGA aduce performanta unui GTX 1080 la pret mai mic va fi un success. Chiar daca AMD nu pot concura varf pe varf cu NVidia in momentul lansarii. O revenire in putere a AMD si concurenta pe segmentul high-end este absolut necesara si benefica pentru toti, indifferent daca preferam ROSU sau VERDE.

Stii cum era melodia lu' JerryCo:

Imi place sa am rosu aprins in pahar,
    Imi place sa am verde in buzunar,
    Roz in cearceaf pana dimineata,
    Da frate, imi place viata!"
    www.youtube.com/watch?v=cSO5UHIB0MA
    BLOG-UL MEU DE TEHNOLOGIE
    http://www.openturing.com/

8. Back To Top | #8
    Registered User
    Am o banuiala in sensul ca Vega (cea de varf) va avea performanta peste GTX 1080, dar sub 1080 Ti (precum Fury X vs 980 Ti), dar pretul va fi sub cel al 1080 Ti (sau echivalent daca denumirea va fi alta), si peste pretul GTX 1080. Adica nu vor fi "ieftine".

9. Back To Top | #9
    Nick anterior: OutOfMyMind Out Of My Mind's Avatar
    Nici eu nu cred ca varianta de top va fi mai ieftina decat 1080.

10. Back To Top | #10
    Registered User
    "AMD are now teasing their upcoming Vega-powered GPUs, hinting at an official reveal in early 2017."

11. Back To Top | #11
    Registered User KodiaK's Avatar
    Quote Originally Posted by oldshooterman View Post
    Am o banuiala in sensul ca Vega (cea de varf) va avea performanta peste GTX 1080, dar sub 1080 Ti (precum Fury X vs 980 Ti), dar pretul va fi sub cel al 1080 Ti (sau echivalent daca denumirea va fi alta), si peste pretul GTX 1080. Adica nu vor fi "ieftine".
    Eu nu cred ca va costa peste 3000 lei in RO. Trebuie tinut cont ca AMD nu are politica de pricing nesimtita pe care o are nVidia. Si pe langa asta, din pozitia de underdog AMD are mult mai mult de castigat dintr-o politica agresiva de pricing. Probabil ca o sa fie pe la 599-699 euro maxim.
    ASUS Z170-A | Intel Core i7-6700K@4.5GHz | Thermalright TRUE Spirit 140 Power | 16GB DDR4 Corsair Vengance LPX | Gigabyte GTX 1080 Windforce OC | SSD Kingston V300 60GB | Seagate 2TB | Hitachi 1TB
    Redragon Yama Black | Logitech G500 | Sennheisher HD555 | Asus Xonar DG | Dell U2311H | Coolmaster CM 690 III | Antec True Power 650W

---------------------------------
    Foloseste voucher-ul G6TPRZ4K la orice comanda la PcGarage si ai 1% reducere

12. Back To Top | #12
    Lol, 6970 s-a lansat la $370 pe când 7970 la $550 unde a rămas şi R290Xul, iar Fury X a fost $650.

Nu le permite poziţia lor să fie chiar la fel, însă depate nu-s. Dacă oferă performanţă aproximativ la fel cu ce-a avut nvidia în ultima vreme la un preţ marginal mai bun, multe nu vor vinde.

13. Back To Top | #13
    Nick anterior: revenco_andrei cyrixcpu's Avatar
    Quote Originally Posted by KodiaK View Post
    Eu nu cred ca va costa peste 3000 lei in RO. Trebuie tinut cont ca AMD nu are politica de pricing nesimtita pe care o are nVidia. Si pe langa asta, din pozitia de underdog AMD are mult mai mult de castigat dintr-o politica agresiva de pricing. Probabil ca o sa fie pe la 599-699 euro maxim.
    AMD are o politica de pret absolut mizerabila. De exemplu anumite produse sunt lansate doar in anumite tari (vezi versiunea initialta a RX 480 @ 4GB) iar preturile la fel, intotdeauna sunt mai mici in state - nu mai zic de diverse reduceri, care iarasi nu se manifesta in Europa sau alte tari.

Practic AMD spune - "uite ce preturi bune am" dar chestia asta se intampla doar in cateva tari - in timp ce nVidia are o politica de preturi mai omogena, nu intalnesti fluctuatii atat de mari de la o tara la alta.

Iar daca Vega o sa fie la acelasi nivel cu 1080 si 599 Euro nu va avea nicio sansa (deja ai 1080 @599 Euro in Germania)

14. Back To Top | #14
    Probabil nvidia are mai multă trecere la retaileri faţă de AMD. Vezi şi la noi preţurile umflate la care au ajuns RX480.

15. Back To Top | #15
    Registered User VDtot's Avatar
    Probabil ca nu stiti cat costa un 1080 in Australia sau Brazilia de spuneti ca nVidia nu practica preturi diferite pentru tari diferite.

16. Back To Top | #16
    Ce treabă are TVA-ul și taxele de import cu AMD/nVidia? Dacă Rrommânia vrea să pună 100% taxe de import, atunci fie fac plăcile în Europa, fie luăm un RX 480 cu 2600 de lei.
    The planet is fine, the people are fucked. -- Oh, Georgy, you goddamned truth-teller.

17. Back To Top | #17
    Nu cred ca ai inteles: Australia are TVA 10% si placa e mai scumpa la ei decat in Europa, spre exemplu. Si da, transportul este o problema, dar placa in sine nu se poate cumpara mai ieftin in Australia oricat te-ai chinui.
    Eu nu vreau decat sa alung ideea asta ca numai AMD e rau, ceilalti sunt buni.

18. Back To Top | #18
    Registered User
    De unde le scoti? Luam de ex. MSI GeForce GTX 1080 Gaming X 8GB care in Australia costa 3130 lei echivalent iar in RO costa de la 3500 lei in sus... Cum e mai scumpa in Australia? E mai ieftina ~cu diferenta de TVA de 10%, deci la baza are acelasi pret.

19. Back To Top | #19
    Registered User KodiaK's Avatar
    VDtot, placile video, fie ele AMD sau nVidia, sunt produse de companii din USA (din pacate) si distribuite direct doar in USA. Tot pt USA este si MSRP-ul dat de producator. Nici nVidia, nici AMD nu au control asupra pretului mai departe de granitele USA.
    ASUS Z170-A | Intel Core i7-6700K@4.5GHz | Thermalright TRUE Spirit 140 Power | 16GB DDR4 Corsair Vengance LPX | Gigabyte GTX 1080 Windforce OC | SSD Kingston V300 60GB | Seagate 2TB | Hitachi 1TB
    Redragon Yama Black | Logitech G500 | Sennheisher HD555 | Asus Xonar DG | Dell U2311H | Coolmaster CM 690 III | Antec True Power 650W

---------------------------------
    Foloseste voucher-ul G6TPRZ4K la orice comanda la PcGarage si ai 1% reducere

20. Back To Top | #20
    @oldshooterman
    Sa nu comparam preturile din Romania. Cauta spre exemplu pe amazon.de dar chiar si asa diferentele sunt mai mici decat ma asteptam, probabil pentru ca e si perioada sarbatorilor si sunt reduceri suplimentare.

@KodiaK
    Sunt perfect de acord, doar ca mai sus in thread se injura AMD ca au preturi diferite in functie de regiune, spre deosebire de nVidia care sunt consecventi.

1.  
Page 1 of 89 12341151 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks