Page 103 of 105 FirstFirst ... 35393100101102103104105 LastLast
Results 2,041 to 2,060 of 2090

Thread: AMD "Vega" architecture

1. Back To Top | #2041
    Registered User Luc1aNo's Avatar
    amd vs nvidia texture quality - YouTube
    Oricum ce intereseaza pe utilizatorul de rand este numarul cat mai mare de fps la detalii "ultra" pe un monitor TN, nicidecum calitatea video a unei placi video.

2. Back To Top | #2042
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    Quote Originally Posted by Luc1aNo View Post
    amd vs nvidia texture quality - YouTube
    Oricum ce intereseaza pe utilizatorul de rand este numarul cat mai mare de fps la detalii "ultra" pe un monitor TN, nicidecum calitatea video a unei placi video.
    The referi cumva la faza asta???

AMD "Vega" architecture-nv.png
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

3. Back To Top | #2043
    Registered User dumy252008's Avatar
    Quote Originally Posted by rockstar1970 View Post
    Te rog sa vii cu exemple pentru ce ai spus, ma refer la faza "pt nvidia 20fps cu gs sunt de fapt 60fps". Iar exemplelele oferite de tine sa fie de pe mai multe site-uri recunoscute.
    ) n-am acum
    omu' a zis-o-n bascalie, la fel am raspuns si eu
    ca idee, eu sunt ala care sustine ca pe un monitor de 60Hz nu vei vedea niciodata 61FPS si 110% am dreptate
    CPU AMD Ryzen 7 2700X 4,1GHz MB Asus Crosshair VI Hero VC AMD Radeon RX Vega 64 SC Asus Xonar DX RAM G.Skill Trident Z B-die 2x8GB 3,466GHz M.2 Samsung 960 EVO 500GB SSD A-DATA XPG 2x256GB RAID 0 PSU Corsair RM1000i Case wall mounted D LG 27UD58-B 4K FreeSync Mouse Mionix NAOS 7000 KB Roccat Ryos MK Glow SPK Logitech Z623

4. Back To Top | #2044
    Quote Originally Posted by dumy252008 View Post
    pe un monitor de 60Hz nu vei vedea niciodata 61FPS si 110% am dreptate
    Hahaha, tot la bascalie susti si asta? Se pare ca da.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

5. Back To Top | #2045
    Nu vei vedeea mai multe fps-uri decat refresh-ul monitorului dar asta nu insemana ca nu le simt si ca nu conteaza.
    1%Discount la orice produs achizitionat de la PC Garage utilizand codul 31W9M9QC

HD DVR

6. Back To Top | #2046
    Daca tii vsync activ da, nu o sa vezi mai mult de 60 de fpsuri pe un monitor de 60hz. Placa nu trimite cadru nou pana nu e afisat ala vechi. Cu vsync dezactivat daca depasesti rata de refresh o sa ai parte de tearing, adica monitorul incepe sa afiseze un cadru si cand il primeste pe ala nou de la gpu il afiseaza ‘peste’ ala vechi.

7. Back To Top | #2047
    Registered User droopy_ro's Avatar
    In primul rand ar trebui sa te orientezi spre un monitor de 144Hz daca vrei sa scapi de tearing si sa ai o experienta placuta. Nu de alta dar daca dai 3000-4000 lei pe o placa video iti permiti sa dai 2500-3000 lei pe un VA-IPS cu peste 100Hz refresh. Nvidia are FastSync la ultimele generatii mult peste orice fel de Vsync/frame rate cap.
    "You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
    - Captain Jack Donovan

8. Back To Top | #2048
    Nick anterior: Syndrome_spo
    Nu stiu cum mai e cu loteria IPS-urilor, dar acum 2 ani era groaznic. Aveau toate un bleeding infect. La banii pe care ii dai te astepti sa fie flawless. Un amic si-a incercat norocul si dupa ce a schimbat 4 monitoare, a renuntat la ideea de monitor IPS de gaming.
    Ca sa evit acelasi scenariu, am mers pe mana Dell-ului si anume S2716DG:

evomag.ro/Monitoare-Monitoare-LED/Dell-Monitor-Gaming-TN-LED-Dell-27-S2716DG-WQHD-2560-x-1440-DisplayPort-HDMI-1-ms-FAST-Mode-Pivot-Negru-1474730.html?utm_source=price-ro&utm_content=price-promo

Pe atunci a costat 2.900 Ron. Acum este dpmdv un best buy la pretul actual.
    Nu este IPS, dar panoul TN este unul calitativ si dpdv culori la cam 90% dintr-un IPS. Sunt super multumit de monitor. La fel si amicul meu care si l-a cumparat si el dupa ce l-a vazut in actiune.
    Alt amic si-a incercat norocul anul asta cu un Acer Predator. Evident ca avea bleeding. Nu asa de grav ca in trecut, dar avea.

Astept sa apara OLED-urile cu HDR autentic, candva...
    Build: Intel i7-8700K @ 5.0 GHz | NZXT Kraken x62 | ASUS Maximus X Hero | [email protected] | ASUS ROG STRIX GTX 1080 | Samsung 850 EVO 1TB | Samsung 850 EVO 250GB | Samsung 1TB Spinpoint F3 | Creative Sound Blaster Z | NZXT Hue+
    Case: Phanteks ENTHOO EVOLV ATX
    Peripherals: Dell S2716DG [email protected] - GSync | Logitech G502 | G410 | G633

9. Back To Top | #2049
    Registered User Mandea's Avatar
    canci. TN nici nu misca in fata IPS. daca pt tine e bun ok, pt mine nici nu se compara. aia 10% fac diferenta intre a nu ma satura cand ma uit la el si a zice mereu "meh...".
    e mult mai importanta impresia generala decat un pic de bleed. orice ecran iei toate au slabiciunile lor.

10. Back To Top | #2050
    De acord cu Mandea, nu as folosi un TN la 166Hz in fata unui IPS/VA de 60Hz nici daca l-as primi gratis.
    Cum reacu sa dai 3000 lei pe un jeg de TN cu culori degradate si unghiuri de vizualizare penibile, chiar si acum multi ani, asta ma depaseste complet, nu pot procesa asa ceva

Nu pot decat sa ma repet - pt unii se pare ca ar conta mai mult mia de fepese la care dau hedșăt orgasmic in Cantăr pe un monitor "in culori" distruse si la care daca te uiti dintr-o parte se inverseaza aceste minunate culori, decat calitatea superba a imaginii si unghiurile de vizualizare exceptionale de pe un LCD de calitate...

Atasez aici un mic versus - TN vs IPS, no comment
    AMD "Vega" architecture-tn-display-angle.jpg
    De evitat cu orice pret : combinatorul de forum, roccatsense

11. Back To Top | #2051
    Depinde. Asa ziceam si eu, fiind obisnuit cu panouri TN de duzina. La servici am Dell-uri IPS, iar acasa un TV tot pe IPS. Comparandu-le cu TN-ul, nu mi se pare mare branza.
    OLED in schimb, palaria jos. D-abia de aici incepe smecheria.
    Pt. tine o fi importanti cei 10%, altii ca mine prefera sa nu vada mizeria aia de bleeding. Explica-mi si mie cum e posibil ca mai toate modelele IPS de gaming sa aibe bleeding, dar monitoarele pro de la Dell sa nu aibe absolut nimic? Sincer, n-au nici o scuza producatorii.
    Build: Intel i7-8700K @ 5.0 GHz | NZXT Kraken x62 | ASUS Maximus X Hero | [email protected] | ASUS ROG STRIX GTX 1080 | Samsung 850 EVO 1TB | Samsung 850 EVO 250GB | Samsung 1TB Spinpoint F3 | Creative Sound Blaster Z | NZXT Hue+
    Peripherals: Dell S2716DG [email protected] - GSync | Logitech G502 | G410 | G633

12. Back To Top | #2052
    Quote Originally Posted by ValyGerrard View Post
    De acord cu Mandea, nu as folosi un TN la 166Hz in fata unui IPS/VA de 60Hz nici daca l-as primi gratis.
    Cum reacu sa dai 3000 lei pe un jeg de TN cu culori degradate si unghiuri de vizualizare penibile, chiar si acum multi ani, asta ma depaseste complet, nu pot procesa asa ceva

Nu pot decat sa ma repet - pt unii se pare ca ar conta mai mult mia de fepese la care dau hedșăt orgasmic in Cantăr pe un monitor "in culori" distruse si la care daca te uiti dintr-o parte se inverseaza aceste minunate culori, decat calitatea superba a imaginii si unghiurile de vizualizare exceptionale de pe un LCD de calitate...

Atasez aici un mic versus - TN vs IPS, no comment
    AMD "Vega" architecture-tn-display-angle.jpg
    De ce as accepta asa ceva, doar pt. 10% culori mai bune?
    https://www.monitornerds.com/wp-cont...tuck-pixel.jpg

Te depaseste complet fiindca ai ramas blocat cu ideea "TN is bad" si refuzi sa accepti ideea ca exista si panouri TN de calitate. Cat despre unghiuri, din ce pozitii dubioase de kama sutra te uiti la monitor?

13. Back To Top | #2053
    Linkul tau demonstrativ e mort, la fel ca si tentativa de a convinge pe cineva ca TN va fi vreodata superior IPS/VA.

14. Back To Top | #2054
    Quote Originally Posted by Synd View Post
    Cat despre unghiuri, din ce pozitii dubioase de kama sutra te uiti la monitor?
    Dis ... daca vrei sa te uiti cu toata familia la filme pe monitor faci ceva gresit

15. Back To Top | #2055
    Faptul ca enumeram calitatile IPS/VA nu cred ca ar trebui sa deranjeze pe cineva, in afara de cei care-si strica complet placerea de a folosi un monitor, din cauza unui jeg de panou TN cu culori degradate si la care la cea mai mica miscare a capului "culorile" incep sa se intunece sau sa se inverseze .
    Da na, alta e placerea de-a da hedșăt in Cantăr la 144Hz/1ms pe un monitor TN de 3000 lei

16. Back To Top | #2056
    Linkul tau demonstrativ e mort, la fel ca si tentativa de a convinge pe cineva ca TN va fi vreodata superior IPS/VA.
    1. Link-ul nu e mort. E ciopartit de forumul asta obosit.
    monitornerds.com/wp-content/uploads/Backlight-bleed-IPS-glow-pixel-dead-and-stuck-pixel.jpg

2. Unde am zis ca un TN este peste un IPS? Reciteste te rog postarile mele. Rezumat: Problema mea principala cu IPS-urile pt. gaming este backlight bleed care cel putin acum 2 ani (cand m-am decis pt. acel Dell) era prezent pe mai toate modelele.
    Subliniez "IPS-uri pt. gaming". Nu vorbim de cele din categoria PRO/business.

17. Back To Top | #2057
    Unii sunt deranjati de IPS glow la fel de mult ca de unghiurile proaste de la TN. De exemplu, eu. Pentru mine ambele variante sunt la fel de "bune", folosit la jocuri cu lumina stinsa in camera.

Deci nu mi se pare complet absurd ca unii sa prefere un TN nou/bun peste un IPS.
    Great minds discuss ideas; average minds discuss events; small minds discuss people.

18. Back To Top | #2058
    Registered User Micro's Avatar
    ...Atasez aici un mic versus - TN vs IPS, no comment
    Au evoluat si monitoarele TN, nu se mai vad ca in pozele alea. Eu am doua Asus de 24" 75Hz 1ms si se vad surprinzator de bine.
    Pentru editat poze folosesc un IPS Asus 27" 60Hz 5ms, dar pentru jocuri, alea de 24" cu panel TN imi plac mai mult.

19. Back To Top | #2059
    Quote Originally Posted by Synd View Post
    1. Link-ul nu e mort. E ciopartit de forumul asta obosit.
    monitornerds.com/wp-content/uploads/Backlight-bleed-IPS-glow-pixel-dead-and-stuck-pixel.jpg

2. Unde am zis ca un TN este peste un IPS? Reciteste te rog postarile mele. Rezumat: Problema mea principala cu IPS-urile pt. gaming este backlight bleed care cel putin acum 2 ani (cand m-am decis pt. acel Dell) era prezent pe mai toate modelele.
    Subliniez "IPS-uri pt. gaming". Nu vorbim de cele din categoria PRO/business.
    1. Hai sa enumeram putin "calitatile" TN-ului si sa mai vizualizam ceva imagini comparative:
    TN Cons

• Poor color accuracy.
    • Poor contrast ratio. The best you'll see is around 900:1 or 950:1.
    • Lackluster black levels.
    • Most use a thick grainy TN film screen coating that deteriorates image quality even more.
    • The worst viewing angles EVER. TN looks bad and suffers gamma shift and more just by moving around ever so slightly, or if you have a very large TN screen, the gamma shift might be noticeable head-on.
    • High probability of backlight bleed.
    AMD "Vega" architecture-vkpit9r.jpg

2. Backlight bleed este prezent si la TN-uri, pe langa toate celelalte 1001 probleme deci in afara de faptul ca ai sarit din lac in put si ai investit o avere intr-un rebut, nu prea ai rezolvat mare brinza.
    Last edited by GeX; 14-04-2018 at 16:51.

20. Back To Top | #2060
    Registered User droopy_ro's Avatar
    Unghiuri ai nevoie cand ai scaun reglabil sau ca mine stai pe fotoliu la PC acasa.
    Unde observati voi IPS glow jucandu-va ? folosesc IPS din 2009 Dell 2209WA a fost primul. VA e lenes si are offangle shift, TN unghiuri slabe de vizualizare, IPSul pica la mijloc intre astea. OLED chiar daca ar aparea ca dispaly-uri ar avea probabil burn in.
    "You want me to fly in the back of a little tiny fighter aircraft with a crazy fighter pilot who thinks he's invincible, home in on a SAM site in North Vietnam, and shoot it before it shoots me, you gotta be shitting me!"
    - Captain Jack Donovan

1.  
Page 103 of 105 FirstFirst ... 35393100101102103104105 LastLast

Bookmarks

Bookmarks