Page 60 of 78 FirstFirst ... 10505758596061626370 ... LastLast
Results 1,181 to 1,200 of 1546

Thread: AMD "Vega" architecture

1. Back To Top | #1181
    Registered User
    "RX Vega Isn't for Gamers"(techpowerup)
    "AMD's RX Vega is more along the lines of an original computing card that was moved over to the consumer segment for gaming workloads than the other way around."
    "In the argument between gamers and miners, Raja Koduri didn't have all that much to say, but for AMD, a sale is a sale..."

Cele mai mari banci din lume tocmai s-au asociat pentru a lansa ceva monada virtuala, deci lucrurile se complica si nu se mai poate anticipa cand o sa se termine povestea cu minatul.

2. Back To Top | #1182
    Registered User KodiaK's Avatar
    Povestea cu minatul n-o sa se termine niciodata. Important e cand se va trece pe ASIC-uri speciale pt minat la toate monezile virtuale. Acum, in afara de ETH, se mai poate mina ceva cu GPU-ul?
    ASUS Z170-A | Intel Core i7-6700K@4.5GHz | Thermalright TRUE Spirit 140 Power | 16GB DDR4 Corsair Vengance LPX | Gigabyte GTX 1080 Windforce OC | SSD Kingston V300 60GB | Seagate 2TB | Hitachi 1TB
    Redragon Yama Black | Logitech G500 | Sennheisher HD555 | Asus Xonar DG | Dell U2311H | Coolmaster CM 690 III | Antec True Power 650W

---------------------------------
    Foloseste voucher-ul G6TPRZ4K la orice comanda la PcGarage si ai 1% reducere

3. Back To Top | #1183
    Din cate stiu se poate dar rentabil e doar ETH.
    1%Discount la orice produs achizitionat de la PC Garage utilizand codul 31W9M9QC

4. Back To Top | #1184
    Quote Originally Posted by oldshooterman View Post
    Cele mai mari banci din lume tocmai s-au asociat pentru a lansa ceva monada virtuala, deci lucrurile se complica si nu se mai poate anticipa cand o sa se termine povestea cu minatul.
    Am auzit si eu lucrul asta. Interesant este cine vor fi "minerii" acestei monede.

5. Back To Top | #1185
    Registered User
    Nu va fi nici un miner la ce vor sa faca bancile respective. Ii intereseaza doar tehnologia Blockchain pentru desfasurarea tranzactiilor. Pe noi ne intereseaza impactul actiunii bancilor asupra valorii monedeor "minate", treaba care in final se va regasi in pretul si disponibilitatea placilor video pentru gaming.

6. Back To Top | #1186
    Registered User slicker's Avatar
    Quote Originally Posted by oldshooterman View Post
    [UPDATED] AMD RX Vega 64 Eclipses Polaris In Ethereum Mining Efficiency By 2X – Achieves 43.5MH/s At 130W

Daca nu se prabuseste treaba cu minatul, nu vor mai fi multi care sa puna mana pe o placa Vega prea curand (pentru gaming).

Bun asa. Atunci AMD sa ramana pe minat. Nvidia sa dea 1070 la tot boporu. Toata lumea castiga.

7. Back To Top | #1187
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    1080

1070 e buna si la minat si ca urmare cam greu de gasit la un pret decent.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

8. Back To Top | #1188
    Si 1080-ul e bun la minat. Doar ca nu la adevarata lui valoare...
    Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher f617087 in comenzile tale la F64.ro si vei primi discount 1%!
    Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher 4QP9SN4I in comenzile tale la PC Garage si Garage Mall si vei primi discount 1%!

9. Back To Top | #1189
    Am minat un pic cu 1080Ti-ul + RX 480-ul. Scoteam peste 50 MH/sec ceea ce însemna vreo $2-3 pe zi. No, thank you.
    The planet is fine, the people are fucked. -- Oh, Georgy, you goddamned truth-teller.

10. Back To Top | #1190
    Sa forjezi placi video de 4500 lei pt 2$ pe zi, penibil....ma refer la cei care chiar o fac.

11. Back To Top | #1191
    Paranoia is natural AStateOfMind's Avatar
    minatul nu e chiar forja. Acum depinde, daca ai luat placi de 4500 sa le folosestu doar pt minat da, e cam aiurea. Daca ai lut pt gaming si minatul e pe langa ... mi se pare ok.
    "Everyone believes in the atrocities of the enemy and disbelieves in those of his own side, without ever bothering to examine the evidence.”

12. Back To Top | #1192
    Lumea e pe aratura grav... Pentru 10 lei pe zi sa stai cu pc non stop aprins și cu un oarecare stres? Nici aia de trăiesc din ajutor social nu se bucura pentru 10 lei pe zi...
    Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher f617087 in comenzile tale la F64.ro si vei primi discount 1%!
    Ti-a fost util acest mesaj? Rasplateste-l pe autor prin folosirea codului de voucher 4QP9SN4I in comenzile tale la PC Garage si Garage Mall si vei primi discount 1%!

13. Back To Top | #1193
    Registered User
    Numai vreo 6 lei/zi daca scazi pretul energiei electrice consumate... Si astia 6 lei/zi sunt profit abia dupa vreo 3 ani, daca consideram o jucarie de varf cu GTX 1080 Ti/Vega 64 si restul componentelor pe masura (sa zicem 7000 lei tot PC-ul) care trebuie amortizata integral si se poate mentine un castig constant de 2-3$/zi pe toata perioada (ceea ce e foarte putin probabil).

14. Back To Top | #1194
    Minatul merita, dupa parerea mea, doar in momentul de virf - alea 1-2 luni de valoare maxima a monedei, cum au fost acum cu ETH-ul.
    Stiu ca cineva facuse un calcul si cu 1 singur GTX1070, - energia consumata, scoteai in jur de 600 lei pe luna.
    Hai sa zic ca "poate" merita sa forjezi `70-ul 2 luni si scoteai din ether 1200 lei, dar atit.

Acum pt 2 lei/zi trebuie sa fii putin....ma abtin.

15. Back To Top | #1195
    Registered User
    Pentru toti cei de mai sus, NeaGeo, oldshooterman, ValyGerrard...

Hai sa va explic cum minatul a fost profitabil in cazul meu. Si inca mai este. Si ca sa isi faca NeaGeo o idee, nu sunt asistat social ci castig decent ca Virtualization Engineer. ( Da, m-am atacat putin la replica lui)

Aveam un GTX 1060 de 3 GB cu care ma jucam diverse chestii. (Da, stiu, haha, GTX 1060, nu esti gamer, esti casual.)
    Ma apuc de ethereum, il las vreo 2 zile, vad ca merge. Fac un calcul, mai cumpar 3 placi video si mut PC-ul pe balcon. Total 4 GTX 1060 3 GB ( Identica cu cea de 6 GB la minat si putin sub 1070. Cea mai buna placa de la nVidia la raport calitate/pret)

Mergea super. Dupa ceva timp gasesc o placa de baza la un prieten, cumpar inca 4 placi si mai fac un rig. Total 8 GTX 1060 3 GB.
    Total investitie, (6x917)+(1x1030)+180 = 6712 lei

Ajungem in prezent. @NeaGeo. PC-urile aprinse stau pe balcon, nu cer absolut nimic decat un prelungitor. Zgomot ZERO in camera dar profitul de astazi este mic fata de ce era odata. 12-14$ pe zi. Dar voi calculati in dolari pe zi, eu calculez in ETH/Luna. Castigul pe zi e absolut irelevant.

Am 10 ETH. Asta momentan face cam 11.500 de lei. Daca vand 7 placi cu 650 de lei recuperez 4500 de lei din investitia initiala.

11.500 + 4500 = 16.000 de lei.

Concluzia : 7000 de lei s-au transformat in 16.000 in 3 luni si putin. Spun 7000 ca am uitat de sursa. ( toate astea calculate la un pret de ~300 de dolari per ETH. Acum cateva zile era 390, sooo)

Of all the things I've lost
    I miss my mind the most

16. Back To Top | #1196
    Chestia asta cu minatul cred ca din punctul de vedere al unora care nu platesc energia e si de perspectiva. In 2010 bitcoinul era 20-30$ si usor de minat. Puneai la vremea aia 5xHD5870 la minat sa scoti 20 bitcoini si azi iti iei vila ) Nu minez si probabil nici nu o voi face la stilul celor care au riguri de genul 10xRX580 dar daca as face-o as tine moneda minata pt viitor. Devalorizarea placilor datorita minatului e suportabila. Nu putini vad peak-uri speculative de bitcoin @ 1milion$.

17. Back To Top | #1197
    Registered User
    Quote Originally Posted by MariusRZR View Post
    Pentru toti cei de mai sus, NeaGeo, oldshooterman, ValyGerrard...
    Eu am comentat in ideea ca cineva care si-a construit o jucarie performanta pentru gaming se apuca de minat cu ea, nu ca minatul n-ar fi profitabil daca se fac investitii special optimizate pentru asta.

18. Back To Top | #1198
    Marius eu nu am făcut referire la cnv anume. Ci doar la situația actuala în care de exemplu o placa vega la noi costa 4000 de lei, și pe care o cumperi din Germania cu 2k și cva de lei. Și asta di cauza minatului care în momentul de fata aduce 10 lei pe zi...

19. Back To Top | #1199
    Registered User
    Cele mai ieftine VEGA 64 in Germania costa 649 EURO fara transport si alte taxe si comisioane, adica ~3000 lei, nu 2000 si ceva.

La Overclockers UK gasesti cu 2400 lei.

20. Back To Top | #1200
    Registered User KodiaK's Avatar
    Eu cred ca trebuia analizata profitabilitatea pe termen lung, nu scurt. Ca pe termen scurt probabil tot asa ziceau cei ca tine si acu vreo 6-7 ani, cand 1 bitcoin era sub 1$, iar acum se zgarie pe ochi daca ar fi pastrat acei bitcoins ar fi avut acum zeci/sute de mii de dolari )
    ASUS Z170-A | Intel Core i7-6700K@4.5GHz | Thermalright TRUE Spirit 140 Power | 16GB DDR4 Corsair Vengance LPX | Gigabyte GTX 1080 Windforce OC | SSD Kingston V300 60GB | Seagate 2TB | Hitachi 1TB
    Redragon Yama Black | Logitech G500 | Sennheisher HD555 | Asus Xonar DG | Dell U2311H | Coolmaster CM 690 III | Antec True Power 650W

---------------------------------
    Foloseste voucher-ul G6TPRZ4K la orice comanda la PcGarage si ai 1% reducere

1.  
Page 60 of 78 FirstFirst ... 10505758596061626370 ... LastLast

Bookmarks

Bookmarks